Vlohové skúšky v Bernolákove

 

Za krásneho, slnečného a ideálneho počasia pre prácu so psami sa zišli 30. 4. 2005 v Bernolákove členovia Klubu chovateľov poľovných sliedičov na svojich historicky prvých Klubových skúškach vlôh. Rozhodnutie Klubu ich usporiadať, dalo by sa povedať, bolo odozvou vedenia Klubu CHPS na klesajúci počet vrhov psov v radoch našich chovateľov a nárast psíkov „bezpapierových“. Nakoľko Klub CHPS chcel a chce vychádzať v ústrety všetkým svojim členom, zhodnotil meniacu sa situáciu v poľovných združeniach, zareagoval na novovzniknutú situáciu aj ohliadnutím sa po okolitých štátoch.

 

Vlohové skúšky, ako aj z názvu vychádza, sú skúšky, ktoré môžu a musia zvládnuť všetky jedince, pretože sú to skúšky vlôh, ktoré majú  tieto psíky vrodené. V prípade, že ich majú, nerobí im vôbec problém ich zvládnuť. Trochu poslušnosti, ktorú aj tak každý majiteľ musí so svojím zverencom absolvovať, je len na radosť oboch zúčastnených strán. Skúša sa:

Čuch – ak máte doma kokríka, welšíka a podobné plemeno, viete, že táto disciplína im vôbec nerobí problém.

Hlasitosť – psík musí preukázať hlasitosť na stope živej zveri, alebo pri kontakte s ňou, keď ju sám vyrazí  a naháňa.

Odvaha – obľuba všetkých psíkov – štekanie na mačku.

Poslušnosť – rozhodca sleduje po celý čas skúšok, ako psík reaguje na povely vodiča, najmä na základné.

Správanie sa po výstrele – skúša sa pri disciplíne sliedenie. Keď je psík vo vzdialenosti asi 15 metrov od vodiča, vystrelí sa z brokovnice a sleduje sa, či sa nebojí, či zostane pokojný. Výborne sa to dá nacvičiť na strelnici, alebo na cvičisku.

Vodenie na remeni – trasa sa vytýči v lesnom poraste približne v kruhu tak, aby viedla cez rozličné prekážky: spadnutý strom, kríky, priekopa. Psík sa vedie na remeni, ktorý máme prehodený cez ľavé plece a  má byť voľný, nenapnutý.

Sliedenie – skúša sa v lese alebo na poli s vyšším porastom, pes sliedi rýchlosťou, ktorá zodpovedá jeho čuchu, systematicky a vytrvalo pred vodičom.

Stopa živej zveri – pes musí sledovať stopu zveri, ktorú našiel do vzdialenosti 200 m.

Stopa vodiča – jeden z rozhodcov podrží psíka, druhý sa ide s vodičom schovať na vzdialenosť 200 m. Rozhodca ho vypustí. Mali by ste vidieť, ako po povele „Hľadaj pána!“ leteli ozlomkrky  za majiteľom/vodičom po jeho stope.

Boli sme veľmi radi, že skúšok sa zúčastnilo 15 psíkov, jeden sa deň predtým poranil a jeden, žiaľ, skúšky nespravil. Neznamená to, že budúci rok si disciplíny nemôže skúsiť znova. Z uvedeného počtu boli tri ženy – znie to čudne, ale vodičky psov. Myslím si, že môžeme byť hrdé, lebo sme obstáli všetky a podľa vzoru v okolitých štátoch nebude za chvíľu táto disciplína  doménou len mužov. Ovládateľnosť psíkov zvládame!

Sama som bola kedysi proti poľovným  skúškam psov. Tam, kde podľahli tomuto trendu, majú dnes problémy s neovládateľnými, bojazlivými psíkmi a vracajú sa ku skúškam na rôznej úrovni. Či už chceme alebo nie, sliediče boli celé stáročia vedené k práci a robia ju radi dodnes. Tým, že sa im trochu venujeme a trávime s nimi určitý čas, ktorý sa dá nájsť aj na sídlisku a v okolí miest, vraciame im trochu z tej radosti, ktoré poskytujú oni nám.

Som veľmi rada, že súčasné vedenie klubu je priaznivo naklonené aj tým členom, ktorí nemajú možnosť poľovne viesť svojho psíka. Myslím si, že táto  forma vyhovuje skoro všetkým. Kto chce viesť svojho psíka ďalej poľovne, má možnosť pokračovať na farbiarskych skúškach, lesných skúškach, jesenných skúškach a skúškach vyššieho typu. Samozrejme, pre zaradenie do chovu stačí absolvovať vlohové skúšky, bonitáciu, Klubovú výstavu  a BDK. Je potom na budúcom majiteľovi, či si kúpi psíka poľovne vedeného so skúškami vyššími, alebo „len“ s vlohovými skúškami. V oboch prípadoch má istotu, že kúpi kvalitného jedinca, z ktorého naozaj vyrastie to, za čo dal peniaze – čistokrvný jedinec – anglický kokeršpaniel, clumberšpaniel, welsh špringer španiel, špringeršpaniel, nemecký prepeličiar, alebo ostatné zastrešené Klubom chovateľov poľovných sliedičov.

Z nás, ktorí sme sa zúčastnili vlohových skúšok, sa viacerí radi zúčastnia aj farbiarskych.

Na záver chcem poďakovať organizátorom skúšok či už z radov členov nášho Klubu, alebo PZ Diana Bernolákovo za prenajatie revíru, alebo Lacovi Baloghovi za pomoc pri skúškach, alebo našim rozhodcom pod vedením Ing. Jána Mitucha za korektné rozhodovanie. Zvlášť však chcem poďakovať našim členom za účasť a pogratulovať víťazom!

 

Avíťazi boli vlastne všetci!

 

Viera Janeková

<<< späť