ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNOV
Českej republiky
Zavčasu ráno to vyzeralo ako celkom obyčajný deň. Už čoskoro však zavládol v okolí štvorhviezdičkového hotela TOP Praha čulý ruch - v túto sobotu, 11. 1. 2003 sa tu konala veľkolepá akcia a súťaž, pri ktorej sa stretli naozaj len samé jednotky medzi psami - vyhlasoval sa Šampión šampiónov Českej republiky 2002.

Prehliadka tých najlepších už tento rok nestála, ako tomu bolo po minulé roky, tak trochu v tieni medzinárodnej výstavy psov v Brne. Na rozdiel od Slovenska, kde je táto akcia samostatná už niekoľko rokov, v Českej republike sa konala - a dodajme, že zaslúžene - ako samostatná akcia po prvýkrát a jej organizátori nasadili do budúcich rokov naozaj vysokú latku. A tak vďaka snahe organizátorov a sponzorov dostala táto akcia konečne taký priestor a pozornosť, akú si naozaj zaslúži. Ale nepredbiehajme - deň ešte len začal. Parkovisko pred hotelom sa pomaly začalo plniť, personál hotela a organizátori dokončovali posledné prípravy priestorov a pódia a majitelia česali a upravovali svojich psích favoritov. Ako sa blížilo popoludnie, ruch a nervozita narastali a atmosféra sa stávala čoraz slávnostnejšou. O druhej popoludní už bolo všetko pripravené a tak sa to mohlo bez obáv začať - všetkých prítomných trefným citátom o psoch privítal moderátor tejto akcie Václav Žmolík. Hneď po ňom sa publikum dočkalo popredných predstaviteľov českej politickej scény a hereckých a speváckych hviezd - a to všetko dokonca v jednej osobe v podaní imitátora Petra Jablonského.
To už ale na pódium, tvorené neprehliadnuteľnou červeno-bielou šachovnicou známeho loga špičkového krmiva Purina Pro Plan, začali prichádzať a predvádzať sa tí najdôležitejší - psí šampióni, ktorí v priebehu roka 2002 nazbierali na výstavách psov najviac bodov. Ďalšou podmienkou účasti bolo, aby majiteľ psa mal trvalé bydlisko na území Českej republiky a mal svojho psa zapísaného v plemennej knihe ČMKÚ.
„Šachovú“ partiu teda postupne rozohralo 5 psov z každej skupiny FCI a aj 5 najlepších krásavcov - zástupcov neuznaných plemien. Príjemným prekvapením boli stručné, ale výstižné informácie, ktorými každého šampióna predstavil moderátor hneď po tom, ako vyhlásil jeho meno a pozval ho spolu s majiteľom na pódium. V prvej časti sme teda mohli vidieť plemená zo skupiny 1 až 6 a po kratučkej prestávke vždy piatich zástupcov zo skupín 7 - 10 a zo skupiny neuznaných plemien. Pohľad na všetkých tých šampiónov nenechal nikoho v sále na pochybách a každý prítomný bol plný nadšenia z krásy tohto verného ľudského spoločníka, nech už ste boli favoritom toho alebo onoho plemena či jedinca.
O samotnej prestíži súťaže hovorí fakt, že z 55 nominovaných psov chýbal na tomto slávnostnom vyhlásení len jeden jediný, ktorého majiteľ sa vopred za neúčasť ospravedlnil a zároveň aj to, že sme medzi prítomnými mohli vidieť mnoho významných hostí - spomeňme aspoň v slovenskej kynológii známu osobnosť - čestným hosťom tohto slávnostného dňa bol p. Štefan Štefík, prezident Slovenskej kynologickej jednoty.
Z každej skupiny postúpil do finále pes, ktorý v priebehu roka nazbieral na výstavách najvyšší počet bodov a tak sme po predstavení každej skupiny hneď vedeli, kto bude ako jeden z jedenástich finalistov bojovať o titul Šampióna šampiónov. Ocenení však boli všetci - po ukončení predstavenia každej skupiny rozdali predseda Českomoravskej kynologickej únie p. Josef Němec, tajomník ČMKÚ p. Lubomír Široký a zástupcovia sponzorov p. Petr Samohýl (Samohýl a spol v.o.s.), p. Jana Dupalová (Sanvet) a p. Patrik Banas (Nestlé Purina PetCare) majiteľom všetkých piatich psov krásne vecné ceny a poháre. Po predstavení všetkých skupín a odovzdaní cien prišla na radu netradičná módna prehliadka pod názvom „Kočky a psi“. Zašumelo to najmä v mužskej časti publika, keďže na pódiu sa začali predvádzať spolu so svojimi štvornohými priateľmi modelky s tvárami nalíčenými ako mačky, najmä však boli oblečené v ťažko bežne nositeľných modeloch, ktoré viac odkrývali ako zakrývali. Jedine Marcela Holanová, ktorá sa takisto objavila medzi modelkami, mala na sebe slušivý kostým, použiteľný aj v uliciach normálneho slovenského mesta - aj keď si myslím, že muži by voči takejto móde v našich mestách nič nenamietali, čo vy na to, páni?
Svoje miesto v dnešnom slávnostnom dni malo aj vyhlásenie titulu Mladý vystavovateľ, čo je určite viac ako pozitívne. V prvej kategórii vyhral milý mladý muž Petr Hájek a v druhej kategórii zase sympatická slečna Monika Procházková. Je príjemné vidieť, ako šikovná mladá generácia venuje svoj čas takto úspešne a zmysluplne práve kynológii.
Zaujímavá bola aj možnosť poradiť sa a získať nové informácie o kŕmení a výžive psov - po celý priebeh akcie bol záujemcom a majiteľom psov k dispozícii veterinárny lekár - odborný poradca pre krmivá Purina ProPlan.
Vonku sa zotmelo, deň sa preklopil k večeru a atmosféra v sále začala citeľne hustnúť - blížilo sa veľké finále! Medzi jedenástich členov poroty, ktorá bola zámerne zložená „z laikov“ - nie profesionálnych rozhodcov, zasadli zástupcovia Vysokej školy veterinárnej v Brne, Štátnej veterinárnej správy, už spomínaní a vyššie menovaní zástupcovia sponzorských firiem Samohýl a spol. v.o.s., Sanvet a Nestlé Purina PetCare, známe tváre moderátorov českej komerčnej televízie, ale napríklad aj na Slovensku známe osobnosti ako Karel Štedrý či Vlastimil Harapes.


Víťaz golden retriever - Alex od Hradu Veveří, maj: Maki Risto

Tentokrát už na šachovnici postupne defilovali len králi a kráľovné - finalisti súťaže Šampión šampiónov, a v obecenstve to šumelo - každý potichu obhajoval pred svojimi spolusediacimi práve toho svojho „naj“, avšak mnohí sa nevedeli rozhodnúť len pre jediného víťaza a tak boli radi, že nesedia na mieste poroty. Tá si všetkých finalistov pozorne prezerala, robila si poznámky a zjavne mala „hlavu v smútku“ - ako sa rozhodnúť len pre jedného? Bude to ten krásne načesaný bobtail alebo tento snehobiely maltézsky psík, či prekrásny tmavý gordonseter? Každý z členov poroty mohol hlasovať len za jedného psíka - a po krátkom spočítaní hlasov bolo rozhodnuté - Šampiónom Šampiónov 2002 sa stáva zlatý retriever Alex, ktorého predvádzal majiteľ Maki Risto zo Ždiaru nad Sázavou. Alex presvedčil troch z jedenástich rozhodcov a práve tieto tri hlasy mu zabezpečili absolútne víťazstvo. Možno sa bude zdať, že je to málo, ale v prípade, že o jedenástich rovnocenne najkrajších finalistoch rozhoduje jedenásť porotcov, záleží naozaj na každom jednom hlase! Škoda len, že sa aj všetci ostatní nedozvedeli, aké počty hlasov súťažiaci získali, a do budúcna by snáď záverečné vyhlasovanie mohlo byť trochu prehľadnejšie. Sympatický Fín mal z titulu zjavnú radosť a všetky gratulácie prijímal s nenúteným úsmevom. Dokonca aj Alex akoby sa usmieval a členom poroty, ktorí mu prišli pogratulovať k titulu, veselo podával labku. Za obrovského potlesku opäť, tak ako ostatne v priebehu celého dňa, cvakali spúšte a televízni kameramani intenzívne natáčali - akcia sa tešila takej nevídanej pozornosti médií, že k pódiu sa takmer nedalo ani pretlačiť a všetci prítomní mali radosť z toho, že verejnosti bude konečne namiesto šokujúcich správ o útokoch „zlých“ psov prezentovaná aj tá najpodstatnejšia a najkrajšia časť kynológie - láska, priateľstvo a súlad v spolužití medzi človekom a psom.
Zlatý Alex si za svoju celoročnú snahu a dnešné víťazstvo odniesol z dnešného dňa nielen titul najlepšieho z najlepších a pohár Šampióna Šampiónov, ale aj neuveriteľnú cenu, po ktorej prahli všetci prítomní majitelia psov - šek na rok kŕmenia prvotriednym krmivom značky Purina ProPlan zadarmo! Ďalšou cenou bol kvalitný digitálny fotoaparát a členstvo v chovateľskom klube Purina ProPlan.
Na prítomných už v uvoľnenej atmosfére čakalo bohaté občerstvenie a zatiaľ čo všetci majitelia aj organizátori družne a v priateľských rozhovoroch ochutnávali slané aj sladké lákadlá pre oči aj pre žalúdok, unavení psí kamaráti už driemali na koberci.
Slávnostný deň zakončili zástupca sponzora a zástupca organizátora ČMKÚ rozrezaním torty, v rámci programu sa ešte všetci prítomní mohli zabaviť pri počúvaní známych skladieb z rôznych muzikálov a potom už bol parket voľný pre všetkých tancovania chtivých - diskotéka bola k dispozícii až do neskorých večerných hodín.
A tak sa pomaly skončil tento neobyčajný a vydarený deň. Príprave, programu a harmonogramu snáď ani nebolo čo vytknúť, a ak aj, organizátori intenzívne medzi prítomnými zbierali ich návrhy a pripomienky, aby sa na ne nezabudlo na budúci rok.
Poďakovanie teda patrí všetkým - organizátorom a sponzorom, majiteľom a ich psíkom, novinárom a účinkujúcim a všetkým ostatným nemenovaným, pretože všetci podľa svojich možnosti prispeli k „zrodeniu“ kynologickej akcie, na ktorú sa oplatí celý rok tešiť.

Výsledky:
I. skupina FCI: 1. bobtail – Irisch Whiskey Modrý kaňon, maj: Danuše Horáková - 219,75 bodov * 2. bearded collie – Natterjack Jay Kay, maj: Dana Volková + Ilona Morávková - 202,25 bodov * 3. collie smooth – Enrico v. Ihlpol, maj: Michaela Ouředníková -  191 bodov * 4. československý vlčiak – Jerry Lee z Molu Es, maj: Monika Karasová - 140,75 bodov * 5. austrálsky honácky pes – Diff Bullit Star, maj: Líza Švejdová - 77,75 bodov
II. skupina FCI: 1. cane corso – Jones, maj: Šárka Bajerová – 264,25 bodov * 2. brazílska fila – Askia Rey de Pleseno, maj: Stanislava Sušková – 163,25 bodov * 3. tibetská doga – Falco Strážce z Tibetu, maj: Jana Pomejová – 141,75 bodov * 4. čierny teriér – Arry Terra Aspera, maj: Lucie Benešovská – 138,5 bodov * 5. pyrenejský horský pes – Artuche Moutain Almanach, maj: Hana Malcová – 137,25 bodov
III. skupina FCI: 1. český teriér – Alpína Kvítko, maj: Patrik Panýrek – 210,25 bodov * 2. bedlington teriér – Areta Hanch de Buck, maj: Anna Kulichová – 176,75 bodov * 3. kerry blue teriér – Gaeltach t Íosac Aduaidh, maj: Eva Neduchalová – 146,5 bodov * 4. border teriér – Al Aristocrat Kuburumba, maj: Alena Skálová + Alena Divišová – 133,25 bodov * 5. irish Soft Coated wheaten teriér – Barbara Bush Kní-York,. maj: Mgr. Petra Šubertová – 118 bodov
IV. skupina FCI: jazvečík dlhosrstý králičí – Dingo z Debry, maj: Klára Prokůpková – 177,50 bodov * 2. jazvečík dlhosrstý trpasličí – Belle Amie z Kozíčku, maj: MUDr. Silvie Růžičková – 166,50 bodov * 3. jazvečík dlhosrstý štandardný – Vest Amery, maj: Hana Spalová – 165 bodov * 4. jazvečík dlhosrstý trpasličí – Princ Ryan Piccolo Gitano, maj: Robert Naď + Olga Hofmannová – 146,25 bodov * 5. jazvečík dlhosrstý králiší – Princess Iman Picccolo Gitano, maj: Olga Hofmannová – 148,50 bodov
V. skupina FCI: 1. faraónsky chrt – Al Basrah from Philava, maj: Ivana Varousková – 139 bodov * 2. aljašský malamut – Buffalo Bill Inditarod, maj: Iva a Radovan Lysákovi – 118,50 bodov * 3. siberian husky – Dolores Vendredi 13, maj: Iva a Vladimír Kinclovi – 89,25 bodov * 4. akita inu – Piriya Ken Amana, maj: Ing. Miluše Jůzová – 57 bodov * 5. akita inu – Aischa Tomimopa, maj: Ing. Miluše Jůzová – 39,25 bodov
VI. skupina FCI: 1. malý hrubosrstý vednéesky baset – Cedrik Fanfan, maj: Tomáš Vlk – 271,50 bodov * 2. beagle – Daragoj Crystal Chance, maj: Alice Čančíková – 172,50 bodov * 3. beagle – Jarverabo Edler v. Helle, maj: Barbora a Jan Budkovi – 132,25 bodov * 4. alpský jazvečíkovitý brakýř – Mery od Birása Henricha, maj: Iva Šrámková – 114 bodov
VII. skupina FCI: gordon seter – Argo z Myslivny, maj: Miriam Civochová – 192,50 bodov * 2. nemecký krátkosrstý stavač – Profi Pig Pen Rapa-Nui, maj: Barbora a Jan Budkovi – 120,25 bodov * 3. anglický seter – Flash Klamap Bedra, maj: Klára Prokůpková – 86,50 bodov * 4. weimarský krátkosrstý stavač – Martin z Habrovských hájů, maj: Simona Medřická + Petr Peksa – 76,75 bodov * 5. írsky seter – Valmont Jenny s Irsai, maj: Markéta Kuntošová – 72 bodov
VIII. skupina FCI: 1. golden retriever – Alex od Hradu Veveří, maj: Maki Risto – 369,25 bodov * 2. anglický kokeršpaniel – Bandy z Malé Kamenné, maj: Darina a Jiří Kubánkovi – 184,50 bodov * 3. anglický kokeršpaniel – Lion Skar-Line, maj: Ladislav Škarek – 159,50 bodov * 5. clumber španiel – Briana Bohemia Clumber, maj: Stanislava Forejtová – 130,75 bodov
IX. skupina FCI:  1. maltézsky psík – Paper Man Mary Evan, maj: Minika Kupicová – 293,75 bodov * 2. shih-tzu – Kangaroo Bohemia Acro, maj: Jarmila a Antonín Podzemských – 231,50 bodov * 3. bichon a Poil Frise – Lucille Blanche ze Zlaté Jalny, maj: Ivana Slapničková – 218,25 bodov * 4. nichon Havanais – Piškotek Pippo z Farmy Zvířat, maj: Eva Kratochvílová -191 bodov * 5. tibetský teriér – Tashi Bodjul Djengis-Khan, maj: Eva Pravdová – 178,75 bodov
X. skupina FCI: 1. írsky vlkodav – Darcy Irmidu, maj: Mirka Duchková – 233,50 bodov * 2. whippet – Honky-Tonky z Hedvábí, maj: Patrik Panýrek – 185,5 bodov * 3. deerhound – Archibald Bran Irater, maj: Ing. Eva Voborníková – 140,50 bodov * 4. taliansky chrtík – Romanzia des Trois Pyramides, maj: PhDr. Helena Podaná – 122 bodov * 5. whippet – Imagine z Úplňku, maj: Veronika Kučerová-Chrpová – 121,75 bodov
Skupina národných neuznaných plemien: 1. louisanský leopardí pes – Bára Šumící křídla, maj: Stanislava Sušková – 117,25 bodov * 2. pražský krysařík – Atýsek Dar minulosti, maj: Eva a Zdeněk Hruškovi – 105 bodov * 3. chodský pes – Xirby Bryvilsár, maj: Jiří Hrubý – 82,25 bodov * 4. pudel viacfarebný trpasličí – Aldir z Keltské Akropole, maj: Kateřina Smočková – 78,25 bodov * 5. americko-kanadský biely ovčiak – Edgar Donnevara, maj: Michal Minařík – 50,50 bodov

Súťaž mladých vystavovateľov:
1. miesto celkom a 1. miesto v kategórii 13 - 17 rokov: Monika Procházková, 14 rokov
2. miesto v celkovom poradí a 1. miesto v kategórii 9 – 13 rokov: Petr Hájek, 10 rokov

Monika Zábojníková

 

<< späť