IDC World Championship

Svetová výstava dobermanov 6. - 7. september Bratislava

Doberman je jediné plemeno, ktoré nesie meno svojho zakladateľa. Friedrich Louis Dobermann si predsavzal „vymyslieť“ ostrého psa, a je to jeho zásluha, že sa začalo s chovom vôbec prvého služobného plemena. Pri svojom chove kládol vtedy pramalý dôraz na vzhľad. Ale už tri roky po jeho smrti, v roku 1897 boli po prvýkrát predstavené čistokrvné Dobermany na výstave. Pri porovnaní obrázkov prvých čistokrvných jedincov onoho plemena s jeho dnešnými predstaviteľmi, ľahko si uvedomíme, že boli celkovo menšieho vzrastu a že ani zďaleka nemali eleganciu dnešných psov.
                                                                                     Hans W. Müller – Prezident FCI

Rok 2003 je pre celkovú slovenskú kynológiu z medzinárodného hľadiska zaručene úspešným, ba až prelomovým! Aspoň čo sa týka zviditeľňovania sa na poli pretekov a výstav. Veď si ho len v krátkosti pripomeňme... Popri viacerých domácich výstavách a pretekoch sa naša malá krajina stala už po druhýkrát dejiskom Majstrovstiev sveta ATIBOX, potom sme boli poctení usporiadaním Eurodogshow, ale ešte predtým sa u nás konala aj Svetová výstava dobermanov. A práve tú vám teraz hodláme priblížiť.
V prvom rade treba spomenúť, že v rámci tejto „svetovky“ sa v priestoroch bratislavskej Incheby konal aj kongres Medzinárodného Dobermann Klubu (IDC), čo je viacmenej ďalším prejavom pocty našej kynológii. Ak zvážime, že sa kompetentní rozhodli usporiadať tento kongres súčasne so Svetovou výstavou u nás aj napriek faktu, že sme v tomto smere prežívali premiéru (uvedená výstava sa vo svojej viacročnej tradícii konala na Slovensku po prvýkrát), treba to chápať ako pozitívny signál zo zahraničia, ktorý jasne poukazuje na to, že sa vývoj našej kynológie hodnotí v cudzine vysoko. Môžeme byť len radi a nadmieru spokojní, že sa v chovateľskom živote psov na Slovensku objavuje čoraz viac schopných a nadaných ľudí, ktorí svojimi výsledkami šíria vo svete naše kvality. V prípade Svetovej výstavy plemena Doberman treba vyzdvihnúť najmä Slovenský dobermann klub na čele s jeho predsedníčkou MVDr. Gabrielou Ridarčikovou a v neposlednom rade aj nepopierateľné zásluhy manželov Freyerových. Práve Wolfgang a jeho manželka Alica vykonali v rámci diplomacie a nadväzovaní kontaktov obrovský kus práce, výsledkom čoho sa naplnil sen o stretnutí tých najkrajších dobermanov z celého sveta. K osobe MVDr. Ridarčikovej treba samozrejme ešte dodať, že chov dobermanov na Slovensku nezviditeľnila iba zo svojej funkcionárskej pozície, ale aj ako úspešná a uznávaná chovateľka tohto plemena.
Napriek už spomenutej premiére sme v histórii tejto Svetovej výstavy zaznamenali rekordných 551 prihlásených jedincov z 30. štátov sveta. Privítali sme psov a ich chovateľov z Grécka, Anglicka, Španielska, Portugalska, Estónska, Fínska, Ruska, Izraela a množstva iných krajín, ktoré sú k nám zemepisne o čosi bližšie. Osobnú záštitu nad celým podujatím mal Prezident FCI Hans W. Müller, čo veru tiež nie je na naše pomery každodenná záležitosť. Na Slovensku sa mimochodom zdržiaval už niekoľko dní pred zahájením výstavy. A to len preto, aby svojou prítomnosťou zvýraznil aj oficiálnu tlačovú konferenciu, ktorá prebehla v hoteli Danube. Ak si niekto teraz myslí, že taká „tlačovka“ je z hľadiska našej kynológie bezvýznamná, tak ho môžeme uistiť, že popri zástupcoch domácich médií sa na nej zišlo pomerne veľa zahraničných publicistov, ktorí sa enormne zaujímali o chov psov na Slovensku, takže v blízkej dobe sa toho o nás v zahraničí bude publikovať viac.

Prvým dňom oficiálnej výstavy bola sobota, ktorá sa niesla v bežnej atmosfére, akú môžeme poznať z iných výstav. Predvádzaní jedinci boli rozdelení do tried baby, dorastu, mladších a mladých, samostatne pre suky a psov a podľa sfarbenia na čiernych a hnedých. Do záverečných súťaží postupovali vždy štyria najkrajší psy. Ich poradie určovalo všetkých šesť rozhodcov v takzvanom čestnom kruhu. V rámci tohto významného podujatia sa zadávali tituly IDC víťaz mladých a IDC víťaz, ktorý sa určoval spomedzi víťazov triedy otvorenej, pracovnej a šampiónov. Po vskutku vyrovnanom boji to celé dopadlo nasledovne a tituly si odniesli:

IDC mladých 2003:
sučka hnedá – Castella v. Nemesis
pes hnedý – Little Leagues Taipan Devil
sučka čierna – Borana v. Nemesis
pes čierny – Hangar Dei Sauli Grimaldi

IDC 2003:
sučka hnedá – Eria Pro Kimberly Cristal
pes hnedý – Athor Di Campovalano
sučka čierna – Ramona Rashi Del Citone
pes čierny – Benhurred Dell Arco Azzurro

Pre slovenský chov dobermanov je veľkým úspechom umiestnenie domácich jedincov medzi štyrmi najlepšími. V kategórii mladších čiernych psov sa na 3. mieste umiestnil Falco z Tomky pochádzajúci z chovu MVDr. Ridarčikovej, ktorého majiteľom je Ing. Ján Kečkeš. V tej istej kategórii sa tesne za ním ocitol na 4. mieste Flegon z Tomky, teda ďalší pes z chovu predsedkyne Slovenského dobermann klubu. V pozícii majiteľa aj tento úspech oslavoval Ing. Kečkeš.
Najúspešnejším psom zo slovenského chovu so skúškou z výkonu sa stal Ich Xerxes z Tomky, ktorý skončil ako V2 v čestnej triede. Tým pádom získal pohár pre najlepšieho slovenského dobermana, ktorý pre tento titul venovali manželia Vukovicsoví z Maďarska, mimochodom poprední chovatelia boxerov u našich južných susedov a veľkí obdivovatelia slovenskej kynológie.


Pes hnedý mladý


Pes čierny mladý


Pes hnedý


Sučka čierna


Pes čierny


Sučka hnedá mladá


Sučka čierna mladá


Sučka hnedá

Druhý deň výstavy, teda nedeľa, sa niesol v pestrejšom duchu... Hlavne čo sa týka sprievodného programu. Záverečným súťažiam o najkrajší pár psov, najkrajšiu chovateľskú stanicu a najlepšieho plemenníka totiž predchádzalo predstavenie Odboru kynológie PZ SR. Útvar osobitého určenia a Letka Ministerstva vnútra SR vyvolali u divákov so svojimi ukážkami zlaňovania so psom z helikoptéry a následným zadržaním páchateľa nevídaný aplauz.
Pozitívnym javom celej Svetovej výstavy bola u nás tak trochu nezvyčajná spokojnosť vystavovateľov s prácou a posudkami rozhodcov. V tomto prípade sa však niet čomu čudovať, pretože organizátori na čele s riaditeľom výstavy Wolfgangom Freyerom zostavili vskutku profesionálny rozhodcovský zbor. Tvorili ho Hans Wiblishauser z Nemecka (Prezident IDC), Dr. Gerhard Schüler z Nemecka, Dr. Pierluigi Pezzano z Talianska, Karl P. Reisinger z Rakúska, Francois Striby z Francúzska a naša Gabika Ridarčiková.
Organizačne nemožno zhodnotiť IDC Championship v Bratislave ináč, než profesionálne pripravené a kvalitné podujatie. Mnohí zúčastnení neskrývali svoj obdiv a tak trochu aj priznanie, že neočakávali od Slovákov na prvý pokus takýto výkon. Svoje príjemné pocity a spokojnosť neskrýval ani Prezident FCI, ktorý sa vyjadril nasledovne:
„Tohtoročná výstava IDC na Slovensku dosiahla vynikajúci výsledok v počte prihlásených účastníkov, čo je v neposlednom rade zásluha dobrej propagácie a organizácie vedenia výstavy.“
Slovami uznania samozrejme nešetril ani Prezident IDC Hans Wiblishauser.
„Moje poďakovanie smeruje predovšetkým prezidentke Slovenského Dobermann Klubu, pani MVDr. Ridarčikovej, vedúcim výstavy, pánovi Wolfgangovi Freyer a jeho manželke Alici, ktorí investovali mnoho voľného času a energie, aby pomohli uskutočniť pre nás tieto IDC dni tak, aby sme ich mohli stráviť čo najpríjemnejšie. Vďaka aj všetkým tým, ktorí pomáhali pri príprave tohto podujatia a ukázali nám svoju pohostinnosť počas pobytu v Bratislave.“ 
Ako dôkaz oddanosti organizačného výboru tejto výstavy nielen plemenu doberman, ale fakt celému Slovensku ako krajine, nech slúži pre niekoho možno taká maličkosť, ale z nášho pohľadu dobrý nápad, ktorý je hoden nasledovania. Katalóg výstavy totiž usporiadatelia popri bežných náležitostiach spestrili vo viacerých svetových jazykoch aj informáciami o Slovensku, o našich prírodných krásach a stručných dejinách.  
Priaznivé ohlasy prichádzali aj zo strany účastníkov Kongresu IDC. Pochvaľovali si najmä technické vybavenie, prostredníctvom ktorého si každý mohol zvoliť jazyk, v ktorom chcel počúvať a vnímať prednášajúcich. Zo strany poniektorých zahraničných účastníkov, ktorí už predtým navštívili nejaké podujatie usporiadané v priestoroch Incheby, sme dokonca zaregistrovali kuriózny omyl... Vraj takýto moderný komplex vybudovaný pre účely kynológie by sme u nich doma nenašli. My domáci samozrejme vieme, že Incheba neslúži iba „psíčkárom“, ale na druhej strane je pravdou aj to, že koncentrácia podujatí a hlavne ich krátke časové odstupy urobili z tohto výstaviska naozaj akúsi Mekku výstavnej kynológie nielen na Slovensku, ale v celej Strednej Európe. 
Veľkou mierou k tomu prispela práve aj táto neobyčajne vydarená Svetová výstava dobermanov. Naša štafeta úspešných podujatí s medzinárodným rangom teda pokračuje bez akýchkoľvek kvalitatívnych výkyvov. Popri usporiadateľoch za to patrí vďaka aj generálnym sponzorom Royal Canin v zastúpení na Slovensku firmou Pharmacopola, ktorí poskytli každému vystavovateľovi prezent v podobe vzoriek krmiva a atraktívne ceny pre prvých štyroch umiestnených a víťazov IDC. 
Slovenský dobermann klub si usporiadaním tejto Svetovej výstavy IDC predsavzal predstaviť širokej verejnosti ušľachtilého, elegantného psa s dokonale modelovaným telom a s výbornými povahovými vlastnosťami. Jednoducho zbúrať u návštevníkov klamný mýtus, že doberman je agresívne a nebezpečné plemeno psa. Zaumienili si predstaviť ho ako spoločenské a vhodné pracovné plemeno pre svoju vysokú inteligenciu a húževnatosť, čo sa im aj v plnej miere podarilo. Vlastne sa im toho podarilo dosiahnuť oveľa viac, ale to už nemá priaznivý dopad iba na chov dobermanov u nás... V mene všetkých slovenských chovateľov ľubovolného plemena im za to zaslúžene patrí obrovské ĎAKUJEME!

Branislav Mathe

 

<< späť