SCHLITTENHUNDE
Majstrovstvá sveta psích záprahov FISTC 2003
Werfenweng / Rakúsko

Aj keď sa to poniektorým čitateľom možno nepáči (súdiac z korešpondencie), že si často dovoľujeme prízvukovať, ktoré odvetvia našej kynológie sú v poslednom čase prínosom, opäť si dovolíme zopakovať tvrdenie, že najviac radosti rovnako z domácich ako aj medzinárodných podujatí nám prinášajú musheri. Zatiaľ čo v iných odvetviach sme na svetových šampionátoch patrili v lepšom prípade k priemeru, tu sme siahli aj na medaily a v silnej konkurencii si vydobyli pre ďalšie roky patričný rešpekt. Po týchto majstrovstvách sveta nás už nebudú brať ako len malé Slovensko, ktoré sa zapája do medzinárodného zápolenia, ale ako krajinu, ktorá dokáže v psích záprahoch riadne zamiešať karty. Z úspešnej výpravy Slovenska Vám prinášame postrehy delegáta Slovenskej reprezentácie pána Pavla Tomu.

Priznám sa, keď som po prvýkrát počul, kde sa tento rok budú konať majstrovstvá sveta psích záprahov FISTC v šprinte, musel som sa vskutku riadne pozrieť do mapy Rakúska. Jednoducho preto, aby som toto malé horské stredisko vôbec našiel! Bola tam, ale nájsť ju bola riadna fuška. Pritom v reálnom živote to je roztiahla dedinka s počtom obyvateľov približne 700, ktorá leží v nadmorskej výške 902 metrov. Pri našom príchode nás vítala prekrásnou typicky ľudovou výzdobou, transparentmi a samozrejme „vlajkoslávou“ všetkých zúčastnených štátov. Bolo vidieť, že usporiadanie majstrovstiev sveta je pre tunajších ľudí veľkou udalosťou.
Krásne slnečné počasie a skalnatá hora vypínajúca sa priamo nad športovým areálom všetky príjemné pocity ešte viac umocňovali. Mimochodom, ohľadne tej hory sme sa viacerí zhodli, že pripomína ušatú hlavu malamuta... Každý s troškou predstavivosti si ju okamžite zvečnil prostredníctvom fotoaparátu. Prekrásny kraj ešte viac skrášľovalo upravené športové stredisko. Všetko tu bolo na svojom mieste, udržiavaná snehová pokrývka, proste všade bolo cítiť tú typickú rakúsku pedantnosť.
V stakeaute som našu malú slovenskú reprezentáciu našiel veľmi ľahko. A to aj preto, lebo si chlapci svoje teritórium vyznačili dvoma štátnymi vlajkami. Dobrá nálada, chuť pretekať a samozrejme túžba uspieť, také boli sprievodné znaky nášho tábora od samotného počiatku svetového šampionátu. Veľmi dobre nám padlo, keď sme od miestnych priaznivcov tohto športu dostali počas večerného slávnostného nástupu najväčšie ovácie po domácich Rakúšanoch. A úplným (opäť príjemným) prekvapením bolo naše stretnutie so starostom Werfenwengu, ktorý sa v rámci nášho rozhovoru vôbec netajil

istými udivujúcimi skutočnosťami. Napríklad, že viackrát navštívil naše preteky na Donovaloch, kde bol vyslovene „špiónovať“, ako sa vlastne takéto preteky psích záprahov organizujú. Musíme priznať, že nakoniec „odkukávali“ tak dobre, že pripravili, viedli a nakoniec zvládli celé majstrovstvá sveta na úrovni presahujúcej dokonalosť.
Otvárací ceremoniál sa páčil drvivej väčšine účastníkov svetového šampionátu. Síce nemal so psami nič spoločné, ale program prebiehajúci vo večerných hodinách, v ktorom dominovali svetlo a oheň v rukách umelcov, bol nadmieru pôsobivý. Do maximálnych detailov bola premyslená aj atmosféra a zázemie veľkokapacitného stanu. Areál športového strediska krášlilo hneď niekoľko stánkov so suvenírmi a rôznorodým materiálom pre musherov. Svoje si tu ale našli aj fanúšikovia tohto športu. Usporiadatelia samozrejme nezabudli ani na deti. Pre tie tu bolo pripravených toľko atrakcií a hier, že zaiste mali problém si vybrať. Jednoducho organizátori dbali o to, aby bolo maximálne postarané nielen o pretekárov, ale aj o divákov, ktorí nakoniec vytvorili fantastickú celkovú atmosféru a nezanedbateľnú kulisu okolo tratí. Povzbudzovali každého, akoby ani nešlo o príslušnosť k tej ktorej krajine. Proste pobádali všetkých musherov k dobrému výkonu.
A čo samotné preteky? Na naše zvyky a podmienky prílišné teplo! Dospelo to až tak ďaleko, že organizátori museli počas dňa netradične deliť jednotlivé preteky na dve časti. Okrem priam pripekajúceho slnka na poludnie sa pod to podpísal aj rekordný počet štartujúcich pretekárov, ktorých sa tu zišlo okolo 200! Myslím si, že toto číslo popri všetkom inom jasne naznačuje aj rastúcu popularitu tohto športového odvetvia kynológie.  Vleklé etapy a nakoniec už neznesiteľné „vedro“ si nakoniec vyžiadali dva a pol hodinovú prestávku. S hŕstkou pretekárov sme počas tohto odpočinku rozjímali o rôznych veciach. Veľká diskusia sa rozpútala hlavne ohľadne nezvyčajných dĺžok tratí. Vyznačených 6 km sa nám javilo ako len slabých 5 km. Potom tu boli kategórie uvádzané ako 15 kilometrové, ktoré sú u nás zriaďované s dĺžkou 12 km... A potom tu bol 18 kilometrový okruh! Bežná 20 kilometrová trať pre kategóriu O tu ani nebola.
Naša reprezentácia sa napriek týmto nezvyklostiam v silnej medzinárodnej konkurencii nestratila. Jasné, že k delegáciám Rakúska a Nemecka sme sa prirovnávať nemohli, pretože tie rátali po 30 členov, ale výkonmi sme im už boli rovní. Dve strieborné medaily a jedna bronzová... Ostatné umiestnenia do 20. miesta! Naši chlapci vystupovali všade slušne a inteligentne, vyhýbali sa akýmkoľvek slovným potýčkam, zbytočnej kritike toho, čo sa nám nepozdávalo (bolo toho strašne málo a vôbec to ani nesúviselo so šampionátom), proste k reprezentácii Slovenskej republiky pristupovali zodpovedne a svedomito. Aj zato im patrí naše poďakovanie.
Náš doprovodný štáb okrem povinností okolo reprezentácie pripravil veľa fotografií, natočil o celom podujatí dokument... Nadviazali sme úzky kontakt so šéfredaktorom magazínu Schlittenhunde p. K. H. Raubuchom, absolvovali plodné rozhovory s prezidentom IFSS Timom Whiteom a prezidentom FISTC Frankom Mannatom. Dnes už veríme, že veľa nejasných otázok okolo zimnej športovej kynológie sa bude postupne vyjasňovať a roztrieštené medzinárodné organizácie nakoniec nájdu spoločnú reč, dohodnú sa a zjednotia. My všetci, čo sme tak trocha pobláznení týmto pekným športom a očarení severskými plemenami psov, tomu veríme a tešíme sa na lepšie časy.
Tieto majstrovstvá sveta boli silnou oporou vyššie uvedenej myšlienky. Väčšina musherov bola priam omámená vysokou účasťou pretekárov a širokou škálou zúčastnených krajín. Bol to šampionát, ktorého veľkoleposť sa musí všade zviditeľňovať. Toto podujatie nám ukázalo zároveň aj silu a hodnotu zmysluplnosti spolupráce. Spolupráce horského športového strediska Werfenweng, magazínu Schlittenhunde, federácie FISTC a nemeckej organizácie športovej kynológie SSD. Výsledkom toho boli majstrovstvá sveta, aké sme v ére psích záprahov asi ani nezažili. Ale dúfame, že odteraz ich budeme zažívať vždy. Toľko pretekárov sa nepodarilo doposiaľ ešte nikomu prilákať. Ak áno, tak zlyhali médiá a dozvedel sa o tom iba málokto. Ach, ten osud! Chodia vyzvedať k nám a nakoniec nás prekonajú vo všetkých smeroch. Ale nemáme im to za zlé. Aspoň nám vytreli zrak, že aj v organizovaní psích záprahov je ešte čo naprávať a vylepšovať. Vysoká účasť svedčiaca o rastúcej popularite tohto športu nasvedčuje tomu, že pokračovanie v tvrdej práci má zmysel!

Nuž a ako obstáli naši? S radosťou môžeme konštatovať, že  Roman Reistetter sa stal  vicemajstrom sveta v kategórii SKJ! Hneď za ním, na tretej priečke s bronzovou medailou sa v tejto istej kategórii  umiestnil Branislav Sedilek.  Ján Sedílek v kategórii pulka sa stal so striebornou medailou taktiež vicemajstrom sveta! Rozhodne hanbu nám neurobila ani ďalšia časť slovenskej reprezentácie. Veď za úspech sa dajú považovať aj ďalšie umiestnenia našich.  Ján Keruľ v kategórii „C2“ obsadil pekné siedme miesto. Anton Miklovič v „O-čku“ skončil ako desiaty, Maroš Litvaj v  „C1“ bol jedenásty Ján Mesiarkin v tejto istej kategórii skončil na 25. mieste a Marcel Starinský v kategórii B1 obsadil 15. miesto. Všetkým našim reprezentantom ďakujeme za vzornú reprezentáciu a medailistom gratulujeme a dúfame, že budú príkladom aj pre iné odvetvia kynologicko – športových odvetví.

Branislav Mathe

 

<< späť