Národná výstava psov všetkých plemien
Prešov - 6. októbra 2002
Možnosť získania titulu Víťaz Slovenska, prípadne Víťaz Slovenska mladých, prilákala majiteľov niečo vyše sedemsto psov. Nevieme či je to veľa, alebo málo ak prihliadneme aj na veľké množstvo výstav nielen u nás ale aj v okolitých krajinách. Pri hodnotení počtu musíme zobrať do úvahy aj to, že Prešov je predsa len, najmä pre českých vystavovateľov dosť vzdialený. V každom prípade sa nám zdá, že titul, ktorý by sme v Nemecku mohli prirovnať k veľmi cenenému titulu Bundessieger, si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, vážnosť i záujem choavteľov i majiteľov. Nech to znie akokoľvek nadnesene CACov a CACIBov môže počas jednej výstavnej sezóny získať špičkový pes aj niekoľko desiatok, ale titul Víťaz Slovenska je v jednej sezóne len jeden.

Je tradíciou, že Národná výstava v Prešove vždy prichádza s niečím prekvapujúcim, novým a nezvyklým. Aj tento rok sa vystavovatelia dočkali prekvapenia. Nech sme sa pozreli do ktoréhokoľvek výstavného kruhu, nikde sme nevideli žiadneho posudzovateľa, ale vždy v tejto najčestnejšej funkcii to bola zástupkyňa nežného pohlavia. Netvrdíme, že niečo podobného nemohlo byť a možno aj bolo zorganizované i inde, ale zatiaľ sme sa s niečím podobným ešte nestretli. Dobrý nápad Prešovčania! Použijúc novinársku klauzulu, môžeme smelo uviesť, že z dobre informovaného zdroja, ktorý nemôžeme z pochopiteľných dôvodov menovať, sme sa dozvedeli, že pre panie rozhodkyne bola v predvečer tohto prestížneho podujatia k dispozícii vizážistka. Tak sa stalo, že mnohým vystavovateľom a návštevníkom okrem krásnych psov padli do očí aj šarmantné rozhodkyne a usporiadateľky. Nuž veru výstava psov je prehliadkou krásy a tentokrát to nebolo len o kráse psov.
Organizačný výbor pod vedením riaditeľky výstavy, známej chovateľky šarpejov, Mgr. Viery Staviarskej, tak ako aj v minulých rokoch odviedol kus veľmi poctivej práce. Nemôžeme vymenovávať všetkých ktorí priložili ruku k dielu, ale nedá nám nespomenúť aspoň najbližších spolupracovníkov pani Mgr. Viery Staviarskej, ktorí obetovali v priebehu výstavy i dlhodobo pred ňou, kus poctivej práce a voľného času. Aspoň takouto formou im chceme vysloviť vďaku a uznanie. O chod výstavnej kancelárie sa starali Viera Hakajová, Renáta Kabelková a Dagmar Kabelková. Ekonómkou výstavy bola Ing. Mária Staviarska, organizačné zabezpečenie mali na starosti Božena Kollárová a Iveta Čuríková a v rámci technického zabezpečenia sa na podujatí podieľali Ing. Slavomír Staviarsky, Ing. Juraj Hakaj, Jozef Pancurák, Ing. Štefan Staviarsky, J. Badanič, Ján Klimko a Pavol Štenko.
Áno, môžeme hľadať chybičky, kritizovať to, alebo ono, ale právo na kritiku by mal mať len ten, kto dokázal za rovnakých podmienok zorganizovať výstavu krajšiu a dodajme, že aj prestížnejšiu a to aj z pohľadu veľkého záujmu širokej verejnosti, predstaviteľov mesta i širšieho regiónu. Medzi čestnými hosťami sme mohli zhliadnuť aj prednostu Okresného úradu v Prešove pána Ing. Milana Benča.
Záverečné súťaže, tak ako sme v Prešove zvyknutí, mali jedinečný a veľmi slávnostný priebeh. Plná tribúna vytvorila prekrásnu atmosféru a kulisa pripomínala vrcholové športové podujatia. Súťažiam Junior Handling sa venujeme v inej časti nášho magazínu, ktorá je určená práve našim mladým čitateľom.
Najkrajší pár
psov posudzovala pani Dr. Mátrai Lászlóné z Maďarska. Na prvom mieste skončil veľmi elegantý pár pudelpointrov ANNOUK Andreas Flower a ELISABETH Queen Braunkonigin Andrei Grossmanovej. Na druhom mieste sa umiestnil pár jazvečíkov králičích dlhosrstých NUKI Klamap Debora a NELA Klamap Debora českej majiteľky Kláry Prokupkovej pre taktiež veľmi kvalitnými waleskými špringeršpanielmi Pelydrins LUFFSEN a MADIKEN Jankina záhrada, známeho slovenského chovateľa Dr. Ľ. Janeka.
Súťaž chovateľských skupín
posudzovala domáca rozhodkyňa, pani Eva Schvarzová. Prvé dve miesta patrili jazvečíkom z českého chovu keď na stupeň najvyšší sa postavili jazvečíci dlhosrstí z chovateľskej stanice Dr. Odona Dvořáka „z Derby“, pred druhými jazvečíkmi dlhosrtými reprezentujúcich chovateľskú stanicu Klamap Debra Ing. Marie Prokupkovej. Na peknom treťom mieste sa umiestnila chovateľská stanica belgických ovčiakov Bibina záhrada Jany Hristovej.
Najkrajšieho veterána
vyberala pani Monika Tušanová, ktorá ak nás informácie neklamú, mala na tejto výstave ako rozhodkyňa premiéru. Napriek tomu, však dokázala táto autorka veľmi kvalitnej knižnej publikácie o rhodézskych ridgebackoch, ktorá bola už preložená zo slovenčiny aj do českého a maďarského jazyka, že zvláda aj svoju novú pozíciu, nielen medzi plemenami kde má špecializáciu, ale aj v záverečnom finále, na výbornú. Je potešiteľné, že v súťaži veteránov sa nám predviedli nielen jedinci vo vysokom veku, ale aj mimoriadne kvalitní. Víťazom tejto súťaže sa stal pes plemena westhighlandský teriér CRISTO Large Garden majiteľky Ing. Ingrid Chriašteľovej. Na druhom mieste skončila Interšapiónka CORA z Houšťky Márie Zembjakovej, ktorá bola aj vo výbornej forme i kráse. Na veľmi úspešnú kariéru špičkového, dnes už desaťročného boxera Ch. Leonarda Floyd Edda, ktorý zožal vavríny aj na klubových výstavách v Nemecku si zaspomínal iste jeho majiteľ Sergej Sinicyn, ktorý skončil na prekrásnom treťom mieste.
Najkrajšieho dorastenca, vlastne najkrajších troch, vybrala pani Anna Cwieceková. Istotne výborným pohybom, ale i posúdením v statike ju zaujal weimarský stavač BENJI Zamatové uško Barbory Stropkovej, ktorý si týmto vybojoval prvenstvo i titul pred druhou sučkou shih tzu BARCELONA BELLE z Tichého podhradia Ing. M. Pavlecha a tretím shar-peiom JADE EAST Mission red K´Three, ktorý bol importovaný na Slovensko.
Súťaž o najkrajšieho mladého psa
posudzovala pani Zdenka Jílková z Českej republiky. Víťazstvo si vybojoval vynikajúco predvedený jazvečík dlhosrstý králičí NUKI Klamap Debra Kláry Prokupkovej z Českej republiky pred čínskym chocholatým psom FAMILY Songs Hopkirklacheis Ivety Dobiášovej a šarplanincom Brač z Mošteckého dvora Václava Knébla z Českej republiky.
Najkrajšiu mladú sučku
určila vo veľmi veľkej konkurencii hlavná rozhodkyňa podujatia pani Eleonóra Fischerová. Víťazstvo prisúdila brazílskej file NALA Numa II Ing. P. Rindoša, pred druhou sučkou shih tzu BESSI z Mengusovskej doliny chovateľa a majiteľa Martina Pavlecha a tretím svätobernardským psom Kertesi-Bársony RÉKA slovenského majiteľa Mareka Ostrožoviča.
Víťazom Veľkej národnej ceny, ktorú posudzovala pani Ewa Buklad z Poľska, sa stal slovenský kopov MACO Nižná Voľa majiteľa Jána Pavuka.


Najkrajší pes Národnej výstavy (BIS): novofundlandský pes Whisperba'y Impresario, Vladimír a Soňa Kročkovci

I.skupinu FCI posudzovala poľská posudzovateľka Krystina Lukasiewicz. Prvenstvo a titul BOG získal prekrásny briard ABBADO Arte Cassari martina a Zuzany Likierovcov. Na druhom mieste sa umiestnil majestátny a obdiv vzbudzujúci komondor ASTIAGIS Histori Ekko známeho chovateľa tohto plemena Ladislava Tarra pred tretím československým vlčiakom ARON Malý Bysterec Ľuboša Medveckého.
II.skupina FCI bola posúdená pani Ewou Buklad z Poľska a tá rozhodla o tom, že prvenstvo si v tejto skupine vybojuje šesťročný newfoundlandský pes Whisperba´y IMPRESARIO Vladimíra a Sone Kročkovcov. Na druhom mieste skončil typický predstaviteľ svojho plemena anglický buldog KENRICK Živý šperk Ing. Andreja Džugana a ako tretí sa umiestnil BANTO Olbrzym z Galicii, ktorý bol reprezentantom plemena svätobernardského psa krátkosrstého, poľského majiteľa Stanislava Zieba.
III.skupina FCI, do ktorej patria všetky teriéry, bola posudzovaná Annou Cwiecekovou. Táto skúsená posudzovateľka vybrala ako víťaza tejto skupiny waleského teriéra EMÍR z Tekova majiteľa Jozefa Vargu. Na druhú priečku sa prebojovala sučka yorkshirského teriéra VIVI BABY Mini-Baf majiteľov A. Bíro a A. Strnad a tretia pozícia patrila airedalskému teriérovi, pôvodom zo slovinského chovu, Shadow of Aire G-man, ktorého majiteľom je MVDr. Jozef Rózsa.
IV.skupinu FCI
, kde ako iste mnohí viete patria všetky jazvečíky, posudzovala maďarská rozhodkyňa Zsuzsana Petik. Víťazstvo v tejto skupine si vybojoval jazvečík drsnosrtý WILLIAM vom Jurahang, majiteľa Dr. Vladimíra Piskaya pred jazvečíkom hladkosrstým FIPS z Derby chovateľa a majiteľa Dr. Odona Dvořáka z Čiech a jazvečíkom králičím dlhosrstým Dingo z Derby majiteľky Kláry Prokupkovej.
V.skupina FCI bola posudzovaná českou skúsenou rozhodkyňou pani Olgou Dolejšovou. Prvenstvo si vybojovala sučka peruánskeho naháča BOCHICA Ollanta Pazzda vystavovateľky z Českej republiky Gabriely Noškovej. Na druhej priečke za ňou skončil pes plemena sibírsky husky ESKINO CHIEF Siwash legend Kristíny Slavíkovej taktiež z Čiech a ako tretí sa umiestnil pes plemena akita ASAKAO od Konuši majiteľky Milky Hrnčírovej.
VI.skupina FCI, kde sme ako rozhodkyňu videli pani Magdalenu Musial z Poľska, bola doménou víťazstva sláviacej sučky rhodézskeho ridgebacka Terruges Thembi majiteľky Petry Krejčovej z Českej republiky pred bíglom FLEX Ajkin dvor, majiteľky Marcely Piszczatowskej taktiež z Čiech pred tretím slovenským kopovom MACO Nižná voľa Jána Pavuka.
VII.skupina FCI
bola taktiež posúdená pani Magdalenu Musial z Poľska. Vynikajúco predvedený anglický seter FLASH Klamap českej majiteľky Kláry Prokupkovej si vybehal prvé miesto i titul BOG. Sučka anglického setra Garden Star´S BELGIAN DESSERT majiteľa Karla Meška skončil na druhom mieste a ako tretí skončila ďalšia sučka, tentokrát maďarského krátkosrstého stavača CONIE Strážne pri Hranici, Petra Lacka.
VIII.skupina FCI
bola taktiež obsadená prekrásnymi predstaviteľmi plemien. Posúdila ju rakúska odborníčka, pani Monika Blaha a že víťazstvo získa americký kokeršpaniel QUASAR COCOMAN Fly Mystery, ktorého majiteľom je Marián Slanka. Veľkú rodinu retrieverov reprezentoval druhý v tejto skupine labradorský retriever KELLY SUN in Their Eyes majiteľky Jany Černickej. Aj keď waleský špringeršpaniel nepatrí medzi veľmi rozšírené plemená, predsa ich kvalita je na Slovensku aj vďaka chovu Dr. Ľ. a V. Janekovcov vysoká. Dokázali to aj tentokrát a to tretím miestom v tejto skupine, keď si ho vybojoval pes v ich vlastníctve PELYDRYNS Luffsen.
IX.skupina FCI
, ktorú posúdila pani Olga Dolejšová,mala svojho víťaza v cavalier king charles spanielovi menom VADIM Akmida Františky Gejdošovej. V tejto skupine spoločenských plemien sa na druhom mieste umiestnila sučka maltézskeho psíka JOGA Maltea sun, majiteľky Ľubici Jakuškovej pred tretím tibetským teriérom Iam-Bambabibi ERBOS majiteľky Veroniky Kučerovej.
X.skupina FCI
, teda skupina chrtov, bola posudzovaná poľskou rozhodkyňou Boguslavou Szydlowicz – Polancyk. Víťazom sa stal perzský chrt – saluka pes menom ALI Kebir Fi-It, ktorého majiteľkou je Zuzana Fekiačová. Na druhom mieste sa umiestnil majestátny írsky vlkodav BAMBI, ktorý iste ich majiteľom p. Strýčekovej a Mátášovi urobil aj týmto iste veľkú radosť. Tretie miesto patrilo na tejto výstave zástupcovi najmenšieho plemena chrtov a to talianskemu chrtíkovi HONEY JAKUB King of Ivar.
BIS
, teda súťaž najkrajšieho psa tohtoročnej Národnej výstavy v Prešove, spomedzi desiatich vážnych kandidátov určila pani Monika Blaha z Rakúska. Výnimočná atmosféra ako aj ojedinelá divácka kulisa, ktorá dávala najavo svoje sympatie svojim favoritom, boli iste nezabudnuteľným zážitkom nielen pre vystavovateľov, chovateľov, ale aj pre všetkých účastníkov či už divákov, ale aj rozhodcov a usporiadateľov. Za veľkého aplauzu a podpory veľkej časti publika sa víťazom stal newfoundlandský pes Whisperba´y IMPRESARIO, ktorej majiteľmi sú Vladimír a Soňa Kročkovci. Každý fotograf potvrdí, že čierni psi sa fotia veľmi ťažko, najmä ak nie je svetlé pozadie. Urobili sme maximum aby sme vám mohli priblížiť aj v takejto podobe najkrajšieho psa slovenskej národnej výstav a i touto cestou zablahoželali majiteľom jeho majiteľom k veľkému úspechu.
Opätovne ndovoľte poďakovať usporiadateľom a samozrejme, že nesmieme a ani nechceme zabudnúť na sponzorov, najmä na generálneho sponzora tohto krásneho podujatia a to firmu AKVÁRIUM KOBOLKA s.r.o, distribútora krmív DELIKAN, ktorá bola zastúpená riaditeľom firmy pánom Ladislavom Kobolkom.
Dovidenia o rok!

Jozef Šuster
Výsledky záverečných súťaží spracované na základe podkladov dodaných usporiadateľom.

<< späť