Na Krysařa zaútočila krysa

Nazdar, opäť sa Vám hlási Sysa Čiefová Fajdová. Zamýšľam sa nad  významom slova osobnosť. Kto je to osobnosť? Blondína alebo aj tmavovláska čítajúca správy, počasie...
Alebo čosi iné? Hlavne, že je na obraze? Alebo človek, ktorý naozaj pre Slovensko čosi urobil a poznajú ho aj ďalej, než po hranice. Mám rada ľudí, ktorí čosi dokázali, a predsa sú skromní. Upresním. Nemám nič proti televíziám ani medializácii, ale keď si prečítate niektoré denníky, možno aj týždenníky, tak máte pocit, že pupkom sveta je účes niektorej moderátorky, frajer, ktorý ju opustil, a pritom sa už videla pod čepcom, či to, kam pôjdu  tzv. celebrity na dovolenku. A tak si niekedy poviem: Čo to je? Koho to stále zaujíma, veď je medzi nami toľko super ľudí, len o tom nerozprávajú, nevyrábajú škandály, aby sa o nich písalo, preferujú iné hodnoty. Dnes sa s takým skvelým človekom porozprávame. Mala som pocit, že ho poznám aspoň sto rokov. Tajomný, skromný, výborný spoločník, v budúcnosti určite skvelý otec. Pre mňa je teraz podstatné to, že má vynikajúci vzťah k zvieratám. Rodák z Košíc, skvelý človek známy aj ako Krysař Peter Slivka.

Jeden pes v dome je už normálne. Dvaja, povie si niekto, to je luxus, traja, to už len krútia hlavou...
Ak sa týmto konštatovaním pýtate, koľko ich mám, odpoviem priamo. Zatiaľ len dvoch. Ona sa volá Bella, a je to zlatý retriever, on je „setriever“, volá sa Gypsy a je to  výsledok ľúbostného vzplanutia medzi Bellou a anglickým setrom...

Hm, Bella, to som už počula ale Gypsy, to ešte nie...
Bella, ako som už povedal, je zlatý retriever a s priateľkou Baškou sme po takom psíkovi už dávnejšie tajne túžili. Jedného dňa mi zazvonil telefón a brat, ktorý žije v Čechách, mi oznámil, aby som si už prišiel po jedno zo šteniat, lebo mu rozflákajú celý byt. Sadli sme teda do vlaku a po ceste  rozmýšľali, ako sa bude volať. Mal som len jednu informáciu, a to, že sa narodila na Štedrý večer, ale najlogickejšiu asociáciu ktorá nás napadla „Vianočka“ sme pochopiteľne zamietli, a tak dostala meno Bella, ktoré v preklade znamená krásna A čo sa týka Gypsyho, tento vlastne neželaný vrh „setrievrov“  som si sám odrodil, takže, keď sa po zlatučkých šteniatkach vynorilo akési temné čudo, čierny šeredný krtko, ktorý sa úporne dral na svet – aj  meno bolo na svete okamžite. Cez to všetko, že bol mrzký, som si ho ponechal a teraz môžem z hrdosťou skonštatovať, že z toho škaredého krtka vyrástol výnimočný a krásny pes.

Neviem, či by som to riskla... on a ona. Čo potom, čo keď budú ďalšie šteniatka, nebude to asi jednoduché...
K incestu  nedošlo. Ich vzťah je prísne hierarchický, úlohy matka a syn tam fungujú dokonale, aj keď netvrdím, že Gypsy nemal isté chabé pokusy. Bella to však vždy okamžite zamietla. Spočiatku som sa aj poistil, riešil som to ich izoláciou ale aj hormonálne, no neuznávam tento zásah do organizmu. Obávam sa toho.

Mám podobný názor, ale čo potom, keď budú šteniatka... predsa len, je to starosť navyše.
Ako nás poznám, určite by sme si nejaké nechali a hľadali  k nim nejaké vyhovujúcejšie bývanie.  ...
 

Počula som, že Bella a Gypsy bývajú nadštandardne...
Pokiaľ je štandardom búda obitá vlnitým plechom, tak možno áno... je  pravdou, že majstri tesári ma naozaj prekvapili.

Pozitívne alebo negatívne?
Chvalabohu pozitívne. Som spokojný, lebo viem, že im tam je teplo a útulne a majú tam svoj pocit súkromia a bezpečia. Navyše ich búda nepôsobí rušivo a vhodne zapadá do okolia.

Z akého materiálu je?
Obložená je tatranským masívom, červeným smrekom a hore sú belgické šindle. Majú predsieň a obývačku a aj keď sa hovorí v rámci ich zariadenia všeličo, môžem zodpovedne prehlásiť, že tam majú len svoj matrac a v predsieni deky. Inak si tam zvyknú nanosiť všeličo ako každý pes, napríklad ježkov a iné hračky.

A páčila sa im?
Najskôr ju absolútne ignorovali. Vyskúšal som všetko možné aj nemožné, aby som ich tam dostal. Liezol som do nej, nahádzal tam svoje veci, vyhrážal  sa im útulkom, ale nič nepomáhalo. Až keď prišli poriadne mrazy, rozmysleli si to a odvtedy na ňu nedajú dopustiť..

Vraj tam majú svoje kúrenie...
Tak to naozaj nie je pravda, majú tam ale poctivú izoláciu.

Bývanie teda majú na úrovni, ale taký pes potrebuje aj výchovu...
Snažím sa im venovať čo najviac času, lebo si myslím, že si to naozaj zaslúžia a navyše ma čas strávený s nimi veľmi obohacuje. Nielen, že ma prinútia pohnúť kostrou a vybrať sa do prírody, ale už len ich prítomnosť ma nesmierne upokojuje a navodzuje pocit pohody. Pokiaľ ide o výchovu, myslím, že sa vychovávame navzájom. Nedávno som počul zaujímavú teóriu, že nie človek skrotil vlka, ale presne naopak. Vlk alebo teda pes  si podmanil človeka. Pripadá mi to ako názor hodný pozornosti. Pokiaľ ide o výcvik psa, ten pokladám za nevyhnutný. Je to ale tiež otázka vzťahu.. Nechcem, aby to znelo nadnesene, ale ja som vysvetlil  Belle všetky základné povely v priebehu jedného popoludnia a dosiaľ ich ovláda. Nebola to ani tak moja zásluha ako skôr psia snaha vyhovieť a jej spontánna radosť z učenia. Gypsy sa pri Belle už len tak „zviezol“ –  väčšinu jednoducho odpozeral, bolo však obtiažnejšie zvládnuť jeho temperament. V našej svorke to  máme s priateľkou podelené, ja som naoko ten prísnejší, autorita, ktorú akceptujú a ona je ten ženský element, ku ktorému patrí aj to maznanie a hýčkanie.

Spomínali ste, že Vám dávajú veľa energie, možno už nastala situácia, že ste si pri nich „vyliali“ dušu...
Každý, kto má psov, alebo iné zvieratá, tento pocit dôverne pozná.
V mojom prípade to vyzerá asi takto: vojdem do dverí a psíkovia  sa pustia do zvláčania všemožnej dostupnej obuvi a nosia mi ju k nohám. A všetku tú radosť z môjho príchodu dávajú najavo aj verbálne.

Ako?
Spievajú.

/Nasledovala názorná ukážka zvládnutá dokonale./
Trvá to celé aj 5 minút, pokiaľ to v záujme dobrých susedských vzťahov predčasne neukončím. Ale vždy sa pri tom ohromne pobavím a všetko nepríjemné zo mňa okamžite spadne. Je to taký očisťujúci rituál..  

Aj vy spievate, možno to nejako súvisí...
Obávam sa, že nie. Bella o mne podľa všetkého nemá vysokú  mienku, čo sa spievania týka. Spája sa mi s tým totiž jedna  príhoda. Stalo sa to pred  mnohými rokmi, keď prišiel ku mne Rišo Jajcay /poz. Gitarista skupiny Vidiek/ a mali sme skúšať nejaké pesničky. Bella bola vtedy ešte maličká a veľmi chcela byť pri nás. Zavreli sme teda dvere a ja som spustil. Na Bellinej tvári sa odrazu zjavil zvláštny výraz .......... a vzápätí sa povracala. Pochopiteľne ju odvtedy na skúšky ani do štúdia neberiem.

Možno len niečo požrala, ozaj, čo tak najčastejšie konzumujú... ?
Väčšinou granule, ale snažím sa im dávať aj veľa zeleniny a nezávadného mäsa. Lovom sa ešte – tie beštie – uživiť nenaučili.  

Pôsobíte na mňa ako skúsený kynológ...
Myslím si, že nespĺňam kritériá, možno by som to vedel posúdiť, keby som poznal definíciu slova kynológ. Ak je to človek, čo sa snaží spolunažívať so psami v harmónii, tak áno. Ale ak je to človek, ktorý sa venuje tvrdej drezúre psov za účelom niečoho, tak nie... Aj ja, ako ostatné sídliskové deti,  som mal potrebu vlastniť niečo živé. Znášal som domov užovky, žaby aj mačence. Rolf, tak sa volal môj prvý pes, bol zo 70% nemecký ovčiak a zvyšok podľa zjavu zrejme kengura. Bolo  to v období, keď som bol presvedčený, že keď vyrastiem, budem zoológom a Rolf  bol môj verný spojenec a partner pri spoznávaní a objavovaní toho čarovného sveta prírody.

Každý z nás prežije so svojím miláčikom chvíle, ktoré by potom najradšej vymazal zo svojej pamäti...
Bella raz dostala záchvat, vyzeralo to ako epileptické kŕče, veľmi ma to vydesilo, ale nakoniec sme to zvládli. Neskôr sme zistili že najpravdepodobnejšia príčina bola otrava olovom. Niektorý náš  dobrák sused odhodil totiž použitú autobatériu do trávy v záhrade a  naše blbé šteňa sa tam obyčajne hrávalo. Takže, keď si predstavím koľko nebezpečenstva číha na každom kroku, až ma strasie, ale nemôžem predsa žiť v neustálych obavách, čo keby... ...Gypsy, to je už iná kategória, zrazilo ho ako šteniatko auto, letel vzduchom 5 metrov, vo vzduchu sa pokadil, dopadol, otriasol sa a smradľavý, ale takmer bez škrabanca došiel domov.

Predstavte si, že by ste dostali ponuku na účinkovanie v nejakej hre, ale partnerom by bol pes...
Viem si to predstaviť, ale iba vtedy, ak by som vedel, že to má význam. Jednoducho povedané, aby to nebolo samoúčelné.

Mám tomu rozumieť tak, že neuznávate ani účinkovanie zvierat alebo detí napríklad  v reklame?
Mám na to svoj názor – je jasné, že sa zneužívajú v prospech produktu, ktorý treba predať.

Máte 2 psov, je to dosť... na výchovu, starostlivosť. Pravdepodobne je to konečné číslo...
Túžim po malej farme plnej psov. Viem si predstaviť, že by som obmedzil niektoré aktivity a do mesta by som prichádzal len odohrať predstavenie alebo niečo nahrať a vracal by som sa  po práci na farmičku a venoval by som sa  šľachteniu „setrieverov“.  Zatiaľ sú len traja – Gypsy, druhého má v Brne môj kolega Stanko Slovák a tretí je v Poprade u muzikanta Zbyňa Džadoňa.

Bola by to iba psia farma?
Mohlo by tam byť kompletne všetko, bola by to zvieracia farma s rôznou faunou, odporné sú mi iba komáre a aj napriek tomu, že hrám Krysařa, nemám rád ani potkanov. Asi je to tým, že keď som bol dieťa, jeden na mňa vyskočil a zahryzol sa mi do rukáva. Nebojím sa ich, ale nemám k nim práve láskyplný vzťah.

Naša legislatíva nie je voči zvieratám veľmi ústretová...
To je pravda a malo by sme s tým konečne niečo robiť.
To, čo sa deje v tejto krajine... no neviem... stačí sa pozrieť okolo seba a vidíte  takmer na každom kroku obrovského psa uviazaného na metrovej reťazi alebo vo výbehu veľkom ako vaňa a ľudia sa tvária, že nič nevidia, dokonca, že to tak má byť.
Žiaľ, doteraz u nás niekde pretrváva názor, že psovi stačí k životu reťaz, miska na pomyje a palica na výchovu. Myslenie ľudí sa preto musí od základu zmeniť, ale to zrejme ešte nejaký čas potrvá. V tomto smere ma vynikajúco vypracovaný systém Anglicko i Holandsko. U nás sa to ale stále berie na ľahkú váhu.

Aký trest by ste preferovali?
Nebránil by som sa ani uväzneniu toho, kto dokázateľne týra zvieratá, prípadne by to mohla byť vysoká finančná pokuta, ale naozaj vysoká. Netvrdím, že by sa tým celoplošne zlepšil vzťah k zvieratám, ale mnohí potenciálni sadisti by si to určite dobre zvážili..

Diktafón som už mala dávno vypnutý, ale mali sme si čo povedať. Keby som mala opísať všetko, čo Peťo so svojimi miláčikmi prežil, zaplnila by som asi celé vydanie časopisu. Ktovie, možno niekedy nabudúce budeme pokračovať. Možno už bude mať svoju farmu, prajem mu to asi aj preto, že tiež mám podobný sen. Možno máj lásky čas bude ten správny mesiac na zrealizovanie svojho sna. Želám Vám veľa čerstvých síl a hlavne lásky. O tom to predsa stále je.
Tak nazdar,

Vaša Sysa

 

<< späť