ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNOV ČR 2004

Po druhýkrát „v novom kožuchu“ sme mohli zažiť deň plný krásnych psov, napätia a vzrušenia, ale aj dobrej nálady, zábavy a príjemných rozhovorov. To všetko a ešte mnoho iného sa zmestilo do Top hotela v Prahe, kde sa hneď na úvod roka, 9. januára 2004, konala voľba Šampióna šampiónov Českej republiky 2004.

Vyhlasovateľom tejto súťaže je Českomoravská kynologická únia v spolupráci s hlavným partnerom súťaže – značkou Purina ProPlan, ktorej špičkové krmivá pre psov sú známe aj chovateľom na Slovensku.
Celej súťaži tento rok predchádzala kampaň v známych českých časopisoch, na internete, ako aj  priamo v mnohých predajniach s chovateľskými potrebami alebo u veterinárnych lekárov. Jej súčasťou bola možnosť poslať svoj hlas niektorému z 10 finalistov a zvoliť tak „Najsympatickejšieho psa“ tohto ročníka. Hlasy boli zlosovateľné a bolo možné vyhrať zaujímavé ceny – okrem iných to boli najmä vstupenky na túto akciu, a teda možnosť zúčastniť sa priamo slávnostného dňa.
Ten začal o 14. hodine popoludní a obrovský záujem o celé dianie prezrádzalo preplnené parkovisko, vestibul hotela a najmä sála, najväčšia, akú hotel mohol ponúknuť, pretože tá minuloročná už jednoducho tomuto ročníku kapacitne nestačila. Pódium s predvádzacím mólom, 5 vyvýšených stupienkov pre predstavovaných psov, dve veľkoplošné obrazovky – to všetko potvrdzovalo profesionalitu a nadšenie pri prípravách, ale najmä význam tejto akcie v kynologickom svete našich susedov. 


Majiteľ Najsympatickejšieho psa, sympatický Fín Risto Mäki preberá cenu od zástupcov partnerov akcie – pani Liz Wood z Nestlé Purina Europe a pani Jany Dupalovej, majiteľky siete predajní Zvěrokruh

Celým popoludním prítomných sprevádzal už z minulého roka osvedčený Václav Žmolík. Na odľahčenie napätia hneď na úvod vystúpila speváčka Monika Absolonová a potom už patrilo pódium tým najdôležitejším – psom. Postupne boli predstavené skupiny FCI 1 až 4, vždy 5 najlepších jedincov v skupine, z ktorých vzišiel víťaz každej skupiny a postúpil do finále o to najcennejšie – titul Šampión šampiónov ČR 2004.


Voilá, Šampión Šampiónov ČR 2004 Ahmar s majiteľom
Petrom Štepánkom prijíma gratulácie od generálneho riaditeľa
Nestlé Česko a Slovensko a zástupcov ČMKÚ

Po krátkej prestávke, vyplnenej vystúpením speváka Vladimíra Kerndla, nasledovalo predstavenie skupín 5 až 8 a po ďalšej krátkej pauze bolo predstavovanie zakončené skupinami 9, 10 a skupiny neuznaných plemien. Aj víťazi z týchto skupín postúpili do finále, okrem skupiny 11 – neuznané plemená, pretože finále sa mohli zúčastniť len skupiny uznané FCI.
V tomto momente už teda bolo známych všetkých 10 finalistov, víťazov jednotlivých skupín, avšak ani ostatní zo zúčastnených psov a najmä ich majiteľov nevyšli naprázdno – medzi cenami boli, napríklad, poukážky na nákup v sieti predajní s chovateľskými potrebami Zvěrokruh, reklamné predmety od ostatných sponzorov a pre každého, samozrejme, pohár podľa umiestnenie v skupine. Finalisti si k tomu odniesli navyše ešte mobilný telefón, ale hlavne to najcennejšie – „vstupenku“ do boja o titul šampióna.
Pozornosť všetkých prítomných ďalej upútala módna prehliadka známych českých modeliek, ktoré na pódiu predviedli spolu so svojimi štvornohými kamarátmi, že aj „kočky“ a psy môžu spolu dobre vychádzať. Hneď po módnej prehliadke sa na pódiu predstavili najlepší mladí vystavovatelia ČR.

Nasledovalo vyhlásenie „Najsympatickejšieho psa“ – víťaz vzišiel z už spomínaného hlasovania verejnosti prostredníctvom internetu, kupónov v časopisoch, ale aj v chovateľských predajniach a u veterinárnych lekárov – viac ako 7000 hlasov rozhodlo, že najsympatickejším psom sa stal zlatý retriever Alex od Hradu Vevěří majiteľa Ristu Mäkiho zo Žďáru nad Sázavou. Tento, mimochodom, minuloročný víťaz Šampióna šampiónov ČR 2003 si za odmenu odniesol šek na rok najlepšieho kŕmenia zdarma, a tak si znovu ďalší rok vo svojej miske nájde superprémiové krmivo Purina ProPlan.
Deň sa pomaly preklopil do večera a moderátor s napätím ohlásil vrchol večera – voľbu Šampióna Šampiónov Českej republiky 2004. Postupne predstavil všetkých trinásť členov poroty, v ktorej sme mohli vidieť 9 zástupcov odbornej kynologickej obce a 4 zástupcov laikov – známych osobností. Za odbornú porotu sa okrem iných predstavili - predseda FCI Hans Müller, zástupcovia ČMKÚ, hosť zo Slovenska prezident SKJ Ing. Štefan Štefík,  manažérka pre chovateľský a veterinárny sektor Nestlé Purina Europe Liz Wood, medzi „laikmi“ sme v porote mohli vidieť, napríklad, herečku Kateřinu Brožovú, speváka Karla Černocha či herca Zdeňka Srstku.
Porote aj obecenstvu sa na móle postupne predstavilo 10 najlepších psov Českej republiky, z ktorých mala porota v tajnom hlasovaní vybrať víťaza. Každý z porotcov mal k dispozícii len jeden jediný hlas – bolo to naozaj ťažké a zodpovedné rozhodnutie. Zalepené hlasy členovia poroty odovzdali predsedovi poroty a po ich sčítaní sa predseda vrátil


Ahmar vo svojej plnej kráse a spolu s ním (zľava): Ahmarov majiteľ
Petr Štepánek, predseda ČMKÚ MVDr. Jiří Ohlídal, generálny riaditeľ
Nestlé Česko a Slovensko p. Bruno LeCiclé, podpredseda ČMKÚ
MVDr. Lubomír Široký, majiteľka siete predajní Zvěrokruh MVDr. Jana
Dupalová, riaditeľ predaja v špecializovanom sektore Nestlé Purina
ČR a SR Ing. Patrik Banas, zástupkyňa ČMKÚ Dagmar Poláková.

na pódium, kde za zvuku fanfár slávnostne vyhlásil absolútneho víťaza – Šampióna šampiónov Českej republiky 2004. Stal sa ním prekrásny elegantný pes zo skupiny 10 - africký chrt plemena Azawakh menom Ahmar Kel-es-Suf majiteľa Petra Štěpánka z Kadane a svojím víťazstvom si zabezpečil postup do medzinárodnej súťaže FCI. Zároveň získal šek na rok kŕmenia superprémiovým krmivom Purina ProPlan zdarma a dve letenky na aprílovú svetovú výstavu psov v Rio de Janeiro.
Majitelia nového Šampióna šampiónov neskrývali svoju radosť, rovnako ako sa im nepodarilo zakryť slzy, ktoré im hneď po oznámení mena víťaza vyhŕkli.  Ahmar sa za obrovského potlesku na pódiu aj v dave gratulantov cítil zjavne dobre a aj tých, ktorí možno držali palce inému finalistovi, si majiteľ p. Štěpánek určite získal svojou odpoveďou, keď na otázku, prečo chová práve psa tohto plemena, odpovedal jednoducho slovami: „Pretože to je kamarát“.
Krajšie ukončenie oficiálnej časti sa hádam ani nedalo vymyslieť a  všetci s dobrým pocitom prijali pozvanie na raut a na diskotéku, ktorá tento slávnostný deň definitívne ukončila.
Viac informácii o priebehu a výsledkoch akcie môžete nájsť na www.sampion-sampionu.cz

Víťazi jednotlivých skupín – finalisti o titul Šampióna Šampiónov:

Skupina 1 – ovčiarsk a pastierske psy, okrem švajčiarskych pastierskych psov
plemeno: Bearded kolie
meno psa: Natterjack Jay Kay
zapísaný: CMKU/BD/1927-00/99/02
narodený: 24.11.1999
pohlavie: pes

Skupina 2 - pinče a brádače, molosoidné a švajčiarske pastierske psy
plemeno: Tibetská doga
meno psa: Falco Strážce z Tibetu
zapísaný: CMKU/TD/310/98/00
narodený: 22.11.1998
pohlavie: pes

Skupina 3 - teriéry
plemeno: Kerry Blue Terrier
meno psa: Gaeltacht Iosac Aduaidh
zapísaný: Člp/KBT/2123/00
narodený: 1.11.1999
pohlavie: pes

Skupina 4 - jazvečíky
plemeno: Jezevčík králičí dlouhosrstý
meno psa: Dingo z Derby
zapísaný: Člp/JTK/59830/03
narodený: 4.1.2001
pohlavie: pes

Skupina 5 - špice a pôvodné (primitívne) plemená
plemeno: Aljašský malamut
meno psa: Buffalo Bill Inditarod
zapísaný: CMKU/AM/5836/00/01
narodený: 28.2.2000
pohlavie: pes

Skupina 6 – duriče a farbiare a im príbuzné plemená
plemeno: Beagle
meno psa: Agon Adrigon
zapísaný: Člp/BEA/2801
narodený: 12.8.2001
pohlavie: pes

Skupina 7 - stavače
plemeno: Irský setr
meno psa: Valmont Jenny´s Irsal
zapísaný: Člp/IS/13724/01
narodený: 10.7.1999
pohlavie: pes

Skupina 8 – sliediče, prinášače (retrievery) a vodné psy
plemeno: Zlatý retrívr
meno psa: Alex od Hradu Veveří
zapísaný: Člp/GR/3658/00
narodený: 13.6.1999
pohlavie: pes

Skupina 9 – spoločenské plemená
plemeno: Maltézský psík
meno psa: Paper Man Mary Evan
zapísaný: CMKU/MA/6441/97
narodený: 4.2.1997
pohlavie: pes

Skupina 10 - chrty
plemeno: Azawakh
meno psa: Ahmar Kel-es-Suf
zapísaný: CMKU/AZ/161/00/01
narodený: 15.4.2000
pohlavie: pes

Skupina 11 - národné neuznané plemená
plemeno: Pražský krysařík
meno psa: Atýsek Dar minulosti
zapísaný: N Reg./PK/1662/00/02
narodený: 18.11.2000
pohlavie: pes

*poznámka – o titul bojovali len psy z oficiálne uznaných FCI skupín 1-10

Ing. Monika Zábojníková

<< späť