Životné poslanie psa

 

 

Pes odjakživa patril k človeku. Bol vyšľachtený z divokého predka - vlka. Za celé stáročia sa plemená vyvíjali až do dnešnej podoby. Na svete existuje viac ako 300 druhov psích plemien. Je úplne jedno, pre aké sa človek vo svojom živote rozhodne, podstatou je, že ten, čo už raz skúsil, aké to je mať štvornohého miláčika, si už svoj život bez neho nevie predstaviť. Je jedno, či doma chová výstavného šampióna, služobného psa alebo len tak „rodinného miláčika“ so základnou poslušnosťou.

 

V encyklopédiách nájdeme rôzne profily psov, a ich povahách, pre aký typ ľudí sú tieto psy vhodné a na akú činnosť sa najčastejšie využívajú. Ale pravdou je, že z každého plemena sa dá vycvičiť pes, na ktorého bude jeho majiteľ hrdý. Predsa existujú rôzne plemená: spoločenské, pastierske, pracovné. V čom spočíva pracovné využitie psa? V prvom rade je dôležité, aby sa pre budúce „psie povolanie“ vybral vhodný pes. Dôležité sú zdravotné predpoklady, hlavne ide o to, či je ešte malé šteniatko zdravé, či nebude mať v budúcnosti problémy s kĺbmi alebo srdiečkom a následne sa prihliada samozrejme aj na temperament, ktorá sa musí čo najlepšie odhadnúť. Skúsení kynológovia vedia predpokladať jeho povahu, už len z toho, kto sú rodičia šteniatka a čo sa píše v rodokmeni. Podľa týchto vlastností si vedia urobiť obraz o tom, čo ich v budúcnosti čaká - teda koľko práce ich bude stáť, aby z malinkého šteniatka spravili služobného psa.

            Všade na svete sa psy využívajú pre rôzne aktivity. Jedni majú psa ako spoločníka, no iní ho dennodenne využívajú vo svojej práci. Teraz mám na mysli služobných psov, ktorí sú nasadení v policajných akciách, mnohokrát nebezpečných nielen pre nich ale aj pre ľudí. Tieto psy potrebujú špeciálny výcvik, aby vedeli správne konať vo vypätých situáciách. Cvičitelia sa im venujú odmalička, pretože správny výcvik už začína v tomto veku. Šteniatka sa cvičia, učia nové veci, upevňujú si už tie doposiaľ naučené. Dôraz sa kladie na poslušnosť, základnú alebo už pokročilú, stopovanie, vyhľadávanie, obranu. Je samozrejmé, že nie každé plemeno je vhodné na pracovnú kynológiu a takéto zásahy. Napríklad v polícii, zásahovej,  hraničnej i železničnej sa najčastejšie využíva plemeno nemecký ovčiak. Ten pre svoje vlastnosti je najviac rozšírený. Však používajú sa aj belgické ovčiaky, rottweiler či doberman.

            Tieto psy prechádzajú náročným výcvikom, po ktorom poslúchajú na jeden posunok rukou, na jedno slovo, pretože v poslušnosti spočíva úspech zásahov a reakcia na povel môže byť niekedy otázkou života a smrti. Odzbrojujú zločincov, pomáhajú pri stopovaní a hľadaní stratených osôb. Pri zadržaní páchateľov vedia, čo majú robiť a ako sa správať. Vynikajúci psí čuch využívajú pri hľadaní drog alebo iných omamných látok. Jednoducho povedané, ich činnosť je nenahraditeľná a spolupráca je veľmi dôležitá.

Je jasné, že na svete neexistujú iba pracovné plemená. Každý pes má predsa svoje využitie a predpoklady na dobrú prácu. Ktorékoľvek plemeno je v prvom rade spoločníkom svojho majiteľa, ktorého neskutočne ľúbi a vedel by pre neho obetovať svoj život.

V severských krajinách aljašských malamutov a sibírskeho huskyho využívajú na lov, ťahanie saní, ale počas tuhých zím sú psy pre ľudí najmä spoločníkmi. Retrívery sú vynikajúci aportéri, maďarská vyžla, weimarský stavač, kokeršpaniel, jazvečík, baset zas nájdu svoje uplatnenie u poľovníkov či horárov. Na stráženie objektov tu sú doberman, ovčiak, boxer, ale aj ktorékoľvek iné plemeno, ktorému ponúkneme tú možnosť byť dobrým strážcom, aportérom, obrancom i spoločníkom. Labrador je vynikajúci slepecký pes a jeho poslaním je nahradiť oči nevidiacemu človeku. Pre neho je veľmi dôležitý a nenahraditeľný. Milovníci výstav zas vytvoria vhodné podmienky per svojho psieho šampióna. Češú ho, venujú mu všetok čas, len aby sa predviedol v tom najlepšom svetle pred posudzovateľmi. Takýto pes sa vznáša akoby v oblakoch, jeho krásna srsť sa leskne a snaží sa na seba upútať čo najviac pozornosti. Výstavy psov sú pastvou nielen pre oči ale aj pre dušu. Takto tam môžeme vidieť mnoho rôznych plemien, veľa druhov srsti, farieb a rôznych strihov a najkrajší  psík sa stane šampiónom. Je však jedno, či vyhrá alebo nie, pretože v očiach svojho majiteľa je každý pes šampiónom a víťazom, či je mladý alebo starý.

Pre starých ľudí, ktorí sú už sami, je tiež pes pre nich jedinečný spoločník. Psíka si buď kúpia alebo adoptujú z útulku, len preto, aby neboli opustení. Na toto zvieratko, ktoré si pretrpelo často veľa bolesti a smútku prenesú všetku svoju lásku, venujú mu svoj čas a sú radi, že niekto je pri nich. Vedia, že na tomto svete nie sú zbytočne, ale možno ešte preto, aby sa s niekým podelili o svoje radosti i starosti. Psík príde, uľahne k nohám starkej alebo deduška a obaja sedia v tichu a spoločne si rozumejú v takej chvíli. Pes počúva, rozumie a jeho nemé mlčanie je len súhlasom, že pre neho existuje tiež druhá šanca na peknú starobu. Poslanie týchto psíkov je v spôsobovaní radosti a zmierňovaní životnej bolesti.

A čo psíci - vyslúžilci? Aký je ich zvyšok života po dňoch plných výcvikov, tvrdej práce a náročných dní? Aj pre nich existuje druhý život - život po „službe“. Je jasné, že starý alebo zranený, či chorý pes sa už nemôže vrátiť do svojho povolania. Takýchto psíkov čaká určite príjemné dožitie v kruhu novej rodiny, ktorá si ho môže adoptovať a potom sa o neho strať, lebo tak ako ľudia aj oni si zaslúžia príjemný koniec života. Zavrtenie chvostíkom je rovnako úprimné a príjemné od psieho starčeka či babičky ako od malinkého šteniatka, ktoré ešte len nevie, čo ho v budúcnosti čaká.

            Pes vie vycítiť, kedy ho človek potrebuje, kedy sme smutní alebo šťastní. Všetko je len o vzájomnom spoznávaní sa. Veď traduje sa nemálo príbehov o tom, ako pes zachránil život a nemusí to byť bájna Lassie alebo komisár Rex. Stačí, keď to je práve ten Váš miláčik, nemusí to byť žiadna hviezda, šampión výstav alebo odborník v stopovaní, či obrane. Jemu stačí príjemné slovo, nežné pohladenie, hra a čas strávený s Vami na prechádzke alebo len také leňošenie v záhrade alebo kdekoľvek inde v tráve. Nikdy nesmieme zabúdať na to, že každý psík, či už malý alebo veľký, služobne nasadený alebo len taký domáci miláčik má svoje miesto na tomto svete, od ktorého vyžaduje len trochu lásky a porozumenia. Práve v tomto sa nelíšia pracovné psy a výstavní profesionáli od tých „obyčajných“ maznáčikov. Všetky potrebujú nás, aby sme ich mali radi a tak si urobili život krajším od narodenia až po starobu.

 

Lenka Preisnegerová