STRETNUTIE ŠAMPIÓNOV 2003
ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY O POHÁR DELIKAN

Rok sa s rokom zišiel aby sa na „móle“ v bratislavskej Inchebe už po piatykrát predstavili štvornohí krásavci a vybojovali si jeden z prestížnych titulov udeľovaných u nás na Slovensku.
Väčšina z nás si v dnešnej uponáhľanej dobe ani neuvedomuje – ale je to naozaj pravda – Šampión šampiónov sa dožíva jubilejného ročníka.
A tak, ako sa v dnešnej dobe všetko rýchlo mení, mení sa aj pri tomto podujatí miesto konania, sponzori, rozhodcovia, moderátori, ale aj s časti organizátori.
Pri každom jubileu sa väčšina z nás pozastaví a vráti sa vo svojich spomienkach späť k prvým nesmelým krokom. A preto aj nám dovoľte, aby sme sa aj my vrátili v spomienkach späť a pripomenuli si históriu tohoto podujatia.
Ak ma pamäť neklame, píše sa rok 1999 a agilní manageri Pedigree prichádzajú za prezidentom SKJ so zaujímavým nápadom – organizáciou ŠAMPIÓNA ŠAMPIÓNOV SR O POHÁR PEDIGREE. Slovo dalo slovo a bratislavský PKO víta po prvýkrát v histórii slovenskej kynológie mnohých záujemcov, ziskuchtivých historicky prvého titulu.

Ani  nasledujúce roky neuberajú na prestíži tohto podujatia a titul získaný v svetle blikajúcich bleskov, cvakajúcich spúští fotoaparátov a za potlesku znalého publika sa nedá ničím vyvážiť.
Piaty slávnostný večer šampiónov sa niesol pod dojmom nedávno konanej Európskej výstavy psov FCI Bratislava 2003, kde na nás z každého kúta výstaviska, ale hlavne haly C, dýchala taktiež aj atmosféra uplynulých kynologických dní.
To, že slovenská kynológia má vo svete svoje meno, hovorí aj počet 56 prihlásených vystavovateľov so svojimi šampiónmi, medzi ktorými boli účastníci z Česka, Rakúska, Slovinska, Poľska, Nemecka a, samozrejme, Slovenska.
Rozhodcovské trio v zložení – Lisbeth Mach (Švajčiarsko), Petru Muntean (Rumunsko) a Miroslav Zidar (Slovinsko) už v predkolách posudzovalo šampiónov v jednotlivých skupinách FCI, kde do ďalšieho posudzovania vybrali podľa svojho usúdenia tých šťastnejších, veď aj v príhovore Ing. Štefana Štefíka, prezidenta SKJ a zároveň aj riaditeľa podujatia, bolo jednoznačne deklarované: „Dnes večer nebude nikto porazený, len o umiestnení rozhodne momentálne šťastie pri predvedení sa šampiónov. Každému  účastníkovi patrí naše uznanie za získanie titulu šampión.“
Na otvorenú scénu pred zraky prítomných nastupujú postupne všetci po jednotlivých skupinách FCI, aby sa dozvedeli verdikt a v prípade, že im šťastie neprialo, prevzali si ocenenie za predvedenie svojho šampióna.


Šampión šampiónov SR pre rok 2003:
afgánsky chrt FLETCHER CRISTIAN Gandamak,
ch: Vlastislav Vojtek, m:
Gisela Bomoser z Nemecka

A začína sa na ostro, ale to už úvodné posudzovania na modrom a červenom koberci v 16-finále moderujú Jana Hospodárova a Ing. Adriána Ladická. Ich malebný hlas ladí vždy len jednému z vystavovateľov a tak komentár verdiktu rozhodcov:  červená  – červená – modrá, teší vystavovateľa, ktorý vystavuje svojho šampióna na tomto farebne odlíšenom koberci.
V prestávkach medzi 16-finále – 8-finále – 4-finále a polofinále program spestrujú Berco Balog a skupina Showtime, Jozef Benedikt, Petra Tomašovičová a Peter Halmo, Simona Drábková a Bratislavské mažoretky A&M.

Už v štvrťfinále napätie graduje a atmosféra hustne, predsa ide o veľa, aj keď to bolo na začiatku zľahčené, titul Šampióna šampiónov na rok 2003 chce mať doma každý!
Blíži sa záver, niet o čom pochybovať, vieme II. Vicešampióna, ale nepredbiehajme, veď sa udeľovali aj ceny pre poľovného šampióna, pracovného šampióna, ale aj šampión sympatia.
Poľovný šampión 2003 – golden retriever ALEX OD HRADU VEVEŘÍ, ktorého majiteľom je Risto Máki z Českej republiky.
Pracovným šampiónom 2003 a Šampión sympatia 2003 sa stal prekrásny doberman XERXES Z TOMKY, ktorý robí radosť nielen chovateľke MVDr. Gabriele Ridarčíkovej, ale najmä majiteľom  Alici a Wolfgangovi Freyer.
Slávnostný večer graduje, pred rozhodcami vo výstavnom postoji sa predstavujú finalisti. Kto získa titul Šampióna šampiónov SR 2003?   Chvíľa napätia .... a je rozhodnuté!
Šampiónom šampiónov SR pre rok 2003 sa stáva afgánsky chrt Šampión Slovenska, Nemecka, Rakúska, Interšampión  FLETCHER CRISTIAN GANDAMAK chovateľa Vlastislava Vojteka a majiteľky Gisela Bomoser z Nemecka.
I. Vicešampiónom šampiónov SR pre rok 2003 sa stáva doberman Šampión Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Interšampión už spomenutý pilier slovenského chovu  XERXES Z TOMKY.
II. Vicešampiónom šampiónov SR pre rok 2003 sa stal golden retriever Víťaz šampióna šampiónov Českej republiky, víťaz Eurodogshow, Interšampión, Šampión Maďarska, Poľska, Slovenska a Čiech  ALEX OD HRADU VEVEŘÍ, chovateľky Evy Hubíkovej a majiteľa: Risto Máki z Českej republiky.
Šampióni sú známi a dekorovaní. Zablahoželajme im spoločne a zároveň zaželajme mnoho úspechov na ďalších výstavných ťaženiach.


I. Vicešampión šampiónov SR 2003, Šampión sympatia 2003,
Šampión pracovných plemien 2003:
doberman XERXES z Tomky, ch: MVDr. Gabriela Ridarčíková,
m: Alica a Wolfgang Freyer


II. Vicešampión šampiónov SR 2003,
Šampión poľovných plemien 2003:
golden retriever ALEX od Hradu Veveří, ch: Eva Hubíková,
m:
Risto Máki

Pre vás, ktorí  zatiaľ váhate prihlásiť svojho šampióna, vedzte, čo v roku 2003 obdržali účastníci.
Každý účastník súťaže dostal na pamiatku od SKJ diplom a pohár slávnostného večera. Prví traja získali od generálneho sponzora firmy Delikan krásne poháre, diplomy, šerpy a ďalšie ceny. Najlepšie umiestnený pes v majetku slovenského vystavovateľa získava úhradu výstavného poplatku na Európskej výstave v Barcelone – Španielsku v roku 2004 od firmy Delikan.
SKJ uhradí všetkým šiestim víťazným šampiónom výstavné poplatky na Stredovýchodoeurópskej výstave v Bratislave 2004.

Slávnostný večer šampiónov máme v tomto roku  úspešne za sebou a sme presvedčení, že v roku 2004 sa na podujatí s názvom Šampión šampiónov stretneme s ešte vyšším počtom účastníkov a divákov slovenskej kynologickej elity.

Ing. Vladislav Šuster

 

<< späť