Príprava na šteniatko

Takže, mládež, hneď na začiatku si vysvetlime to najdôležitejšie... Vlastnenie šteniatka znamená extra zodpovednosť a voľba plemena bude vyžadovať pozorné zváženie. Rozhodli ste sa zadovážiť si zvieratko? Predtým, ako sa rozhodnete pre jazvečíka, boxera, dalmatína alebo kríženca, mali by ste si ujasniť, čo vlastne od vášho budúceho psíka očakávate. Má sa stať iba vaším veselým kamarátom, alebo aj spoločníkom na tichých prechádzkach staršieho človeka? Alebo bude váš spoločný záujem jogging?

Otázky veľkosti
Existuje zopár všeobecných tipov, ktoré by vám mohli pomôcť rozhodnúť sa. Čím väčšie mesto a čím menší je váš dom alebo byt, tým menší by mal byť psík. Nemecký ovčiak by sa v malom podkrovnom byte určite necítil práve najlepšie... Temperamentné plemená vyžadujú priestor a pozornosť. Rady chodia na prechádzky (ale to nakoniec predsa všetci štvornohí), rady robia spoločnosť bežcovi či cyklistovi, nechajú sa zamestnať a v neposlednom rade potrebujú prísne vedenie.
Nie vždy je nevyhnutné, aby mal pes prístup na záhradu. Naopak, môže sa v nej veľmi skoro začať nudiť. Každý deň vonia rovnako a nie je v nej veľa podnetov na nové vzrušujúce zážitky. Pre psíka je oveľa dôležitejšie a zaujímavejšie ísť sa prejsť so svojím pánom. Takto predsa zažije veľa srandy... Stretne nových ľudí, chlpatých kolegov a nechá sa zaujať a zabávať novými prostrediami. Na vhodnom mieste bude mať psík možnosť behať po okolí, vyvádzať s inými psami a aportovať koľko a ako bude chcieť.
Mali by ste taktiež zvážiť, či chcete psa alebo sučku. Samec často zvykne byť dominantnejší a sebavedomejší, zatiaľ čo sučky bývajú oddané a viac priľnú k domovu.
Plemeno a pohlavie psa, ktoré si nakoniec vyberiete, vyžaduje pozorné zváženie, aby ste sa uistili, že váš spoločný život bude radosťou pre oboch, vás aj vášho psa.

Udomácňovanie
Nové prostredie môže spočiatku naplniť šteniatko úzkosťou, ale vďaka niekoľkým menším prípravám sa bude ľahko cítiť ako doma.
Potrebujete mu poskytnúť vhodné lôžko. Stará krabica alebo kôš so stenami zdvihnutými od zeme je adekvátnou "posteľou" pre rastúce šteňa.
V tomto štádiu, keď šteniatko rado hryzie, presvedčte rodičov, aby nemíňali príliš veľa na drahé lôžko. Jeho vnútro by malo byť vystlané starou prikrývkou, aby sa maličké mohlo schúliť do niečoho mäkkého a teplého.
Pre lôžko by ste mali vybrať relatívne tiché miesto, kde by si psík mohol nerušene oddýchnuť kedykoľvek, keď bude unavený. Mnohí ho určite nájdete v tichom kútiku kuchyne alebo obývacej izby. Je možné, že budete chcieť tento priestor oddeliť od rušného života vašej domácnosti, aby ste šteniatku umožnili vytvoriť si brloh, kde sa bude môcť cítiť v bezpečí.
Psík by mal mať svoje vlastné misky na vodu a jedlo. Navrhnuté by mali byť tak, aby mu umožnili jesť a piť pohodlne bez namáčania nosa a uší. Pred príchodom šteniatka majte pripravenú určitú zásobu potravy. Od chovateľa zistite, na akú stravu je zvyknuté. Niekoľko dní je lepšie ho kŕmiť osvedčeným.
Všetky šteniatka rady hryzú. Je to prirodzený jav, ktorý pomáha procesu prerezávania zubov. Obkoleste to svoje dostatkom vlastných hračiek, čo obmedzí jeho chuť vyberať si časti vášho nábytku. Hračky nemusia byť zložité. Hlavne sa uistite, že sú netoxické a dostatočne veľké na to, aby sa nedali prehltnúť. Nie je na škodu veci, keby boli relatívne nezničiteľné. Prehltnuté predmety môžu ostať zaseknuté v hrdle, v žalúdku alebo v črevách, čo môže viesť k vážnym ohrozeniam života šteniatka.

Posledné zásahy
Hoci nebudete môcť šteniatko brávať hrať sa s inými psami, pokiaľ nebude kompletne zaočkované, aj tak si zaobstarajte vhodný obojok a vodidlo. Obojok by mal byť mäkký a vhodne priliehavý. Počas prvých dní postačí, ak ho psíkovi nasadíte na krátky čas, kedy naňho budete môcť dohliadať. Nemal by byť tesný, pretože to je pre psa nepríjemné, ale ani príliš voľný, aby sa na prechádzke nezachytával o rôzne predmety. Možno zvážite výber obojku s rýchloodopínacou časťou. Denne obojok kontrolujte a počas rastu psíka ho uvoľňujte podľa potreby. Nekupujte škrtiacu reťaz! Pri nesprávnom zaobchádzaní by mohla na krku šteniatka spôsobiť nenapraviteľné škody.
Taktiež budete potrebovať kefu a hrebeň - typ závisí na dĺžke a kvalite srsti plemena. Požiadajte chovateľa o ukážku správneho česania vášho psíka a o odporúčanie vhodného náčinia.
Ubezpečte sa, že máte meno a adresu veterinárnej pohotovosti. Ak žiadnu nepoznáte, zbehlý chovateľ alebo priatelia, ktorí zvládli rodičovskú prekážku a vlastnia psíka o čosi skôr než vy, vás iste s miestnymi zariadeniami oboznámia.
Pokiaľ je šteňa malé, držte všetko, čo by preň mohlo byť u vás doma nebezpečné, preč z dosahu! Môže poškodiť a rozhrýzť čokoľvek, čo nájde, vrátane kvetov a elektrických káblov.
Na záver prezrite, či je pletivo oplotenia v záhrade bezpečné a či v ňom nie sú malé diery, cez ktoré by šteniatko mohlo zmiznúť. Uistite sa, že sa vaša brána poriadne zatvára a že ju psík nebude mať možnosť podliezť, alebo sa cez ňu predrať. Bazény a rybníky musia byť zakryté.

Lea Červeňanská

<< späť