PSÍ TERAPEUTI V INTEGRE


Tím dobrovoľníkov Slovenskej asociácie psov terapeutov navštívil deti v liečebnom ústave Integra v Bratislave. Priviezli so sebou troch psov rozličných plemien líšiacich sa veľkosťou, povahou a štruktúrou srsti: bullmastiffa, samojeda a King Charles španiela. V ústave na nich čakali pacienti vo veku 8 - 25 rokov, rozlične postihnutí, komunikujúci i nehovoriaci, mobilní i sediaci na invalidnom vozíku. Boli medzi nimi tiež veľmi ťažko postihnutí, ktorí ani nevnímali okolie. Uťahovali sa do svojho sveta, sediac v kúte vo svojom lôžku.

 

Reakcia na prvú ich nevšednú návštevu, so psami, bola rôzna podľa stupňa postihnutia. Takmer všetci sa radovali, keď mohli pohladiť ktoréhokoľvek zo psov, toho najdrobnejšieho, ktorého im usadili do lona, aj toho väčšieho, riadneho chlpáča s huňatou hrivou. Veľkej obľube sa tešil aj najväčší havkáč, ktorý ináč budí rešpekt vo svojom okolí. Ani jeden z postihnutých neprejavil strach pred ním, ba naopak zaujal aj tých najutiahnutejších. Veľkú radosť mali deti, keď mohli svojím psím návštevníkom prevliecť cez hlavu obojok a za pomoci ich majiteľov sa s nimi poprechádzať po izbe. Za odmenu im podávali pamlsky, piškóty, ktoré títo psíci veľmi radi maškrtia.

Keď k deťom s detskou mozgovou obrnou uložili do postieľky drobučkého španiela, v tvárach týchto detí sa objavil úsmev a najmä ošetrovateľky rozumeli týmto nemým tváram, ako veľmi sa tešia.

Boli tu i niekoľkí s odmietavým postojom, ktorí psíka nechceli pohladiť, ale aj oni si po chvíli zvykli a ticho pozorovali dianie okolo. Typický úsmev priateľského samojeda pomohol túto atmosféru uvoľniť. Všetci, ktorí komunikovali, sa so psíkmi vyrozprávali a nakoniec vyjadrili želanie, aby ich znova navštívili.

Takto vyzeralo prvé stretnutie a zoznámenie sa so psíkmi. Na základe záujmu vedenia i celého personálu tohto zariadenia budú môcť psíci navštevovať svojich "pacientov" v rámci terapie. Pre každého z týchto postihnutých detí je možné pripraviť program presne vyhovujúci fyzioterapii, samozrejme v spolupráci s terapeutickým psom!

Na záver mi zostáva srdečne sa poďakovať majiteľom terapeutických psov, p. Martinovi Šipkovskému, Ing. Rasťovi Pavlovi a Kateřine Navrátilovej, ktorí boli ochotní obetovať svoj drahocenný čas, keď aj na úkor pracovného voľna prišli a precestovali takmer 200 km, len aby potešili deti a mládež Integry a ukázali im, že pes je ich ozajstný priateľ, ktorý dokáže nielen ľúbiť, ale i podať pomocnú labku.

 

Jana Hajrová

<<< späť