ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNOV 2002
Keď sa najlepší bijú o titul najlepšieho
Slávnostný večer šampiónov o pohár DELIKAN

Koncom novembra minulého roka mal súboj kynologickej elity svoje štvrté pokračovanie. Netradičná výstava o titul šampióna šampiónov, ktorej sa môžu zúčastniť iba psy, ktorí počas roka boli ovenčení titulom šampióna Slovenska, alebo interšampióna, sa pomaly ale isto dostala do povedomia verejnosti a mnohí ju chápeme ako oficiálne uzavretie výstavnej sezóny. Spočiatku túto udalosť veľa chovateľov akosi neakceptovalo, pretože nechápali význam udeľovaného titulu, ale dnes už to takmer každý berie ako veľkú prestíž. Jednoduchšie povedané, titul šampióna šampiónov zviditeľní psa v západnej Európe a hlavne v USA, kde sa takýmto oceneniam kladie oveľa väčší význam, než tej sérii bežných u nás udeľovaných titulov. Neoficiálne sa z víťaza stáva pes, ktorý vyniká medzi tými najlepšími...

Tohtoročný galavečer sa konal v bratislavskej Inchebe pod opätovnou záštitou spoločnosti Delikan. Oprávnenie prihlásiť sa na štvrtý ročník tohto podujatia využilo 48 vystavovateľov, ktorí do súboja krásavcov priviedli 60 psov. Zo Slovenska ich pochádzalo 44, 10 z Českej republiky, 4 z Rakúska a 2 z Maďarska. Čoraz väčší počet zahraničných účastníkov jasne poukazuje na narastajúci význam celého podujatia.

Na vážnosti a ešte väčšej prestížnosti pridal Šampiónovi šampiónov 2002 aj rozhodcovský zbor, ktorí pozostával vskutku z významných osobností. Zo Švajčiarska pricestoval pán prezident FCI Hans W. Muller, z Rakúska viceprezident FCI Karl P. Reisinger a z Maďarska pán Jakkel Tamás, známy a uznávaný dlhoročný chovateľ a rozhodca. Samotná účasť týchto osobností európskej kynológie je do istej miery aj uznaním pre našu krajinu, pretože sa nestáva často, aby takéto zvučné mená prijali každú žiadosť o posudzovanie. Treba si totiž uvedomiť, že v prípade dvoch pánov z FCI ide o nesmierne zaneprázdnené osoby, ktoré si kvôli takémuto „výletu“ poriadne nabúrajú celý pracovný program... Napriek tomu žiadosti zo Slovenska vyhoveli. Jednak tak činili na znak uznania slovenskej kynológie a z druhej strany ich k tomu zaviazalo aj priateľstvo s prezidentom nášho SKJ, pánom Ing. Štefanom Štefíkom.

Taktiež v rámci tohto podujatia sa potvrdila vynikajúca spolupráca medzi výkonným výborom slovenskej kynológie a bratislavským výstaviskom Incheba. Pravdepodobne dobré skúsenosti z medzinárodných výstav utvrdili riaditeľa Incheby pána Ing. Rozima v tom, že slovenskí kynológovia nie sú iba dobrí partneri, ale aj spoločenský celok, ktorému sa oplatí poskytnúť pomocnú ruku. Vďaka týmto prekvitajúcim vzťahom sa súťaž a tiež i neodmysliteľná súčasť, ples kynológov, konali v reprezentatívnych priestoroch Incheby. A čo je úplne neoceniteľné... Z celého slávnostného večera pripravila Televízia Markíza záznam, čím sa nielenže povzniesol význam tejto akcie, ale sa aj rázne zviditeľnia činnosť a úspechy slovenských chovateľov. Konečne sa v televízii, konkrétne v relácii „Smotánka“ objavila aj práca tých ľudí, ktorí pojem chov ovládajú stopercentne a nielen príspevky senzáciechtivých redaktorov, ktorí lovia iba krváky, kde nejaký pes dohrýzol staršiu pani vracajúcu sa domov z nákupov. Nestranný divák sa aspoň oboznámi so skutočnosťou, že väčšina naozaj chovných psov je disciplinovaná, ale pri tom temperamentná, zároveň aj poslušná a v neposlednom rade aj krásna.

Mnohí si teraz zaiste myslíte, že celá tá noblesa musela stáť kopec peňazí, ktorí sa dal využiť v prospech rozvoja našej kynológie oveľa zmysluplnejšie... Samozrejme, podobné podujatie je vskutku finančne náročné, ale ako už bolo spomenuté, za túto vysokú spoločenskú úroveň treba poďakovať predovšetkým firme Delikan a jej riaditeľke Zdenke Cedidlovej, ako aj zástupcom tejto firmy na Slovensku, a to známej AKVÁRIUM KOBOLKA a jej riaditeľovi pánovi Ladislavovi Kobolkovi. Práve tieto spoločnosti totiž prevzali záštitu nad celou akciou, pretože ju chápu ako niečo potrebné a veľkolepé. Za zmienku stojí aj fakt, že majiteľovi najlepšie umiestneného slovenského psa bude uhradená účasť na Svetovej výstave psov Dortmund 2003 a majiteľovi druhého najlepšie umiestneného slovenského psa sa uhradí štartovací poplatok na tej istej výstave. Ak si uvedomíme, že ide o výstavu celosvetového rangu, ktorej poplatky predstavujú v prepočte na našu menu dosť „mastnú“ sumu, tak ani tieto ceny nie sú vôbec na zahodenie.

V rámci Šampióna šampiónov 2002 sa udeľovali nasledovné tituly: Šampión šampiónov SR, I. Vicešampión, II. Vicešampión, Šampión sympatia, Pracovný šampión, Poľovný šampión. Súťažilo sa klasickým vyraďovacím spôsobom od predkola cez 16-finále, 8-finále, 4-finále, polofinále až po finálny súboj. Na konci teda zostalo v „ringu“ iba zopár vybraných psov. Treba však podotknúť, že hold patrí aj psom, ktorí sa do finále neprebojovali. Ono totiž už samotná účasť na tomto slávnostnom večeri je jasným dôkazom výnimočnosti každého prítomného jedinca.

Predtým, než ale predstavíme tých najúspešnejších, nesmieme opomenúť ani významných hostí z ríše človečenstva, ktorých sme v ten večer mohli v priestoroch Incheby zahliadnuť. Iveta Malachovská z TV Markíza, Izabela Pažítková, herec Leopold Haverl, riaditeľ odboru kynológie PPZ SR pplk. RNDr. Vladimír Ďurišin, viceprezident SKJ a prezident ZŠK v jednej osobe, pán JUDr. Peter Vačok, člen prezídia SKJ pán Mgr. Ivan Kočajda a vždy šarmantná Zdena Studenková... A množstvo iných osobností spoločenského a kultúrneho života, ktoré vcelku tvorili zaujímavú divácku kulisu. Moderátormi večera boli Richard Vrablec a Ing. Róbert Kanás. Samotný kultúrny program možno pokojne označiť za bohatý, pretože obsahoval viacero zaujímavých vystúpení, či už tanečníkov, vokalistov, tanca so psom... Jeho jediným nedostatkom bolo snáď iba to, že sa časovo nedodržiaval. Ak sa náhodou niekto zariadil podľa časového harmonogramu uvedeného v oficiálnom buletíne, u toho musel v ten večer nastať časový kolaps. Proste niekto to celé pekne naplánoval, ale v minútach a sa trocha prepočítal. Tento časový nedostatok však zjavne nikomu neprekážal a vlastne mu ani nik nevenoval zvláštnu pozornosť. Kto by aj, veď nik predsa nepríde na tak zaujímavú udalosť s tým, že ho ešte v ten istý deň čaká množstvo ďalších povinností. Na Šampióna šampiónov sa chodí kvôli šampiónom, no a tí sa predsa neriadia podľa našej ľudskej časomiery.


Najúspešnejší titul večera - Šampión šampiónov: Gaeltacht Iosac Aduaidh, kerry blue terrier - pes,
maj: Eva Neduchalová

Najcennejší titul večera si nakoniec od rozhodcov vyslúžil Gaeltacht Iosac Aduaidh (kerry blue terrier - pes) z Českej republiky, ktorého majiteľkou je pani Eva Neduchalová z Milotic u Kyjova. Podľa našich informácií je tento krásavec potomkom úspešných jedincov z Fínska a okrem množstva iných titulov sa pýší aj víťazstvom v otvorenej triede na World Dog Show 2002. Prvým vicešampiónom a zároveň aj šampiónom pracovných plemien sa stal Double Scotch Blue Jolly Joker (bearded collie - pes) z Maďarska, o ktorom nám majiteľka Gabriela Gecsei prezradila, že popri sérií úspechov dosiahol jej maznáčik aj titul svetového vicemajstra pre rok 2002. Za druhého vicešampióna bol titulovaný Aurora Roan Irish (írsky vlkodav - sučka) zo Slovenska. Tento vicesvetový víťaz 2002 patrí pani Petre Tomašovičovej, ktorá sa s ním určite ocitne na svetovke v Dortmunde, pretože ako už bolo spomenuté, popri titule im budú hradené všetky výdaje spojené s účasťou na nadchádzajúcej prestížnej výstave. Ako štvrtému v poradí a druhému najlepšiemu slovenskému psovi sa uhradí prihlasovací poplatok na tej istej výstave. To šťastie mala Zuzana Augustiniová so svojim psom Fifty-Fifty Plum Brandy (whippet). Šampiónom sympatia, o ktorom rozhodovalo prítomné obecenstvo, sa stal King Of Black Fly Mystery (americký kokeršpaniel - pes) patriaci Viere Vítkovej z Bratislavy. No a na záver za poľovného šampióna bol určený Kris-Wonderstar von Der Igalffy-Igaly (írsky setter - pes) taktiež zo Slovenska. Majiteľkou tohto psa je pani Ing. Veronika Poláčková.

Takto to videli rozhodcovia a v jednom prípade obecenstvo, takže či sa to niekomu páči alebo nie, tituly boli pridelené a patria vybraným psom. Toto kvázi upozornenie uvádzame iba kvôli tomu, lebo ako všade a vždy, aj tu sa poniektorí nechali počuť, že tie tituly sa rozdávali od buka do buka. S ľudskou ješitnosťou však svet bojuje už po stáročia a ešte vždy je v pozícii porazeného, takže nad tým sa pozastavovať netreba. Samozrejme, každý by mal rád šampióna šampiónov doma, ale od toho sú rozhodcovia, aby ho pridelili. My musíme ich rozhodnutie akceptovať. A či už je tá spokojnosť väčšia alebo menšia, práci rozhodcov na Šampiónovi šampiónov 2002 nemožno nič vytknúť. Posudzovali nestranne, nezaujato a hlavne kvalitne. Vďaka nim sa na šampiónsky trón Slovenska posadil v roku 2002 pes kerry blue terrier Gaeltacht Iosac Aduaidh.


Prvý vicešampión a šampión pracovných plemien
Double Scotch Blue Jolly Joker, bearded collie - pes,
maj: Gabriela Gecsei


Druhý vicešampión
Aurora Roan Irish, írsky vlkodav - sučka,
maj: Petra Tomašovičová


Poľovný šampión
Kris-Wonderstar von Der Igalffy-Igaly, írsky setter - pes,
maj: Ing. Veronika Poláčková


Šampión sympatia
King Of Black Fly Mystery, americký kokeršpaniel - pes,
maj: Viera Vítková

Ing. Vladislav Šuster
Branislav Mathe

<< späť