Porciu pre seniorov, prosím...

Keď Jazmína, zlatý retriever, dychtí po dobrej zábave, strávi niekedy aj viac ako štyridsať minút vyvádzaním v ľadových vodách sanfranciscskej zátoky. "Určite by vám nezišlo na um, že toto je riadna starenka," hovorí pani Teri Goodmanová o svojej trinásťročnej sučke so šedivejúcim ňufákom. Je síce pravdou, že sa Jazmína s pevnou pôdou pod nohami pohybuje trošku pomalšie, to však neplatí pre prípady, keď sa s majiteľkou vydajú na očakávanú túru alebo keď vyštartuje za vtáčikom.

Jeden z kľúčov k tomu, ako udržať psov, ktorý sa ocitli v štádiu starnutia, šťastnými, zdravými a aktívnymi, je prispôsobenie ich stravy. Veterinári a výskumníci vravia, že by ste mali svojmu starnúcemu domácemu psíkovi dávať dostatok výživných látok bez toho, aby ste pri tom zaťažili ich orgány, ktoré sa vekom stávajú stále menej výkonnými, a samozrejme bez naberania nadbytočných kilogramov. Má to zmysel, ale ako spoznáte, kedy je váš psík pripravený na špeciálne úpravy pre seniorov?
"Čas, respektíve vek psa, v ktorom začína byť považovaný za seniora je viac-menej ľubovoľný pre každého jedinca a závisí od niekoľkých faktorov, " hovorí Craig D. Tatcher, diplomovaný veterinár a profesor Amerického kolégia veterinárnej výživy. "Psi sa väčšinou radia do kategórie starších, keď dosiahli polovicu z predpokladanej dĺžky ich života. Vzhľadom na to by sa malo začať uvažovať o zmenách v strave všeobecne v piatom roku života u veľkých plemien, v siedmom u malých."
Pretože vek, v ktorom sa pes stáva seniorom, sa mení od plemena k plemenu, ba čo viac, od zvieraťa k zvieraťu, nemali by ste starostlivo pozorovať iba kalendár, ale hlavne samotného psíka.
Zmeny spojené so starnutím môžu zahŕňať šedivenie okolia ňufáčika a nárast váhy. Taktiež by ste mali venovať pozornosť menej očividným symptómom zdravotných problémov spojených so zvyšujúcim sa vekom, ako je zväčšujúca sa miera potreby prísunu tekutín ako aj ich vylučovanie, čo by boli znaky problémov s obličkami.
"Ak zbadáte niečo vymykajúce sa z normy, je rozhodne čas prehodnotiť situáciu," hovorí špecialistka a poradkyňa v oblasti psej výživy. "Buďte ostražití a pozorujte zmeny v stupni aktivity psíka, v stravovacích návykoch a v jeho pitnom režime, sledujte jeho výdrž, záujem o obľúbené hračky, obľúbené aktivity alebo o ľudí."

Po vylúčení akútnych a chronických zdravotných problémov ako príčin týchto zmien by váš zverolekár mal začať hovoriť o regulácii diéty na pomoc v obrane proti ochoreniam spojeným so starnutím ako sú choroby zubov a ďasien, obličiek, srdca a problémy s kĺbmi a endokrinným systémom. Staršie psy trpiace zápchami môžu potrebovať zvýšenie prísunu vlákniny.
Prechod na seniorský program môže byť všetkým, čo váš pes potrebuje. Mali by ste však akúkoľvek zmenu (výživné hodnoty a ich pomer, kvalita ingrediencií a veľkosť porcie) pred podávaním novej stravy pozorne preštudovať a prehodnotiť.

Otázka proteínov
Pretože staršie psy bývajú náchylní na obličkové choroby, množstvo proteínov, ktoré by mala zahŕňať ich strava, ostáva naďalej kontroverznou otázkou. Experti sa nezhodujú v tom, či starnúci pes potrebuje menej, alebo naopak viac tejto základnej zložky potravy. Zvieratá akéhokoľvek veku potrebujú aminokyselinu v proteínoch - sú to stavebné bloky buniek. Môže sa zdať, že starší jedinci vzhľadom na ich prirodzene slabnúcu telesnú konštrukciu potrebujú zvýšenú dávku proteínov. Ale ich nadmerné množstvo môže zhoršiť obličkový stav psíka.
"Starší pes potrebuje stále približne to isté množstvo aminokyselín, ale jeho obličky sú menej výkonné v zbavovaní sa ich nadbytku, ktorý pes nevyužije, " hovorí špecialistka. "Keď nadbytočné proteíny prechádzajú procesom metabolizmu, obličky sú tiež neschopné efektívne odstraňovať amoniak, ktorý je vytváraný ako vedľajší produkt, a ten sa zbiera v krvnom obehu a spôsobuje zlyhanie obličiek."
Strava vyvíjaná pre psov seniorov sa snaží dodávať proteíny efektívnejšie. Táto strava zvykne mať menšie celkové množstvo proteínov ako obsahuje strava pre dospelé jedince, ale ponúka ich oveľa lepšie stráviteľné. Takto menej výkonné obličky staršieho psa nemusia triediť a preberať prebytočné aminokyseliny, aby dostali celú ich škálu, ktorú pes potrebuje. Za vysoko kvalitný zdroj proteínov sa všeobecne považujú napríklad vajcia, obilninám zasa chýbajú niektoré nevyhnutné druhy aminokyselín.
Pani Goodmanová každé ráno pridáva Jazmíne a jej bielobradatému spolunájomníkovi, dvanásťročnému Stynsonovi jedno vajce ako súčasť rannej porcie doma pripraveného jedla. Ako dôchodkyňa má dostatok času na to, aby sa vždy uistila, či má strava jej miláčikov všetky potrebné výživné látky.

Domáce vs. Komerčné
Jean Hofvová, holistická veterinárka v Sacramente je toho názoru, že doma vyrobená strava môže byť veľmi ťažko perfektnou, lebo vyžaduje najmä venovanie a nadšenie majiteľa. Ale dodáva: "Ak je postup správny, výhodou je, že takáto strava neobsahuje žiadne nežiaduce návykové a prídavné látky a majiteľ kontroluje kvalitu zložiek potravy."
Iní experti varujú pred kŕmením psa výhradne doma vyrobenou stravou, lebo je pravdepodobné, že neposkytuje úplne všetky látky pre psa potrebné, v prípade seniorov ide hlavne o vápnik, ktorý ich telo priam vyžaduje. Špecialistka hovorí, že urobíte najlepšie, ak stavíte na kvalitu prípravy trhových výrobkov. Nie všetky výrobky sú však vhodné pre všetkých psov.
Toto je pravdou hlavne v prípade psov bojujúcich s chorobami ;spojenými so starnutím tí môžu potrebovať stravu na predpis veterinára, ktorá je zameraná na pomoc psíkovi s tou-ktorou chorobou.

Len na predpis
Staršie psy s obličkovými problémami napríklad potrebujú v jedle menej fosforu, zatiaľ či tí s chorobami srdca majú problém s vylučovaním nadbytočného sodíka," hovorí veterinár Tatcher. "Vysoký príjem sodíka taktiež zhoršuje hypertenziu (vysoký krvný tlak), ktorý sa spája s obezitou a chronickými renálnymi (obličkovými) chorobami.
Dnes je už dostupná strava na predpis, ktorá ovplyvňuje mnohé choroby od obličkových chorôb a pankreatických problémov po zažívacie ťažkosti, neurologické problémy, cukrovku a poškodenie pečene. "Vyberanie psieho jedla už prešlo dlhú cestu od jednoduchého hádzania konzerv do nákupného koša v supermarkete," hodnotí veterinár.
Niektoré trhové výrobky opevnené hradbami reklamy vo všeobecnosti vylučujú potrebu niektorých výživných doplnkov, ktoré ale majitelia môžu chcieť používať, závisiac od psíka. Napríklad glukosamín a chondroitín (látka prítomná v spojivovom tkanive a chrupavkách) pre zdravie kĺbov sú zvyčajne v obchodných jedlách zahrnuté v malých množstvách, takže majitelia môžu chcieť sami dopĺňať tieto prídavné látky. "Veľkosť správnych dávok je ťažko určiteľná. Ak dopĺňate prídavné látky sami, musíte byť veľmi opatrný, aby ste psíka nepredávkovali," upozorňuje špecialistka. "Hoci tieto látky nie sú nevyhnutné, môžu byť pre psíka veľmi prospešné."
Kdežto z hľadiska Jean Hofvovej potreba týchto doplnkov nepodlieha výberu majiteľa. "Všetky psy chované na trhovej strave potrebujú doplnkové prídavné látky."
Okrem často doporučovaných vitamínov A,C a E, beta karoténu a mastných kyselín v rybích olejoch, odporúča Hofvová prídavné látky obsahujúce zinok a selén, ktoré v limitovaných dávkach robia vitamíny E a A efektívnejšími. Taktiež odporúča chlorofyl, ktorý obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny a ďalšie ;hodnotné výživné látky mlieč zelinný alebo silymarín, ;antioxidant značne pomáhajúci pečeni a tráviace enzými, ako sú pivovarské kvasnice.
Špecialisti predpovedajú, že v nasledujúcich niekoľkých rokoch budeme mať možnosť registrovať nárast v používaní antioxidantov ako vitamíny E a C, ktoré bojujú proti buky-ničiacim voľným radikálom.
Mnohé trhom ponúkané výrobky zahŕňajú mastné kyseliny, ale niektorí majitelia, ako pani Goodmanová, ich dopĺňajú olejnatými semenami alebo rybími olejmi. Mastné kyseliny pomáhajú zmierniť suchosť pokožky a matnosť srsti, čo možno nájsť u väčšiny starších psov, a indikujú pokračujúcu potrebu tukov v potrave - hoci zmenšovanie príjmu tuku a súhrnných kalórií je pre seniorov dobrým nápadom.

Pozor na mieru
Obezita je pre starnúcich psov serióznym problémom. Všeobecne majú pomalší metabolizmus, sú menej aktívni a preto spaľujú menej kalórií. Hoci sa môže zdať, že menšie porcie sú odpoveďou, váš starnúci psík nemusí dostávať dostatočné množstvo proteínov alebo práve také, ktoré potrebuje.
"Väčšina seniorských jedál obsahuje málo tukov, pretože veľa starých psov trpí nadváhou," hovorí Hofvová. "Ale v prípade normálnych až chudých psov je pravdepodobné, že táto strava bude neadekvátna a môže viesť k rozsiahlemu svalovému zrúteniu a strate váhy, lebo pes sa snaží pokryť svoju potrebu proteínov."
"Ak pes stráca váhu, lepšia bude preňho strava s vyššou hladinou proteínov a tuku," pokračuje. "Hovorím teraz o výlučne zdravých starších psoch, lebo keď nastúpi na javisko nejaký druh orgánovej dysfunkcie, celý obraz sa mení."
Niektorí seniori jedia príliš málo, pretože im žutie znepríjemňujú boľavé zuby alebo ďasná. V týchto prípadoch účinkujú menšie kúsky alebo mäkšie jedlá, aj keď najlepšou prevenčnou metódou je čistenie zubov, ktoré pomáha udržať zuby a ďasná čistými a zdravými.
Nie všetkým psom sa mení apetít. "Moja starenka má chuť do jedla takú, akú mala vždy," hovorí pani Goodmanová o Jazmíne.

Neprestávajte behať
Na záver, len preto, že váš psík už prešiel stredným štádiom života, neexistuje ospravedlnenie, ktoré by mu dávalo právo preležať svoje zlaté roky na gauči - alebo aspoň nie dlhšie, ako to robil doteraz. Primerané cvičenie je nevyhnutné pre udržanie váhy staršieho psíka, jeho celkovej energie a vitality orgánov, svalov a kĺbov.
"Avšak, cvičebný program by mal byť navrhnutý pre jednotlivé zvieratá v závislosti na ich zdravotnom stave a telesnej kondícii," hovorí Tatcher. Napríklad artritický psík by nemal byť nútený šprintovať za tenisovou loptičkou naprieč dlhou lúkou. Namiesto toho by mal mať pes s bolesťami kĺbov osoh z niekoľkých kratších prechádzok, ktoré by boli náhradou za dlhé túry.
Pani Goodmanová každý deň berie Jazmínu a Stynsona na rannú prechádzku a poobedňajšie plávanie. "Snažím sa ich nepreťažiť, v ich veku musím robiť kompromisy s ich kĺbmi," hovorí. Ale tak, ako aj starší ľudia, "ak cítia stimuláciu z okolia, ich energia vo chvíli priam vykypí."
Cvičenie citlivé na jedinca, strava šitá na mieru a dohľad vášho veterinára sú všetky rozhodujúce časti programu, ktorým vášmu psíkovi dávate najlepšiu možnú starostlivosť.
"Psíka budete mať dlhšie a ušetríte značnú časť výdavkov na veterinárne prehliadky," hovorí pani Goodmanová, ktorej prvý zlatý retriever žil štrnásť a pol roka. " Toto všetko musí byť časťou programového balíka, ktorý udrží vášho psíka zdravým a pomôže mu k dlhšiemu životu."

Lea Červeňanská

 

<< späť