Svetová výstava psov AMSTERDAM 2002
Výstava so zadávaním najprestížnejšieho titulu - svetový víťaz - sa nie vždy koná na našom kontinente, čiže v dosahu našich vystavovateľov. Keďže tento rok sa táto výstava konala v holandskom Amsterdame, veľa slovenských chovateľov využilo túto možnosť a svojich psov na výstavu prihlásili.

Celkový počet prihlásených psov bol fascinujúci nielen pre laika, spolu 14 519 jedincov, ktorí zastupovali 331 plemien. Okrem zástupcov európskych krajín na výstavu prileteli aj chovatelia a vystavovatelia z Kanady, USA, Mexika, Brazílie, Argentíny a mnohých ďalších vzdialených krajín. Aj napriek karanténnym podmienkam boli na výstave prítomní vystavovatelia so psami z Veľkej Británie a zo Švédska, ktorí sa na základe akejsi výnimky mohli psov priviezť späť do krajiny bez 6-mesačnej karantény.
Čiastočným obmedzením bol zákaz predvádzania jedincov s kupírovaným chvostom alebo ušami, ktorí sú narodení po 1.9.2001. Plemien, ktoré sa kupírujú, je veľa, a takisto je veľa krajín, kde kupírovanie povolené je. Preto je veľkou záhadou, prečo sa budúcoročná svetová výstava bude konať v nemeckom Dortmunde, kde sa už nebude môcť vystavovať žiadny kupírovaný pes.
Organizácia výstavy spĺňala svetovú úroveň najmä veľkosťou hál a kruhov, zelenými kobercami po celej ploche kruhov, typicky holandskou kvetinovou výzdobou, lavičkami pre divákov okolo kru-


Súťaže Junior Handling

hov a pevnými klietkami na umiestnenie psov. Sklamaním však bola nečistota v halách, ktorá sa veľmi podobala tej v centre Amsterdamu. Ďalšou chybičkou krásy, ktorou by sme sa my, ako usporiadateľská krajina budúcoročnej Európskej výstavy, mohli poučiť, je komplikovaná orientácia vystavovateľov aj divákov na obrovskom výstavisku. Áno, všetko je v katalógu, ale zháňaním katalógu strávite polhodiny ani neviete ako. Pomohli by navigačné šípky a viacero orientačných tabúl s podrobným plánikom výstaviska.
Prekvapením pre všetkých boli záverečné súťaže. Už vopred, na prihláške na výstavu, bolo avízované, že vstupné do hľadiska pri záverečnom kruhu bude 3 EUR na každý deň zvlášť, a v nedeľu 5 EUR. Pritom už len vstupné do areálu výstavy bolo pre diváka 9 EUR. Vstupný list platil ako vstupenka pre jednu osobu, a na záverečné súťaže neplatil. Možno preto bolo hľadisko počas týchto súťaží poloprázdne, a tak ani nádherne vyzdobený obrovský kruh s modrým kobercom nepomohol vytvoriť tú správnu atmosféru. Napriek tomu psi v záverečných súťažiach boli nádherní a stálo za to vidieť ich ladný pohyb a profesionálne predvedenie.
Budúci rok teda svetová výstava bude v Nemecku, ten nasledujúci v Brazílii. Snáď si ich organizátori vzali príklad z pozitív a poučili sa z negatív tej tohtoročnej. Aj my, slovenskí kynológovia, sa však musíme dôsledne pripraviť na veľké podujatie podobnej úrovne, ktoré organizujeme budúci rok.


Celkový pohľad na výstavisko

Výsledky:
FCI I.
1.Puli (ostatné farby) - Ich. Napfényvárosi Csahos Jóság
2.Bearded kólia - Ch. No-Nonsense's Xiebert
3.Bouvier des Flandres - Ch. Bella Primadonna v.d. Overstort
FCI II.
1.Svätobernardský pes dlhosrstý - Ch. Bernegĺrden's Montgomery Noors
2.Boxer - Daniela D'Jandilla
3.Veľká japonská doga - Ch. Serdess Trans Furmation Dragon
FCI III.
1. Írsky teriér - Ch. Merrymac Simply the Best
2. Austrálsky teriér - Ch. Bluepepper's Thunder King
3. Austrálsky silky teriér - Curiosity Luxury of Silk
FCI IV.
1.Jazvečík drsnosrstý štandardný - Crumphfeld v.d. Vliegende Kiep
2.Jazvečík krátkosrstý štandardný - Golden Dakshaund Tamerlan
3.Jazvečík dlhosrstý - Nabucco v. Lawranshome


FCI V.
1.Basenji - Bluestone's Wild Buck Wheat
2.Akita Inu - Kakusui Go Tezuka Kensha
3.Lapinkoira - Elbereth Peikko of Glenchess
FCI VI.
1.Petit Basset griffon vendéen - Afterglow Woody Woodpecker
2.Beagle - Dialynne Gambit
3.Dalmatín - Ich. Spotnik's Special Selection
FCI VII.
1.Nemecký krátkosrstý stavač - Malomközi Treff
2.Írsky seter - Ch. Vicary's US Dollar Pool
3.Anglický seter - Set'r Ridge's Audacious


FCI VIII.
1.Flat coated Retriever - Ch. Almanza Roundabout
2.Anglický kokeršpaniel - Rus Irene's Sex Pistol
3.Anglický špringeršpaniel - Slegers We Can Work It Out
FCI IX.
1.Pudel veľký biely - Ich. Topscore Contradiction
2.Bišón - Ch. Petit Ami's Bravehaert
3.Pudel toy - Ch. Solnes Rain Dance
FCI X.
1.Deerhound - Ch. Jihad Scotia of Dunkeld
2.Whippet - Ch. Rivarco Classic Jazz
3.Azawakh - Aulad al Sahra's U'Ténéré


Best in show - Pudel veľký biely - Ich. Topscore Contradiction
BIS Dorast - Pekingský palácový pes - Become The Star Dragon Aleks
BIS Veterán - Whippet - Signum Dolce & Gabbana

Linda Voláriková


Z prehriateho Slovenska po dlhočiznej ceste nás privítal chladnejší a možno vždy upršaný Amsterdam. Psíkom počasie nesmierne vyhovovalo, nám v podstate tiež. K výstavisku nebolo problém sa dostať. Výstavná hala upútala priestrannosťou, kruhy veľké s pokladom zelených kobercov, ozobené kvetmi, tak ako to má na svetovej výstave byť. Organizáciia zvládnutá veľmi dobre, až na poplatok 6 EUR na psa, ktorý v ten deň nevystavoval a 3 EUR za sedadlo v záverečných súťažiach aj pre vystavujúcich.
V posledný deň, teda 7.7.2002, prišli na rad okrem iných plemien aj 33 welshspringerspanielov. Stojí za zmienku, že kvôli vysokému výstavnému poplatku sa 120 majiteľov wss rozhodlo zorganizovať si klubovku deň predtým, s tými istými rozhodcami.
Rozhodcovia Mej. J.M.Lanning (GB) a Hr. T. Fossum (N) mali ťažkú prácu vybrať z pomerne kvalitných jedincov toho najlepšieho. Poradie tried bolo pre našinca zmenou, pretože sa posudzovalo v poradí trieda: veteránov, otvorená, pracovná, mladých, medzitrieda a trieda šampiónov a začínali sučky.
Víťazom sa stala sučka zo Švédska Don's Flying High, majiteľky K. Brostam z Uppsaly. Z našich sa najlepšie umiestnila Jeny Jankina záhrada - výborná v triede veteránov.
Vivat Dortmund 2003!

Viera Janeková

 

<< späť