UK-2 radí
Na otázky čitateľov odpovedá majiteľ výcvikovej školy M. Butyka

Vážený pán Butyka!
V súvislosti s vašou školou pre spov, ktorú vediete som sa dostala k pojmu "domáca kynológia". Nakoľko som sa nikde nestretla s touto terminológiou tak by ma zaujímalo, čo to vlastne znamená?

L.R., Bratislava

Pojem "domáca kynológia" sme začali používať u nás v UK-2 ako označenie určitých druhov cvikov, ktoré od nás zákazník vyžaduje! Prišli sme k tomu v praxi a zistením, že 90% našich zákazníkov nemá záujem o prípravu psa na národné, alebo medzinárodné skúšky z výkonu. Väčšinou nechcú pachové práce a rôzne cviky poslušnosti, naopak niektoré zas vyžadujú! Ide vlastne o to, čo zákazník potrebuje, aby bol pes ovládateľný v domácnosti alebo na ulici, aby nenapádal bezdôvodne, ale tak isto pri napadnutí psovoda alebo objektu sa zachoval ako obranný, alebo strážny pes! Nedá sa presne vymenovať, o ktoré cviky presne ide. Je to skôr dohoda medzi nami a zákazníkom. Predstavy týchto ľudí sa silne zhodujú a preto ten pojem "domáca kynológia".

M.B., UK-2

Vážený pán Butyka!
Môj problém spočíva v tom, že vlastním 1 a pol ročného dobermana, ktorý je neustále veľmi chudý a prakticky bez poriadneho osvalenia. Ďalej by ma zaujímalo, či s tak chudým psom je možný výcvik.

R.B., Senec

Ťažko dávať rady, keď psa som osobne nevidel a neviem, či je podľa vás chudý, ale aj tak vám skúsim pomôcť. V prvom rade by som dal veterinárne psa prehliadnuť. Zaujímal by som sa o výsledky trusu, moču a krvi. Keď je pes po veterinárnej stránke v poriadku a je kvalitne odčervený, začal by som so stravou. Neviem čím kŕmite, či granulovanou alebo varenou stravou. Dnes je veľký výber kvalitných granulovaných krmív, ktoré spĺňajú požiadavky i tej najprísnejšej diéty. Samozrejme krmivo treba kupovať v špecializovaných predajniach s kynologickými potrebami, kde vám ku každému krmivu poradia o jeho zložení a určení pre konkrétneho psa. Nedajte sa zlákať krmivom v hypermarketoch za nízke ceny a bez možnosti konzultácie o krmive!
Keď dávate prednosť varenej potrave, tak kupujte len kvalitnú svalovinu a vnútornosti! Hocijaký odpad - hlavne kostné drte - vášmu psovi určite nepomôžu k lepšiemu. Pokiaľ je i strava vášho psa v poriadku, tak sa pozrime na inú stránku...
Keď býva s vami v byte, tak by nemal mať problémy s poveternostnými podmienkami. Pokiaľ je umiestnený vonku, dajte pozor, aby búda bola otočená na juh alebo juhovýchod. Nesmie byť v prievane. Takisto koterec by mal byť adekvátny vášmu plemenu.
Keď je toto všetko v poriadku treba sa zamerať na psychickú stránku a pravidelné vychádzky. Myslím si, že i keď táto stránka bude v poriadku, problém s telesnou váhou psa, by už nemal existovať. Vyskúšajte to a uvidíte!
Čo sa týka výcviku, osobne si myslím, že každý zdravý pes (chorý sa najskôr musí vyliečiť) ba sa mal výcviku zúčastňovať, hlavne teraz, keď mnohí politici a senzáciechtiví novinári sa snažia vyslúžiť si "ostrohy" a uznanie práve cez problémy v kynológii. Samozrejme výcvik by mal byť spočiatku hrou a výchovou. Neskôr, keď si váš pes začne zvykať na postupnú záťaž, môže výchova prerásť do poriadneho výcviku. Tu platí takisto ako v živote "pomaly ďalej zájdeš"!
Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že mnohé zvieratá, ktoré k nám prišli na výcvik boli v podobnom stave ako váš doberman. No po odstránení zdravotných a ostatných nedostatkov sa po osemtýždňovom výcviku stali osvalené a umravnené zvieratá, ktoré sú pýchou ich majiteľov.

M.B., UK-2

 

<< späť