RAKOVINA   výnimočné puto

Všetci iste poznáme a chápeme obľúbenú činnosť psíčkarov, čiže objímanie a stískanie svojich psíkov, čo je pre mnohých tou najlepšou oddychovou činnosťou dňa. Každodennú idylku však môže premeniť na plač a smútok náhodný neočakávaný nález. Je smutné, že mnohí nechcene poznajú búšenie srdca pri vete: „Našiel som niekoľko malých guličiek pod jej kožou okolo jedného z prsníkov,“ a následne mrazivý, sužujúci pocit, keď veterinár oznamuje: „Diagnóza – karcinóm prsníka.“ A z ordinácie vychádzate s veľkou hrčou v hrdle, so strachom, že nedokážete zadržať slzy, keď to budete oznamovať deťom.

Diagnóza akejkoľvek formy rakoviny naháňa strach, slovo rakovina prsníka však špeciálne naháňa strach ženám, nakoľko choré čelia v princípe rovnakej liečbe ako suky s touto chorobou. Našťastie hlavne u populácie žien povedomie o tejto zákernej chorobe stále rastie vďaka veľkému úsiliu rôznych organizácií; neprestávajúce výskumy pomáhajú množstvu žien – a sučiek. Sme svedkami výskumov efektívnej liečby ľudí uskutočňovaných na psoch. Vo veterinárnej sfére však výskum rakoviny prsníka ide momentálne skôr pospiatky. Peniaze lejeme do testov pre ľudí, psy z nich však z hľadiska úžitku vychádzajú vždy ako druhé.
Rakovina prsníka postihuje zhruba 0,16 percenta psov, najčastejšie napadá samice vo veku šesť až desať rokov. Rakovinu môžu dostať aj samce, takéto prípady sú však veľmi ojedinelé – je to asi jedno percento zo všetkých nálezov.
Tak ako u ľudí, skorý nález je aj u psov kľúčom k úspechu liečby. Ak je nádor liečený v zárodočnom štádiu, má pes 75 percentnú šancu na úspešné ukončenie liečby iba s podstúpením operácie. Je tu ale ďalších päť percent tých psov, ktorým sa už nádor rozšíril po tele, a tí sú na vrchole pyramídy výskumov liečby rakoviny.
V prípade týchto piatich percent psov sú prognózy ešte stále pomerne chmúrne. Ale chemoterapia a hŕstka liečiv vyvinutých pre ľudí môže predĺžiť a zlepšiť kvalitu života psíka. Takáto liečba funguje zväčša na báze ambulantného liečenia – psíkovi je podaný liek, zvyčajne priamo do žily, potom jednoducho ide domov a vedľajšie účinky sú minimálne. Narozdiel od ľudí a na ich šťastie psy nevedia, že majú rakovinu. Cítia sa dobre a užívajú si život, ktorý im ešte zostáva.
Novšie ľudské lieky môžu pomôcť psom ešte viac. „Čím viac skúmame, tým bližšiu podobnosť objavujeme medzi rakovinou prsníka u psov a u ľudí,“ hovoria výskumníci veterinárnej onkológie.
Jedným objavom je prítomnosť buniek – hormonálnych receptorov vnútri niektorých psích prsných nádorov, tak ako tomu je aj u nádorov prsníka u ľudí. Tieto bunky sa naviažu na jeden z množstva hormónov ako je estrogén alebo progesterón, prostredníctvom ktorých nútia bunky nádoru rozmnožovať sa. Psy majú podobné percentuálne zastúpenie rakoviny s pozitívnym receptorom progesterónu a estrogénu ako ľudia. Výskumníci používajú receptory estrogénu ako základ pre úspešnú liečbu rakoviny u ľudí a dúfajú v dostupnosť podobnej liečby rovnako u psov.

Objav hŕstky génov, ktoré spájajú rakovinu po rodinnej línii u ľudí, povzbudil veterinárnych výskumníkov k hľadaniu podobného spojenia u psov. V budúcnosti by nájdenie genetickej linky pre rakovinu prsníka u psov mohlo byť základom prognóz, liečby a celkom možne dokonca aj vakcín proti rakovine. Zatiaľ však neexistuje úplná dokumentácia zdedenej rakoviny u psov. Genetička Michiganskej štátnej univerzity pracujúca na výskume rakoviny prsníka však tvrdí: „Mám už znak „rodinných“ zhlukov a mám silné podozrenie, že časť prsných karcinómov u psov bude dokázaná ako zdedená.“
Výživa je ďalšou novou hranicou v liečbe rakoviny. Zistilo sa, že náležitá strava môže zdokonaliť účinky chemoterapie a pozdvihnúť kvalitu života pacientov s rakovinou. Niekoľko štúdií hovorí o tom, že strava bohatá na veľmi ľahko stráviteľné proteíny a zároveň s malým obsahom karbohydrátov môže prinášať úžitok, ešte je však príliš skoro na robenie akýchkoľvek reálnych odporúčaní. Bdelé výskumné oko momentálne pozoruje jednu veľkú spoločnosť, ktorá dúfa vo vyvinutie a príchod na trh s krmivom zlepšujúcim terapiu rakoviny v najbližších rokoch.
Najdôležitejšie zistenie vychádzajúce z moderných výskumov je, že všetky rakoviny prsníka nie sú rovnaké. Jeden typ liečby nikdy nevylieči každý nádor, pretože každý nádor môže byť svojím spôsobom jedinečný. V súčasnosti sa hľadá k rakovine vyčerpávajúcejší prístup – totiž aplikovanie špecifickej liečby na špecifický tumor. Výskumníci sú čoraz bližšie k nájdeniu cesty, akou zastaviť nádory v každom štádiu rastu a vývinu.
Poznám prípad sučky, ktorej odstránili nádor prsníka. Originálny sa jej nevrátil, ale pred niekoľkými mesiacmi jej veterinár objavil v jednom z prsníkov opäť malú hrčku a na navyše nádor na slezine, ktorý však nebol zhubný. Túto sučku šťastie neopúšťa. Napriek tomu, že je to malá tvrdá bojovníčka, potrebuje oddanú starostlivosť – majiteľov, ktorí ju pravidelne hmatom prehľadávajú a tím veterinárov odhodlaných podchytiť každý problém v najrannejších začiatkoch. S trochou šťastia budú pri takejto starostlivosti a napredujúcej medicíne naďalej ohrievať domovy svojich majiteľov a ich srdcia ešte po mnoho rokov všetci štvornohí.

Lekárnička psích „drog“
Keď existuje podozrenie, že sa rakovina u psa už rozšírila, veterinári prejdú na silné látky, ktoré majú zabiť zatúlané malígne (zhubné) bunky. Tu je ich niekoľko, ktoré sú používané v súčasnosti, aj také, ktoré sa môžu objaviť na horizonte veterinárnej medicíny:

Dnes
Doxorubicín: Likviduje rakovinové bunky poškodením ich schopnosti tvoriť nové chromozómy, takže sa nemôžu rozmnožovať. Zrejme najpoužívanejší protirakovinový liek.
Cyklofosfamid: Poškodzuje genetický materiál, čím zabíja rakovinové bunky. Používa sa aj u oviec na uľahčenie práce s vlnou, takže vedľajším efektom môže byť pĺznutie, najmä u pudlov a starých anglickým ovčiarskych psov.
Mitoxantrón: Zabráni reprodukcii rakoviny znemožnením delenia chromozómov a ďalšieho genetického materiálu. Používa sa vnútrožilovo s menšími vedľajšími efektmi ako u doxorubicínu.
Tamoxifen: Blokuje receptory estrogénu a spomaľuje rast určitých nádorov citlivých na tento hormón. Užitočný hlavne u ľudí. U nesterilizovaných súk spôsobí silnú infekciu maternice.
Ľudské T-bunky: Rad ľudských buniek odobraných pacientovi s leukémiou, používané experimentálne u psov trpiacich pokročilou rakovinou prsníka. Tieto „prirodzene zabijacké bunky“ majú potenciál bojovať proti mnohým typom rakoviny.

V budúcnosti
Paklitaxel (Taxol): Zlúčenina derivovaná z kôry pacifického tisu. Zabraňuje rastu nádorov znemožnením delenia rakovinových buniek. Osožný u ľudskej rakoviny prsníka. V jednej štúdii veterinári vkladali na miesto chirurgického zásahu guľôčku podliehajúcu rozkladu alebo „časovanú kapsulu chemoterapie“, aby predišli opätovnému návratu nádoru po operácii. Ak sa táto metóda osvedčí, bude používaná u žien z chudobnejších, málo rozvinutých krajín, ktorým zatiaľ nie sú dostupné po chirurgickom zásahu žiadne liečivá.
Tangretín: Experimentálny liek pracujúci na „retinoid-x“ receptoroch nájdených v niektorých nádoroch prsníka. Výskum na potkanoch ukázal, že 77 percent nádorov sa zmenšilo jeho používaním v porovnaní s tretinou u tamoxifenom liečených nádorov a zdá sa, že tieto dva lieky by mohli pracovať ešte efektívnejšie pri použití súčasne.
Raloxifen: Používaný na osteoporózu u žien, sľubuje prevenciu ľudskej rakoviny prsníka. Prebieha výskum porovnávajúci ho s tamoxifenom.
Talidomid: Zastavuje tvorenie nových ciest prívodu krvi. Pri používaní v období skorej gravidity spôsobuje vážne defekty plodu, ale práve preto, že šírenie rakoviny záleží na novom prívode krvi, výskumníci žasnú nad jeho antirakovinovým potenciálom. Klinické testy vo vývoji.

Ako sa rakovine vyhnúť
Experti tvrdia, že 75 percent psov s rakovinou prsníka môže žiť zdravý, plnohodnotný život pri včasnom náleze. Tu je zopár tipov na to, ako uchovať zdravie vášho psíka:

Hľadajte varovné znaky
Kontrola ranných znakov rakoviny zaberie menej ako jednu minútu mesačne. Jednoducho prebehnite rukami po hrudi psíka dolu až k jeho brušku, prevráťte ho na chrbát a pozorujte jeho bradavky. Hľadáte:

* Hrčku na alebo v blízkosti bradavky. Veľmi malé hrčky sa môžu objaviť aj zmiznúť s obdobím hárania a sú zvyčajne cítiteľné
   približne jeden mesiac po skončení menštruácie. Akákoľvek hrčka, aj tá najmenšia, môže mať rakovinový pôvod.
* Opuchnutý alebo horúci prsník.
* Bradavka, z ktorej kvapká tekutina – oboje číra alebo krvavá.
* Pokožka s jamkami alebo so zmenenou farbou okolo bradavky.

Kastrácia
Niekomu sa takáto prevencia môže zdať brutálna, je však pravdou, že psi vykastrovaní, respektíve sterilizovaní pred prvým háraním nemajú takmer žiadnu šancu dostať rakovinu prsníka. Ohrozenie objavenia rakoviny sa zvyšuje s každým úspešným prežitím hárania až po dva roky života, kedy je prevenčný efekt kastrácie už len minimálny.

Opýtajte sa veterinára
Každoročná veterinárna prehliadka je nevyhnutná. Veterinár je poistkou vášho domáceho vyšetrenia a navyše skontroluje hlboko uložené lymfatické uzliny, ktoré môžu prezrádzať znaky ochorenia. Samozrejme, ak nájdete nejaké varovné znaky medzi termínmi pravidelnej prehliadky, zamierte k veterinárovi neodkladne. Skorý nález znamená veľkú pravdepodobnosť úspešnej liečby.

Lea Červeňanská

<< späť