Čistota a poriadok
sú dôležité pre nás všetkých

Ako sa jednoducho vysporiadať
s problémom psích exkrementov

 

Súčasný stav

Na bežnom slovenskom sídlisku s priemerným počtom 100 obyvateľov na panelák, pripadá podľa štatistík na každých 10 - 12 ľudí jeden pes. Hustota výskytu psích exkrementov v sídliskovej zeleni je nielen obrovská (až 6 kusov na m2), ale aj riziková pre ľudské zdravie. Znečistené detské ihriská a zelené plochy sa tak stávajú miestom prenosu parazitárnych ochorení, alergií horných dýchacích ciest a rôznych nebezpečných bakterióz.

Tréning

Byť zodpovedným majiteľom psa znamená viac, ako si byť istý, že Váš pes je dobre kŕmený, a že dobre vyzerá. Súčasťou základného výcviku je naučiť psa, aby nešpinil kdekoľvek. Je lepšie začať, keď je pes ešte šteniatkom, ale ide to aj u starších psov.

Hygiena

Pri venčení naučte psa chodiť na rovnaké miesto. Po vyšpinení ho na mieste pochváľte a odmeňte. Ak chováte psa v záhrade, tiež ho naučte špiniť na rovnaké miesto. Nedovoľte Vášmu psovi robiť potrebu na verejnom mieste ako sú budovy, chodníky, trávniky a detské ihriská. Nikdy nezabudnite na sáčok a lopatku, aby ste po svojom psovi mohli upratať. Žiadajte mestské úrady, aby vo vašom meste okamžite inštalovali koše na zber psieho trusu a vyhradili vhodné venčoviská.

Pravidelné odčervovanie

Škrkavky a pásomnice napádajú rovnako šteňatá ako aj starých psov. Starostlivosť o vášho psa preto zahŕňa pravidelné odčervovanie. Psie škrkavky a pásomnice spôsobujú hnačky a rôzne ochorenia. O použití správneho odčervovadla sa poraďte u svojho veterinára. Dospelé psy by mali byť odčervené raz za pol roka, šteňatá a gravidné feny častejšie. Pravidelné odčervovanie je veľmi dôležité aj vzhľadom na ľudské zdravie. Psí trus môže obsahovať vajíčka črevných parazitov, ktoré sú infekčné aj pre ľudí a môžu spôsobiť množstvo chorobných symptómov.

ČO MÔŽETE UROBIŤ VY?

- už pri vašej dnešnej prechádzke myslite na to, že po vašom miláčikovi nesmie ostať žiadna nečistota
- informujte sa a žiadajte, aby mesto realizovalo rozšírenie špeciálnych košov so zberovými sáčkami do každej časti vášho mesta
- dbajte o zdravie vášho zvieraťa, chránite tak aj zdravie ľudí

SLOBODA ZVIERAT, P.O.BOX 35, 814 99 Bratislava, Tel/fax 02/6542 1961

 

<< späť