SLOVENSKÝ POHÁR VO VÝKONE PSOV 2004

V Slovenskom pohári zastrešenom Zväzom športovej kynológie a magazínom Kynologická revue sme mohli aj tohto roku vyhodnocovať pretekárov podľa IPO 3, ktorí sa zúčastnili minimálne na troch zo štyroch vybraných podujatí.

 

Prvými pretekmi, kde sa rozhodovalo nielen o titule Majstra Slovenska všetkých plemien, ale sa započítavali body do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta, ale aj do Slovenského pohára, bolo veľkolepé podujatie v Ivánke pri Dunaji. Tu sa najviac darilo Jurajovi Masarykovi, ktorý so psom Kinte vom Sickinger Moorwek získal 282 bodov, a tým si zabezpečil nielen titul Majstra Slovenska, ale po úspechu na prvých minuloročných kvalifikačných pretekoch, aj isté postupové miesto na Majstrovstvá sveta. Žiaľ, túto dvojicu sme potom už na žiadnom podujatí na Slovensku vidieť nemohli, a tak nakoniec získané body z jediného podujatia stačili len na 16. miesto. Z favoritov si najlepšie pozície so ziskom slušného počtu bodov vytvorili Andrea Kadlecajová, Marta Majtasová a Miloš Bočkai.

Na organizačne výborne zvládnutých kvalifikačný pretekoch v Žiline si najviac bodov do Slovenského pohára zapísal Miloš Bočkai so psom Kim di Dranel, a to 285. Darilo sa aj Gabrielovi Senderákovi s 282 bodmi, Jánovi Sudimákovi s 276 bodmi, Marte Majtasovej (272 b.) a Andrei Kadlecajovej (271 b.).

Na počtom slabšie obsadených Majstrovstvách Slovenska nemeckých ovčiakov (271 b.) v Nitre nechýbali ale žiadni z favoritov, ak neberieme do úvahy neúčasť Jura Masaryka. Zvíťazil opäť Miloš Bočkai, avšak už len dva body pred Petrom Lengavrským a veľmi pekný počet bodov (272) si zapísala do celkového hodnotenia Scarlet Lukašíková.


Miloš Bočkai

Grand Prix Vrbové, tak ako sa aj očakávalo, zamiešalo poradie Slovenského pohára, najmä na druhom a ďalších miestach. Miloš Bočkai mal síce už v tej dobe z troch pretekov dosť veľký náskok a k jeho prekonaniu by potrebovali jeho prenasledovatelia pretekári získať vyše 292 bodov a pri veľkej konkurencii vo Vrbovom rozhodcovia body nedávajú ľahko. Na Grand Prix sa s 280 bodmi, síce na druhom mieste za dánskym pretekárom, ktorý ale do konečného poradia Slovenského pohára nemohol zasiahnuť, si výrazne polepšil Peter Lengvarský so psom Jackson Eqidius. Tým, že táto dvojica štartovala na všetkých štyroch podujatiach a boli jej započítané tri najlepšie výsledky zo štyroch možných, znamenalo v prípade tejto dvojice rozdiel 12 bodov a celkovo posun z piateho na druhé miesto. Rovnako o 12 bodov si prilepšila účasťou na všetkých podujatiach a využitím rovnakej možnosti ako u Petra Lengvarského Marta Majtasová a jej legendárny Emír Chabet. Práve vďaka plus 12 bodov rozdielu získaných vo Vrbovom skončila táto dvojica v rámci Slovenského pohára vo výkone psov krásnom treťom a nie šiestom mieste. Gabriel Senderák a Andrea Kadlecajová, možno len svojou neúčasťou a nepodaním štandardného výkonu na štvrtom podujatí Slovenského pohára prenechali stupne víťazov svojím súperom.

Víťazom Slovenského pohára vo výkone psov sa stal Miloš Bočkai so psom Kim di Dranel, keď získali spoločne 836 bodov.

Všetkým tým, ktorí sa venujú výcviku psov, patrí náš obdiv a uznanie. Tohtoročnému víťazovi Slovenského pohára, ako aj všetkým úspešným, patria aj gratulácie.


Marta Majtasová


Peter Lengvarský
 

Jozef Šuster

<<< späť