Budeme mať šteniatka...

Minule sme si niečo povedali o chovných jedincoch. V tomto vydaní budeme pokračovať v príprave na odchov šteniat. Pripustenie, zdá sa to tak každému laikovi, najľahšia časť celého procesu. Nie vždy to tak ale býva. Uvediem klasický prípad nesprávneho odhadu termínu krytia začínajúceho chovateľa.

 

S  prvou sučkou welsšpringeršpaniela Lindou z Lamača sme sa vybrali s celou rodinou a vtedy našou „škodovečkou“ do Plzne. Cesta strašná, deti malé, sučka háravá. Išli sme pre istotu na deviaty deň, teda podľa nás!  Ubytovanie  v Plzni v hoteli prvej kategórie, veď bolo na túto  cestu pekne našetrené. A išlo sa za psíkom!  Lenže, chyba lávky, ten si ju ani nevšimol. Hovoríme si, nevadí, je to ešte  skoro, zajtra to už určite bude to pravé. Nebolo. A nebolo to ani za tri dni, kedy sme sa presťahovali z hotela prvej kategórie do tretej a potom už jedli fazulačku v štvrtej cenovej skupine. Nič sa nedialo. Niekto by povedal: „Nedala a nevšímal!“  Nakoniec sa majiteľovi psa Jindrovi Fenclovi uľútilo a ubytoval nás u seba na ďalšie dva dni, ale ani to nepomohlo, hoci to už vyzeralo nádejne. Odišli sme s dlhým nosom domov, sučku zanechajúc Fenclovým a predstavte si, na 19. a 21. deň sa spojili a bol z toho náš prvý prekrásny vrh.

Môžem však uviesť  aj iné zážitky pri krytí, na ktoré chovatelia v tejto súvislosti nie vždy radi spomínajú. Dá sa  ísť 1500 km za psom, ktorý sučku nenakryl, ale pri lúčení sa to podarilo susedovmu  „podvraťákovi“, alebo precestovať 2500 km za psíkom a párenie bolo „naprázdno“, alebo sučku „trošku“ podržať a pridusenú resusscitovať –  a súdia sa dodnes.

Obyčajne  vám však  psík oveľa radšej  nakryje sučku, ktorú nechcete, ale chce ju on. Variantov je niekoľko a nie sú vždy príjemné.

Ako teda postupovať pri párení? Z hľadiska chovateľ niet patentu na rozum, je niekoľko znakov, ktoré si môže budúci chovateľ overiť.

1. zmena farby krvi pri háraní z červenej na hnedožlté sfarbenie

2. je možné skúsiť, ako sa sučka bude správať s iným psom, či je ochotná stáť, prehnúť chrbát, dať nabok chvost a reagovať na psa vonkajšími rodidlami

3. telesná teplota háravej sučky sa v období vrcholu hárania znižuje o viac ako 1˙C.

4. ster z pošvy na cytologické vyšetrenie u veterinára, ktorý vie podľa neho určiť najoptimálnejšie obdobie na párenie


Sučky ku konci gravidity ležia najradšej na boku a my môžeme vidieť pohybujúce sa šteniatka v brušku


A niekedy to s tým ležaním na boku nie je pravda!

Po nakrytí je sučka schopná prijať psa a zabreznúť ešte niekoľko dní, súvisí to s postupným uvoľňovaní sa vajíčka po prasknutí Graafových folikulov a ich zostupovaním do vajcovodov.

Spomeniem ešte niekoľko pre mňa dôležitých maličkostí:

- gravidita trvá približne dva mesiace

- sučka pred nakrytím by mala byť zaočkovaná a odčervená

- výber krycieho psa sa konzultuje s poradcom chovu podľa toho, čo chcete spojením docieliť, teda ako v ktorých kluboch

- sučku za účelom krytia vždy vozíme ku psovi, nie naopak

- nezabudnite na všetky formality okolo krytia, ktoré sú v podmienkach jednotlivých klubov.

 

Gravidita za normálnych okolností prebieha  už nie  tak hekticky. Ak šteniatka veľmi chcete, premeriavate sučku každý deň. Je „tehotná“, nie je? Niektorá dá o sebe vedieť hneď, poľaví v pohybe, lenivosťou, žravosťou, alebo naopak – v začiatkoch nechutenstvom a zmenou správania a hlavne sa ako tehotná „tvári“. Ale sú aj sučky, na ktorých uvedené zmeny nespozorujete a čudujete sa, ako pekne začína vyzerať, aká je kľudná a potom zistíte, že je pred pôrodom. Za zmenu v správaní môže produkujúci sa hormón progesterón. V tejto fáze je dôležitý pre sučky dostatok kvalitnej stravy, pohybu a prevencia pred infekciou. Kŕmenie má byť dostatočným množstvom najkvalitnejšieho krmiva, prípadne podľa rady veterinára pridávať k potrave vitamínové a kalciové prípravky. Ku koncu pohyb zmiernime, prácu vynecháme. Podnikáme už len krátke prechádzky a sledujeme vyprázdňovanie sučky.

Okrem objemu bruška sa v tomto období zväčšujú aj mliečne žľazy, v  ktorých ku koncu môže sa objaviť tekutina. Ak chceme sučke pomôcť, môžeme jej bradavky otužovať masážami mäkkou handričkou.

 


Takýto "balon" mala naša sučka na 37 deň gravidity.
Porodila 3 sučiny a 2 psíkov. Foto: Andrej STRNAD


Naša chovná sučka Tarka  v štádiu očakávania,
zatiaľ s plyšovým šteniatkom. Foto: Canislog


Som veľká ale zmestím sa všade... Aj takéto môže byť
správanie počas prvých dní gravidity. Foto: Canislog


Naša Tarka čakajúca druhý vrh. Na fotke má asi týždeň
pred pôrodom. Foto: Cansilog


Keď  si chceme byť istí, či je sučka gravidná, navštívime veterinárneho lekára v druhej polovici tehotnosti a on nám pomocou palpačného vyšetrenia a UZV – sonografického vyšetrenia – zodpovie túto neľahkú otázku.

Čo sa týka psychofyzickej prípravy na pôrod, neviem zatiaľ o žiadnych kurzoch. Ale čo nie je, môže byť. Len musíme byť múdrejší, ako sú psíci pri pôrode. Zatiaľ nie sme. Oni si vedú pôrod a my len asistujeme, ale o tom na budúce.
 

Viera Janeková

<<< späť