2 MEDZINÁRODNÉ VÝSTAVY PSOV

Tradícia dvoch medzinárodných výstav psov usporiadaných v jeden víkend mala tento rok aj nepísaný štatút generálky na očakávané Eurodogshow 2003. Veď sa konali v priestoroch bratislavskej Incheby, kam sa tento mesiac zišli vystavovatelia z celého nášho kontinentu a podieľali sa na nej viacerí ľudia, ktorí sú zainteresovaní aj v najočakávanejšom kynologickom sviatku usporiadanom u nás.


Best in Show 16.8.2003 - Umberto v. Hollandheim,
Milena Samuelisová


Best in Show 17.8.2003 - Flash Gordon Gandamak,
H. Müller, A. Kecker


Záujem chovateľov o obidve medzinárodné výstavy v Bratislave bol zo strany chovateľov opäť vysoký, aj keď v porovnaní s predošlými ročníkmi sme predsa len mohli zaregistrovať o čosi menej prihlásených jedincov. V sobotu sa ich v našej metropole zišlo 2523 a nasledujúci deň 2396, čiže celkom slušné čísla, ale tá magická hranica 5000 zúčastnených psov zostala tentoraz neprekonaná. Zaručene sa pod to podpísali aj tropické horúčavy, ktoré v spojitosti s nutnosťou prekonania vzdialeností z bydliska do miesta konania výstavy odradili viacerých vystavovateľov.
Pitvať obe bratislavské „medzinárodky“ je myslím si celkom zbytočné, nakoľko organizačné schopnosti prípravného výboru sú už pomerne známe, takže si každý môže byť zaručene istý, že ani teraz neponechali nič na náhodu. Obvyklý priebeh oboch podujatí sa spestril o súťaž „Dieťa a pes“, do ktorej sa so svojimi miláčikmi mohli prihlásiť deti vo veku od 6 do 9 rokov. Spestrením mala byť aj Letná megapárty usporiadaná pre vystavovateľov, ale iba z počutia (nikto z našej redakcie sa jej nezúčastnil) sa k nám dostala informácia, že to nebol najšťastnejší a najvydarenejší kultúrny doplnok celej akcie. Pravdepodobne väčšina prítomných preferuje iný spôsob zábavy.


Super BIS Junior Thor the Power Head, Pier Giorgio Lievore
 

Odhliadnuc od toho sa však po odbornej stránke obidve medzinárodne výstavy aj týmto svojím pokračovaním radia medzi najvydarenejšie a nemenej významné podujatia pre rozvoj našej kynológie. Počas týchto dvoch dní sa v bratislavskej Inchebe predstavilo 180 uznaných plemien psov a 6 plemien, ktoré na uznanie zo strany FCI ešte len čakajú. Opäť sme mohli vidieť prácu početného a predovšetkým profesionálne zostaveného rozhodcovského zboru, ktorý tvorili naslovovzatí odborníci zo všetkých kútov Európy. Pozitívnym javom bolo popri arbitroch z kynologicky vyspelých krajín pozvanie rozhodcov zo štátov, ktoré sa v tejto sfére a zo zahraničného pohľadu takpovediac ešte len prebúdzajú. U niekoho to možno vyvolávalo zmiešané pocity, ale napríklad dvojica rozhodcov z Rumunska, menovite Stefanescu Cristian a Vantu Cristian, svojimi odbornými posudkami nikoho nesklamala.  Nezaostával za nimi ani ďalší rumunský rozhodca Roberto Schill, ktorý v nedeľu posudzoval v súťažiach o víťaza skupiny FCI 10. skupinu.
Obe medzinárodné výstavy konané v priebehu jedného víkendu si počas svojej existencie podmanili štatút nepochybne najvýznamnejších výstav usporiadaných na území Slovenska. Tento ročník to opäť len a len potvrdil, aj keď v skutočnosti ho už zatienila vtedy ešte len nadchádzajúca Európska výstava psov. Každý si obidve bratislavské Medzinárodné výstavy psov pochvaľoval, avšak zároveň každý sa v značnej miere zaujímal o blížiace sa, a povedzme si, že predsa len významnejšie, Eurodogshow 2003.
Pre našu domácu výstavnú kynológiu mal ale tu preberaný víkend rovnako veľký význam. Na obe výstavy sa totiž vystavovatelia z rôznych krajín budú vracať aj po nasledujúce roky, takže bolo dôležité, aby ich kvality neklesli ani napriek niečomu veľkolepejšiemu. Usporiadatelia na čele s riaditeľkou výstavy JUDr. Zuzanou Millerovou si to veľmi dobre uvedomili a pripravili pre „nažhavených“ vystavovateľov vskutku krásne dva dni. Potvrdili svoj široko-ďaleko uznávaný potenciál, takže je viac než isté, že do Bratislavy sa budú chovatelia psov veľmi radi vracať aj v budúcnosti.

Peter Kováč

<< späť