WELSH CORGI PEMBROKE
Veľký pes v malom balení
Podnadpis tohto článku prezrádza, ako toto plemeno nazývajú jeho obdivovatelia. Najmenší ovčiarsky pes sa vyznačuje neobyčajnou životnou energiou, inteligenciou a samostatnosťou. Je to nízky, ale silný pes, ktorý je zároveň nebojácny a pracovitý. Napriek svojim krátkym končatinám dokonca aj obdivuhodne pohyblivý. Pôvod má vo Veľkej Británii a FCI ho zaradila do I. skupiny s číslom štandardu 39.

Úplne prvé zmienky o samotnom plemene pochádzajú približne z roku 920. V tom čase to bol však úplne všedný pes, ktorý pomáhal pri pasení dobytka. Z tohto zistenia je teda zrejmé, že welsh corgi dlhé storočia pracoval, čím sa tieto jeho vlastnosti upevnili a vlastne pretrvávajú až dodnes. Samotný názov časti pomenovania plemena corgi vznikol z velšských slov cor – čo znamená trpaslík a gi – čo je jednoducho pes. Čiže niečo ako zakrpatený pes. Zemepisný pôvod majú welsh corgi zakotvený priamo vo svojom mene. Pre upresnenie však uvedieme, že pochádzajú z grófstva Pembrokeshire vo Walese. Vo výstavných kruhoch ich stretávame od roku 1925 a dá sa povedať, že samotný záujem verejnosti o uvedené plemeno z roka na rok stúpa.

Kedysi výhradne dobytkársky pes sa však postupom času zblížil aj s aristokraciou. A to veru s tou úplne najväčšou. V roku 1933 dostala vtedy ešte len princezná, neskôr britská kráľovná Alžbeta II. od svojho otca šteniatko menom Dookie. Samotné plemeno si však s odstupom času obľúbila celá kráľovská rodina. Dnes, pokiaľ je to možné, šťastných jedincov žijúcich v blízkosti monarchov kŕmi kráľovná sama. Dokonca neraz sa stalo, že sama odchovala aj zopár šteniatok. Corgi ju často sprevádzajú na cestách a nikdy nechýbajú na dovolenkách. Jednoznačne teda môžeme tvrdiť, že vďaka psom žijúcim v Buckinghamskom paláci vzrástla popularita plemena takmer všade, ale predovšetkým mali vplyv na ich popularitu v anglicky hovoriacich krajinách.
Z hľadiska povahových vlastností je zaujímavé, že sa welsh corgi dobre znáša nielen s ostatnými psami, ale aj s inými zvieratami. Vďaka svojej vysokej inteligencii zasa veľmi rýchlo pochopí, čo sa od neho požaduje. Na druhej strane nikdy nie je bojazlivý, ale ani útočný. Jeho výzor prezrádza zvláštny zmysel pre humor. K človeku

má hlboký až vrelý vzťah. A to predovšetkým k deťom, ktoré považuje za súčasť jemu zvereného stáda. Welsh corgi je nesmierne skromný na priestor, údržbu srsti a stravu. V potrave si absolútne nevyberá. Ako výborný strážca sa logicky ku všetkému cudziemu správa nedôverčivo a ak si to situácia vyžaduje, dokáže byť aj ostrý.
Vzhľadovo má hlava corgiho pripomínať líšku. Lebka medzi ušnicami je široká a plochá. Ušnice musia byť vždy vzpriamené. Priamka vedená zo špičky nosa cez oči do vrchola ušníc a naprieč má tvoriť trojuholník. Chrbát je rovný a pevný. Výšku v kohútiku dosahuje bežný jedinec asi 30 cm a hmotnosť v rozmedzí 12 až 15 kilogramov. Pri srsti sa vyžaduje stredná dĺžka, hustota a aby bola rovná. Jej sfarbenie sa pripúšťa v prevedení červená, hnedá, sobolia s bielymi odznakmi na nohách, hrudi, bruchu a hlave. Vyskytuje sa aj trikolórne sfarbenie, pri ktorom prevažuje čierna farba. Anglický štandard doposiaľ striktne vyžadoval kupírovaný chvost, avšak najnovšie trendy sa prikláňajú viac k ponechávaniu dlhých chvostov. Dnes sa už na výstavách môžeme stretnúť s oboma variantmi, nakoľko sú prípustné v rovnakej miere.

Prvý welsh corgi sa na území bývalého Československa objavil v roku 1981. Priamo na Slovensku sa odvtedy narodilo približne 100 šteniatok, ale v súlade so svetom aj u nás záujem o toto plemeno neprestajne rastie. Chovatelia sú organizovaní vo Welsh Corgi Clube Slovakia SKJ – FCI, ktorý vznikol v roku 1994. Ročne sa zapisujú 2 až 3 vrhy.

MVDr. Angela Kováčová

<< späť