WEIGHT PULLING

 

Weight pulling - ťahanie záťaže psami všetkých plemien. Toto je jednoduchá poučka a vysvetlenie podstaty tohto odvetvia športovej kynológie. Určite to nie je najmasovejšie odvetvie v kynológii, ale výsledky Slovenských handlerov (psovodov) v tomto odvetví hovoria jasnou rečou. Ani tu sa Slováci nestratia. Dokázať to môžu aj v tomto roku na už treťom ročníku Európskeho weight pullingového pohára 2006. V tomto roku sa jednotlivé kolá budú konať v Poľsku, druhé na Slovensku a posledné, tretie, v Čechách.

 

Trochu histórie

Ak sa pozrieme do histórie tohto kynologického športu, zistíme, že jeho prvopočiatky siahajú na Aljašku do čias zlatej horúčky. No na Slovensku jeho začiatok ako oficiálneho preteku je v roku 2000 pretekom v Gelnici. Od tohto roku sa začínali usporadúvať oficiálne preteky weight pulling na Slovensku. Na počiatku ich usporadúval ZO SZTŠ Askino Slovakia Alfa Košice. V roku 2002 sa k nemu pridal Športový klub Severan a v roku 2004 práve tento klub usporiadal prvý európsky pohár spolu s Poliakmi a Čechmi. Tento rok je to už tretí ročník, čo sa stretnú psí siláci v obci Jaklovce, a budú súťažiť nielen o body do európskeho pohára, ale aj o Medzinárodného majstra Slovenska a o pohár krmiva DIAMOND.

Ako to prebieha

Ak máte doma psíka, ktorý je odvážny, silný a oddaný, tak možno práve vy máte nového víťaza týchto pretekov. Pretože úlohou psíka je utiahnuť naložený vozík na určenú vzdialenosť cca 10m. Hlavné kritérium je, aby bol psík zdravý, vek viac ako jeden rok, mal príslušnú výbavu (popruhy na ťahanie) a už ho len odvážiť, zaradiť do kategórie podľa váhy a môže víťaziť. Ak sa vám to zdá málo pravdepodobné, tak sa stačí rozhodnúť, prihlásiť a prísť 1. júla do Jakloviec. Výzva je zadaná, 1800 kg, ktoré utiahol pes Bering the of Alaska v roku 2005.

 

Detské prázdninové preteky

Detské prázdninové preteky - je to parkúr (prekážková dráha), ktorú absolvuje pes spolu so psovodom na čas. Náročnosť parkúru je vo väčšine prípadov odstupňovaná podľa kategórie (veku) psovoda. A čo je na tom to krásne?

Spojenie detí a psa je vždy krásny zážitok, a ak sa takéto niečo snúbi aj so súťažou, je to o to krajšie. Aj keď je pravda, že súťaž je v tomto prípade nie práve to najlepšie prirovnanie. Skôr by sa hodilo láska či vzťah, alebo oddanosť. Niečo takéto človeku napadne, ak pozerá na súťažiacich. Samozrejme, tí starší to už vedia roztočiť, ale duch takéhoto podujatia je cítiť všade. Ak by sme išli trochu do histórie, zistili by sme, že takéto preteky sa pravidelne konali v Košiciach. V uplynulých rokoch sa tradične konajú v Michalovciach, Humennom, kde sa môžeme stretnúť aj tohto roku 20. mája. V roku 1999 sa po prvýkrát konali v Jaklovciach a od vtedy sa tam aj udomácnili, od roku 2003 ako Detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue. Čo však majú tieto preteky spoločné? Aj keď parkúr (prekážková dráha) je niekedy nad sily psa, platí pravidlo "Čo nezvládne pes, zvládne jeho psovod". A to dáva možnosť prezentovať sa všetkým mladým kynológom, ktorí sa chcú pochváliť so svojimi štvornohými priateľmi. Aj preto žiadny z týchto pretekárov neodchádza naprázdno. Na takýchto miestach sa človek ubezpečuje, že na tomto našom malom Slovensku sa stále nájdu ľudia, ktorí majú radosť z každého úspechu tých najmenších, pretože je to úspech aj nás, dospelých.

Pozvánka

Ak máte radi príjemné zážitky a strhujúcu atmosféru, a to všetko spojné so psami, Športový klub Severan si vás dovoľuje pozvať na VIII. Ročník Kynologického dňa, v rámci ktorého sa budú konať preteky weight pulling ako II. kolo EWPC 2006 a zároveň ako Medzinárodné majstrovstvá Slovenská o pohár krmiva DIAMOND, Detské prázdninové preteky, na ktorých si deti budú môcť opäť zasúťažiť o pohár magazínu Kynologická revue... Pripravené sú ďalšie súťaže nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Na nové sa spolu s vami tešia členovia ŠK Severan.

Jano Keruľ

<<< späť