CELOŠTÁTNA VÝSTAVA PSOV SENEC

 

2. júna 2006


Usporiadať celoštátnu výstavu v poobedňajších hodinách, deň pred medzinárodnou výstavou v Nitre, považovali mnohí za nereálne. Kuvičie hlasy predpovedali, že na takomto podujatí bude malá účasť a že ako také nebude môcť mať v budúcnosti štatút celoštátnej výstavy. Už minulý ročník však naznačil, že to tak rozhodne nebude a tohtoročná celoštátna výstava s počtom 1474 prihlásených jedincov potvrdzuje životaschopnosť myšlienky ktorá vzišla zo strany usporiadateľa a to Športového klubu stavačov a jeho predsedu Mgr. Ladislava Balogha.

 

Azda len komplikovanejší a zdĺhavejší príchod na výstavisko mohol pokaziť náladu tým, ktorí nechali prezentáciu na poslednú chvíľu. Dážď, ktorý visel vo vzduchu a v neskorších hodinách sa aj stal súčasťou seneckého podujatia, berie každý ako realitu výstavy, ktorá je usporiadaná mimo výstavných hál. Prehliadky krásy psov pod voľným nebom však majú svoje čaro a záujem o výstavu v Senci je dôkazom toho, že nie je dôvod všetky presťahovať do uzatvorených hál, ktoré mnohým psom, ale aj ich majiteľom nemusia vyhovovať.

Rozhodcovský zbor tvorilo 23 posudzovateľov exteriéru a okrem slovenských sme mohli vidieť vo výstavných kruhoch českých, poľských, maďarských, slovinských a chorvátskych špecialistov.

Ak sa pozrieme na krátku štatistiku výstavy, tak zistíme, že bol úctyhodný počet prihlásených plemien, ktorý bolo rovných 200. Počtom dominovali vystavovatelia zo Slovenska (783) a tak ako na každej výstave u nás, mali aj v Senci vysoký počet prihlásených psov českí vystavovatelia (567) a ostatné krajiny sú zastúpené takmer minimálne (Rakúsko - 47, Maďarsko - 31, Poľsko - 19, Taliansko - 13, Belgicko - 6, Francúzsko - 4, Srbsko - 2 a Dánsko - 1). Vysoká účasť českých vystavovateľov je iste daná nielen tradíciou a zvykom chodiť na slovenské podujatia, ale aj nižšími výstavnými poplatkami ako sú pre nich inde v zahraničí. Kto vie či by senecké podujatie, alebo iná výstava na Slovensku, nebola zaujímavá napríklad aj pre maďarských či poľských vystavovateľov, ak by mali výstavné poplatky rovnaké ako účastníci zo Slovenska. Neviem sa totiž zmieriť s myšlienkou, že prečo sú diskriminovaní tí vystavovatelia, ktorí k nám prichádzajú zo zahraničia? Azda preto, že musia mať namiesto bežného očkovacieho preukazu pet pas, často čip, musia absolvovať mnohokrát dosť veľkú vzdialenosť...


novofundlandský pes - CH. Poison or Honey King of Helluland, majiteľ: Soňa a Vlado Kročkoví

Záverečné súťaže boli v sprievode dažďa, ale mali aj tak svoje čaro. Najskalnejší vystavovatelia, ale aj veľké množstvo divákov zostali i napriek nepriazni počasia. Celkovým víťazom sa stal novofundlandský pes CH Poison or Honey King of Helluland majiteľov Sone a Vlada Kročkovcov, pred rhodézskym ridgebackom Ascot Alta Mirano majiteľa Mareka Vlčka a tretím austrálskym ovčiakom Patrika Panýrka.

Verme, že na budúci rok sa v Senci stretneme opäť a že usporiadatelia vychytajú aj tie malé mušky, ktoré sa objavili a pripravia nám opäť pekný kynologický zážitok.

Jozef Šuster

<<< späť