ZOMREL HRDINA SPOMEDZI HRDINOV!

 

Koncom októbra zaskočila kynologický svet nepríjemná správa. Zomrel Mancs. Tento pes mnohých hrdinských činov v rôznych katastrofami postihnutých častiach sveta sa tak nedožil 15. roka života. Popri obvyklých ochoreniach súvisiacich so starobou psov dostal Mancs náhly zápal pľúc, ktorý sa veterinárom nepodarilo stlmiť. Niekoľko dní Mancs chorobe odolával, ale nakoniec to vzdal a zákernej chorobe podľahol. Okamžite po jeho skonaní podal Csibi Károly (predseda združenia Spieder - Miškovecká špeciálna záchranárska skupina) nasledovné prehlásenie:

 

"Mancs neuhynul! Prosíme vás, aby ste používali výraz zomrel, pretože bol jedným z nás."

O tomto psovi sa na celom svete vedelo, že je vskutku ojedinelým jedincom v oblasti kynologického záchranárstva. Do celosvetového povedomia sa však dostal z jedného dňa na druhý, keď počas záchranárskych prác po smutne známej sérii zemetrasení v Turecku vyniesol z ruín budovy živé dievčatko. A to už uplynuli celé 3 dni od ničivej prírodnej katastrofy!

Mancs si za svoje hrdinské činy vyslúžil uznanie aj vo svojom rodnom meste. V Miškovci mu v Szinva parku postavili bronzovú sochu. Ročne ju navštevovalo mnoho turistov. Po preletení smutnej správy maďarskými médiami sa práve k tomuto miestu hrnuli stovky obyvateľov Miškovca, aby si uctili pamiatku svojho štvornohého hrdinu. Žiaľ, jeho socha tam však práve nebola, pretože ju preniesli do ateliéru na potrebnú rekonštrukciu. Na jej mieste sa v priebehu niekoľkých hodín rozhoreli tisícky sviečok.

Záchranárska kynológia stratila spolu s Mancsom jedného z najväčších predstaviteľov ozajstného psieho hrdinu. Nebude chýbať iba Maďarom a ľuďom milujúcim psov, ale predovšetkým aj kynológii ako takej. Nestáva sa totiž často, aby sa v jej radoch činili takíto ozajstní hrdinovia od prírody.

Mancs ZOMREL! Svojimi skutkami, hrdinstvom a odhodlaním pomáhať sa totiž dostal nad úroveň mnohých ľudí. Navždy zostane v našich srdciach, rovnako aj v srdciach ľudí, ktorým pomohol v ťažkých chvíľach, keď ich zradila príroda.

ČESŤ TVOJEJ PAMIATKE MANCS! NIKDY NA TEBA NEZABUDNEME!

Podľa istej maďarskej tlačovej agentúry si príde do Maďarska uctiť Mancsovu pamiatku aj istá turecká slečna. Ide o dievčatko, ktorému Mancs v Turecku zachránil život.

<<< späť