Výstavná úprava psa nemusí vôbec
naháňať strach

Takmer každý majiteľ psa, ktorého srsť si vyžaduje pravidelnú úpravu, iste potvrdí, že jeho miláčik je po celej tejto procedúre nielen krajší, ale aj šťastnejší a prejavuje to aj patričnou radosťou. Navyše, čo je dôležité, pravidelná starostlivosť o srsť prispieva aj k celkovému výbornému zdravotnému stavu a k vynikajúcej kondícii každého jedinca. Lenže, priznajme sa, väčšina z nás pri predstave úpravy srsti sa tak trocha zhrozí a pri výbere plemena si radšej zvolí menej náročné, alebo, ak ho už má, tak využíva služby psích salónov.

A práve pre začínajúcich prevádzkovateľov psích salónov,  ale aj pre tých, ktorí sa rozhodli, že si budú svojho psieho krásavca upravovať sami, usporiadala firma LAYTON, ktorá je dovozcom špičkovej americkej značkovej kozmetiky BIO-GROOM, ako aj strihačskej techniky ANDIS z USA, kurzy výstavnej úpravy psov všetkých plemien. Prvým miestom tejto nevšednej a ojedinelej akcie bola spoločenská sála kultúrneho domu v mestskej časti Bratislava – Jarovce. Zúčastnilo sa jej 42 účastníkov, z toho 10 na praktický kurz, pri ktorom si mohli záujemcovia preveriť nadobudnuté teoretické vedomosti na svojom psíkovi, pod dohľadom skúsených inštruktorov. A to, že sa jednalo o významné osobnosti, ktoré sú známe z rôznych podujatí, potvrdzuje nevšedný záujem o kurzy.  MVDr. Patrícia Danková, ktorá ako azda jediná účastníčka strihačskej súťaže PRAGOBEST zvíťazila neuveriteľných 4-krát a hneď v troch rôznych kategóriách, predviedla strihanie pudla, a to baby strih i moderný strih, úpravu bišóna a west highland white teriéra.

Taktiež veľmi skúsená a známa veterinárka i chovateľka MVDr. Zuzana Cigániková zaujala prítomných pri úprave foxteriéra, kerry blue teriéra a bradáča. Zahraničná inštruktorka  Eva Madziová z Českej republiky  predviedla úpravu anglického špringer španiela a súčasne vysvetlila aplikácie strihu na iné poľovné plemená. Samotná majiteľka firmy LAYTON, a nemusíme prezrádzať, že aj rovnomennej úspešnej chovateľskej stanice amerických kokeršpanielov, pani  Linda Voláriková, bola inštruktorkou, tak ako aj jej kolegyne, u vyššie uvedených plemien pri teoretickej i praktickej časti u plemena americký kokeršpaniel. Akcie sa zúčastnil aj slovenský výrobca trimovacích a veterinárnych stolov, firma Venusta´s, ktorá na kurz zapožičala stoly, čím sa účastníci mohli presvedčiť, že aj na Slovensku máme vynikajúci potenciál.
Košice boli druhým miestom kurzu, kde 29.3. v známej reštaurácii Hrádok na Podhradovej ulici poskytla priestory známa slovenská kynologička Ing. Dagmar Szotáková. Aj keď účastníkov bolo o niečo menej, a to 23, z čoho ale 10 na praktický kurz, bolo vidieť, že usporiadatelia sa poučili a kurz priviedli k ešte väčšej dokonalosti. Niežeby sa tu zmenilo niečo výrazného čo sa samotného kurzu týka, ale ak sa v Bratislave účastníci museli ísť v prípade záujmu občerstviť mimo miesta konania kurzu, košický Hrádok poskytol maximálny komfort i po tejto stránke, a to naozaj za mimoriadne skvelé ceny, čo iste ocenili aj účastníci bonitácie pudlov.

Partnerom bola aj v Košiciach firma Venusta´s, ktorá i tu poskytla stoly. Ako inštruktorka nechýbala 
 MVDr. Patrícia Danková, ktorá, ako mnohí vedia, pôsobí práve v tomto meste. Záujemcovia sa od nej priučili tajomstvu úpravy pudla aj bišóna.  Ing. Jaroslav Kubaľa, akoby chcel demonštrovať, že úprava psa, či už výstavná alebo bežná, nemusí byť len doménou krajšieho a nežnejšieho pohlavia, účastníkom vysvetlil i názorne predviedol úpravu west highland white teriéra a foxteriéra. Ani v Košiciach nechýbala ako inštruktorka pani  Linda Voláriková pri úprave amerického kokeršpaniela, konkrétne vraj šibnutej Charismy (ale ako povedala Dr. Danková, modelky nemusia vynikať inteligenciou, ale krásou).  Samozrejme, že inštruktorky si dokázali poradiť aj s úpravou napríklad gordon setra, či psa plemena lhasa apso. Účastníci praktického kurzu si mali možnosť na svojich psoch vyskúšať použitie niektorých výrobkov Bio-Groom a tí, čo boli prihlásení v riadnom termíne, obdržali aj vzorky výrobkov tejto svetoznámej kozmetiky.
Ak sa nad akciou, vlastne dvoma, zamyslíme, tak tu naozaj išli ruka v ruke americká kvalita špičkovej kozmetiky BIO-GROOM a strihačskej techniky ANDIS so slovenskou obchodnou firmou LAYTON, firmou Venusta´s a hlavne vynikajúcimi slovenskými a, samozrejme, aj českou inštruktorkou. Každý účastník dostal certifikát podpísaný od všetkých inštruktorov, ktorý bude nielen spomienkou na deň, keď sa nadobudli nové vedomosti, ale pre majiteľov a zamestnancov psích salónov je to bezpochyby aj záruka kvality poskytovaných služieb. To, že účastníci boli naozaj veľmi spokojní s priebehom kurzu, nás ani tak veľmi neprekvapilo.  LAYTON je napriek krátkemu pôsobeniu na slovenskom trhu pre všetkých, ktorí s firmou prišli do kontaktu, zárukou kvality a preto verím, že aj už avizovaná súťaž v strihaní psov (15.11.2003 v Bratislave) organizovaná práve touto firmou bude mať rovnako špičkovú úroveň.   

Inštruktori kurzov odovzdali nesmierny rad svojich skúseností i vedomostí z oblasti úpravy psov. Čo nás ale prekvapilo bol záujem mnohých  o zdokonaľovacie kurzy, či už pre niektoré konkrétne plemeno alebo plemená. Nuž, majiteľka firmy spoločne s inštruktormi má naozaj nad čím premýšľať. Predpokladám, že  nových záujemcov o kurzy výstavnej úpravy bude pribúdať. Ostal som totiž prekvapený, ako môže vhodne zvolená kozmetika dopomôcť aj pri príprave  psa krátkosrstého plemena na výstavu, ako sa dá zabrániť napríklad tomu, aby sa psovi vo výstavnej hale nešmýkali labky, ale o tom iste viac prezradia distribútori kozmetiky BIO-GROOM, prípadne i majitelia salónov, kde sa používa, ak sa nerozhodnete navštíviť niektorý z ďalších kurzov.

Jozef Šuster

 

<< späť