Slovenský pohár vo výkone psov 2003

Športová kynológia je teda o niečo bohatšia... To niečo je vyhodnotenie Slovenského pohára vo výkone psov, ktorého historicky prvý ročník máme týmto úspešne za sebou. Či bol úspešný alebo neúspešný...? Bolo by predčasné sa nad tým zamýšľať, pretože celá záležitosť sa nachádza ešte len takpovediac v plienkach a určite je čo vylepšovať. Odhliadnuc od toho si ale myslíme, že istú chválu si tento úvodný ročník zaslúži...

A to vôbec nie preto, lebo kedysi sa ono rozhodnutie vyhodnocovať zápolenie psov vo výkone ako celok pod hlavičkou Slovenský pohár zrodilo aj vďaka našej redakcii. Že to zaváňa samochválou? Možno, ale po pravde povedané, celý zámer sa zrodil spojením Kynologickej revue a Zväzu športovej kynológie. Vzplanul nápad, vymyslel sa štatút... A potom nasledovala tvrdá drina v podobe vypracovania kompletných podmienok, ktorá zaťažila hlavného výcvikára ZŠK Jána Sudimáka. Jeho aktivita na podobe prvého ročníka tohto Slovenského pohára si jednoznačne zaslúži uznanie a našu poklonu.
Podstatou celkového vyhodnotenia bol zápočet 3 najlepšie vykonaných pretekov zo štyroch možných. To znamená asi toľko, že ak sa psovod so svojím psom zúčastnili všetkých pretekov usporiadaných v Chorvátskom Grobe, Štrbe, Kežmarku a Vrbovom, zlúčili sa im tri najlepšie výsledky, ktoré poslúžili ako celkové bodové ohodnotenie pre Slovenský pohár.
Žiaľ, tento systém mal svoj dopad na pretekárov, ktorí sa zúčastnili iba dvoch pretekov a nesplnili tak v rámci tohto podujatia stanovený limit. Síce sa do celkového hodnotenia dostali, ale na veľkú škodu logicky nemohli ohroziť pozície tých pretekárov, ktorí úspešne zvládli tri preteky. Ak by tých „trojpretekových“ psovodov bolo o čosi viac, určite by sa celkové poradie menilo a samotný Slovenský pohár by bol o čosi napínavejší. Ako príklad si vezmime už spomenutého pána Sudimáka, ktorý sa so psom Nike Eqidius CS umiestnil na 9. mieste. V Chorvátskom Grobe získali 273 a v Štrbe 258 bodov, takže spolu ich mali 531. Čisto teoreticky ale zvážme, aké by boli jeho šance v prípade, že by sa zúčastnil ešte jedných pretekov, kde by získal rovnaký počet slabšieho bodového zisku, čiže 258 bodov. Bodový zisk tohto pána by sa vyšplhal na číslo 789, čo by ho pri výsledkoch ostatných vynieslo v celkovom poradí na 5. miesto. Samozrejme, nie každý vynechal niektoré preteky len tak... Lebo sa mu povedzme nechcelo! Napríklad objektívnym dôvodom absencie u pána Sudimáka bol fakt, že jeho suka bola nakrytá.

Správnosť takéhoto systému vyhodnocovania je zaiste na zamyslenie, ale to už ponecháme na ZŠK, či nejaké podmienky a zásady zmení, pretože naša redakcia do toho nemieni zasahovať. Rovnako od ZŠK závisí, ktoré preteky v ďalšej sezóne do Slovenského pohára zaradí. My iba veríme a dúfame, že sa Tento Slovenský pohár stane motivujúcim. V rámci jeho propagácie preto chceme priniesť úplné maximum. Podporovať túto myšlienku všemožnými spôsobmi.
Aj keď sme uviedli reálnu šancu na zmenu v celkovom poradí, musíme skonštatovať, že vyhrali špičkoví psovodi s vynikajúcimi jedincami. Sú to osobnosti kynológie, ktoré už majú za sebou viacero zdatných psov. Veď kto by nepoznal Júliusa Benoviča, ktorý získal v Slovenskom pohári vo výkone psov historické prvenstvo, čím iba spestril zbierku svojich úspechov z minulosti? Alebo Dalibora Haládeka a Martu Majtásovú, nemenej známe persóny z oblasti výcviku psov?
Premiéru úplného vyhodnotenia výsledkov psov vo výkone, ktoré dosiahli v priebehu roka, máme teda zaknihovanú ako prvý ročník Slovenského pohára... Podoba tohto podujatia sa možno v istom smere zmení, ale ako rozbeh niečoho dlhodobého to nebolo zlé. Psovodi obľubujúci preteky vo výkone psov si tak môžu zmerať svoje kvality aj globálne a nielen na jednotlivých pretekoch.

Skrátené výsledky
1,
Július BENOVIČ, Tea Ben – Ju CS, 3 preteky / 849 bodov
2, Dalibor HALÁDEK, Ajax Auto Dam, 3 preteky / 842 b
3,
Marta MAJTASOVÁ, Emír Chabet CS, 3 preteky / 829 b
4, Viliam KOBERČÍK, Chico di Dranel, 3 preteky / 805 b
5,
Martin SÚKENÍK, Cir Va-Pe, 3 preteky / 775 b
6, Ivana PELEGRÍNIOVÁ, Anet Ircha, 3 preteky / 769 b
7, Mgr. Igor LENGVARSKÝ, Honza Okal CS, 2 preteky / 554 b
8, Juraj MASARYK, Kinte v. Sickinger Moorwerk, 2 preteky / 553 b
9, Ján SUDIMÁK, Nike Equidius CS, 2 preteky / 531 b
10, Andrea KADLECAJOVÁ, Nillo Abel, 2 preteky / 530 b

 

 

<< späť