AZAWAKH

Rada by som čitateľom časopisu Kynologická revue predstavila na Slovensku veľmi vzácne plemeno chrta - azawakha. Vlastním sučku tohto plemena - Ch. Aisu Jubatus, ktorej nevšedný vzhľad priťahuje pri prechádzkach i na výstavách značnú pozornosť obdivovateľov. Väčšina ju správne zaradí medzi chrtov, ale ešte nikdy sa mi nestalo, že by sa niekomu podarilo správne určiť plemeno, ku ktorému patrí.

Pôvod plemena
Azawakh je africký chrt, ktorý po stáročia sprevádza Nomádov južnej Sahary. V Európe sa objavil okolo roku 1970, ale ako samostatné plemeno bol uznaný až v roku 1981. Pôvodne bol nesprávne zaradený a posudzovaný podľa štandardu sloughi, na čo pochopiteľne doplácal. Napriek tomu, že plemená azawakh a sloughi sú si veľmi podobné, existuje medzi nimi celý rad rozdielov (napr. štandardom požadované biele znaky u azawakha sú u sloughi vylučujúcou chybou).

Exteriér
Azawakh je obzvlášť vysokonohý chrt - jeho telo sa dá opísať ako na výšku postavený obdĺžnik (azawakh je jediným plemenom na svete, u ktorého je požadovaný takýto formát tela). Výška v kohútiku je 64 - 74 cm u psa, 60 - 70 cm u sučky. Hmotnosť: psi 20 - 25 kg, sučky 15 - 20 kg. Hlava je dlhá, šírka lebky musí byť zreteľne menšia ako polovica dĺžky hlavy. Zhryz je nožnicový. Uši majú tvar trojuholníka s mierne zaobleným koncom, sú dosť vysoko nasadené, zvesené,

priľahlé k lebke. Chrbtová línia je rovná, alebo k bedrám mierne stúpajúca, bedrové hrboly zreteľne vystupujúce, v rovnakej výške ako kohútik, alebo vyššie. Spodná línia: Oblúk hrudnej kosti je zdôraznený a bez prerušenia prechádza do veľmi vysoko vtiahnutého brucha. Uhlenie oboch párov končatín je strmé. Pohyb je pružný, s vysokou akciou končatín. Srsť je krátka, jemná, na bruchu redukovaná až k lysosti. Farba srsti od svetlo pieskovej až po tmavo červenú, tolerované je aj čierne žíhanie. Na hlave môže, ale nemusí byť čierna maska, alebo biela lysinka. Na hrudi má byť biela škvrna, koniec chvosta je biely. Všetky štyri končatiny musia mať biele ponožky, prinajmenšom musia byť na labkách stopy bielej farby.

Vlastnosti a nároky
Záujemcovia o azawakha by mali pred jeho kúpou predovšetkým veľmi dôkladne zvážiť, či majú na jeho chov vhodné podmienky, dostatok času a financií a či budú schopní starať sa o neho sústavne až do konca jeho života. Azawakh patrí k pomerne dlhovekým plemenám a veľmi ťažko znáša zmenu majiteľa! Zabudnite na to, že zatiaľ čo vy budete tráviť dovolenku pri mori, azawakha odložíte k príbuzným, čo do psieho hotela! Okamžite zaháji protestnú hladovku a celé dni bude číhať na príležitosť k úteku (jeho vynaliezavosť v tomto smere je udivujúca).
Ak uvažujete o kúpe azawakha, počítajte tiež s tým, že toto plemeno, vzhľadom na jeho extrémne krátku srsť, v žiadnom prípade nemôže byť celoročne chované vonku. Naopak je to ideálny pes do bytu. Nie je nadmerne temperamentný, zbytočne nešteká, neničí zariadenie. Miluje teplo a pohodlie. Nikdy si napr. dobrovoľne neľahne na studené dlaždice, zato vo vyvaľovaní sa v posteli, či na gauči sa priam vyžíva. Všeobecne sa dá povedať, že oveľa lepšie znáša extrémne vysoké, ako veľmi nízke teploty. V horúcich letných dňoch, keď ostatní naši psi zaliezajú do tieňa, každú chvíľu chlípu vodu a ochladzujú sa dychčaním, Aisa sa pokojne vypráža na slnku a ani nevyplazí jazyk. Že by sa napila vody, to absolútne nehrozí, ona totiž nepije takmer vôbec! Azawakh všeobecne nemá rád vodu - pri prechádzkach sa napr. úzkostlivo vyhýba mlákam. Aj bez kúpania je vždy čistý a v byte ho ani trochu necítiť. Jeho srsť nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, iba v období pĺznutia každý deň vyťahať odumreté chlpy gumenou kefou. Pĺznutie je pomerne intenzívne, ale trvá veľmi krátko. Napriek tomu, že má zvesené uši, netrpieva zápalmi zvukovodov. Uši stačí raz za mesiac vyčistiť vatovou tyčinkou.
Sučky azawakha hárajú spravidla len raz do roka. Charakteristické pre azawakha je aj to, že sa rád skladá do rôznych krkolomných polôh, akoby bol z gumy. Doma sa vždy smejeme, že Aisa zase cvičí jógu.
Panuje všeobecný názor, že chrti potrebujú extrémne veľa pohybu. Nie je to pravda. Bohato im stačí denne asi hodinová prechádzka na vodidle a raz do týždňa poriadny výbeh niekde na lúke za mestom. Existuje veľa plemien, ktoré vyžadujú omnoho vyššiu dennú fyzickú záťaž, ako chrti (napr. veľký pudel, border kólia apod.).
Zvláštnosťou povahy azawakha je jeho absolútne ignorovanie ľudí, ktorých nepozná. Cudzí ľudia pre neho nie sú vzduch, ale vzduchoprázdny priestor. Keď sa mu prihovárajú, pozerá sa do diaľky úplne iným smerom. Neznáša hladkanie a dotyky cudzích ľudí a štítlivo sa im vyhýba. Nehodí sa teda pre záujemcov o extrovertného psíka vhodného napr. na canisterapiu. Azawakh si väčšinou zo "svojej" rodiny vyberie jedného člena, ktorého bezvýhradne miluje. Ostatných členov rodiny síce rešpektuje a nikdy by im neublížil, ale správa sa k nim zdržanlivejšie. Ak od svojho psíka očakávate vtieravú prítulnosť, či otrockú poslušnosť, vyberte si radšej iné plemeno. Azawakh nie je pes pre každého. Potrebuje láskavého, trpezlivého majiteľa, ktorý by mal pre jeho zvláštnu povahu pochopenie.

Chov na Slovensku
Na Slovensku sa chov azawakhov rozbieha veľmi pomaly. V súčasnosti je chovaných 5 importovaných jedincov - 2 sučky vo veku 8 a 9 rokov a 3 psi vo veku 6, 8 a 12 rokov. 19. októbra 1999 sa v chovateľskej stanici Jubatus p. Jany Kubišovej zo Žiliny narodil prvý a zatiaľ jediný vrh - 5 sučiek a 3 psi, z ktorých na Slovensku ostali len 3 sučky a 1 pes. Spolu teda máme na Slovensku 9 azawakhov, avšak chovní sú momentálne len dvaja - moja sučka Ch. Aisa Jubatus a pes Dat-Amoud Kel Dahoussahaq importovaný zo Švajčiarska. Dúfam, že Aisa a Dat-Amoud sa už čoskoro stanú rodičmi druhého vrhu tohto prekrásneho plemena na Slovensku.

Martina Černá

 

<< späť