TASO PRIVARA
má nadpriemerne vysoké IQ
Nazdar, opäť sa Vám hlási Sysa Fajdová - Čiefová. Dnes vám predstavím hneď dvoch ludí. Manželov. Nevidíte ich každý deň v televízore. Nepočujete o nich každý deň v rádiu. Nečítate o nich každý deň v tlači. Napriek tomu sú osobnosti. S veľkým O.
On - bývalý úspešný reprezentant Československa v cyklistike, dnes úspešný podnikateľ. Možno by mal byť tréner. Formu má skvelú. Telo ešte lepšie. (bože, čo je to so mnou...)
Ona - asi tá naj... manželka, skvelá žena, ktorá má široké spektrum záujmov a aj veľa povinností, nikdy sa nesťažuje, vždy má dobrú náladu, úsmev na tvári a zamestnanci ju zbožňujú.
Peter a Ina Privarovci.
A je tu ešte tretí: ich pes TASO, ktorý na nich nedá dopustiť. Veď skúste prísť a kamarátsky ich pobúchať po pleci. Taso, ako správny pes je v strehu a okamžite „úraduje“. A to nie je ich sekretárkou.

Počas profesionálnej kariéry sa hovorilo, že spojenie Peťo Privara a pes nie je nikdy možné....
P:
...Ale, myslím si, že to nie je pravda, pretože keď som bol malý – respektíve kým som odišiel z domu za profesionálnou cyklistikou mali sme doma stále psa.

Ako teda podľa teba vznikla takáto fáma?
P:
(smiech) Zlé jazyky tvrdia...
I: Môžem to potvrdiť. Každý deň pozorujem Peťov silný vzťah k zvieratám.
Horšie to v detstve bolo so mnou. Ako dieťa som mala psa, ktorého pre mňa ukradol spolužiak. Rodičia trvali na tom, aby som sa o neho postarala po všetkých stránkach. S odstupom času si myslím, že mi zverili do rúk obrovskú zodpovednosť. A tak to aj dopadlo. Jediné, čo som nevedela zabezpečiť bolo jedlo – stalo sa pravidlom, že môj pes raňajkoval praženicu. Obedoval praženicu. Večeral praženicu.

Kúpa vášho psa nebola jednoduchá ...
P:
Ešte teraz sa na tom smejeme. Kúpili sme si pri firme pozemok a tak voľba bola jednoznačná. Strážny pes, prípadne ostrejší, aby sa ho všetci báli. Čistokrvný rottweiler. Nič nám nebolo podozrivé, veď pri kúpe mal len päť týždňov. Problém nastal, keď sa Taso začal zo dňa na deň zväčšovať, až dosiahol úctyhodných 70 kg. Od čistokrvného rottweilera má naozaj ďaleko....To sfarbenie pripomína viac ovčiaka. Čitatelia mi iste dajú za pravdu.
I: Ja som ten problém videla celkom inde. Pri kúpe sme oslovili kamaráta a tak sme mu na 100% verili. Znalci podľa mňa vedeli už od malička, že čistokrvný rozhodne nikdy nebude. Chodila som po byte s knihami a sledovala, kedy sa na vytúženého rottweilera začne konečne podobať. Postupne sme o túto ilúziu prišli...A zmierili sme sa s tým.

Taso – to meno znie veľmi exoticky. Kto ho vyberal?
P:
Najprv výber mena a teraz aj jeho kŕmenie sú jednoznačne na mne a mám na to svoj dôvod.

Máš veľmi šarmantnú manželku. Otázka, či spáva s vami Taso v posteli je teda na mieste.
P: (výbuch smiechu) Miesto po mojom boku v posteli patrí iba mojej manželke.
I: Nie je to celkom pravda, pretože Taso, keď bol malý sa veľmi bál. A tak zaspával tak, že mal Peťov prst v papuľke. (ukazovák)

Z tajných zdrojov som sa dozvedela, že váš pes podstúpil test IQ.
I:
Náš syn Ičo sa na internete dočítal, že IQ sa dá testovať aj cez počítač. Pravdepodobne sa zamýšľal nad tým svojim, a v jeho detskej hlave skrsla geniálna myšlienka – otestovať aj Tasa. Na podrobnosti sa nepýtaj. Výsledok bol jednoznačný. Taso má nadpriemerne vysoké IQ. Boli sme prekvapení, veď aj keď pozná veľa povelov, nikdy cvičený nebol.
P:S jednou vecou nesúhlasím. Taso bol cvičený na základné povely, ale tým, že mal isté zdravotné problémy, preliezanie a tomu podobné cvičenia absolvovať nemohol.

Aké zdravotné problémy naznačuješ?
P:
Keď žiješ so psom v jednej domácnosti, veľmi jednoducho zistíš, keď nie je v poriadku. Taso mal od detstva problémy s kĺbmi a dá sa povedať, že operácia bola nevyhnutná. Za najťažšiu chvíľu svojho života považujem, keď sme ho po operácii priniesli domov úplne studeného. Toto je najhoršia príhoda, akú som kedy s ním zažil. Veľmi som sa o neho bál.
I: Lekár sa vyjadril jednoznačne. Buď operácia a možné vyliečenie, alebo utratiť. Neboli sme na takéto niečo pripravení, aj Taso cítil, že sa rozhoduje o jeho bytí a nebytí. Vzťah k nemu vyjadrím jednou vetou. Operáciu podstúpil, ale na kontrolu sme radšej nešli.
 

Každý pes prináša aj radosť do rodiny. Zabudnite na to zlé, a spomeňte na príjemné chvíle prežité s ním.
P:
Neviem to takto jednoznačne povedať, pretože už len to, že sa vždy na mňa teší, oblizuje ma a skáče na mňa, je dôkazom jeho lásky ku mne. Je jednoducho fantastický, stále v strehu ako správny pes.
I: Nemôžem zabudnúť na tú jeho drzosť, keď bol malý. Mali sme pocit, že keď Peťo nie je doma, jednoznačne chce prevziať velenie v rodine.

Istá podobnosť medzi pánom a jeho psom však vždy existuje. Ako ju vidíš ty?
I:
Narážaš na tú drzosť, však? Taso z toho neskôr vyrástol, ale Peťo určite nie. (smiech)

Taso - ako správny pes bude potrebovať partnerku. Ako bude prebiehať výber?
P:
Po jeho problémoch, ktoré sa chvalabohu vyriešili na to zatiaľ nemyslím. Lekári tvrdia, že jeho ochorenie je na 90% dedičné. Riskovať - aj keď sme mali ponuky – nám nepripadá celkom vhodné.
 

V čom vás ,ako osoby Taso zmenil?
P:
Ťažká otázka ... Inka sa stále snaží byť milá k ľuďom, ale so psov mala rešpekt. Bála sa aj tých najmenších. Až pri Tasovi zistila, že je to o vzťahu a o vzájomnom pochopení a tak vďaka nemu tento blok odstránila.
I: Na Peťovi? Vôbec nič. Ostrejšie plemená, ako máme my, by mali mať ľudia, ktorí sú prirodzenou autoritou. Pes si potom nič nedovolí a ani neskúša. Taso je toho dôkazom.

Predpokladám, že ako manželia sa vzájomne dobre poznáte. Viete o svojich nesplnených snoch v rámci rozšírenia „ zvieracieho parku?“
P:
Inka rozhodne nemá rada hadov, ale keďže v týchto dňoch sa sťahujeme do rodinného domu uvažujeme aj o kocúrovi a s odstupom času možno o kúpe koňa.
I: Je to zvláštne, pretože už dlho o Peťovi viem, že mačky priam neznáša. Zdá sa, že s kocúrom sa bude musieť zmieriť kvôli myšiam. A čo sa týka koňa? Súhlasím s jeho kúpou aj keď viem, že si to vyžaduje veľmi veľa starostlivosti. Sú to starosti a záväzky, treba sa mu venovať ako psovi a to rozhodne nie je jednoduché.

Ako by ste zabránili premnoženiu zvierat v psích útulkoch?
P:
Myslím si , že všetko záleží na rodičoch. Je to veľká nezodpovednosť, kúpiť psa a potom ho iba vyhodiť na ulicu. Chvíľu sme žili v paneláku, videli sme , ako tam trpia. Za to by mala byť veľká daň. Možno, keby sme viac platili, lepšie by sme si rozmysleli, či si psa kúpime alebo nie.
I: Pes je obrazom svojho pána. Keď ublíži, je to vec výchovy a dozoru. Toto je vec, nad ktorou by sme sa, my ľudia mali zamyslieť.

Čo by ste na záver odkázali čitateľom Kynologickej revue?
(obidvaja)
Nemyslíme si, že je to odkaz iba pre vašich čitateľov, je to skôr niečo všeobecné: Nepočúvajme bezhlavo všetky tajné túžby našich detí. Možno potom by sme nemali také preplnené útulky.

Za rozhovor ďakuje Sysa Fajdová-Čiefová

<< späť