SNEH NIE JE ZMRZLINA

 

Čudesné leto sa nám ešte neskončilo, ale s nadchádzajúcou jeseňou a hlavne zimou sa treba pripraviť na isté veci, ktoré nám môžu narušiť šťastné chvíle spolunažívania so psom. Alebo patríte medzi tých chovateľov, ktorí si myslia, že omrznuté labky psa nemôžu spôsobiť žiadnu vážnejšiu chorobu? Tak to ste na veľkom omyle! Ani sa nenazdáte a môžu z toho byť zapálené mandle a potom ešte oveľa horšie následky... Väčšina z nás sa snehovej nádielke teší, ale o to menej naše psy, ktoré si vo väčšej miere uvedomujú, aké nástrahy to pre nich prináša.

 

V zime je problém rovnako so psami držanými vonku a takisto aj s tými v byte. Pre tých na dvore treba zabezpečiť teplejšie umiestnenie a pri tých bytových psoch treba dávať zasa pozor na veľké tepelné rozdiely pri pohybe z vykúrených miestností von do prírody a späť, pretože to veľmi ľahko môže spôsobiť prechladnutie. Veľmi nebezpečný je pre psov (istých plemien) sneh, aj keď si to absolútne neuvedomujeme. Jasné, väčšina jedincov sa rado pováľa v snehu a niet takého chlpáča, ktorý by nezbožňoval tú zábavu, keď mu majiteľ hádže snehové gule a on sa za nimi ženie, chytá ich... Aj to patrí k zimným radovánkam, ale ako už bolo spomenuté, obnáša to so sebou značné riziká!

Pohybom rozohriate a rozvášnené zviera vezme do papule ľadovú guľu, náhle si schladí hrtan a zápal je na svete. Treba si uvedomiť, že zápal mandlí je u psov rovnakou záležitosťou ako u ľudí. Dokonca aj príznaky ich zápalu sú podobné. Následná liečba si potom vyžaduje veterinárnu starostlivosť a potrebné sú aj antibiotiká. U niektorých psov to však môže viesť až k chronickému zápalu, kedy pomôže už iba chirurgický zásah. Jedno-ducho, mandle musia von! Pritom tie sú pre zdravie psa potrebné, pretože patria k ochrannému mechanizmu tela.

Prechladnutie však popri zápalu mandlí môže spôsobiť aj ďalšie choroby, napríklad bakteriálnu a vírusovú infek-ciu. Pri chronickom zápale je síce odstránenie mandlí krajným, ale jednoznačne tým najlepším riešením. Predí-deme tým poškodeniu obličiek, svalovej hmoty alebo srdca nášho psa. Samozrejme, o zápale mandlí nám pes nepovie, preto je vhodné v zimných mesiacoch ich

stav kontrolovať. Spôsob je jednoduchý – hmatom. Ak sú mandle zjavne zväčšené, alebo pes prejavuje pri dotyku hrdla náznak bolesti, treba navštíviť veterinára a urobiť odborné vyšetrenie. Sprievodnými javmi zápalu sú u chorého psa aj odmietanie potravy, horúčka, kašeľ, slintanie a zvracanie peny. Ak si túto zákernú chorobu všimnete včas, väčšinou to vyrieši nasadenie antibiotík a chirurgickému zákroku sa vyhnete.

Ak to však zanedbáte, prinavrátite svojmu psovi zdravie iba odstránením mandlí.

Samozrejme, existujú spôsoby, ako predísť akémukoľvek ochoreniu. Dôležité je, aby váš pes v zime tesne po behaní a vychádzke vonka nikdy nepil veľké množstvo studenej tekutiny, neslobodno mu nechať jesť sneh a neučte ho na snehové gule, pretože to nie je zmrzlina! Prechladnutie mandlí je totiž najčastejším faktorom vzniku následných ochorení.

Ďalším nepríjemným sprievodným javom zimných mesiacov sú poranenia labiek psov a vredy. Príčinou ich vzniku sú zima, ľad, chemicky alebo soľou upravované chodníky... To všetko veľmi ľahko rozožerie jemnú kožu vankúšikov na labkách psa, hlavne medzi prstami.

Nehovoriac o tom, že náš miláčik sa po prechádzke snaží zbaviť štipľavej a lepkavej špiny oblizovaním labiek, čím si iba ešte viac zhoršuje šance na zahojenie rán.

Ak sa sneh nalepí na srsť labiek, razom sa premení na ľadové hrudky, ktoré psovi vadia pri chôdzi. Začne krívať, prispôsobovať svoju chôdzu tak, aby bola čo najmenej bolestivá a nepríjemná. Predísť sa tomu dá iba tak, keď psovi pri vychádzke v zime natiahneme na labky špeciálne papučky, prípadne obyčajné ponožky. Lenže kameňom úrazu je skutočnosť, že nie každý pes bude ochotný s takouto ochranou vôbec niekam ísť. Jestvuje však ešte jedno a oveľa jednoduchšie riešenie. Ak už sa váš pes má v zime pohybovať po chemicky alebo soľou upravovaných chodníkoch, tak mu počas vychádzky aspoň dvakrát ošetrite jemnú pokožku medzi prstami a vankúšiky obyčajným krémom na pokožku. Ešte lepšie však urobíte, keď si k tomuto účelu zadovážite špeciálny prípravok, ktorý je bežne k dostaniu u veterinárov alebo v špecializovaných predajniach s doplnkami pre psov.

Nech už vám to pripadá akokoľvek pritiahnuté za vlasy, môžete nám veriť, že v zimných mesiacoch je takáto starostlivosť potrebná. Predídete tým množstvu neočakávaných a nechcených problémov.

Branislav Mathe

<<< späť