MAJSTROVSTVÁ SVETA
V STOPÁCH - Vranov n/Topľou

Peter Lengvarský tretíkrát za sebou
vicemajstrom sveta!

Slovensko sa môže opäť pochváliť vydarenou akciou s celosvetovou účasťou. Ako samotný názov prezrádza, boli to tentokrát Majstrovstvá sveta v stopách, ktoré sa konali na východe Slovenska vo Vranove nad Topľou. Slovenskí kynológovia opäť potvrdili organizačné schopnosti, pripravenosť i odbornú znalosť a to, že Slovensko je krajinou s bohatou kynologickou históriou už v psíčkarskom svete nikomu netreba dokazovať.

Usporiadatelia pripravili pre štartujúcich bohatý program po odbornej ale aj spoločenskej stránke. Záštitu nad týmto Majstrovstvami sveta prevzal podpredseda vlády Ivan Mikloš, ktorý nechýbal pri dekorovaní víťazov. Viem, je volebný rok a politici využívajú každú možnosť svojej prezentácie a naháňajú predvolebné preferencie, ale ak vicepremiér je prítomný na podujatí, dodá to najmä pred zahraničnými účastníkmi vážnosti celého podujatia i slovenskej kynológie ako takej.
Oficiálne otvorenie pretekov prebehlo vo štvrtok 11.4.2002.za pekného počasia v centre Vranova nad Topľou. Otvárací ceremoniál bol na vysokej spoločenskej úrovni, čo sa dá povedať aj o celých majstrovstvách. Veľká kulisa divákov tlieskala súťažným družstvám z Belgicka, Českej republiky, Dánska, Fínska, Francúzka, Holandska, Japonska - tu sa pozastavím lebo družstvo tvorili psovodi ktorí patria vo svetovom ponímaní medzi svetovú špicu nie práve v stopách, ale v športovej kynológii IPO a SchH Vedúci japonského družstva bol Haruo Masuda, 4 násobný majster sveta FCI a WUSV vo výkone psov a štartujúci Hideo Ishikura Majster sveta FCI z 1997 roku v Nitre.

Ďalej sa nám predstavili družstvá z Juhoslávie, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska, Švajčiarska, Ukrajiny a samozrejme, že nechýbali úspešní reprezentanti zo Slovenska. Doterajší dvojnásobný majster sveta v stopách, reprezentant SR v športovej kynológii Peter Lengvarský, do ktorého sme právom opäť vkladali veľké nádeje a reprezentant Ľubomír Hurňák. Vedúcim družstva bol nestor slovenskej kynológie Anton Fabian.
Po oficiálnom otvorení bolo losovanie do skupín A, B, C. V skupine A bol rozhodca André Lieb z Francúzka, skupinu B rozhodoval Bent Andersen z Dánska a u skupiny C bol rozhodcom Rudy Cattrysse, ktorý rozhodoval poslednú stopu majstrovstiev a bola to práve stopa nového majstra sveta. Bolo to veľmi dramatické sledovať túto stopu, nie preto lebo bola posledná, ale preto lebo pred touto stopou bol na prvom mieste slovenský reprezentant už dvojnásobný vicemajster sveta Peter Lengvarský s Brianom Zlodej slnečníc. Nemecký ovčiak "Brik" ako ho Peter volá týmito majstrovstvami ukončil športovú kariéru v úctyhodnom veku 11,5 roka. Samozrejme, že sa snažili dosiahnuť kov najcennejší a to zlato. A vlastne len táto stopa úspešnej dánskej dvojice mohla zamiešať karty v konečných výsledkoch. Veríme, že na Petr Lengvarského ešte mnohé úspechy len čakajú, ale Brianovi, aj touto cestou poďakujme za celoživotnú reprezentáciu.
Nedá mi nespomenúť šlapačov stôp, ktorí odviedli precíznu a vysoko odbornú prácu. Páni Peter Čurila, Ivan Markovič, Rudolf Danek, Branislav Orvan, František Ľach, Štefan Hokša, Zoltán Tatarko, Marian Mikita a Michal Procházka - úprimná a srdečná vďaka patrí aj vám.
12.4. - 14.4.2002 prebiehali pachové práce v okolí Vranova n. Topľou. Stopy boli položené pre všetkých na rovnakom teréne ,jarina cca 20 - 30 cm vysoká. Majstrovstvá sveta sa uskutočnili prvý krát v roku 1994 podľa skúšky FH 2 . Pes na stope FH 2 musí preukázať istotu na cudzej stope ktorá je najmenej 2000 krokov dlhá, 3 hodiny stará, má 7 predmetov, je 7 krát lomená, ktoré zanechá na stope kladač, z nich najmenej 2 ostré na stope je jeden oblúk a stopa je krížená inou čerstvejšou cudzou stopou. Pes je na stopu navedený nie cez klasický tzv. nášlap, ale je určený dvoma kolíkmi vzdialenými od seba 20 x 20 m kde sa nachádza identifikačný predmet. Týmto predmetom je označený začiatok stopy. Potom stačí "už len" výborný pes - stopár a ide sa na to...

Počas majstrovstiev musel každý pes vypracovať dve takéto stopy, ktoré boli parametrami rovnaké, zmenou bolo, že stopy mali iný tvar, položil ich iný kladač a za iných poveternostných podmienok. V piatok boli poveternostné podmienky prijateľné, ale čím viac sa schyľovalo k víkendu tým viac pribúdalo mračien na oblohe. V sobotu po ukončení pachových prác pršalo a v nedeľu nie silný ale stály dážď sťažoval prácu psov na stopách. Spolu štartovalo na týchto majstrovstvách 31 psovodov. Čo sa týka zastúpenia plemien prevažoval celosvetovo obľúbený "pracant" nemecký ovčiak, nasledoval belgický ovčiak - malinois, doberman a bradáč veľký.
Kladači stôp nachodili počas kladenia stôp 124000 krokov, položili spolu 434 predmetov a použili 124 nášlapových kolíkov. Čas na zostarnutie stôp sa vyšplhal spolu na 279 hodín. Percentuálne by sa dali vyčísliť stopy z prvého kola na 74,19 % zo 100 maximálne

dosiahnuteľných bodov .Najlepšia stopa prvého kola patrila dánskemu reprezentantovi Bjanne Thomsen a nemeckému ovčiakovi Henpers AX, celkom 99 bodov zo 100 maximálne dosiahnuteľných. Ani našim reprezentantom sa nedarilo zle keď Ľubomír Hurňák s nemeckým ovčiakom Amarom z Moldavskej cesty dosiahli 94 bodov a Peter Lengvarský s nemeckým ovčiakom "Brikom" 96 bodov.
V druhom kole boli bodovo stopy horšie, ale oproti prvému kolu bolo menej nízkych bodov a percentuálne na 31 súťažiacich to vyšlo na 75,19 bodov. V druhom kole pripadli najlepšie hodnotenia Petrovi Lengvarskému s 11,5 ročným nemeckým ovčiakom Brianom Zlodej Slnečníc - 96 bodov, ktorí podali na majstrovstvách sveta najvyrovnanejší výkon. A ďalších 96 bodov patrilo reprezentantovi Francúzka René Bricka s nemeckým ovčiakom Hein vom Gelben Ruhl.
Ako som spomenul skôr, záver majstrovstiev sveta v stopách patril dánskemu reprezentantovi Bjarne Thomsen s nemeckým ovčiakom Henpers. Posledná stopa majstrovstiev. Z prvého kola 99 bodov a odohrávajúce sa zápolenie medzi Dánskom a Slovenskom, medzi 1 a 2 miestom, dážď počas stopy a pred ňou, človek so zatajeným dychom sleduje Dánov výkon. Posledný predmet dánskej dvojice, mimochodom nezvyčajným spôsobom - aportovaním, pes môže vykonať množstvo chýb počas prinášania nájdeného predmetu.
Verdikt rozhodcu za výkon dánskej dvojice 94 bodov. A je dobojované! Majstrom sveta na rok 2002 sa stal dánsky reprezentant Bjarne Thomsen s nemeckým ovčiakom Henpers AX s celkovým počtom bodov 193.
Nádherné druhé miesto a 3-násobným vicemajstrom sveta sa stáva slovenský reprezentant Peter Lengvarský s nemeckým ovčiakom Brian Zlodej slnečníc s celkovým počtom bodov 192. Možno si mnohí poviete: "Smola, tretíkrát za sebou prísť o svetový titul a vždy o jediný bod". Ale je potrebné si uvedomiť, že podaný výkon je niečím mimoriadnym a v celosvetovom meradle ponímaný možno vážnejšie, ako keby bola táto dvojica raz ovenčená majstrovským titulom a dvakrát skončila v poli porazených. Takto sa navždy zapíše nielen do historických tabuliek majstrovstiev sveta, ale aj do podvedomia kynologickej verejnosti.
Na treťom mieste skončil s celkovým počtom bodov 190 francúzky reprezentant René Bricka s nemeckým ovčiakom Hein vom Gelben Ruhl.
V súťaži družstiev sa najviac darilo družstvu z krajiny dobrého syra, bánk a hodiniek, teda Švajčiarom, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo Dánska a na nádhernom treťom mieste skončili slovenskí reprezentanti. Gratulujeme a ďakujeme!
Nasleduje príprava slávnostného dekorovania víťazov a medzi tým sa na štadióne predvádzajú ukážky z športovej kynológie IPO. Cviky obrany a poslušnosti nám predvádzajú reprezentant SR, rozhodca z výkonu psov v jednej osobe Peter Petruš zo Sabinova a Viktória Farkašová z Košíc. Ďalej nasledovala impozantná akčná ukážka polície SR s rôznymi zvukovými efektmi spojená s použitím psov a techniky v improvizovanej akcii.
Ako posledný sa predstavujú ukážkou agility popradský agiliťáci z klubu Canislog-Friskies Poprad, ktorí predviedli dva rôzne behy s jedným dostihovým behom, kde súťažili dvojčlenné dvojice. Potlesk širokého publika nielen za poukázanie na široké možnosti využitia psov, ktoré zaplnilo celú tribúnu a ovál okolo štadióna.
Záverečné odovzdávanie cien prebehlo v slávnostnom duchu. Príhovormi ho obohatili podpredseda vlády Ivan Mikloš, primátor mesta Vranov nad Topoľou Ing .Milan Muška a viceprezident komisie pracovných psov Jacques Wilanger z Luxemburska. Vidieť ako sa ligocú víťazné poháre v rukách víťazov. Znie dánska hymna, možno sme tak trocha smutní, že nie slovenská, ale sme šťastní spolu s našimi reprezentanmi i vedúcim družstva. Dekorujú sa víťazi družstiev a je tu oficiálny záver majstrovstiev za ktorým je mnohomesačná práca organizačného tímu členov klubu Florella Vranov nad Topľov a ich sympatizantov z celého Slovenska.
Čo dodať na záver? Vydarené podujatie celosvetového charakteru bude ďalej šíriť dobré meno slovenskej kynológie a nebojím sa povedať, že aj Slovenska a regiónu, bude opäť spájať ľudí rôznych národností a kultúr.
Ďakujeme Vám!

 

<< späť