WEIGHT PULLING 2003

1. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska - Jaklovce

Sezóna psích silákov odštartovala! Aj takto by sa dali nazvať preteky psov v ťahaní nákladu, ktoré sa uskutočnili v rámci Kynologického dňa v Jaklovciach. Hneď na úvod si ale ujasnime jednu vec. Ak sme v našich minulých reportážach o weight pullingu písali o silákoch, o psoch nevídanej sily, tak to bolo výstižné iba pre tie pomaly zabudnuté podujatia. Nie, nikto nechce zhadzovať tie minulé výkony psov, ale zároveň nik nemôže nesúhlasiť s tvrdením, že to boli iba kusé výkony v porovnaní s tými, ktorých svedkami sme sa stali na týchto 1. Medzinárodných majstrovstvách Slovenska. Tu sa pred zrakom divákov neudiali iba nejaké výkony hodné uznania a obdivu, ale hneď neuveriteľné rekordy vyrážajúce dych! Ak niekto povie, že tohtoročný Kynologický deň v zabudnutom kúte východnej časti našej republiky bol vydarený, tak o jeho súčasti zvanej weight pulling musí spustiť nekonečné ódy. Očití svedkovia tohto vzájomného zmerania si síl medzi štvornohými silákmi totiž videli podujatie, akého sa človeku pošťastí zúčastniť možno iba raz za život. Weight pulling ešte niekde na Slovensku určite bude, ale dnes sa nám akosi nechce veriť, že sa zopakujú tie závratné rekordy.


Absolútny víťaz - americký pittbul Ali so Štefanom Kiernosom

Športový klub Severan, čoby usporiadateľ celého tohto kynologického sviatku, si tento rok pripísal k svojmu renomé iba samé plusové body. Vydarené podujatia pre deti, zaujímavé a zároveň aj trocha zábavné preteky pre majiteľov psov... Celé to bolo prešpikované nápaditosťou a dôrazom na zábavu divákov. Každý vedel aj o zaradení weight pullingu do programu, ale každý, kto tieto preteky už niekedy videl, ich očakával (s prepáčením) akosi vlažne.
Slnko totiž dosť pripekalo, čiže sa rysovala rovnaká situácia ako na minuloročnom weight pullingu v Košiciach, kde výkony psov následkom horúčavy nijak obzvlášť neprekvapovali. Medzi oboma akciami však ubehol istí čas, majitelia psov mali dosť času na prípravu a hlavne už boli o čosi múdrejší, ako sa na tento druh kynologického športu treba pripraviť. Ono totiž na vytvorenie psieho "Herkulesa" treba špeciálne tréningové metódy, o tom niet pochýb. Čiže počasie bolo krásne a vyhovujúce leňošeniu na niektorom kúpalisku, ale nie na weight pulling. Takže nikomu nemožno zazlievať, keď bol spočiatku pesimista a vopred označil túto časť ináč nadmieru vydareného Kynologického dňa za nudné divadlo, kde hlavné postavy sa budú trápiť, dychčať a aj tak tie kopy krmiva na vozíkoch nepohnú z miesta.
Našťastie, celé sa to rozbehlo na maximálne obrátky už v samotnom úvode a povestné ústne podanie o úctyhodných výkonoch prvých psov prilákalo takmer všetkých prítomných z rozsiahleho areálu, ktorý sa na čas stal dejiskom tejto "ľudsko-psej" show.
V kategórii A (psy do 28 kilogramov vrátane) vážila najnižšia utiahnutá váha rovných 250 kg. Tento výkon si pripísal na svoje konto sibírsky husky Argo patriaci Branislavovi Matejovi zo Sokoľa. Mimochodom, tento pán súťažil v uvedenej kategórii ešte s ďalšími dvoma psami (tiež husky), ktorí dosiahli ešte lepšie výsledky. Víťazom "áčka" sa stali Štefan Kiernos a americký pittbulteriér Ali. Tento pes si právom vydobyl titul "gladiátora", pretože v čase 1 minúta a 15 sekúnd dopravil do cieľa náklad o váhe 1100 kg! Jeho výsledný čas bol síce v porovnaní s ostatnými účastníkmi tejto kategórie najhorší, ale váha ostatné výkony zjavne prevýšila. V poradí na druhom mieste totiž skončila ukážka sily v hodnote 850 kíl, ktorú predviedol v čase 32 sekúnd  sibírsky  husky  Ardwick  z posledného údolia. Síce nezískal úplné víťazstvo kategórie, ale

aspoň stál na stupni víťazov a hlavne urobil nesmiernu radosť svojmu majiteľovi Jaroslavovi Bánocimu z Hanisky pri Prešove. Tretí skončil už spomínaný Branislav Matej s Baldom. Tento pes zastal na váhe 700 kíl s časom 28 sekúnd.
Ak si niekto myslel, že vysoko nasadenú latku z úvodu už v ďalšej kategórii B (psy nad 28 kg do 40 kg vrátane) iba sotva dokážu pretekajúci psy prekonať, stal sa obeťou vlastného omylu. Veimarák Cyrus z Řechovských lesů, čoby víťaz tejto kategórie, mal nielenže druhý najlepší čas 14 sekúnd spomedzi 11 zúčastnených psov, ale zároveň aj zdolal najťažší náklad. Váhou svojho tela a fyzickej zdatnosti utiahol 1300 kilogramov, takže víťazstvo právom putovalo do Brna, odkiaľ pochádza majiteľka tohto "gladiátora" Jana Tomašková. S rovnou tonou sa za minútu a 24 sekúnd úspešne popasoval umiestnením druhý aljašský malamut Freddy patriaci Jánovi Keruľovi z Jakloviec. Menovaný pán sa nakoniec tešil z double úspechu, pretože tretie miesto obsadil jeho ďalší malamut Colin. Výkon tohto psa činil 900 kíl s časom 12 sekúnd. Čierneho Petra, alebo jednoducho zlý deň si vytiahol Roland Kašický z Mníška nad Hnilcom, ktorý mal v kategórii B troch súťažiacich psov (všetko aljašskí malamuti). Žiaľ, Amor, Athos a Ben nemali patričnú formu, alebo jednoducho tento weight pulling im nesadol. Všetci traja ináč zdatní jedinci totiž skončili na chvoste pelotónu s výkonmi utiahnutých nákladov 0 kg.
Pred odštartovaním kategórie C (psy nad 40 kg) už diváci medzi sebou uznanlivo debatovali o sile a odhodlaní psov. Poniektorí nechceli uveriť vlastným očiam, že poniektorí psi sú schopní utiahnuť toľkí násobok svojej váhy. Pritom silácka show ešte nebola na konci a údivu prítomných nebolo súdené, aby zostal pri výkonoch tých psov, ktorí tých namáhavých pár metrov s vozíkom vriec plných granúl už mali za sebou. Nik ani len netušil, že v Jaklovciach uvidí niečo nevídané, čo má hodnotu možno aj svetového rekordu.
V tejto kategórii boli zaradení štyria psy, z ktorých si "najslabšie" počínal aljašský malamut Maco majiteľa Vladimíra Drabika z Košickej Belej. Na to, aby dotrepal do cieľa 900 kíl, potreboval 50 sekúnd. Časovo (17 sek.) aj výslednou váhou nákladu (1200 kg) bol na tom o niečo lepšie grónsky pes B-Nalaratok Qimusseq, takže ten malý priestor na stupni víťazov označený číslicou 3 mohol pre chvíľku slávy obsadiť Jozef Zemčák z Popradu. Malamut Sarek patriaci Romanovi Reistetterovi z Banskej Bystrice mal síce cestu k svojmu úspechu o čosi dlhšiu, zobrala mu zo života 1 minútu a 18 sekúnd, ale váha 1950 kg ten čas nakoniec vyvážila. A aj tak to stačilo iba na druhé miesto. Tušíte, že výkon víťaza kategórie C teda musel byť závratný? Tak to máte naozaj zmysel pre predvídavosť. Výkon malamuta Norton-Norvick z Rontu-Aru bol ako zaklínadlom, po ktorom takmer každý skamenel, mnohí od údivu zabudli zatvoriť ústa... Nebyť jedným z tých šokovaných ľudkov a pohotovo zachytiť fotoaparátom aspoň tváre niektorých prekvapených divákov. Asi by každá ašpirovala na víťazný snímok grimasy roka. Lenže všetky moje zmysly taktiež na moment vypovedali poslušnosť a sánka sa mi rovnako ocitla v spadnutej polohe. Kým sa spamätal prvý divák a svojimi dlaňami zahájil búrlivý potlesk, Dan Navrátil z Lukova u Zlína už nespútaným záchvatom radosti objímal svojho víťaza a hrdinu dňa. Nortonovi totiž stačilo 20 sekúnd k tomu, aby obrazne povedané pokoril všetkých psov, ktorí v tento deň predvádzali svoju silu. Tento krátky čas mu úplne postačil, aby rozhýbal a dopravil za čiaru predstavujúcu cieľ náklad vážiaci 2005 kilogramov! Detské preteky v rámci celého Kynologického dňa boli prekrásne a mali svoje čaro, rovnako aj disciplína, v ktorej majitelia psov hodnotili vlastnú fyzickú zdatnosť kotúľaním prednej pneumatiky z traktora, ale určite mi dá každý za pravdu, že zlatým klincom, absolútnym vyvrcholením celého podujatia bol Nortonov víťazný boj s vyše dvoma tonami krmiva.
Psi súťažiaci v nasledujúcich kategóriách už potom podávali výkony, ktoré v človeku prebúdzali predstavivosť, že sa poklonili najsilnejšiemu z nich. Že si uvedomujú svoju menšiu fyzickú zdatnosť a fakt, že sa Nortonovmu výkonu nedokážu ani len priblížiť.
Najlepšia z kategórie D (sučky do 23 kg vrátane) si poradila so 750 kilami za 35 sekúnd. Tento výkon patrí americkému pittbulovi menom Linda a Štefanovi Kiernosovi z Košíc, ktorý so svojim iným psom dominoval aj kategórii A. Lepší čas 19 sek. mala Blaiss Field of Fire (sibírsky husky), ale jej potiahnutý náklad vážil o 50 kilogramov menej. Nakoľko v tejto kategórii pretekalo iba trio psov, najlepší čas mala tretia Bianka (sibírsky husky) s chovu už niekoľkokrát spomenutého Branislava Mateja. K dobrému času však pribudla najnižšia váha 550 kg, čo stačilo na tretiu priečku.
Kategória E (sučky od 23 kg do 31 kg vrátane) pozostávala zo štyroch psov, ale iba dvaja z nich vyšli z celého súboja úspešne. Roland Kašický nemal ani tentoraz štastie, pretože jeho malamut Dolly zachoval tradíciu svojich kvázi spoluhráčov z chovu. Tejto sučke sa do toho trápenia akosi nechcelo a zostala verná váhe 0 kg. Podobne pochodil aj Jozef Zemčák, pretože jeho Puma (nemecký ovčiak) sa taktiež odmietla namáhať a váhou utiahnutého nákladu si do štatistiky pripísala výkon rovnajúci sa tej najzákladnejšej číslici.
Nulová bilancia postihla v poslednej kategórii F (sučky nad 31 kg) len aljašského malamuta Alex v sprievode Gabriely Michalíkovej z Košíc. V tejto časti weight pullingu účinkovali tri psie krásavice, takže so symbolickým výkonom odchádzali iba dve. V tejto kategórii sa neudialo nič svetoborné, teda ak nevezmeme v úvahu, že sa vyznačovala najväčšími rozdielmi v dosiahnutých výsledkoch. Spomenutá Alex teda nezdolala ani počiatočný základ a tak stupienok víťazov kategórie F okupovali iba dva páry. Druhé miesto obsadili Barrow Mountain King (aljašský malamut) s Jánom Maniakom z Veľkého Lipníka. Ich náklad vážil 200 kíl, ktoré sa presunuli zo štartu do cieľa pomocou ťažnej sily Barrow za 1 minútu a 24 sekúnd. Prvenstvo v "efku" bolo pre B-Taktusuak Qimusseq (grónsky pes) dvanásť sekundovou záležitosťou. Znepríjemňovalo jej ju iba tých 1000 kilogramov, ktoré musela vláčiť za sebou.
I keď už bolo spomenuté, že hrdinom tohto weight pullingu sa jednoznačne stal český pes Norton-Norvick z Rontu-Aru, absolútne víťazstvo bolo nakoniec pripísané úplne inému psovi, presnejšie víťazovi kategórie A - americkému pttbulovi Alimu, ktorého sprevádzal Štefan Kiernos z Košíc. Podľa pravidiel weight pullingu sa totiž absolútnym víťazom nestáva ten pes, ktorý utiahol najťažší náklad, ale ten jedinec, ktorý utiahol najvyšší násobok svojej váhy. Nuž a z tohto pohľadu to bol práve Ali, ktorý pri svojej váhe 23 kg a hmotnosti utiahnutého nákladu 1100 kg zdolal presne 47,83 násobok svojej fyzickej hmotnosti. Také sú pravidlá, s ktorými weight pulling prišiel na Slovenska s nám neprináleží ich meniť. Ali si vyslúžil absolutórium, ale Norton odchádzal ako korunovaný kráľ 1. Medzinárodných majstrovstiev Slovenska. Jeho chýr o pokorení 2005 kilogramov určite poletí ďaleko a nájde obdiv u nepreberného množstva milovníkov weight pullingu kdekoľvek na svete.
Súťažiaci majú na takýchto podujatiach tú výhodu, že ak sú úspešní, ich výkon bude ocenený aj hodnotnými cenami. Usporiadatelia týchto kynologických akcií sa dočkajú leda tak gratulácií za vydarené a príjemné strávenie času. Keď sa to však nedostane do médií, iba sotva sa o tom dozvie širšia kynologická verejnosť. Preto mi dovoľte, aby som vyslovil úprimné slová uznania snahe a organizačným schopnostiam celému športovému klubu Severan z Jakloviec, ale hlavne pánom Jánovi Keruľovi a Marekovi Tremkovi, ktorí sa s pomocou generálneho sponzora Acana podieľali na vysoko pozitívnom konečnom efekte celého Kynologického dňa jednoznačne najväčšou mierou. Tento zraz súťaže chtivých kynológov rôznych vekových kategórií a disciplín bol na území obce Jaklovce nepochybne najvydarenejší. A to nielen kvôli tomu, že sme sa stali svedkami neohraničených schopností psov pretekajúcich v rámci weight pullingu. Celý tento deň sprevádzala všeobecná pohoda, radosť a iba samé dobré pocity zúčastnených, že sa sem unúvali a nenechali si tak ujsť nezabudnuteľný zážitok.

Branislav Mathe

<< späť