TO NAJLEPŠIE NEMECKÉMU OVČIAKOVI

 

Každý chovateľ je už do istej miery pomýlený z tej obrovskej ponuky rôznorodých krmív. Náš trh je priam presýtený rôznymi značkami, medzi ktorými niet jedinej, čo by o sebe nehlásala, že práve jej produkt je špičkovej kvality. Či tak koná oprávnene, alebo sa snaží obhajovať svoj tovar iba planými reklamnými sloganmi je vecou svedomia a prístupu ku kynologickej verejnosti. Dôkladná osveta funguje už aj v oblasti potravy pre domácich miláčikov, takže ten chovateľ, ktorý sa neuzatvára pred prívalom informácií veľmi dobre vie, čo je pre jeho psa najlepšie.

 

Prím na celosvetovom trhu hrajú výrobcovia krmív, ktorí disponujú špičkovými vývojovými centrami, kde sa činia naslovovzatí odborníci. Ich práca a výsledky však často zostávajú nedocenené, pretože sa k verejnosti dostanú až v podobe finálneho výrobku, pri ktorom sa už iba málokto zamýšľa, čo predchádzalo jeho výrobe. Pritom nič sa nevyrába iba tak z ničoho nič. Všetko musí najprv niekto navrhnúť, vyprojektovať, vyvinúť...

Donedávna a pomerne dlhšiu dobu prevládal trend ponuky komplexných krmív s množstvom rôznych extra zložiek ako prísad. Jednoducho takmer každý chcel vyrobiť super krmivo, ktoré by vyhovovalo a chutilo všetkým psom, bez rozdielu na ich príslušnosť k danému plemenu. Chvíľku, a to naozaj iba nepatrnú, sa zdalo, že to je správny smer, ale potom chovatelia začali badať na svojich krásavcoch nežiaduce zmeny, následkom ktorých nastal stav, kedy sa už iba ťažko dalo zorientovať medzi kvalitou a nekvalitou. Teda iba do chvíle, kým krmivo človek nevysypal psovi do misky.

Potrebu zmeny tejto situácie pocítili ako prví tí výrobcovia, ktorí vždy kládli na prvé miesto kvalitu svojich výrobkov a spokojnosť zákazníkov (ako aj ich psov). Do tejto kategórie sa nepochybne radí aj Pedigree, jedna z najstarších a najznámejších značiek krmív na slovenskom trhu. Popri komplexných krmivách nás Pedigree v prvej polovici tohto roku prekvapilo dvojicou špecializovaných krmív pre plemená nemecký ovčiak a jazvečík. Do predaja sa dostali vskutku špičkové výrobky, ktoré síce vzhľadom na rôznorodosť plemien neoslovujú všetkých chovateľov, ale na druhej strane vychádzajú v ústrety tým, ktorí sa zaplietli s dvoma spomenutými. Potrava pre psov je neoddeliteľnou súčasťou kynológie ako takej, takže aj našou povinnosťou je informovať o tom, čo za to stojí. Dnes sa pozrieme bližšie na krmivo určené plemenu nemecký ovčiak.

ODKIAĽ TEN NÁPAD?

Výskumníci v službách Pedigree si už oddávna uvedomovali, že aj keď je nemecký ovčiak známy svojou silou, vytrvalosťou, ostražitosťou a poslušnosťou, predsa len sa nevyhýba istým hrozbám. Následkom zvláštneho tvaru tela môže trpieť ťažkosťami v bedrovej oblasti a jeho tráviaci systém je zasa nadmieru citlivý na niektoré zložky potravy. Dôkladným výskumom a taktiež vďaka poznatkom získaným od chovateľov sa podarilo zistiť, čo vlastne nemecký ovčiak potrebuje, aby bol neustále v požadovanej kondícii. V prvom rade sú to prvotriedne bielkoviny, ktoré sa hojne nachádzajú v jahňacine. V kombinácii s prírodnými triglyceridmi (kokosový olej) a bez použitia pšeničného lepku alebo sóje zaručujú pomerne ľahkú stráviteľnosť potravy. Ďalším zdrojom ľahko stráviteľných tukov je slnečnicový olej, čoby garant prísunu esenciálnych mastných kyselín (omega-6). Pre udržanie dobrej pohyblivosti kĺbov treba mať nemalé znalosti. V Pedigree vyvinuli niečo prevratné s pomocou výťažku z novozélandskej slávky pyskatej (forma lastúrnika) a omega-3 mastnej kyseliny. No a zdravá pokožka alebo lesklá srsť sú záležitosťou vitamínu C, taurinu, zinku a kyseliny linolovej. A tým sme vlastne prezradili úplné zloženie krmiva PEDIGREE PRE NEMECKÉHO OVČIAKA (veľké plemená nad 25 kg).

JEDINEČNOSŤ

Cieľom špeciálneho zloženia tohto krmiva je pomôcť chovateľom udržať svojich nemeckých ovčiakov v špičkovej kondícii. Zdá sa, že v Pedigree berú snahu zaistiť psom prostredníctvom chutnej stravy zdravý a spokojný život nadmieru vážne. Dlhoročným výskumom rôznych psov v Pedigree Centre dospeli odborní pracovníci k presvedčeniu, že každé plemeno si v oblasti výživy vyžaduje špecifické nároky.

Využitím novozélandskej slávky pyskatej (perna canaliculus) sa v Pedigree pokúsili o riskantné avšak ojedinelé riešenie istých zdravotných ťažkostí psov prostredníctvom potravy. Slávka bola a je už niekoľko storočí potravinovou súčasťou výživy domorodého obyvateľstva Nového Zélandu. Práve u týchto obyvateľov bol vďaka dlhodobým pozorovaniam zistený nízky výskyt artritíd a rôznych reumatických chorôb. To podnietilo v 60. rokoch minulého storočia dôkladný výskum tohto lastúrnika a už v roku 1975 nadišlo jeho komerčné využitie. Dnes sa hojne využíva ako potravinový doplnok a taktiež v humánnej a veterinárnej medicíne. Vysoké účinky odštartovali viacero umelých chovov. Slávka sa dnes špeciálne chová v plytkých vodách pobrežia Nového Zélandu ako najbohatší a najčistejší zdroj GAG (glycosaminoglycan).

Nemecký ovčiak je pes s vynikajúcimi povahovými vlastnosťami, čo ho predurčilo na rôzne využitie. Po niekoľko generácií je obľúbený pre svoju všestrannosť, takže s kľudným svedomím môžeme povedať aj to, že ide o generačne namáhané plemeno. Ako väčšina iných pracovných psov aj nemecký ovčiak je ohrozený ochoreniami kĺbov. V skutočnosti sa však ozajstnému ochoreniu dá predísť. A to dokonca aj podávaním vhodnej potravy.

GAG je jednou z rozhodujúcich látok pre tvorbu a obnovu chrupavky kĺbov, medzi stavcových platničiek a kľúčovou látkou pre tvorbu kĺbového mazu (synoviálnej tekutiny). Aj preto je táto látka taká vzácna a dbá sa o jej uchovanie od chovu až po spracovanie slávok pyskatých. Spracovávanie ako aj chov tohto lastúrnika sú riadené licenciou, ktorú udeľuje vláda Nového Zélandu. Vzťahujú sa na ňu aj neobyčajne prísne štátne normy. Dospelé lastúrniky sú zmrazené pod - 40 stupňov Celzia počas dvoch až štyroch hodín. Mäkké tkanivo sa oddeľuje od ulity, niekoľkokrát sa premýva, lyofilizuje... Potom sa spracováva do jemného prášku, ktorý je pridávaný do finálnych produktov. Koncentrát zo slávky pyskatej pôsobí rýchlo a zároveň dlhodobo. Výskumy a klinické testy v USA a v Európe už v 80. rokoch potvrdili, že GAG dokáže rekonštruovať poškodené kĺbové a kostné tkanivá. Zároveň si treba uvedomiť, že aj keď túto látku vytvára každý živý organizmus, ktorý ho potrebuje, postupom veku a starnutia schopnosť jej vytvárania klesá. Pri nedostatku GAG kĺbový maz redne až vysychá, kĺby prestávajú plniť svoju funkciu.

Nemecký ovčiak je plemeno nielen celosvetovo obľúbené, ale pravdepodobne aj najviac zaťažené požiadavkami zo strany človeka. Zvýšené nároky si preto zaslúžia zvýšenú starostlivosť, do ktorej jednoznačne patrí aj vyvážená a plnohodnotná potrava. Krmivo PEDIGREE PRE NEMECKÉHO OVČIAKA bolo vyvinuté najšpičkovejšími odborníkmi z oblasti chovu tohto plemena, ako aj s pričinením odborníkov na potravu pre zvieratá. Myslím si, že toľko stačí k tomu, aby si človek bol istý, že ak sa rozhodne pre toto krmivo, tak poskytne svojmu nemeckému ovčiakovi to najlepšie.

Branislav Mathe

<<< späť