WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

 

West je pôvodne anglické plemeno vyšľachtené na lov líšky a drobných hlodavcov. Rozhodnutie vyšľachtiť bieleho psa sa zrodilo, keď si istý poľovník splietol svojho psa z dôvodu podobného sfarbenia so zverou a omylom ho zastrelil. Dnes je west chovaný prevažne ako spoločník človeka, teda ako rodinný pes. To, samozrejme, neznamená, že dnešný west nemá poľovné pudy, v porovnaní s ostatnými typickými teriérskymi poľovníkmi (napr. foxteriér, welshteriér) je však menej ostrý.

 


JCH. Coffee Sunny Side - JCH. SK, JCH. SKCHTaF,
KVM 2005, chov. + maj. Dr. Darina Mikitová

West je vysoký cca 28 cm v kohútiku. Má tmavé, najlepšie čierne oko a sýto čierny pigment na ňufáku a na papuľke. Má pevnú kostru, k svojej výške robustné telo a silné kosti, v silnej čeľusti má veľké zuby, na hlavičke malé vztýčené špicaté uši. Telo má pokryté bielou, tvrdou, na bruchu a hlave dlhšou srsťou, na hlave sa srsť upravuje do tvaru chryzantémy.

 

Povaha westíka a jeho výchova
West je jedným zo zástupcov III. skupiny FCI - teriérov. Má všetky teriérske vlastnosti - je odvážny, temperamentný a tvrdohlavý. Netreba sa nechať zmiasť jeho vzhľadom plyšovej hračky, pretože je to každým kúskom svojho neveľkého telíčka stopercentný teriér. Je to "veľký" pes v malom kožúšku. Westík je milý, hravý až do vysokého veku, stále dobre naladený, veľmi spoločenský. Miluje deti a pri správnom vedení s nimi aj výborne vychádza. Je radosť sa na ich spoločné hry pozerať. Westík je ostražitý, je dobrým strážcom, je samostatný a priateľský. Je vhodným spoločníkom na dlhé prechádzky, ako spolujazdec v aute, či pri spoločnom leňošení.
Napriek svojmu hračkárskemu výrazu potrebuje pri výchove pevnú ruku. Nemyslím tým náročný výcvik, len jasne určené pravidlá hneď od šteňacieho veku. Základné povely, ktoré by mal ovládať, ako v zásade akýkoľvek pes - spoločník, sú povely "fuj", "zostaň" a "ku mne". Základná trojka, ktorá môže aj zachrániť život... A už od šteňacieho veku musí westík pochopiť, že na pána sa nevrčí, a to ani pri hre, ani pri česaní, ani pri inej manipulácii s ním. Akékoľvek prejavy dominancie, alebo agresie malého westíka je potrebné zatrhnúť už v zárodku a potrestať ich. Pokiaľ zvládnete túto úvodnú fázu, dôležitú najmä u dominantnejších jedincov, ste na najlepšej ceste mať zo svojho westíka IDEÁLNEHO spoločníka a kamaráta. Pri dôslednej výchove je westík nekonfliktný pes, pričom pes - samec býva dominantnejší ako sučka a občas svoju nadradenosť skúša dokazovať aj oveľa väčším psom. Na to treba dávať pozor.
Pozostatkom jeho poľovnej minulosti je jeho záľuba naháňať všetko, čo pred ním uteká, mačky, sliepky, hlodavce a iné živé tvory. Všetko sa dá, samozrejme, usmerniť správnou, dôslednou výchovou.

 

Pre koho sa hodí
Westík je vhodný do bytu, rovnako aj do rodinného domu, s tým, že bude ubytovaný vo vnútri v dome. Nepatrí do koterca, a to z viacerých dôvodov. Westík je veľmi citlivé plemeno, ktoré je nešťastné bez blízkosti svojho pána. Vie trpezlivo čakať, kým sa vráti z práce, potom sa mu už však chce motať pod nohami, dotýkať sa ho, sprevádzať ho pri všetkých činnostiach v domácnosti. Nehodí sa na umiestnenie v koterci aj z dôvodu, že má bielu dlhú srsť, ktorá sa pri trvalom vonkajšom ubytovaní nedá udržiavať ani v prijateľnom stave, zožltne až zhnedne a na takéhoto westíka už nie je pekný pohľad. Je v moci chovateľa vybrať nových majiteľov pre svoje šteniatka, a preto si myslím, že každému zodpovednému chovateľovi by malo v prvom rade záležať na tom, do akých rúk sa šteniatko dostane. Na druhej strane, pri kúpe šteniatka nezazlievajte chovateľovi, že sa vás veľa pýta, a že niekedy máte pocit, že ste na výsluchu. Ide mu len o dobrý život jeho odchovanca a pokiaľ prejdete testovacími otázkami, máte otvorenú cestu na dobré spolužitie s vaším novým malým priateľom.
To čo westík potrebuje najviac je cítiť sa členom rodiny, byť milovaný a mať zamestnanie. Hodinový aktívny pohyb vonku spolu s pravidelným venčením sú dostačujúce, samozrejme, neopovrhne ani ďalšími pohybovými aktivitami, či už turistikou, agility, a pod.

Inak je bezproblémový, prispôsobivý spoločník, ktorý doma neobťažuje, keď jeho ľudia nemajú na neho práve čas. Všetci naši psi milujú ľudí, návštevy, každú priateľskú ruku, ktorá ich poškrabká.

 

Srsť a jej úprava
West má dvojitú štruktúru srsti - vrchnú tvrdú, rovnú kryciu srsť a pod ňou jemnú hustú podsadu. Úlohou tvrdej hustej srsti bola najmä ochrana, či už pred poranením, alebo pred nepriaznivým počasím. Aj keď dnes žije väčšina westíkov v bytoch, netreba zabúdať na jej špecifiká a zodpovedajúcu úpravu. Správnou úpravou srsti westa je trimovanie - odborné vyšklbávanie odumretej srsti, ktoré, pokiaľ sa vykonáva odborne a je správne načasované, psíka v žiadnom prípade nebolí! Trimovaním vlastne pomôžete psovi zbaviť sa starej srsti, ktorá ho svrbí a v prírode by si ju sám škriabaním šklbal, napríklad, o kmeň stromu... Doma to skúša o plot, o stoličky, či iné kusy nábytku. Vytrhnutím starého chlpu sa tak urobí miesto pre nový. Nová uzavretá srsť westa lepšie chráni, ale mu aj lepšie pristane. Pri trimovaní sa odstraňuje vrchná krycia srsť s pesíkmi, pokiaľ má westík veľa podsady a nebol dlhšie trimovaný, čiastočne sa odstráni aj z nej, aby krycia srsť rýchlejšie prerástla podsadu. Tu treba odlišovať trimovanie výstavného a nevýstavného westa. West vo výstavnej šnúre (tzn. pravidelne a často vystavovaný) sa netrimuje na podsadu, jeho srsť sa musí upravovať priebežne, niekedy aj každý týždeň, aby si udržal stále formu, a aby srsť veľmi neprerástla. Westíka, ktorý nie je vystavovaný, stačí otrimovať každé tri mesiace, najlepšie vám však poradí podľa kvality srsti vášho westa váš trimer (osoba, ktorá psa upravuje). Ideálny je 2-mesačný cyklus trimovania, ktorý umožní vytvoriť dve vrstvy srsti, takže po otrimovaní je westík podrastený novou srsťou. Pokiaľ si na úpravu netrúfate sami, obráťte sa na odborníka.
Pri výbere trimera dajte pozor, aby vám psíka neostrihali, následne sa strihaná srsť totiž veľmi ťažko trimuje, pre psíka je to navyše nepríjemné. Treba sa orientovať na špecialistov na teriérov, prípadne priamo na chovateľov. Dôležitá je prax a sledovanie trendov. Čo bolo dobré včera, dnes už nie je "in". Najlepšie hovorí za trimera jeho práca, preto neváhajte zájsť so psíkom na výstavu a pýtať radu od chovateľov, alebo sa informujte u iného majiteľa westíka, ktorého stretnete na prechádzke a úprava jeho psa sa vám páči.

Nemusí byť váš westík práve šampión, dobrou úpravou sa však dá veľa zakryť, rovnako ako zlou úpravou možno zničiť aj nádherné zviera. Kvalitne upravovaného westa stačí vyčesať 1x za týždeň. Kúpať westíka v šampóne treba len minimálne. Po prechádzke v mokrom počasí stačí osprchovať bruško a labky čistou vodou bez šampónu či mydla. Vyčistiť kožúšok westíka možno aj na sucho - vhodný je Solamyl - zemiakový škrob. Môže byť zmiešaný aj s kriedou, alebo púdrom, ktorý dostanete kúpiť v špecializovaných obchodoch. Túto solamylovú zmes treba vtrieť do srsti, vyčesať a máte bielučkého westíka bez zbytočného kúpania, ktorým mu ničíte srsť a ubližujete jeho koži. West je plemeno, ktoré nevydáva psí pach, práve vďaka suchej koži, ktorú však časté kúpanie ešte viac vysušuje. Ak už musíte westíka okúpať, zvoľte si na to kvalitný šampón, určený na tvrdú srsť, a okúpte westíka, napr., po trimovaní, nikdy nie pred ním.
Ak chcete svojho psa každý týždeň kúpať, ak ho chcete strihať, nie trimovať, nezaobstarávajte si westa. V opačnom prípade aj tak nedosiahnete žiadaný efekt typického predstaviteľa plemena.

 


Double a Drum' n' bass Sunshine Celebration vo veku 4 týždňov


CH. Coconut Sunshine Celebration,
chov. + maj. Mgr. Martina Krišová - CH. SK, CH. SKCHTaF,
2x CACIB, 2x Res. CACIB, KV SKCHTaF 2005,
KV Slovinského klubu teriérov 2005, BOB,
SVT Bratislava 3.BOG, JCH. SKCHTaF, JCH. SK

 

Výber šteniatka
Kúpu a výber šteniatka si treba dobre premyslieť. Treba zvážiť, či ste pripravení na príchod živého tvora do domácnosti na najbližších 15 rokov. Druhou veľmi dôležitou kapitolou je výber chovateľa. Tu by som chcela upozorniť na fenomén "množiteľov", ktorí narobili v mnohých módnych plemenách, medzi ktoré patrí, bohužiaľ, aj westík, hotovú pohromu.
Najväčší "boom" má už síce west za sebou, ale ako sa hovorí, "čert nikdy nespí".
Nespoliehajte sa nikdy na výhradne mailový, alebo telefonický kontakt s chovateľom, nesúhlaste s dovezením šteniatka. Trvajte na tom, že chcete vidieť podmienky, v akých šteňa vyrastalo, choďte si zobrať šteňa priamo od chovateľa, nikdy nie sprostredkovane, a majte oči otvorené. Nemusíte byť odborníkom na to, aby ste rozoznali, ako bolo a je o šteniatka a o ostatných psíkov chovateľa postarané. Trvajte na tom, že chcete vidieť aj ostatné zvieratá chovateľa, nielen vaše šteňa. Ak máte pochybnosti o hygiene, zdraví, alebo povahe šteniatka, alebo dospelí psi sa boja, alebo sú zúriví, nekupujte tam šteňa.
Rovnako nekupujte šteňa bez PP a nedajte sa zlákať jeho nižšou obstarávacou cenou, ktorá je v porovnaní s ostatnými nákladmi na ďalšiu starostlivosť vskutku zanedbateľná. U množiteľov bezpapierákov často absentuje aj základná zdravotná starostlivosť, o potešení a rozvoji psej dušičky ani nehovorím. Verte, že uľútostením sa nad takýmto šteniatkom len spôsobíte sebe množstvo problémov a nemalých veterinárnych výdavkov, aby ste dali psíka ako-tak do poriadku, a podporíte tak ďalšie množenie týchto úbožiatok. Navyše u šteňaťa bez PP nemáte nijakú záruku, čo vám z neho vyrastie. Veľmi často takýto množitelia bezpapierákov krížia westíkov s inými plemenami, napr. maltezákmi... Šteniatka sú tak huňaté guľôčky, ktoré pôsobia rozkošným dojmom a sú atraktívnejšie, keď však vyrastú, majú otvorenú mäkkú kučeravú srsť, často sklopené veľké uši a chvost zatočený do klbka nad chrbtom, t.j. majú pramálo spoločného so štandardným westom. Zaplatili ste vlastne za kríženca. Určité plemeno si vyberáme väčšinou pre nejakú jeho charakteristiku, či už povahovú, alebo exteriérovú. U bezpapierového psíka je otázne, čo vám z neho vyrastie, či to vôbec bude westík. Ak vám nezáleží na tom, aby vám zo šteniatka vyrástol typický predstaviteľ plemena, ujmite sa radšej psíka z útulku, úlohu kamaráta vám splní rovnako dobre.
Westík je úžasný pes! Každý si chváli to svoje plemeno, ale faktom je, že west je pre svoju prispôsobivosť a nenáročnosť psom vhodným pre široký okruh ľudí... Hodí sa pre každého, kto ho bude ľúbiť tak, ako on ľúbi vás.

Mgr. Martina Krišová

<<< späť