MAJSTROVSTVÁ SR SÚCHNO
vo výkone nemeckého ovčiaka podľa SchH3, súťaže podľa SchH1

SLOVENSKÝ POHÁR
3. kvalifikačné preteky o postup na MS WUSV a FCI

Čím len sú tie malebné končiare Tatier pre naše kynologické podujatia také vábivé? Snehový koberec už pominul, záprahové sane musherov odpočívajú v kôlňach a garážach, a predsa sa časť kynologickej verejnosti stretla pod tatranskými štítmi. Tentokrát si pod našimi veľhorami našli miesto na zmeranie svojich schopností milovníci pracovných nemeckých ovčiakov združených v organizáciách SÚCHNO a ZŠK. Podtatranská obec Štrba, presnejšie jej športový štadión, sa stal dejiskom Majstrovstiev SR, Slovenského pohára a kvalifikačných pretekov na majstrovstvá sveta WUSV a FCI. Na stránkach nášho magazínu sme neraz zdôrazňovali, že práve pracovné psy plemena nemecký ovčiak robili na prestížnych podujatiach našej krajine dobré meno... Žiaľ, v poslednej dobe však na úspechy minulosti už akosi nedokážeme nadväzovať. Aj preto nás zaujímal májový zraz chovateľov a výcvikárov našich nemeckých ovčiakov. Veď sa tu stretla naša ozajstná špička z daného odvetvia kynológie, takže sme kvality príprav jednotlivých ašpirantov na reprezentovanie Slovenska na ďalších majstrovstvách sveta WUSV mali ako na zlatom podnose.

Celý tento trojdňový pretekársky kolotoč sa rozkrútil v piatok losovaním štartových čísel v priestoroch turistickej ubytovne PD Štrba. Pretekárov a zároveň aj usporiadateľov zaujímala v ten deň najviac taká maličkosť – predpoveď počasia. Hlásili dážď, ale slniečko na nebi nás všetkých prekabátilo. Uverili sme, že hlásenie našich meteorológov hlásajúcich nebeskú sprchu je iba jeden z ich ďalších omylov. Omyl to bol, ale náš. Z piatka na sobotu nastala nepríjemná prietrž mračien, a to už väčšina pretekárov vedela, že sa budú musieť brodiť ťažkým blatistým terénom.
Sobotňajšie ráno sa pre štartujúcich začalo o 8.00 hod. Poslušnosťou SchH1. Plocha ihriska bola rozmočená, ale na to už bol takmer každý dôkladne pripravený, takže ťažší terén nespôsobil nikomu väčšie problémy. Síce vyparádený „vlčiaci“ vyzerali po niekoľkých minútach ako ufúľané psiská, ale kohože to zaujímalo? Nikoho, pretože sa tu neodohrávala výstava krásy, ale preteky pracovných psov, ktorí musia zvládať zadané príkazy za každých okolností.

K obrane SchH1 taktiež nemožno mať vážnejšie výhrady. Takmer každý pretekár ju zvládol celkom slušne. Myslím si, že táto disciplína sa prejavila veľmi dobrou úrovňou súťažiacich psov. Samozrejme, úroveň pretekajúcich je pomerne závislá od organizačnej úrovne usporiadateľov. Kynologický klub Štrba, ktorý sa k usporiadaniu týchto pretekov podujal, vytvoril vskutku veľmi slušné podmienky pre každého pretekára a každú disciplínu. Niektorých som sa síce nemohol zúčastniť, nakoľko človek nemôže byť všade, ale z rozprávania pretekárov som jednoznačne usúdil, že počas celého podujatia prevládala všeobecná spokojnosť. Takže poslušnosť a obrana SchH3 mi unikli, neskôr som sa však dozvedel, že sa ich zúčastnilo osem pretekárov a ako všetko ostatné, aj tieto disciplíny prebehli bez nejakých komplikácií.
Priľahlé terény štadióna tvorili trávnaté porasty, čiže boli nadmieru vhodné na stopy podľa skúšok SchH3. Túto etapu pretekov mal pod dohľadom rozhodca Dušan Majtás a zúčastnilo sa jej spolu 19 pretekárov (jeden z Českej republiky). Post vedúceho šľapača zastával Ján Blaško a šľapača Marcel Saloušek. Rozhodcom obrany podľa SchH3 bol Ing. Marián Raček a poslušnosť v tej istej kategórii posudzoval Peter Lengvarský. Rozhodcom disciplín SchH1 bol Jozef Olearčin. Ako pomocníci na obrane (figuranti) sa predstavila dvojica Dezider Mecner a Ondrej Bihari.


Na stupňoch víťazov: 1. D. Haládek - Ajax Auto-Dam,
2. J. Benovič - Tea Ben-Ju,
3. J. Masaryk - Kanto v. Sickinger Moorwerk

V tom súťažnom zápale si takmer nikto nevšimol, že štrajkujúce počasie sa nakoniec umúdrilo. Zvyšok soboty a celú nedeľu už spríjemňovali slnečné lúče s jemným vánkom, ktorý osviežoval. Usporiadatelia z KK Štrba pod vedením Jána Garajčeka tak mohli rozbehnúť aj sprievodné akcie. Najväčší záujem a následný obdiv si získala súťaž v kreslení. Deti rôznych vekových kategórií tu súťažili o sladkosti od firmy Nestlé v kreslení psa. Z ich výtvarných diel sa nakoniec vytvorila výstavná galéria pod holým nebom, ktorá prilákala väčšinu divákov. Mladšia generácia sa však neprezentovala iba kreslením. Mala svojho zástupcu aj medzi pretekármi! Myslím tým na najmladšiu štartujúcu Alexandru Hinerovú, ktorá má ešte len 12 rokov, ale už má toľko odvahy, aby pretekala so skúsenejšími staršími kynológmi. V rámci Majstrovstiev SR SÚCHNO v kategórii SchH1 síce skončila spomedzi šiestich pretekárov na šiestom mieste s celkovým počtom 148 bodov, ale aj tak jej patrí veľké uznanie. Väčšina jej rovesníčok sa odváži leda tak vybehnúť do výstavného kruhu... A aj to sa im trasú kolená. Ona na rozdiel od nich sa už v takom mladom veku pustila do zdolávania pracovnej kynológie, čo je predsa len namáhavejšie. Napriek spomínanému umiestneniu môžu byť na ňu v materskom kynologickom klube v Chorvátskom Grobe právom pyšní.
K celému podujatiu treba dodať ešte toľko, že pri jeho usporiadaní značnou mierou asistovala výcviková škola Canislog Poprad a veľkou oporou bol v mnohých otázkach aj starosta Štrby pán Michal Sýkora. Vďaka jeho prístupu ku kynológii sa Štrba stáva súčasťou slovenského diania v tomto smere. Minulý rok sa stala dejiskom celoštátnej výstavy bernských salašníckych psov, tento rok to bola tu opisovaná akcia... Myslím si, že tu ešte kynologická púť tejto malebnej obce nekončí a dočkáme sa ďalších podujatí, v rámci ktorých bude hrať hlavnú úlohu opäť pes.

SKRÁTENÉ VÝSLEDKY:
Majstrovstvá SR SÚCHNO/SchH1
1. MIZERÁK Marek (KK Bardejov) - nemecký ovčiak Jeff Egidius – 289 bodov
2. PIŠKANIN Ján (KK Sabinov) - nemecký ovčiak Joko Ďurko CS – 281 bodov
3. LIPTÁK Ján (KK Kežmarok) - belgický ovčiak Jessye Bono Campo – 279 bodov

Majstrovstvá SR/SchH3
Slovenský pohár – Kvalifikácia na MS WUSV

1. HALÁDEK Dalibor (KK Chorvátsky Grob) - nemecký ovčiak Ajax Auto-Dam – 286 bodov
2. BENOVIČ Július (KK Chorvátsky Grob) - nemecký ovčiak Tea Ben-Ju – 281 bodov
3. MASARYK Juraj (KK Hlohovec) - nemecký ovčiak Kanto v. Sickinger Moorwerk – 280 bodov

Ján Zlata

<< späť