AKO PREZIMOVAŤ?

 

Každý zbehlý kynológ nám dá za pravdu, že zima je až na niektoré výnimky nepriateľom každého plemena. Nech je dlhosrsté, krátkosrsté, drôtosrsté, jednoducho, ako sa aj človek sám pripravuje na zimné obdobie, rovnako treba pripraviť aj psa. A keď už aj na niečo zabudnete, štyri dôležité faktory by ste nemali zanedbať za žiadnych okolností. Máme tým na mysli kŕmenie, zdravotnú starostlivosť, umiestnenie a zamestnanie psa. Pri ráznom dodržaní základných náležitostí súvisiacich s týmito faktormi bude zima pre vášho psa vskutku iba prechádzkou cez najťažšie ročné obdobie.

 


 

KŔMENIE

Hneď na úvod je vhodné vedieť, že v zimných mesiacoch nie je vhodné preferovať u psa diétny deň, kedy mu neposkytnete žiadnu potravu. V zime musí byť kŕmený pravidelne každý deň. Na sklonku jesene je vhodné zvýšiť dávky potravy do takej miery, aby váš pes mal v decembri, kedy už krajinu podľa očakávania bude pokrývať sneh, väčšiu telesnú váhu aspoň o 1,5 až 2,5 Kg. Tento mierny nárast váhy by mal pretrvať až do polovice jari.

Z hľadiska úpravy potravy je dôležité kŕmiť psa vlažným alebo iba mierne teplým pokrmom. Najvhodnejšia a najosvedčenejšia potrava pre zimné mesiace je zmes kvalitného značkového krmiva, uvarených kúskov hovädziny, väčšieho množstva vody a vybraných kostí. Táto „špecialita“ má dobrý vplyv na chrup, ktorý je v zime z dôvodu úbytku živín značne ohrozený. Taktiež sa tým dosiahne to, že takto kŕmenému psovi stačí podať vlažnú vodu iba raz za deň, pretože zvyšok potrebných tekutín pojmú počas stravovania.

Okrem kvalitného chodu je vhodné podať psovi vo večerných hodinách masť, slaninu, opražený chlieb, rastlinný tuk... Ak je totiž jedinec podvyživený, bude celú zimu mrznúť. Svoju energiu zužitkuje neprestajným trasením sa, čím dôjde k stavu, kedy sa prestane obnovovať jeho ochlpenie. Začne strácať lesk, vypadávať, v spodných partiách budú rásť biele páperové chlpy, začne aj na bokoch ušníc... Ak u takého psa zdvihneme dávky potravy, daný záporný proces sa zastaví, ale k úplnému zregenerovaniu ochlpeniu dôjde niekedy až na jar.

 

UMIESTNENIE

Ak ide o bytového psa, najdôležitejšie je zabezpečenie dostatočného pohybu. Napríklad mu treba udeľovať pokyny, alebo s ním denne aj viackrát ísť na prechádzky, bez ohľadu na treskúci mráz vonku. Z vyhriateho bytu ho však treba vyniesť postupne. Náhlym teplotným rozdielom sa odporúča vyhnúť! Tempo nasledujúcej prechádzky nech určuje pes, ale ak to začne preháňať, je vhodné pribrzdiť, aby sa nezadýchal a nelapal príliš veľa chladného vzduchu, pretože to povedie k zápalu pľúc. Najvhodnejšia je prechádzka, počas ktorej máte psa na vodítku a on pri vás iba poklusáva. Nebezpečné sú pre psa v zimných mesiacoch rôzne chemické soli, ktorými ľudia upravujú šmykľavé chodníky. Spôsobuje rôzne poranenia labiek, ekzémy. Predísť sa tomu dá použitím ochranného spreja alebo masti, ktorými treba ošetriť labky psa ešte pred prechádzkou. Po jej ukončení je však nutné ochrannú látku z labiek psa odstrániť, pretože do seba absorbuje tie soli a ponechaním na labkách to môže mať nedozerné následky. U psov umiestnených v kotercoch je situácia o čosi zložitejšia. Najväčšou potrebou je vhodná búda. Lepšie, než sú tie, ktoré majú chovatelia v Amerike a Kanade, asi ani nepoznáme. V týchto typoch hravo prezimujú aj krátkosrsté plemená. Samozrejme, tieto zámorské búdy sa od tých našich klasických v mnohom odlišujú. U nás si totiž veľa chovateľov potrpí na vysokú a priestrannú búdu s veľkým vstupným otvorom a šikmou strieškou. Pritom pes absolútne nepotrebuje, aby jeho „spálňa“ bola vysoká, pretože v nej nechce sedieť, skákať, ani pohodlne stáť. Týchto potrieb sa nabaží vo voľnom priestranstve. V mínusových mrazoch zahrieva pes svoju búdu iba vlastným teplým dychom, takže vysoká búda s veľkým vstupom mu nepridá na pohodlí. Vlastným pričinením dokáže vyhriať len nízku búdu  s primeraným vchodom, ktorý je vhodné prikryť nejakou dekou. Materiál, z ktorého bude búda vyrobená, musí byť v každom prípade priaznivý pre tkanivo psa. Medzi také zaručene patrí mäkké drevo ihličnanov. Tvrdé druhy drevín sú nevhodným materiálom, nakoľko neudržiavajú teplo v takej intenzite ako, povedzme, smrekové alebo borovicové drevo.

Pre domácich majstrov prinášame „odpozorovaný“ návrh stavby už spomínanej osvedčenej búdy, akú používajú chovatelia za veľkou mlákou. Tajomstvom dobrých tepelných vlastností takejto búdy sú 3 vrstvy stien. Z vonka je doska ihličnatého dreva, v strede latky osadené husto popri sebe a vo vnútri opäť doska z ihličnanu. Ideálna hrúbka takejto steny sa pohybuje v rozmedzí 70 až 80 mm. Na strechu sa hodí doska hrúbky minimálne 25 mm, avšak nie v celku, pretože treba myslieť aj na úzke vetracie škáry. Z hľadiska lepšieho tesnenia a ochrany pred vodou je nutné na strechu a podlahu búdy osadiť izolačnú vrstvu, najlepšie z gumy.

Zabúdať však neslobodno na parazitov. Tí nespia ani v zime! Do búdy by každý chovateľ mal aspoň raz za mesiac nahádzať predpísané množstvo prášku proti blchám, ktorý metličkou rozmetá aj po bočných stenách. Ako podstielka je najlepšia čistá slama. Práškom alebo sprejom proti blchám treba aspoň 3 razy za mesiac ošetriť aj psa, pretože riziko ekzému je v zime najvyššie. V tomto ročnom období sa aj vyškrabané jazvy hoja ťažšie.

Veľa chovateľov si možno povie, že výška búdy vôbec nie je podstatná, avšak tým sa dopúšťajú omylu. Ak si uvedomíme, že vlci, líšky a šakaly zimujú v brlohoch, ktoré si sami vyhrabali, je logické, že pes ako ich vzdialený príbuzný taktiež nepotrebuje vysoký príbytok. Dôkazom toho je aj Sibírsky Husky alebo Malamut, teda severské plemená, ktoré si v horúčave 35 °C vyhrabú do zeme žľab iba takých rozmerov, aby sa doň zmestili na tesno. Búda správnych rozmerov je zárukou dobrého a zdravého prezi-moania psa. Dobré rozmery jej konštrukcie vám zabez-pečia prostredie, ktorého teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 15 až 18 °C aj pri vonkajšej teplote -20 °C.

ZAMESTNANIE PSA

Nesmierne dôležitá je každodenná starostlivosť a pravidelný kontakt so psom. Držanie psa na dvojmetrovej reťazi je rázne nevhodné aj v v lete, nieto ešte v zime. Napájanie studenou vodou je v chladných mesiacoch priam vyhľadávanie zdravotných problémov a ak to bude sprevádzať potrava chudobná na kalórie typu pomyje, suchý chlieb a podobne, tak po uplynutí zimy zaručene nebudete mať prezimovaného psa, ale prezimovanú živú trosku. Pomyje a iné zvyšky ľudskej potravy iba natuchnú, ale silu a energiu mu nedodajú.

Pes musí žiť aj v zime blízko svojho pána, ktorý sa oň musí starať viac, zaoberať sa ním pravidelne. V našich končinách je využitie bežeckého pásu neobvyklým javom, ale vo vyspelejších krajinách je úplnou samozrejmosťou. V zimných mesiacoch pomáha dril psa na takomto zariadení udržiavať jeho fyzickú kondíciu v norme. Žiaľ, u nás je zohnať malý bežecký pás priam nemožné, pritom v USA sa bežne predávajú aj pre mačky, škrečkov... Najlepšie stroje pre domácich miláčikov v relatívne prijateľnej cene 180 – 300 dolárov ponúka Danny Goodson (adresa: 2720 Fillips Lane, Texarkana TX 75501 USA). Prezradíme vám, že podľa prospektov zasielaných jeho firmou si tí šikovnejší dokážu okopírovať a vyrobiť vlastný prístroj aj sami.

Samozrejme, takéto zariadenie nemôže nahradiť beh vo voľnej prírode, ale na odčerpanie prebytočnej energie psa je priam stvorené. Pracovného psa však treba nosiť na cvičák aj v zime, pretože náhla strata kontaktu s týmto prostredím môže zmariť výsledky predošlej práce. V byte je vhodné preháňať psa aportovaním rôznych vhodných predmetov, ukrývaním obľúbenej hračky psa, ktorú mu prikážete hľadať...

Akákoľvek nápaditá činnosť vám pomôže psa zamestnať, a ten si ani nevšimne, že už má zimu za sebou. Nehovoriac o tom, že kontakt a hry s pánom mu upevnia veselú a hravú povahu. Vždy je to lepšie, ako keby mal svojou energiou mrhať na mrznutie a trasenie sa od zimy.

Peter Kováč

<<< späť