MEDZINÁRODNÉ SYMPÓZIUM ROYAL CANIN

 

ANGLICKÝ BULLDOG a  BOXER
Montpelier - Francúzsko 19. - 21. október 2004


Vďaka pozvaniu od firmy ROYAL CANIN a distribútora tejto superpremiovej značky krmiva na Slovensku firmy PHARMACOPOLA, sme s pánom Dušanom Krajčíkom,  zastupujúceho chovateľskú stanicu Boxrelay, mohli spoznávať nielen francúzsku kultúru. Tu, na juhu tejto malebnej krajiny s bohatou históriou, je síce výrazne ovplyvnená kultúrou španielskou, ale možno práve v tom nájde čaro každý ten, kto sem čo i len raz zavíta. Ak navyše dni, keď obdivujete nepoznané a neznáme, prežijete v spoločnosti priateľov a významných osobností plemena, ku ktorému inklinujete a „oficiálna časť“ je tvorená veľmi zaujímavými prednáškami, sú prežité chvíle neopakovateľným zážitkom, za ktorý mi dovoľte  sa našim hostiteľom ešte raz poďakovať.  Osobitné poďakovanie patrí aj manažérovi ROYAL CANIN pánovi Denisovi Klingerovi.

 

Už samotný príchod a prvé stretnutia dávali tušiť, že o formálne aj neformálne stretnutia nebude núdza. Osobnosti ako Knut Broda, i dlhoročný funkcionár ATIBOX, Günter Karg, Brigitte Müller, Ralf Brinkmann z Nemecka, Nicolas Lino (prezident Belgického boxer klubu), známy belgický chovateľ Ingmar Sioen, Dide Rasmussen z Dánska, španielsky prezident boxer klubu Carlos de Guinea s celou radou známych chovateľov, ktorí ho sprevádzali, domáci Bernard Kafka, Monique a René Pras, každému priateľovi plemena u nás známy prezident poľského klubu Marek Lewandowski z Poľska, chovateľky Anna Modzelewska a Hanka Grzegorzewicz, Portugalec José Eduardo Ramos, či ruské osobnosti Valerij Novikov, Alexander Balashov a Tatiana Diesperova, boli pre našinca najznámejší z celej plejády vyše 200 účastníkov z 29 krajín 4 kontientov.

Hneď na úvod sme sa mohli zoznámiť s novým prezidentom ROYAL CANIN. Je ním doterajší druhý muž tohto koncernu pán Alain Guillemin. Okrem bežných oficialít, v ktorých nám poďakoval za to, že sme prijali pozvanie, nás oboznámil so smerovaním a stratégiou krmív ROYAL CANIN.

Keď som pred rokom bol od vtedajšieho predchodcu tohto muža na správnom mieste ubezpečený, že ďalšie špeciálne krmivá budú nasledovať, ani vo sne by ma nenapadlo, že by to mohlo byť krmivo pre boxerov a dnes si viem s odstupom času vysvetliť jeho potmehútsky úsmev. Pre upresnenie informácie, po krmive pre jorkšírskych teriérov pribudlo postupne pre labradorov a nemeckých ovčiakov, na jar tohto roku pre pudlov a jazvečíkov a ako posledné novinky predstavuje ROYAL CANIN krmivá ANGLICKÝ BULLDOG 24 a BOXER 26. Ako vidieť, tento svetový gigant, ktorý má svoje výrobné závody na všetkých kontinentoch a nové sa stavajú v súčasnosti v Rusku a Veľkej Británii, nenecháva nič na náhodu a pre plemená so špeciálnymi nárokmi ako prvý vyvíja a už aj vyrába nové krmivá, ktoré maximálne zodpovedajú požiadavkám plemien.

Ak si niekto teraz myslí, že počas troch dní nás manažéri presviedčali, aby sme svojich psov kŕmili novým krmivom, je na veľkom omyle. To veru nezaznelo ani raz. Celé sa to skôr nieslo v duchu, že ROYAL CANIN vyvinul špičkové krmivo pre chovateľov anglických bulldogov a boxerov, ale pozvali sme vás sem preto, aby ste spolu s nami boli pri oslave tejto veľkolepej udalosti a zároveň sa dozvedeli pokiaľ možno nové informácie o plemene.

Ralf Brinkmann, ako mnohí iste vedia, je známy chovateľ a rozhodca z Nemecka, nám názorne na archívnych fotografických materiáloch pripomenul vývoj plemena boxer od Mety až po súčasnosť a bolo veľmi príjemné si zaspomínať na psov ako Witherford Hot Chestnut, Carlo v. Henningshof, Xanthos v. Bereler Ries, či Teck del Colle dell Infinito.

Veľmi pútavá bola aj prednáška o štandarde anglického buldoga, ktorú sme si mohli vypočuť od anglickej osobnosti Clivea Lunta.

Počas druhého dňa, keď sme boli už rozdelení na skupinu chovateľov boxerov a zvlášť na skupinu chovateľov anglických bulldogov, sme mali prehliadku výrobného závodu aj chovateľského zariadenia ROYAL CANIN. Tak, ako prajem každému kynológovi aspoň raz v živote vidieť výstavu Crufts v anglickom Birminghame, tak by som prial vidieť komplex, kde sa špičkové krmivo vyrába a zároveň o niekoľko desiatok metrov prežívajú šťastný život psi, ktorí síce slúžia pozorovaniu a testujú sa na nich nové, alebo vylepšené krmivá, ale ich vitalita a šťastie, ktorú môžete tu vidieť, nenechajú nikoho na žiadnych pochybách. Veď len ošetrovateľský personál presvedčí každého o láske, ktorá je tu psom a mačkám preukazovaná.

Neskôr sme si s veľkým záujmom všetci vypočuli prednášky od Fabienne Dethioux a Aurelien Guillotau o špecifických požiadavkách na výživu boxerov. Ako vieme, boxer patrí tiež medzi plemená, kde sa objavujú ochorenia srdca, a preto je potrebné, aby sa v ich potrave nachádzali vo vyváženom pomere zložky ako l-carnitin, taurín, polyphenols, lutein, omega 3, vitamíny E a C. Aj keď to si možno neuvedomujeme, ale boxer má skrátenú čeľusť oproti kólii o 22% a má ju širšiu o 33% a veľmi podobne je tomu aj u anglického buldoga. Vzhľadom na skrátenie sánky a čeľuste boxera aj buldoga je dôležité, aby mala granula špeciálne vyvinutý tvar, ktorý zamedzuje tvorbu zubného kameňa. Nie je jednoduché takúto granulu vyvinúť. Oveľa ťažšie je ale nájsť vhodný kompromis tvaru granule. Tieto musia psi nielen konzumovať radi, ale granula svojím tvarom a ideálnou tvrdosťou navyše musí zabrániť tomu, aby ju psy jedli hltavo. Tým je pochopiteľne menšie riziko torzie žalúdka.

Pri testovaní nového druhu krmiva, samozrejme, spolupracovali chovatelia a boli využívaní jedinci z rôznych krvných línií. Spolu 16 chovateľov pomáhalo so svojimi 65 boxermi testovať 240 rôznych krmív, až kým sa dospelo k výsledku, ktorý ideálne zodpovedal každému.

Veľmi zaujímavá bola prednáška Valérie Chetboul o činnosti srdca, cardiológii a diagnostike. Ako resumé si musíme z je prednášky zobrať všetci to, že vyšetrenie srdca by sa malo stať súčasťou každého na chov využívaného jedinca.

Judy Horton z Austrálie veľmi názorne demonštrovala rozdiely medzi jednotlivými typmi boxerov chovaných v Európe, Veľkej Británii a USA a vyslovila prianie, aby bol boxer opäť jedného typu.

Počas tretieho dňa sympózia vystúpil Vincent Biourge s témou venujúcou sa potrebe energie a jej výpočtu a mal som pri vypočutí predstavu, že táto prednáška vo mne bude rezonovať ešte aj v lietadle ďalší deň. To som ale netušil, že minimálne rovnako pôsobivá bude aj informácia  publicistu Francka Haymanna z Francúzska, ktorý vyslovil prognózy o chove psov a poukázal na súčasný stav.

Ak dovolíte, vyberám časti, ktoré ma najviac zaujali. Podľa terajších odha-dov žije v súčasnosti na svete asi 7 miliárd psov a najväčším počtom ročných zápisov si jednoznačne udržuje prím AKC s takmer poldruha miliónmi registrovaných jedincov ročne. FCI uznáva 347 plemien, KC 196 a AKC 151. Prognóza do roku 2020 je 400 plemien s nárastom počtu chovaných psov najmä v Rusku, ale aj Afrike a Ázii. Anglický buldog a boxer patria medzi najpopu-lárnejšie plemená a možno je na zamyslenie štatistika, ktorá hovorí o tom, že v dnešných dňoch je viac zápisov boxerov v susednom Maďar-sku, ako v Nemecku.

Zlatým klincom bolo vystúpenie pána Brucea Cattanacha z USA. Táto osobnosť, ktorá mala chovateľskú stanicu zaregistrovanú už v roku 1949, ktorá sa celý život venuje štúdiu genetiky a kynológie, nás presvedčila o tom, že zákony dedičnosti, na ktoré poukázal Johan Gregor Mendel sa dajú veľmi úspešne využiť aj v dnešnom chove. V dobe, keď je v časti sveta zakázaná kupirácia chvostov, využijúc len základy mendelizmu, dokázal prakticky za pomoci sučky boxera a psa plemena welshcorgi vyšľachtiť za pätnásť rokov boxera s vrodeným krátkym chvostom tzv. boxer bobtails. Samozrejme, že som mal to šťastie vidieť týchto jedincov len na fotografii, ale tak, ako všetci prítomní, aj ja som presvedčený, že dielo sa šľachtiteľovi podarilo a predstavil nám boxera s krátkym vrodeným chvostom, peknou hlavou a dobrým typom. Aká bude budúcnosť tohto rázu si nedovolím predpovedať, ale zaujal väčšinu z nás.

Posledný aplauz pre autora tejto prednášky bol aj aplauzom vďaky usporiadateľovi tohto medzinárodného konventu, a to firme ROYAL CANIN. Vďaka za všetko prežité, vďaka za nové informácie a, samozrejme, vďaka za ďalšie dve nové krmivá, tentokrát pre plemeno anglický buldog a boxer.

Jozef Šuster

<<< späť