DETSKÉ PRÁZDNINOVÉ PRETEKY A WEIGHT PULLING
3. Medzinárodné majstrovstvá o pohár Acana

 

2. júl 2005 - Jaklovce
Kam sa ľudia a psy radi vracajú

 

Nič si nenahovárajme, sú kynologické podujatia, kam chodia ľudia so svojimi psami iba z povinnosti. Dokonca si myslím, že kedysi práve takéto akcie prevládali. Časy sa však menia a spolu s nimi aj dianie na našej psíčkarskej scéne. Čoraz viac začínajú prevládať akcie, na ktoré sa ľudia a ich miláčikovia tešia a za žiadnu cenu by ich neprepásli. Do tejto kategórie patria aj detské prázdninové preteky a samozrejme weight pulling, ktoré sa každoročne konajú na východe Slovenska v Jaklovciach.

 Vyhodnotenie - zľava: Janka Zemčáková, Slovensko
a Kateřina Trněná, Česká republika, absolútne víťazky

Prvá júlová sobota teda opätovne patrila ľuďom, ktorí nielenže milujú psov, ale vedú k rovnakej láske aj svoje deti. Veď si povedzme pravdu, ruku na srdce, koľko dospelákov sa vyberie do niektorého z kútov Slovenska len preto, aby zapálili vo svojich potomkoch kynologický plamienok? Ako by som to videl, ten scenár:

"Tati, Tati, vezmeš ma so psíkom na kynologický deň?" - odpoveď: "Daj pokoj, som rád, že sa vyspím aspoň v sobotu."

Našťastie je dosť aj takých rodičov, ktorí majú presne opačný prístup. Dokazuje to pomerne vysoká účasť štartujúcich detí v rámci detských pretekov. Darmo, za tie roky sa chýr o organizačnej práci ŠK Severan rozniesol až do zahraničia, takže niet divu, že pole štartujúcich nepozostávalo iba z detí z okolia Jakloviec. Túto pozíciu má dané kynologické podujatie už dávno sa sebou. Samotné pokračovanie akcie s prívlastkom 2005 ukazuje, že je to svojim spôsobom neobyčajne významné podujatie. Kedysi jeden z organizátorov Ján Keruľ povedal:

"Detské preteky organizujeme jednak preto, aby sa deti a mládež mohli predviesť so svojimi miláčikmi, ale najmä kvôli tomu, aby sme zábavnou formou zlepšili vzťah budúcej generácie k najlepším priateľom človeka. Náročnosti pretekov sa preto nikto nemusí obávať. Veď hlavné pravidlo pretekov znie: Čo nezvládne pes, to môže za neho vykonať jeho psovod."

V tomto duchu sa niesol aj tento ročník, len s tým rozdielom, že už nikomu nebolo potrebné zdôrazňovať, o čo vlastne na týchto pretekoch ide. Všetci prítomní v tom mali jasno a aj sa toho pridržiavali. Ani zo strany usporiadateľov a ani od účastníkov sme sa nedočkali ničoho extrémneho. Nikto neprotestoval, nevznášal námietky, a načo by aj... Odhliadnuc od weight pullingu sa tu nikto nenaháňal za titulmi, nezávidel tomu druhému, že bol úspešnejší. Práve tá príjemná atmosféra je už po niekoľko rokov najdôležitejším materiálom v základoch celého podujatia.

Celé prázdninové preteky sa stali v Jaklovciach každoročnou udalosťou číslo jeden. Dobre si to uvedomili aj na miestnom úrade, odkiaľ sa usporiadateľom dostáva nemalej pomoci. Mimochodom medzi organizátormi a dokonca v úlohe riaditeľa pretekov sme objavili starostu Jakloviec pána Mariana Burkuša. Rozhodcovský zbor detských pretekov tvorili Dagmar Szotáková, Monika Vrančíková a Denisa Drugdová. Samé ženy, čo je veru správne, pretože nej je už chlapská hrdosť akokoľvek ješitná, musíme si priznať, že nežnejšie pohlavie má väčší cit pre prácu s detvákmi. Časomieru spravoval Jano Chriašteľ a za ŠK Severan dozeral nad hladkým priebehom Viliam Poklemba.

Rozhodcom disciplíny weight pulling, ktorá prebiehala v rámci 3. Medzinárodných majstrovstiev o pohár Acana bol Ondrej Šulka. Áno je to ten istý pán, ktorý sa činí aj ako poradca chovu aljašských malamutov na Slovensku. Úloha dozorujúceho veterinára pripadla MVDr. Ivanovi Miklošíkovi a časomiera Branislavovi Matejovi. Výkony psích silákov zaznamenával Ľuboš Dudinský a nad tým všetkým opäť bdel zástupca ŠK Severan, tentoraz Ján Richnavský. Niekto si možno povie, že načo taký zložitý kontrolný systém, keď sa nejedná o podujatie s niekoľko tisícovou účasťou a so zadávaním svetovo uznávaných titulov, ale takto sa pozerať na vec je nemiestne. Nech už sa tu zadávali alebo nezadávali tituly, predovšetkým ide o pocit spravodlivosti a v istom zmysle tiež o renomé usporiadateľov. Keby k tomu pristupovali iba tak ledabolo, pochybujem, že by sa to veľa pozitívne spojené s touto akciou roznieslo až do zahraničia. Osobne si myslím, že organizátori šli na to veľmi zmysluplne. Aj keby to bol neviem aký neprajník, nemôže hovoriť, že tieto preteky nemajú svoju vážnosť. Práve vďaka tomu prístupu organizátorov sa celá akcia povzniesla na niečo viac, a myslí si to aj pán Ján Keruľ, predseda ŠK Severan:

"Všimol som si, že tento deň sa stáva tým, kvôli čomu bol vlastne od samotného začiatku organizovaný. Stáva sa jedným veľkým veselým dňom, vlastne dvojdňom, pretože sa to celé začína v piatok, na ktorom sa zabávajú všetci. A hlavne všetci sa zapájajú aj do súťaží. Napríklad Česi prišli na weight pulling, no pretekali aj v detských pretekoch, aj v prevracaní kolesa... To isté sa udialo aj v prípade Poliakov. Nechcem, aby to vyznelo ako nejaké múdre táraniny, ale ak sa všetci cítili dobre, tak mi ako usporiadatelia si nemôžeme ani nič viac želať. Práve to nám totiž nabíja batérie do budúcna."

 


I. veková kategória


III. veková kategória


II. veková kategória


IV. veková kategória

 

A veru všetci sa cítili nadmieru výborne! Či už to boli prázdninové preteky, a detské zábavnosúťažné hry v réžii Ondreja Helcmanovského, alebo weight pulling, odvšadiaľ sálala dobrá nálada a spokojnosť. Z tvári prítomných sa priam dalo vyčítať: Sem sa oplatilo prísť. Sem sa budeme vracať. Je veľmi ťažké opísať skutočnú atmosféru, aj keď sa o to všemožne snažím, preto to zhrniem do pár slov: Takéto podujatie potrebujeme!

Organizačné schopnosti sú zaiste nepostrádateľným článkom pre dobré podujatie, ale ako to už býva, poriadnu váhu majú aj peniaze. Za málo peňazí málo muziky... V tomto prípade sa ekonomickú stránku podarilo vykryť vďaka pánovi Polievkovi, ktorý zastupuje na Slovensku krmivo Acana. Poďakovanie patrí aj mediálnym sponzorom, vďaka ktorým sa o kynologickom dni v Jaklovciach dozvedá čoraz viac milovníkov psov a hlavne z čoraz väčších vzdialeností. Opisovať výkony jednotlivých pretekárov v tomto príspevku nehodlám, pretože by to narušilo kontext tej jednotnosti, ktorá sa medzi účastníkmi počas tohto krásneho dňa vytvorila. Každý bol svojim spôsobom perfektný, každý podal maximálny a uznania hodný výkon. A preto aj všetkým patrí naše redakčné vďaka za príjemné stretnutie s príjemnými ľuďmi v očarujúcom prírodnom prostredí Jakloviec. A keď už toľko ďakujeme, opäť sa vrátime k samotnej obci, ktorá nemalou mierou prispela k rozvoju tejto akcie. Nebyť z jej strany toho pevného zázemia, asi by to dnes vyzeralo inakšie.

Nad psími silákmi takmer všetci uznanlivo kývali hlavami. Darmo, väčšinou sú to záprahové psy, ktoré sa v lete nemajú kde odreagovať a preto plný energie si z chuti zaťahajú také váhy, ktoré nám ľuďom naháňajú strach. Jedna z diváčok dokonca povedala, že to už je trápenie zvierat, čo je samozrejme hlúposť. Severské psy sú pre ťahanie ťažkých nákladov vyslovene predurčené, bola a je to ich práca od nepamäti. Jediným trápením pre nich je pravý opak, teda letné ničnerobenie. Aj preto sú takéto súťaže potrebné, aby psy tohto druhu nevyšli z formy, nezleniveli, necítili sa byť odrazu zbytočnými iba preto, lebo prírode vládne leto, ktoré má s ich vlastnosťami primálo spoločného.

Veríme, že tradícia relaxačného pobytu pre kynológov a ich deti bude v Jaklovciach pokračovať. Je však na zamyslenie, či by už usporiadatelia nemali dostať rozum a štruktúru jednodňového podujatia prestavať na víkendové. Predsa len ak sa niekto privalí z Čiech, bol by určite radšej, keby tá zábava a dobrý pocit pretrvávali aspoň tri dni a nie iba zopár hodín. Možno nabudúce, uvidíme.

Branislav Mathe

<<< späť