ME F.I.S.T.C.

13. - 15. februára 2004 Auronzo Di Cadore - Taliansko

Sezóna zimných kynologických športov sa už pomaly poberá na dočasný odpočinok, ale to neznamená, aby sme tým pádom prehliadli niektoré významnejšie podujatia. Medzi také zákonite patril aj Európsky šampionát záprahových psov FISTC 2004 v talianskom alpskom stredisku a mestečku Auronzo di Cadore. Síce nemožno tvrdiť, že by toto podujatie niečím prekvapilo, pretože organizátori to celé poňali nie práve najlepšie, ale účinkovanie našich pretekárov je dostatočnou príčinou k tomu, aby sme sa celým pretekom venovali bližšie.

Na úvod miernej kritiky usporiadateľského výkonu je treba podotknúť, že snahu organizátorom nemožno odoprieť. Samotný zahajovací ceremoniál dával tušiť, že si organizačný výbor dostatočne uvedomil dôležitosť a význam celého podujatia. A to nielen z hľadiska európskeho merítka, ale aj kvôli tomu, že im od počiatku bolo jasné, čo to pre ich mestečko v budúcnosti môže priniesť. Stačí, ak si za vzor vezmeme naše Donovaly. Podarilo sa im založiť šampionát záprahových psov, ktorý si hneď pri premiére získal široko-ďaleko uznanie... Odvtedy už „len“ patrične udržiavajú nastolený trend a preteky na Donovaloch každý radí medzi najvýznamnejšie a najvydarenejšie nielen v Európe, ale na celom svete!
Podobnú príležitosť dostali aj v Auronzo di Cadore. Nepochybne sa jej chceli zhostiť na výbornú, ale nakoniec to dopadlo tak, že nepodstatné veci sprevádzala dokonalosť s patričnou pompéznosťou a tie podstatné nedostatky. Síce zanedbateľné, ale predsa len nedostatky.

Málokedy sa, napríklad, stáva, že sú pretekári nespokojní s traťami kvôli ich jednoduchosti a nenáročnosti z hľadiska ich prekonania. Vždy tomu bolo skôr naopak. V malebnom alpskom stredisku na severe Talianska sa však viacerí nechali počuť, že trate boli až smiešne ľahké, a tým pádom aj nevhodné pre takýto šampionát. Čiastočná nespokojnosť bola aj so sprievodným personálom, ktorý si nie vždy plnil povinnosti tak, ako sa to od neho očakávalo. Momenty, kedy pretekári musia usmerňovať organizačný tím, veru nesvedčia o pripravenosti. Z hľadiska samotných pretekov, teda tej časti podujatia, kedy sa už len pretekalo, môžeme kľudne povedať, že napriek snahe usporiadateľov bolo vidieť, že s usporadúvaním podobných akcií nemajú potrebné skúsenosti. Viacerí zahraniční pretekári nás v rozhovore uistili, že tento šampionát sa s tým na Donovaloch nemôže ani len rovnať. Nuž, človeka to na jednej strane teší, ale na druhej aj zarmucuje, pretože nevydarené preteky psích záprahov idú tak trochu aj na úkor popularity psích záprahov v danom regióne.
Kvality svojho organizačného kumštu predviedli usporiadatelia počas zahajovacieho ceremoniálu a následne v sprievodných kultúrnych vložkách celého Európskeho šampionátu FISTC 2004. Teda vo sfére, ktorá z hľadiska pretekárov nebola (nemala by byť) podstatnou. Sústredili sa tu asi všetky významnejšie osobnosti spoločenského a politického života z regiónu. Mali sme tu možnosť vidieť viacero hodnostárov polície, miestnych, ale aj o čosi vyšších úradníkov... Sprievod reprezentačných výprav doprevádzala na miestny zimný štadión dychová hudba, ktorá je, vraj, v kraji okolo Auronzo di Cadore nesmierne populárna... Ak tomu všetkému patril aj nákladný, ale veľkolepý ohňostroj, z ktorého mali najväčšiu radosť pravdepodobne návštevníci celého zimného strediska. Na tom by nebolo nič zlé, ale väčšina tých návštevníkov sem prišla viac-menej kvôli lyžovačke a o nejakom Európskom šampionáte FISTC 2004 nemali ani len potuchy. To svedčí zasa o tom, že usporiadatelia podcenili význam propagácie. Napríklad dosť detinskou chybou bolo nevyznačenie štatútu podujatia na nafukovacej rampe štartu a cieľa. Náhodní diváci síce videli, že tu pobehujú psy so saňami a mushermi (sotva vedeli, že sú to musheri), ale zo štartovacej a cieľovej rampy sa, okrem toho, že je to štart a cieľ, dozvedeli už iba názov hlavného sponzora. Pritom všade na svete, či už ide o preteky automobilových ralley, slalomu, zjazdu, skokov na lyžiach... Jednoducho na štartovacej a cieľovej rampe je vždy výrazný názov a štatút podujatia. Že to má svoj význam, o tom nemožno ani len pochybovať! O koľko by stúpli vedomosť a záujem náhodného diváka, keby vedel, že sa stal svedkom Európskeho šampionátu FISTC 2004? Keď už v ničom inom, tak by ho to oslovilo aspoň v tom, že by do budúcnosti vedel o existencii akýchsi európskych majstrovstiev v pretekoch psích záprahov. Usporiadateľ takejto akcie by si mal uvedomiť, že popri tom všetkom inom je jeho povinnosťou aj dobrá propagácia tohto odvetvia športovej kynológie. Žiaľ, v Auronzo di Cadore to pochopili ináč, a tak sa samotné preteky ocitli v tieni nejakého bližšie neidentifikovateľného ceremoniálu miestnych pohlavárov. Samozrejme, príhovory usporiadateľov a zástupcov FISTC dávali tušiť, o čo tu kráča, ale to iba počas zahajovacieho ceremoniálu. Samotné preteky už svoj štatút tak jednoznačne neprezrádzali. A ten ohňostroj mohol kľudne z programu vypadnúť. Len čo pohltil financie, ktoré sa mohli použiť na vybudovanie náročnejších tratí, prípadne na úpravu tých smiešne ľahkých.

Čo sa týka reprezentantov Slovenskej republiky, ich účinkovanie na tomto šampionáte môžeme zhodnotiť za relatívne úspešné. V pomerne silnej a početnej konkurencii si nepočínali zle, ale v istých kategóriách zasa mohli aj lepšie. Ako to už však býva zvykom, veľkú úlohu pri takýchto pretekoch zohráva aj náhoda. Ako zužitkujú psy svoju kondíciu v súčinnosti s chvíľkovou náladou.
V kategórii SJ sme mali v pelotóne 13 pretekárov jedného reprezentanta. Roman Reistetter nakoniec potvrdil svoju povesť skúseného mushera a s najlepším výsledným časom, ktorý predstavoval priemer časov z troch pretekov počas troch dní, získal pre Slovensko prvenstvo. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili pretekári z Čiech, Jiří Krkoška a Miroslav Dostál.
Rovnaký úspech zaznamenali naše farby aj v menej početnej kategórii P muži. Tú tvorilo 5 pretekárov a prvú priečku obsadil náš Ivan Sedílek pred Claude Parisom z Francúzska a Teunis Bosom z Holandska.
Kategória P ženy prebehla bez slovenskej účasti a medailové umiestnenie v nej získala každá účastníčka, nakoľko v nej štartovali iba tri pretekárky. Podobná situácia bola aj v kategórii O, teda bez našej účasti, ale tú tvorilo 11 pretekárov.
V kategórii A sa stretlo 20 musherov, ale dokončilo ju iba 17. Jediný Slovák Branislav Matej tu skončil na 13. mieste.
34 pretekárov tvorilo kategóriu B1, dokončili ju však iba 27 musheri. Žiaľ, jediný Slovák Marcel Starinskí sa ocitol medzi sedmičkou diskvalifikovaných. V kategórii B2 sme medzi piatimi pretekármi zastúpenie nemali.
V najpočetnejšej kategórii C1, ktorú tvorilo rovných 50 pretekárov, nás reprezentovali dvaja muži. Pavol Kolarčík skončil celkovo na 28. mieste a Ján Mesiarkin medzi siedmimi diskvalifikovanými. Túto kategóriu totiž dokončilo 43 pretekárov.
Ján Keruľ nás reprezentoval v kategórii C2 v konkurencii ďalších 11 musherov. Našťastie sa ocitol medzi deviatimi, ktorí preteky aj úspešne dokončili. Celkovo sa umiestnil na peknom štvrtom mieste, kedy ho od bronzovej priečky delili iba sekundy.
Najviac pretekárov malo Slovensko v kategórii D1. V pelotóne 25 musherov nás zastupovali štyria. Všetci preteky dokončili, takže medzi šiestimi diskvalifikovanými sa Slovensko nespomínalo. Ján Mlynár obsadil druhé miesto. Jeho výsledný čas bol horší od času víťaza Graziella Beltramea z Talianska iba o 6 minút. František Starinský obsadil 12. miesto pred našou mladou musherskou nádejou Dianou Bretschneiderovou. Dievčina z východu Slovenska mala v porovnaní so Starinským horší čas iba o jedinú minútu, čo ju posunulo na 13. priečku. Jaroslav Banóci skončil celkovo na 16. mieste.
Kategória D2 rátala medzi 15 pretekármi jediného Slováka. Vladimír Morávek sa zaradil medzi tých 13 musherov, ktorí preteky dokončili. Jeho výkon postačoval na 9. miesto.

Suma sumarum si naši reprezentanti nepočínali v konkurencii zhruba 200 pretekárov z 13 krajín najhoršie. Dve zlaté a jedna strieborná medaila znamenali pre Slovensko v celkovom hodnotení krajín pekné 5. miesto! Prvenstvo podľa očakávania získalo Francúzsko. Samotný Európsky šampionát FISTC 2004 nebol v ničom prelomový. Keby mali tie finančné a geografické možnosti naši chlapi z Donovál... Trocha ironicky musím povedať, že pre mňa bol najväčším prekvapením leda tak pán Loris Apolloni. Musher z Monaca, čo je pre tento druh zimného kynologického športu nanajvýš nezvyčajný kraj. Napriek tej nezvyčajnosti však v kategórii C1, ktorá mala 50 štartujúcich, skončil na 5. mieste!

Branislav Mathe

<< späť