Stagnácie demokracie?

USA je krajina, ktorú na celom svete považujú za kolísku demokracie. Čo si však pod pojmom demokracia predstavujeme? Ja osobne minimálne vymožiteľnosť spravodlivosti, dovolania sa pravdy. Lenže to by sa najprv ani v takej vyspelej demokracii, akou je USA, nemohli diať krivdy, aká sa udiala manželskému páru Doreen a Stevenovi Coutureovým.

 

Sympatický pár v strednom veku pochádza z mesta New Orleans, ktoré minulý rok zasiahol ničivý hurikán Katrina. Manželia Coutureovci chovali pred prírodnou katastrofou dvoch psov. Jedným bol Master Tank a druhý Nila. Keď unikali pred ničivou prírodnou silou, stihli svojich miláčikov uložiť do bezpečia útulku pre zvieratá, kde oznámili, že je to iba dočasné, kým sa nebudú môcť vrátiť domov. Po piatich týždňoch dali svoj príbytok do poriadku a šli si teda do útulku po "členov svojej rodiny". Lenže tu ich čakal šok! Oboch psíkov premiestnili do útulku na Floride, odkiaľ si ich už dokonca niekto adoptoval.

Jediným riešením bolo spoľahnúť sa na súcit nového majiteľa, ktorý po zvážení situácie oboch psov vráti. Ibaže Pam Bondiová žiadnemu súcitu nepodľahla a vzhľadom na to, že si oboch psov obľúbila, nehodlá ani jedného z nich vrátiť. Vraj ak urobili chybu úrady, prečo by mala znášať následky ona. Psa menom Master Tank už dokonca premenovala na Noaha a pre médiá sa vyjadrila, že obe zvieratá môžu za svoj život ďakovať iba jej, pretože keď si ich osvojila, boli napadnuté zvnútra červami a inými chorobami.

Ani pôvodní majitelia psov sa ich však nehodlajú vzdať a podali žalobu ako na útulok, tak aj na nového majiteľa ich miláčikov. Situáciu komplikuje fakt, že medzičasom sa Nila dostala k ďalším majiteľom, takže tu už Coutureoví nemajú žiadnu právnu páku na jej získanie, pretože nový majiteľ nezískal psa priamo po nich.

A ako by tomu bolo v podobnom prípade na Slovensku? Ťažko posúdiť... U nás našťastie žiaden hurikán nevyčíňa a v útulkoch sa ocitajú väčšinou iba zvieratá, ktorých sa už ľudia nadobro vzdali. Ak by k podobnej situácii predsa len došlo, spomeňte si na "činnosť" našich súdov a hneď vám odíde chuť sa o svojho psa súdiť. To si vychováte skôr ďalšie šteňa, než sa dovoláte práva. Alebo sa mýlim? Žeby sa po zmene vládnej moci niečo zmenilo pozitívnym smerom. Nuž, nechajme sa prekvapiť...

Peter Kováč

<<< späť