MEDZINÁRODNÁ VÝSTAVA TRENČÍN

 

29. - 30. januára 2005


Ak niekomu v zahraničí poviete, že na našich medzinárodných výstavách je prihlásených vyše dvetisíc psov, tak neveriaco pokrúti hlavou a chvíľu bude možno aj skúmať, či mu hovoríte pravdu...

 

Vysoký počet vystavených psov na slovenských výstavách je najmä vďaka vystavovateľom z Českej republiky, keď z celkového počtu prihlásených 2340 psov na Medzinárodnej výstave v Trenčíne bolo od našich západných susedov 1126 jedincov. Kynoló-govia z poza rieky Moravy pochopiteľne využívajú výhody znížených výstavných poplatkov na slovenských výstavách oproti iným zahraničným vystavovateľom. Na druhej strane je ale na uváženie, či by nebolo zaujímavé poskytnúť rovnaké výstavné poplatky aj Poliakom, Maďarom, Rakúšanom... Možno by z Poľska prišlo viac ako 83 psov. Iste aj kynologicky silné Maďarsko s počtom takmer dvojnásobku zápisov šteniat ako má Česká republika by mohla mať lepšiu reprezentáciu ako 32 prihlásených psov. Nuž, ale to je na zváženie pre kompetentných. Že by výstavisko TMM nebolo ani schopné za dva dni zvládnuť nárast o povedzme ďalších 1500 psov... Nuž, ale aj tu sa núka riešenie trojdňových výstav, tak ako sme si ne začali zvykať v bližšom, či vzdialenejšom zahraničí.

Vráťme sa však od úvah k faktom súvisiacim s Me-dzinárodnou výstavou v Trenčíne. Najviac psov bolo


BOD (nedeľa) + BIS: newfoundlandský pes
CH. New Wawe King of Helluland

prihlásených z plemien rhodesian ridgeback (54), labrador retriever (51), yorkshire teriér (49), golden retriever (45), cavalier king charles spaniel (45) a beagle (43). Prihlásili aj málo sa vyskytujúce plemená, ako sú eurasier, phaléne, chart polski, hrvatski ovčar a anatolský pastiersky pes. Organizátorom tejto výstavy bola Slovenská kynologická jednota v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského poľovníckeho zväzu v Trenčíne. Organizačne výstavu pripravil tím pracovníkov SKJ a RgO SPZ Trenčín, pod vedením Ing. Jaroslava Matyáša, riaditeľa výstavy.

Záverečné súťaže boli veľmi dobre pripravené aj zvládnuté. Čo je však na niektorých slovenských výstavách už po dlhé roky veľký nedostatok, sú nezabezpečené stupne víťazov s pozadím vhodným na fotografovanie. Len veľká túžba po zdokumentovaní nás z výstavy na výstavu núti k tomu, aby sme stále znova a znova stláčali spúšť našich redakčných fotoaparátov, a to napriek tomu, že sme si vedomí, že nedosiahneme požadovaný efekt. Snáď sa to raz zmení a budeme vám môcť odprezentovať víťazov v tom „správnom svetle“.

Najkrajší pár psov v sobotu posúdila namiesto svojho otca Dr. Ľudovíta Janeka, mladá slovenská rozhodkyňa Mgr. Jana Janeková. Je škoda, že usporiadatelia výstav na Slovensku oceňujú jej kvality ako tlmočníčky z viacerých jazykov, ako je taliančina, či angličtina a na výkon rozhodcovskej funkcie na väčších a významnejších výstavách zatiaľ len čaká. Profesionálne posúdenie tejto súťaže však nikoho z prítomných nenechalo na pochybách, že z nej rastie výrazná osobnosť, o ktorú je dnes asi väčší záujem v zahraničí ako na Slovensku. Iste, nedá sa nesúhlasiť s tým, že dobrých tlmočníkov ovládajúcich kynologickú terminológiu je ako šafránu. Ale ani rozhodcovské osobnosti nám nerastú ako huby po daždi... Mgr. Jana Janeková na prvé miesto za veľkého aplauzu divákov určila pár rhodézskych ridgebackov Bruno Wadaru´s Kid a Adelaide Wadaru majiteľa Ing. Ľubomíra Hladkého. Na druhom mieste skončil pár ši-cu známych kynológov manželov Podzemských You Love me Bohemia Acro a Yssabelle Bohemia Acro a na treťom mieste sa umiestnili zlatí retrieveri Atrey Evidog a Desert Rose Aldamity majiteľky Ing. Evy Silkovej.

Peknou tradíciou na slovenských výstavách je súťaž Veľká cena národných plemien. V Trenčíne túto posúdil skúsený rozhodca s veľkým prehľadom i citom pre posudzovanie, pán Tibor Havelka. Vďaka vynikajúcemu predvedeniu, ako aj vďaka ojedinelému zjavu v tejto súťaži, zvíťazil slovenský čuvač Atlas Larin dvor majiteľa Ing. Jána Radenu. Na veľmi peknom druhom mieste skončil československý vlčiak poľského chovu Aset Voodoo Wolf z Peronówki majiteľky Michaely van Rene. Tretie miesto si vybojoval zástupca plemena slovenský kopov Alan spod Magoša, ktorého majiteľom je Gabriela Hollá.

Sobotňajšiu súťaž chovateľských skupín posudzovala rozhodkyňa z Poľska, pani Jadwiga Niciewicz. Jej pozornému oku najviac lahodila vyrovnanosť typu československých vlčiakov z poľskej chovateľskej stanice Z Peronówki chovateľky Malgorzaty Peron. Početná chovateľská skupina rhodézskych ridgebackov Wadaru´s kid Ing. Ľubomíra Hladkého skončila na druhom mieste a za ňou chovateľská skupina reprezentujúca plemeno zlatých retrieverov a chovateľskú stanicu Dream Team Ing. Kristíny Rémesovej.

Súťaž dieťa a pes posudzovala pani Mgr. Viera Staviarska. S citom zadala poradie, avšak, srdce jej iste šepkalo, že by v tejto kategórii bolo najsprávnejšie odmeniť rovnako všetkých. Žiaľ, reglement výstavy to neumožnil, a tak nakoniec deti skončili v nasledovnom poradí: 1. miesto Široký Ján a čínsky chocholatý pes, 2. miesto Janet Chválová s tibetským teriérom a na 3. mieste Mária Slivková so svojím anglickým kokeršpanielom.

V súťaži junior handling, a to už aj v prvej vekovej kategórii, pani Mgr. Viera Staviarska očakávala väčšie zručnosti pri vystavovaní, ako aj teoretické vedomosti od mladých vystavovateľov, ako tomu bolo v súťaži dieťa a pes. Mladí vystavovatelia sú väčšinou veľkí bojovníci so snahou predviesť svojich psov čo najlepšie. Aj tentokrát to nemala pani rozhodkyňa ľahké, nakoniec ale vyniesla nasledovný verdikt: 1. miesto Patrícia Hausnerová s čínskym chocholatým psom Cygne hot Chocolate, 2. miesto Zuzana Galanská s boloňským psíkom Bianca Piccolo Amore a 3. miesto Silvia Szaboóva s lhasa apsom Ambra Gema Roses.

Aj v druhej vekovej kategórii junior handlingu, ktorá je pre mladých vystavovateľov od 14 do 17 rokov, je naozaj radosť pozerať sa, ako kynologická mlaď predvádza svojich psov na vysokej profesionálnej úrovni. My starší sa veru máme čomu učiť... Pani rozhodkyňa tu už bola naozaj veľmi prísna, ale dodajme, že s maximálnou snahou o spravodlivosť. A aké urobila poradie? 1. miesto Martina Smetanová so shih-tzu, 2. miesto Gabriela Cachová s čínskym chocholatým psom Tropicana Tracy od Chlpíku a 3. miesto Barbora Szotáková s veľkým čiernym pudlom.

Po súťaži mladých vystavovateľov pokračoval program sobotňajšieho galaprogramu súťažou najlepších dorastencov – psov. Posudzovala ju Petik Zsuzsana z Maďarska. Na pomyselný stupeň najvyšší vystúpila s francúzskym bišonom Icy Teddy Bear Danco of Amber Otília Janečeková. Druhú priečku obsadil anglický kokeršpaniel Beetle Billy Red from Moonlight Val majiteľky Lenky Dorschnerovej a tretiu pozíciu si vybojoval zlatý retriever Arisco Vetcare Bohemia, ktorého majiteľkou je Mgr. Andrea Rajmová Andrea.

Obdobu tejto súťaže, ale u sučiek, posudzoval veľmi skúsený Petr Řehánek z Českej republiky. Prvenstvo patrilo podľa jeho rozhodnutia sučke maltézskeho psíka Ajrinn Schatzi Magic Maltese majiteľky Sone Mlezivovej. Na druhom mieste skončila mladá sučka plemena pudel veľký biely Brilliant Star Nový Ladbor Pavla Kláska a na treťom bloodhound Frou Frou Ferguson Hlava rodiny Bogdána Zsolta.


BOD (sobota): akita
Daimon Go Haru Kaze

Záverečné súťaže s pribúdajúcimi minútami gradovali. Dorastencov nahradili mladí jedinci a psov posudzovala Krystyna Opara z Poľska. Zo všetkých predvedených mladých psov ju najviac očaril írsky seter červený Garcia Jay Slovak Base Mgr. Dagmar Sojkovej. Na ďalších medailových miestach boli čau-čau Ah-Kahn-Tse od Halusku majiteľky a chovateľky Bohuslavy Haluskovej a bloodhound Ylang-Ylang Iseb majiteľa Krisztiána Lakiho.

Kto by nepoznal na Slovensku známu českú rozhodkyňu Libušu Ubrovú? Práve jej sa dostalo cti vybrať tri najkrajšie mladé sučky sobotňajšieho dňa trenčianskej medzinárodky. Za veľkého aplauzu priateľov plemena nemecký ovčiak získala prvenstvo sučka Vanessa Avax Hof známeho chovateľa Jirku Zavadilíka, ktorý už odchoval viacero špičkových jedincov. Na druhom mieste skončila sučka plemena čínsky chocholatý pes Dareia Shire Pazzda majiteľa Jiřího Linharta a na treťom predstaviteľka plemena český fúzač Vita z Kusalova Chovu chovateľa a majiteľa Jozefa Kusalu, všetci z Českej republiky.

Veľmi pekne bola obsadená aj súťaž o najkrajšieho veterána. Pomerne mladý, avšak už kynologicky ostrieľaný Marián Novák určil medzi nimi nasledovné poradie: 1. miesto border collie ICH Adora Akumulator majiteľky Nikol Hanáčikovej, 2. miesto aljašský malamut Cassie Kysucká Hviezda, ktorého majiteľom je Ondrej Šulka a 3. miesto pudel trpasličí čierny Quaina v.d. Windberghohe majiteľky Kateřiny Švorcovej.

I. skupina FCI, ktorá býva veľmi silne obsadená, bola posúdená Pawelom Szemrajom z Poľska. Prvenstvo si vybojoval predstaviteľ netradičného plemena šiperka Corinnas Gizmo poľských majiteľov Izabely + Dariusza Glowaccy. Na druhom mieste skončil prekrásny nemecký ovčiak Lexus Avax Hof Jirku Zavadilíka a na treťom mieste predstaviteľ nášho národného plemena, slovenský čuvač CH Atlas Larin Dvor majiteľa Ing. Jána Radenu.

V. skupinu FCI posudzovala sympatická belgická rozhodkyňa Rita van Mechelen. Najviac ju zaujala majestátnosť zástupcu japonského plemena akita Daimon go Haru Kaze vo vlastníctve Jitky Peleškovej. Ako nám pani rozhodkyňa povedala, azda len celkový dojem tohto psa posunul na prvé miesto pred druhého faraónskeho chrta Ch Cathoula from Philaia majiteľky Martiny Kräuterovej a tretieho samojeda Alaska of Xamba Yoshi and Us majiteľov Rasťa Pavlu a J. Fulierovej.

V VI. skupine sme ako rozhodcu mohli vidieť známu osobnosť českej kynológie Jaromíra Dostála. Prvenstvo zadal jedincovi plemena malý hrubosrstý vendénsky baset menom CH Machiavelli Pangea majiteľa Pawla Welmińskeho. Druhú priečku obsadil dalmatínsky pes CH Enrico Bazzi Raul Moniky Pelíškovej a tretiu bloodhound Nora Dubový Hrúnok majiteľa Pavla Jesenského.

VII. skupinu FCI posudzovala slovenská kynologická osobnosť Vladimír Piskay. Prvé miesto patrilo špičkovému predstaviteľovi plemena český fúzač psov Borek z Duškova dvora, ktorého majiteľkou je Ing. Jana Pitrová. Musíme objektívne povedať, že veľmi dobrým dojmom zapôsobili aj druhý nemecký krátkosrstý stavač CH Trix ze Štípek majiteľky Martiny Rymerovej a pointer Ralla Franzini majiteľky Kataríny Wendlovej.

VIII. skupinu posudzoval český rozhodca Miloš Kašpar. Podľa jeho úsudku si v nasledovnom poradí najlepšie umiestnenia vybojovali: zlatý retriever CH Bruce of dream team majiteľky Marie Šustovej, labrador retriever Gale of Bohemia Bras majiteľky Lucie Šerákovej a chesapeake bay retriever Adelweiss Africa Kelečský – poklad majiteľky Soni Sehnalíkovej, pričom všetci sú z Českej republiky.

IX. skupinu FCI posudzoval známy rakúsky rozhodca Hans Bierwolf . Podľa jeho zváženia v tejto veľmi silne obsadenej skupine zvíťazil čínsky chocholatý pes Bohemian Supreme de Gabritho majiteľky Gabriely Thoma z Rakúska, na druhom mieste skončil pudel stredný čierny Ch Da Vinci z Altheyrosei majiteľky Květoslavy Vlkovej a ako tretí Honey Tao Danco of Amber majiteľky Eleonóry Spišiakovej.

Sobotňajší galaprogram končil výberom najkrajšieho psa dňa a zadaním titulu Best of day (BOD) spomedzi víťazov skupín FCI. Výberom tohto jedinca bol poverený poľský rozhodca Janusz Opara. Víťazstvo za veľkého záujmu prítomných prisúdil predstaviteľovi plemena akita, psovi Daimon go Haru Kaze.

Priebeh nedeľňajších súťaží sa niesol v znamení veľmi podobného scenára ako v sobotu, samozrejme, s inými aktérmi, najmä čo sa plemien týka.

Najkrajší pár nedeľňajšieho dňa vyberala skúsená poľská rozhodkyňa pani Iwona Magdziarska. Víťazstvo prisúdila afgánskym chrtom Condor Boisterous Beauty a Jacquelin Kenedy Gandamak Slovakia majiteľky Ivy Toulovej. Na druhom mieste za nimi skončil pár plemena foxteriér hrubosrstý Kipper Star Franke a Haly Star Franke majiteľa Patrika Panýrka a na treťom mieste sa umiestnil pár whipetov Chrýsaór Ayort Back a Helléné Ayort Back, ktorých majiteľmi sú S. + P. Němcovi.

Súťaž chovateľských skupín posudzovala poľská odborníčka Krystyna Opara. Podľa jej uváženia bola najvyrovnanejšia chovateľská skupina čiernych teriérov známej chovateľskej stanice Čierny sen Soni Heldovej. Druhé miesto si vybojovala chovateľská stanica foxteriérov hrubosrstých Star Franke, ktorej majiteľom je známa osobnosť František Polehňa a na treťom mieste skončila chovateľská skupina bradáčov čiernostrieborných Z Dixie Michaely Šindelářovej.

Pani Krystyna Opara bola v nedeľňajší deň najviac využívanou rozhodkyňou. Posudzovala okrem iných súťaží aj dieťa a pes a Junior handling obe kategórie. Pozrime sa spoločne, ako to v týchto súťažiach, kde mladí vystavovatelia nechali nielen kus svojho srdca, ale aj veľa umu, nakoniec dopadlo.

V súťaži dieťa a pes 1. miesto Adéla Nedomová s jazvečíkom dlhosrstým trpasličím, 2. miesto Klára Nedomová s jazvečíkom dlhosrstým trpasličím, 3. miesto Soňa Gáliková s foxteriérom hrubosrstým.

Junior handling v prvej vekovej kategórii mal nasledovných medailistov : 1. miesto Dominika Šusterová s čivavou dlhosrtou Ikan Kassovia, 2. miesto Barbora Dobrovodská s anglickým kokeršpanielom Arnie zo Zálesia a 3. miesto Petra Šubertová so soft coated wheaten teriérom Antoanette Quen Wheaten Darlin.

Druhá veková kategória Junior handlingu mala nasledovné poradie: 1. miesto Krtstína Vrtíková s basetom, 2. miesto Barbora Szotákova s pudlom veľkým čiernym a 3. miesto Michaela Perutková s jazvečíkom hladkosrstým.

Najkrajšieho dorastenca – psa druhého výstavného dňa, vyberal spomedzi kandidátov Vladimír Piskay. Z víťazstva v tejto súťaži sa tešila majiteľka barzoia Caffé Bar Silent Enigma pani Jana Adámková. Na druhom mieste skončil pes plemena jazvečík hladkosrstý trpasličí Exclusive Edition of Onyx Moravia majiteľky Kateřiny Kovalčíkovej a na treťom bullteriér Masaryk´s Illegal Illia, ktorého majiteľom je Juraj Jamrich.

U sučiek, ktoré sme mohli vidieť v súťaži o najkrajšieho jedinca vo vekovej kategórii dorastencov, sa nám opäť ukázala rozhodkyňa pani Krystyna Opara z Poľska. Víťazstvo prisúdila bradáčovi malému čiernostriebornému Sweet Answer z Dixie majiteľky Michaely Šindelářovej pred druhým whippetom Ifigénie Ayort Back, ktorého majiteľmi sú S. + P. Němcovi a tretím afgánskym chrtom Anne-Marie Kaskarak-Shamra, ktorej majiteľka je Silvia Pukačová.

Súťaž o najkrajšieho mladého psa posudzoval Hans Bierwolf. Na prvom mieste skončil foxteriér hrubosrstý Kipper Star Franke majiteľa Patrika Panýrka. Z ďalšieho medailového umiestnenia sa tešili: v prípade druhého miesta majiteľka bradáča malého čiernostrieborného Dangerous D´artagnan Hajan Polonia, ktorého majiteľkou je Izabela Podolska a u tretieho Soňa Heldová, ktorá je chovateľkou a majiteľkou čierneho teriéra Gullio Čierny sen.

Najkrajšiu mladú sučku vyberal známy poľský rozhodca Janusz Opara. Prvenstvo v tejto veľmi silne obsadenej súťaži získala sučka Yorkshire Terrier Miss York Bakarat Ingrid Dedkovej. Špičková sučka plemena novofundlandský pes vo vlastníctve Vlada a Soni Kročkovcov Probably No.1 King of Helluland sa umiestnila ako druhá a ako tretia skončil sučka whipeta Berenika Pibaro majiteľky Jany Drbalovej.

Najlepším juniorom výstavy spomedzi víťazov v súťažiach mladých, ktorého vybrala Mgr. Viera Staviarska a cenu venoval primátor mesta Trenčín, sa stala sučka yorkshire teriér Miss York Bakarat majiteľky Ingrid Dedkovej.

Súťaž o najlepšieho veterána posudzoval skúsený slovenský rozhodca Ľubomír Špitalský. Prvenstvo prisúdil soft coated wheaten teriérovi ICH Antoanette Queen Wheaten Darlin, ktorého majiteľkou je Mgr. Petra Šubertová, druhá priečka patrila airedale teriérovi Baby at Impuls majiteľky Ireny

Erbenovej a tretie miesto yorkshire teriérovi menom Bianca Malý priateľ majiteľov manželov Miklovičovcov.

II. skupinu FCI posudzovala známa osobnosť slovenskej kynológie MVDr. Gabriela Ridarčíková. Na prvom mieste v tejto veľmi silnej skupine skončil novofundlandský pes CH New Wawe King of Helluland, ktorého majiteľom je Siklósi Béla z Maďarska. Na druhom mieste skončil bradáč veľký čierny Uragan Triumetal vo vlastníctve Ing. Ľuboša Zápotockého a na treťom prekrásny bulldog CH Brillant Dogs Bridgette majiteľky Magdy Gottwaldovej.

V III. skupine, kde sa nám v celej svojej kráse predviedli teriéri a posudzoval Pavol Seman, triumfoval foxteriér hladkosrstý CH Agria Africa, ktorého majiteľmi sú Papp Judit & Korózs András. Úspešne mu sekundovali na druhom mieste kerry blue teriér Edbrios Blue Ivanhoe, ktorého majiteľmi sú manželia Rundtovi a na treťom yorkshire teriér Champion Lafit Bohemia Platina majiteľky Ingrid Dedkovej.

IV. skupinu posudzovala belgičanka Rita van Machelen. Prvenstvu sa u nej tešila Kateřina Kovalčíková, majiteľka jazvečíka hladkosrstého trpasličieho Grandgables Onyx Obsession. Na druhom mieste skončil jazvečík dlhosrstý trpasličí Extraordinary Esprit Kalokagathia majiteliek D. Novákovej a K. Šafaříkovej a na treťom jazvečík hladkosrstý Cora ze Zábřežské Olšiny majiteľky Denisy Johanovej.

Poslednú, X. skupinu FCI, posudzoval pán Tibor Havelka. Najviac sa mu páčil whippet Arman Pibaro majiteľa Patrika Panýrka. Na ďalších „bodovaných“ miestach skončili afganský chrt Jennies Joplin Gandamak Petry Vojtekovej a barzoj Borscana Var E Vargen, ktorého majiteľmi sú L a V. Zapletalovi

V záverečnom veľkom finále získala od rozhodcu Petra Řehánka titul BOD a neskôr od Ing. Jaroslava Matyáša aj BIS novofundlandský pes CH New Wawe King of Helluland a veľkú radosť urobil svojmu majiteľovi. Je ním známy chovateľ Siklósi Béla z Maďarska.

Gratulujeme!

Jozef Šuster

<<< späť