Stano Ščepán:

Bol som provokatér - narušiteľ

Nazdar. Neviem ako vy, ale ja mám za sebou mimoriadne náročný mesiac. V mojom prípade sa všetko skončilo happyendom a verím, že ste na tom podobne a že vás potešil príchod prvých slnečných dní. Veď každý z nás sa potrebuje dobiť energiou. Pripúšťam ale, že spôsobov existuje hneď niekoľko. Niekomu stačí, že robí prácu, ktorá je aj zároveň jeho koníčkom. Určite nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že Stano Ščepán si bez športu nevie predstaviť ani jeden jediný deň a my, diváci verejnoprávnej televízie, si nevieme bez jeho komentára predstaviť žiadne vrcholové podujatie napr. z krasokorčuľovania, hlas jeho manželky Katky zasa dôveruje poznáte zo správ rádia Rock FM. Takže, logicky by sme mali predstaviť ich deti a psa. Detičky sú krásne a obľubujú krásavicu a rodinného miláčika – slečnu Daisy, tibetskú dogu.

Vždy som tvrdil, že pes v rodine, to je vždy porušenie istého zaužívaného kolobehu a je to pre rodinu vážne rozhodnutie. My sme mali ruského teriéra, bola to sučka, ale, bohužiaľ, pošla nám. Doteraz nevieme prečo, aj keď treba povedať, že táto rasa je veľmi háklivá. Potom sme si povedali, že by sa nám hodilo niečo na stráženie rodičovského domu. Celé sa to stále odďaľovalo, až kým Katka (pozn. red.: manželka) nenašla v Kynologickej revue, a potom aj v iných materiáloch, psa, ktorý si ju vizuálne okamžite získal. Hneď povedala, že po takom túži, a tak máme tibetskú dogu, aj keď ja som mal podstatne iné kritériá.

???
Katku očarila jej krása, pre mňa nemusí byť pes až taký krásny. Pre mňa je dôležité, aby bol funkčný, resp. strážny, a aby vzbudzoval rešpekt. Stále platí, že žena má obyčajne hlavné sólo, a tak máme tibetskú dogu.

Tibetská doga neleží len tak na ulici...
To je pravda, nám veľmi pomohla a stále nám aj pomáha Martina Hudcovicová a jej chovateľská stanica. Práve ona nám ukazovala šteňatá a dala nám do pozornosti hlavne jedno, ktoré podľa nej malo malý handicap – bielu ponožku. To znamená, že nebolo celkom vhodné na výstavy, aj keď bolo veľmi pekne stavané, nám to bolo jedno, a tak máme Daisy. Nielenže nás prekvapila svojou hravosťou a prítulnosťou – veď si nás v podstate hneď obľúbila – ale aj tým, že som chcel psa na stráženie a zrazu máme doma psa – modelku.

A strážiť budeš ty ju...
Okrem spomínanej dokonalej stavbe tela má aj mimoriadne ladnú chôdzu. To, čo považujeme za jej malú chybu – bielu ponožku – si medzinárodní rozhodcovia takmer nevšímajú. Hodnotia podľa iných kritérií, a tak už vyhrala tri výstavy, v Európe ju zdobí titul Európska víťazka mladých, takže aj doma má svoju „vážnosť“ a náležite si to uvedomuje.

Má toho za sebou dosť, keď vezmeme do úvahy, že má niečo cez rok...

Má rok aj 3 mesiace a okolo 45 kg. Dospelý pes váži viac ako 50 kg. Aj napriek tomu svojou mohutnosťou vzbudzuje rešpekt a má zakódované isté prvky: stráži si revír, blízkych, ale je aj veľmi priateľská. Jej povaha sa naplno prejavuje v náhodných situáciách. Na jednej výstave chcel našu dcéru Katku „rafnúť“ pes a Daisy okamžite vyštartovala chrániť ju. Rovnako chráni aj naše veci.

V rodinách sa už takmer stáva pravidlom, že starostlivosť o vytúženého psa zostane na rodičoch...
Teraz to už máme podelené, ale predtým sme jej dávali žrať všetci a nikdy sme nevedeli, kto koľko dal. Teraz to má na starosti dcéra, prischla jej tzv. fyzická starostlivosť. Mne stačí, že ma najviac rešpektuje. (smiech) Obyčajne to tak býva, že jeden v rodine by mal u psa vzbudzovať rešpekt. A zvlášť tibetské dogy sú riadne tvrdohlavé. V takom prípade hráme hru „Kto dlhšie vydrží!“

Modelka má nepochybne špeciálny stravovací režim...
Nemá žiadne špeciálny výsady, nerozmaznávame ju. Režim má taký, aký nám poradili v chovateľskej stanici. Dostáva pravidelne granule a raz za mesiac aj niečo na spestrenie.

Pri mene Daisy mi napadá film „Šofér slečny Daisy“. To vozenie nemusí byť pre psa vždy príjemné...
S tým súhlasím. Daisy to zvláda, resp. akceptuje to. Možno aj preto, že to nebýva zas až tak často. Zvykneme ju voziť maximálne na výstavy okrem Bratislavy do Trenčína a Nitry.

Horšie to zvládame my, hlavne pri dovolenkách. To odlúčenie sa pre nás stalo problémom, aj keď vieme, že bude o ňu dobre postarané. Predsa len je už členom našej rodiny. O to krajšie prebiehajú zvítania.

Asi by nebolo „na škodu veci“ myslieť aj na jej materstvo...
Zatiaľ si to neviem prestaviť. Viem, že raz za život by sučka mala mať šteňatá a viem aj to, že by bol o ne záujem. Aj tak to však bude poriadna dilema. Odhodlanie musí byť a momentálne mám pocit, že nato ešte nedozrel čas.

Predsa len si panelákové dieťa, ale zdá sa, že zážitkov máš dosť...
Mám, a práve zážitky podmienili môj vzťah ku psom. Keď som mal približne 5 rokov, pohrýzol ma pes. Takže to bol nie práve najpríjemnejší zážitok. Pamätám si, že mal veľmi pichľavé zuby. Možno táto skúsenosť zakódovala vo mne presvedčenie: „Pozor, pes je nebezpečný tvor.“ Zmenilo sa to až na vojne, slúžil som ako pohraničník, a vtedy ešte existovali ostnaté drôty medzi západným a východným svetom. Fungoval som na rakúskych hraniciach ako provokatér – narušiteľ. Keď sme skúšali fingovaný útek, tak paradoxne ja, čo som sa bál psov, som nemal ani ochranný rukáv, ktorý ťa chráni pred uhryznutím. Ten druhý síce mal, ale to by mi nepomohlo. Čo som mal robiť? Nič mi nezostávalo, len rýchlejšie bežať, prípadne sa chrániť pri zaútočení.

Vydedukovala som, že poznáš recept na zbavenie sa strachu pred psami...
Treba sa im otvoriť a prísť k poznaniu, že sú priateľskí. Záleží aj od veľkosti bloku, alebo od toho, ako silno sa vo vás zakorenila zlá skúsenosť. Pretože, ak pes spôsobí človeku veľké zranenie, neviem, či sa toho strachu dá ešte zbaviť. Ak áno, tak asi s odbornou pomocou.

Služobne si pochodil kus sveta, stretol si iste kopec psíčkarov...
Vo svete je to rôzne. Podľa mňa je tam kult chovania zvierat vypestovaný ešte viac ako u nás. Vždy je pre mňa úsmevná situácia, keď vidím oblečeného psa. V Grécku a Taliansku majú veľa túlavých psov. Nestarajú sa o nich, ale zvykli si na ne. Špeciálne som to pozoroval v Aténach, to je ten druhý extrém. Aj tu platí, že sú tzv. vyvolené zvieratá a sú aj chudáci.

Cítiť, že Stano je profík. Dobre sa počúva, má toho veľa za sebou a skúsenosť človek vycíti. Dúfam, že budete mať rovnaký pocit ako ja a že aj o mesiac sa budete tešiť na ďalšiu zaujímavú osobnosť. Rovnako ako ja.
P.S.: Daisy patrí Katke (manželke). Ako žena si dovolím tvrdiť, že starostlivosť je na nej. Teda na veľkej a malej Katke. Mužom ale treba nechať ten pocit, že sú naj. Ale čo by robili bez nás? Hm...
O tom nabudúce.

Sysa Fajdová-Čiefová

<< späť