PSOMAJITEĽSKÝ MANUÁL
Odfoťte si...!     Ako ha najlepšie "zachytiť"?

Listovanie fotoalbumom majiteľky zlatého retrievera rýchlo odhaľuje skutočnosť, na ktorú sú pravdepodobne všetci ľudia z kynologickej branže zvyknutí. Obrázok za obrázkom, na všetkých dominuje zvláštny, neidentifikovateľný, rozmazaný obraz hnedého podkladu so zlatým nádychom. Sú to fotky, ktoré majú šancu obstáť v očiach umelcov - to však pre nás, ľudí, ktorých snaha je hmatateľne uchovať obraz našich štvornohých najmilších čo najvýstižnejšie, je tento fakt pramálo potešujúci.

"Toto? Toto je náš pes. Vždy bol vrtošivým klbkom. Nemôžem ho prinútiť obstáť na jednom mieste dostatočne dlho. Niekedy dokonca olíže objektív fotoaparátu - alebo naň prinajmenšom prilepí svoj veľký ňufáčisko." - Vaše ústa ešte nevyslovili tieto slová? Ešte nikdy vám nezvýšili tlak takéto okolnosti? Potom nevlastníte nič štvornohé, alebo to máte doma veľmi, veľmi krátko.
Každý z našich chlpáčov - milujúcich a energických - dokonca aj tí, o ktorých si myslíte, že nie je nič, čo by cítiac váš pohľad či zvýšený tón hlasu neurobili, môžu byť pri fotografovaní tvrdým orieškom. Mimo spomínaných podivných hmlistých obrazov, väčšina čistých záberov nevyjadruje práve to, čo by sme najradšej z týchto fotiek cítili. Máloktorá správne zachytáva charakter a šantivú, komickú, či lenivú, možno i bojovnú povahu vášho krásavca.
"Vzdávam sa! Je to nemožné..." - Vystihuje toto vaše pocity? Tieto slová istej frustrácie odrážajú postoj mnohých majiteľov, ktorí majú pocit, že s fotoaparátom v rukách len zbytočne vyzerajú ako japonskí turisti.

Profesionálni fotografovia psov Dale Churchill a Kerrin Winter hovoria o niečom inom. V ich knihe Ako fotografovať psov: Podrobný sprievodca, dostupnej na webovej stránke www.dogphoto.com (v angličtine), tento veteránsky foto-tím učí, ako môže byť fotenie portrétov zábavné pre majiteľa a psa rovnako.
Ale ako začať, aby sme pripravili náš chlpatý živel na foto-pózovanie? Churchill vysvetľuje, že nezáleží na tom, s akou psou osobnosťou máte do činenia. "Kľúčom je mať dôveru vo vaše domáce zvieratko. Úspešný záber začína vaším presvedčením vo vášho psa."
Winter a Churchill sa s nami delia o zopár nápomocných tipov na premenenie vášho psa v ľahko manipulovateľnú, ale pritom spokojnú figurínu:

- Strávte nejaký čas rozmýšľaním. Rozmýšľajte o pozadí, o póze vášho psíka, o slnečnom svetle, počasí, o všeobecných podmienkach, v ktorých sa chystáte fotografovať. "Ak obetujete pár minút a predstavíte si obrázok visiaci na vašej stene, vaše predpoklady na úspech budú oveľa väčšie", hovorí Winter.

- Snažte sa o odraz psíkovho charakteru na pozadí fotky i v rámci dekorácie okolia. "Ak je váš pes klaun, vyzdvihnite si v prvom obchode zopár balónov. Ak obľubuje plyšové hračky, vsuňte ich do záberu", radí vám Churchill. Pre viac klasickú fotku uvažujte o charakteristickej úlohe a význame jeho plemena. Každý pes bol vychovaný za istým účelom. Choďte online na lokálne stránky chovateľských klubov a urobte malý osobný výskum v oblasti histórie plemena, o ktorého zástupcu sa doma staráte a nájdite inšpiráciu. Nakoniec sa uistite, že miesto, ktoré ste na fotografovanie vybrali, je psíkovi sympatické, bezpečné z hľadiska cestnej premávky alebo iných rizikových faktorov a pomyslite na to, či medzi vybraným miestom a prostredím, v ktorom sa pes bežne pohybuje, nie je priveľký teplotný rozdiel.

- Zaistite si pomoc priateľa. Tretí element ako "držiak" uvoľní stres oboch - vás i psíka. Pomocník premiestňuje "objekt" počas hľadania vhodného uhlu záberu používajúc jednoduché povely "stoj!", "sadni!" alebo "nie", vyrieknuté s citeľným pozitívnym postojom. Požiadajte o spoluprácu niekoho trpezlivého a so zmyslom pre humor (samozrejme by ho mal váš psík už poznať). Navzájom sa s pomocníkom o vašich predstavách o portréte poraďte. Keď sú vaše postoje prekonzultované, majte dôveru vo svojho priateľa aj psa a nechajte samotnú prácu so psom počas fotenia na určeného "pracovníka".

- Zaobstarajte si patričnú výstroj: rozprašovač s čistou vodou a uterák alebo handričku na utieranie psíkových očí, žuvacie psie maškrty, pitnú vodu a hrebene alebo kefy.

- Buďte zhovievaví. Často bude potrebné premiestňovanie psa. Pozerajte na to posilňujúcim pohľadom. "Pamätajte si - proces fotografovania nie je čas na učenie vášho psa disciplíne. Skrachujete hneď na začiatku," hovoria naši odborníci. Keď začínate byť pod nepríjemným tlakom, dajte si pauzu a prejdite sa. Váš iste sa nudiaci chlpáč sa určite poteší a upokojí to vás oboch. V zásade nehľaďte na celú vec s nevôľou. Možno si to sami neuvedomujete, ale vaša nálada sa odrazí na psíkovi i na vašom priateľovi. Udržte si pozitívny postoj.

- Pamätajte na to, že obrázok je iba v rámci objektívu. Váš pomocník môže stáť veľmi blízko psa, ale preč zo záberu. Toto pomôže najmä nie stopercentne vychovaným psom, ktorí potrebujú mať k obojku pripnuté vodidlo až priamo do momentu fotenia. Ak predsa len nemôžete psa odpútať, použite mäkkú vlnu prírodných farieb. Odstráňte rušivé elementy v pozadí, ako je napríklad lavička, ktorá sa javí ako rastúca priamo z psíkovej hlavy. A nakoniec dbajte o čistotu objektívu, lebo pri dlhšej prípravnej práci so psom sa naň ľahko môžu nalepiť jeho chlpy či iná špina.

- Experimentujte. Očakávajte, že veľká časť filmu skončí ako odpad. Vertikálne fotky sú vhodné napríklad na titulné stránky časopisov alebo ako obrázok, ktorý bude dotvárať vašu izbovú dekoráciu. Uhol fotenia môžete podľa potreby, alebo len zo zábavy mnohorako meniť. Myslite na dĺžku nosa vášho psa a tak ako aj u ľudí zvážte, ktorá strana jeho tváre je fotogenickejšia. Oplatí sa nechať v zábere voľné miesto v smere, ktorým pes hľadí. Prikrčte sa a cvaknite tesne nad alebo pod výškou jeho očí. Neskôr môžete v prípade potreby alebo vášho umeleckého cítenia fotku z niektorej strany pristrihnúť. Užite si srandu a použite veľa záberov, či dokonca viac filmov kvôli niekoľkým ozaj dobrým obrázkom - všetci fotografovia to robia!

- Upútajte pozornosť vášho psa rôznymi trikmi a pochúťkami. Pre spestrenie použite hračky vydávajúce zvuk, krikľavé tenisové loptičky a niečo na žutie. Pamätajte si, že psíkov pohľad bude nasledovať jeho milovaných. A ak máte aj tak problém s jeho uhýbajúcim pohľadom, použite hračky, loptičky a zvuk na odvrátenie pohľadu a upútanie pozornosti.

- Technické vybavenie je druhoradé. Nemajte strach, ak váš fotoaparát nie je drahý, ale pokúste sa zadovážiť si blesk a statív.

Nebojte sa púšťať do nového a používať fantáziu. Ešte neviete, aké "zázraky" môžete dokázať s trochou chuti a vôle. Nezabudnite na úsmev a na to, že to, čo robíte, nemá byť povinnosťou, ale radosťou a dobrodružstvom.

Lea Červeňanská

 

<< späť