Senzácia: Jožo Ráž má naraz tri modelky
a navyše tvrdí, že pozná cestu k svätosti

Priznávam, že mám slabosť na športovcov. Tento človek však pre mňa bol a navždy zostane hviezdou prvého formátu. Neviem, čím to je. Či jeho hudbou, pri ktorej som vyrastala, alebo je to tým, že keď ho vidím, spomínam na svoje nezabudnuteľné detstvo. Objímala som ho na plagátoch a netušila som, že raz sa ho dotknem, že budem môcť pri ňom sedieť a pýtať sa ho na to, čo ma zaujíma. Aj toto všetko je dôkazom toho, že sny sa plnia, a že všetko sa dá, keď človek naozaj chce. Aj keď mám pri ňom vždy triašku. Je to jednoducho legenda a Slovensko ich má málo. Okrem toho mi práve tento človek splnil ďalší detský sen - a to sa o ňom popísalo všeličo - stál pri mne v deň mojej svadby a všetko to dosvedčil. Keby som uverila rečiam kamarátov, ktorí tvrdili, ako sa to nedá, ako taká hviezda nikdy nič podobné neurobí, prišla by som o tento sen. Už som mu za to ďakovala asi 100-krát a stále sa mi to zdá málo. ĎAKUJEM. O jeho hudbe toho vieme dosť, málokto však vie o jeho vzťahu k zvieratám. Chcete dôkaz? Osobne ho poznám asi 6 rokov, a psov mu stále pribúda. Dnes má 3. Sú to hviezdy ako on a predstavovanie nechám naňho... JOŽO RÁŽ

Môj zvierací park, ako si to nazvala, charakterizujem číslom tri, konkrétnejšie tri sučky. Najstaršia je Cindy, je to staničná zmes, kúpená na trhu za nejaké pivo, nasleduje Linda, čistokrvná vlčica (nemecký ovčiak), ktorú som mal umiestniť u niekoho, ale veľmi dobre som vedel, že zostane mne, akože aj zostala, a potom je tu Máša, biely staničný „mišung“. Tú som získal od kamaráta Davídka z Čiech ako dar.

Táto charakteristika mi pripomína typicky Elánovský text, jasný, ľahko zapamätateľný. Ale poďme k sučkám, tie vzťahy sú asi občas napäté...
Jednoznačným šéfom je Linda, možno preto, že je najväčšia, možno aj preto, že je „vlčica“, aj keď má zvláštnu povahu - svoje postavenie nedáva príliš najavo. Najvýraznejšie sa u nás prejavuje Cindy, vrčí, šteká, všetkých „chňape“, možno si tak kompenzuje svoj malý vzrast.
.

Na Slovensku je úplne bežným javom, že psy bývajú v dome, mám na mysli vnútri. Ale to asi u Vás nepripadá do úvahy..
Ale pripadá, keď sú tie tri najhoršie zimné mesiace. Vtedy spávajú v predsieni, ale úplne najradšej bývajú na našej sedacej súprave.

Počkaj, tomu celkom nerozumiem...
No, v praxi to znamená asi toľko, že naše tri sučky sedia na sedačke a my so ženou na zemi. Ale inak majú svoje búdy v záhrade nášho domu.

Ako  momentálne vyzerá spolupráca Ty a Sloboda zvierat, je o Tebe známe, že keď môžeš, pomôžeš...
Povedal by som, že latentná, držím im palce, občas im tam prinesiem nejakého psa, ktorého nájdem a ak máš na mysli peniaze alebo jedlo, pomôžem, keď mám ako.

Na „elánovské „ skladby sa zabudnúť nedá, patrí k nim aj PSI SA BRÁNIA  Útokom. Nebola som asi sama, ktorá uvažovala nad tým, ako vôbec vznikla...
Jednoducho. Peťo ma oslovil, či by som s ním niečo nenaspieval. Povedal som mu, že keď sa niečo dobré nájde, a bude to mať zmysel, tak áno. Priniesol mi práve túto, mali sme v nej požičaných dvoch krásnych mastifov a je v nej dokonca aj môj vtedajší pes Portos (čau-čau).

Život speváka nie je jednoduchý, keď k tomu pripočítam starostlivosť o rodinu a ešte k tomu aj troch psov, je toho naozaj dosť. O obmedzovaní ani nehovorím...
Psy sú ako všetko, mať ich je naozaj krásne, ale ako si povedala, je to aj zodpovednosť. Samozrejme, že aj ja to obmedzovanie z ich strany pociťujem - a to celý život - ale viem, že človek je na zemi preto, aby slúžil. A tak slúžim a psy sa majú dobre.

V súčasnosti už ale koncertujete menej, možno aj v tomto smere nastala istá zmena...
Musím povedať, že ich mám dosť zanedbaných.

Ako zanedbaných?
No tak, že nevedia vôbec nič. Nie sú vycvičení, vedia sa len maznať, žobrať potravu a robiť „bordel“. To vedia dokonale. Nie sú zvyknutí poslúchať a robia si čo chcú. Čo sa týka ľudskej reči, tak to rozumejú absolútne všetko. A ako chodíme von? Tak to je absolútna katastrofa. Postup je nasledovný: Vyjdem von, otvorím auto a pozriem sa, či niekto nie je na ulici. Ak nie, manželka otvorí bránu, rýchlo ich naložíme do auta a ideme niekam ďaleko, kde nikoho nestretneme. Druhá možnosť je tá, že niekoho stretneme a vtedy nastáva katastrofa.

Spomeniem katastrofu tretíkrát v súvislosti s dovolenkami. Potvrď alebo mi to vyvráť...
Na dovolenky sme chodievali hlavne s Portosom, vybavili sme mu papiere a cestoval s nami v aute i lietadle. Bol mierumilovný, pokojný, jednoducho výborný...kým sme neprišli na colnicu. Vtedy vypustil zo seba zvuk, ktorý nemôžem nazvať inak ako strašný. Na niečo to bolo dobré, prehliadka sa okamžite skončila a zaznelo to dobre známe „nech sa páči, pokračujte.“

Raz si mi spomínal, že Ti z búdy urobili kabriolet. Čo máš pre mňa v talóne teraz...moji traja psi ma najnovšie najradšej provokujú so sáčkami od piškót na hlave...
Tak to je nebezpečné. Tie moje sučky sú milé a milujú ma. To je jednoznačné. Najlepšie na tom je to, že keď prídeš domov, niekto sa strašne teší. A to je fakt bomba. Najnovší zážitok mám spred dvoch dní, keď prišla manželka domov a zaskočila ma otázkou: „Kde je Linda a Cindy?“ Lebo len jeden pes sa túlal v záhrade. Vravím: „Preboha, kde by boli, v záhrade!“ Tak sme tam spolu vyštartovali, máme tam takú drevenú búdku na záhradné náradie. Lenže práve pod ňou začala Cindy kopať „bludište“ a Linda do toho vliezla. Jasné, že sa odtiaľ nemohla dostať, čučala tam, a tak sme zobrali lopaty, a začali kopať. Zúfalo sme ju odtiaľ nakoniec vytiahli.

Tri sučky a prípadné materstvo každej, to nebude závideniahodná situácia...
Tak to je zložité. Dvoch krížencov sme dali sterilizovať, Máša bola len minulý týždeň a Linda, tým, že je naozaj priam výstavný kus, tak tá by mala mať. Lenže moja manželka sa obáva, čo budeme robiť so šteniatkami, a tak sme ju zatiaľ pred zamilovanosťou uchránili. Ale dúfam, priam verím, že raz ich mať bude.

Linda je podľa Tvojich slov výstavný kus. Aké výstavy má teda za sebou... 
Úprimne povedané, nemá za sebou nič. Začal som s ňou chodiť na cvičák, bol som tam asi trikrát a viac som nestihol.

Nestihol?
Nezvládol som to. Myslel som si, že ju vycvičím a budem ju takto prezentovať. Realita je iná. Je taký domáci čmuchal a je to škoda.

Celkom by ma zaujímalo, ako sa Ty - teraz psychológ, pozeráš na spolužitie pes - človek...
Nielen ako psychológ. Aj ako normálny človek môžem povedať, že nielen pes, ale aj akékoľvek domáce zviera, je do rodiny vždy prínosom. Síce to niečo stojí a niečo to aj vyžaduje, ale oveľa viac do rodiny prinesie. Najväčší prínos vidím v tom, že to zviera pohltí veľa negatívných emócií z rodinného života. Neviem, čo s nimi robí, kam ich dáva, ale pohltí ich a to je dobre.

Čo by tak ešte mohlo pribudnúť k trom sučkám, ak vôbec o niečom takom uvažuješ...
Mám veľmi rád mačky, ale tie by u nás dlho neprežili. Keď tak teraz nad tým rozmýšľam, asi neexistuje zviera, ktoré by som vyslovene nemal rád.  Ale... tchora nemusím. Asi preto, že tak smrdí.

Niekoľkokrát si spomenul Portosa. Keď odíde člen rodiny, vždy je to ťažké. Otázka je, či je dobré ho hneď nahradiť alebo radšej chvíľu počkať. Sama neviem, čo by som urobila...
Život je už taký a je to otázka životnej filozofie. Keď sa chceš stretnúť, musíš počítať aj s tým, že sa aj rozídeš. S tým sa bohužiaľ nedá nič robiť. Porovnávať ale nikdy nemôžeš. Každý človek je predsa iný a platí to aj pre psov.

Pre kynológov hovoríš, ja pre nich píšem. Neviem, ale možno by ich zaujímalo, ako si na tom s vedomosťami v tejto oblasti, možno by chceli poznať Tvoj názor na nich...
Zásadne nikdy nerobím paniku, ale všetky zdravotné problémy konzultujem s veterinárom. A názor na kynológov? Jeden taký mám: Sú rôzne cesty k svätosti a toto je jedna z nich.

Keď som tento rozhovor s Jožom nahrávala, cítila som sa príjemne. Keď som ho písala, bolo mi fajn. Dúfam, že kúsok zo svojej pohody som preniesla aj na Vás. Ak nie, pokúsim sa o to o mesiac. Možno by ste mi mohli dať vedieť, o kom by ste chceli čítať. Spätná väzba vždy pomôže. Tak nazdar o mesiac......

Vaša Sysa

 

<< späť