PREPRAVA PSA V AUTE

Existuje množstvo problémov týkajúcich sa chovania psov, ktoré v skutočnosti ani problémami nie sú, ale ľudia o nich predsa diskutujú. A potom, sú tu ozajstné problémy, ktoré môžu prerásť až v tragédiu, ale tie sa nám zasa zdajú byť malicherné, a preto sa nimi vôbec nezaoberáme. Ruku na srdce, koľkí z vás sa niekedy zamysleli nad tým, či svojho psa prevážate v automobile správne? Koľkí z vás sa zamysleli nad pohodlím psa alebo nad tým, čo môže nesprávne prevážaný pes spôsobiť povedzme pri takej havárii? A to už ani nehovoriac o tom, že tú haváriu môže spôsobiť práve pes.

Najčastejším a jednoznačne najjednoduchším spôsobom prevážania psa v automobile je zaiste ten, ktorý prevádzkuje (u nás!) 90% chovateľov. Otvoria dvere k zadným sedadlám a svojmu miláčikovi dajú jednoduchý povel: HOP! Poslušný psík skočí do kabíny, roztiahne sa a všetko ostatné nechá na svojho pána. Lenže pri každom takomto prevoze psa si treba uvedomiť, že ste riziko havárie vy sami zvýšili o niekoľko percent, pretože, či sa to už niekomu páči alebo nie, pes je len zviera, ktoré si neuvedomuje rizikovosť našich technických sluhov. Je to tvor, ktorý vníma množstvo vecí a často koná pudovo. Ako sa vraví, náhoda je blbec... Človeka môže obísť tisíckrát, ale raz môže spôsobiť veci, ktoré nás potom budú trápiť celý život.

Príkladom pre takúto nešťastnú náhodu a nesprávne prevážanie psa v automobile je prípad z Nemecka, kde na zdanlivú maličkosť doplatili životom dvaja rodinní príslušníci istého chovateľa. Bol horúci letný deň a celá jeho rodina, teda on s manželkou, dve deti a pes, sa vybrala mimo domov. Chceli sa okúpať a tak pri vode odstavili auto, ale šofér nechal trocha pootvorené strešné okno, aby po návrate nebolo v kabíne strašne dusno. Keď sa vrátili, najprv šlo všetko hladko, ako vždy predtým. Lenže odrazu pes začal byť nervózny a vždy sa snažil dostať pod predné sedadlá. Výstražné upozornenia ľudskej posádky, aby s tým prestal, ho na chvíľu pribrzdili, ale potom zrazu skočil do prednej časti auta... Došlo k havárii, ktorú neprežila manželka, jedna dcérka a ani pes. Pri obhliadke havarovaného automobilu sa vo vnútri našla aj zdochlina vtáka, ktorá dala aspoň čiastočné vysvetlenie tragédie. Práve tento operenec sa dostal cez neuzatvorené strešné okno do kabíny. Ľudia v aute si ho nevšimli, ale pes áno, a tak ho chcel za každú cenu chytiť. Keď mu v tom bránili zo zadnej časti auta, skúsil to z prednej. Ako pes si totiž vôbec neuvedomoval riziko havárie. Vlastne ani nevedel, čo to tá havária v skutočnosti je.
Samozrejme, niečo také sa stane raz z tisícky prípadov, to je pravda, ale kto z nás si môže byť istý, že krutá voľba osudu nepadne najbližšie práve na neho? Celé sa to môže zomlieť aj tak, že na vine nebude nevedomosť ani pudové konanie psa. Jednoducho šofér prudšie zabrzdí, pretože na ceste sa nečakane objaví prekážka a náš ľahší psík razom poletí do prednej časti automobilu a... Nik tu nikoho nechce strašiť, ale taká je pravda. U nás sa totiž stalo módnym trendom podceňovať bezpečnosť premávky. Zdá sa mi totiž absurdné, aby niekto zaisťoval svojho psa bezpečnostnými pásmi.

Prevážanie psa v kabíne automobilu iba tak na zadných sedadlách má však aj ďalšie nevýhody, ktoré už nie sú až také nebezpečné, ale nerobia dobré meno chovateľovi. Množstvo chlpov a rôznych fľakov! Taká je vizitka nevhodného prevážania psa. Jasné, nám „psíčkarom“ to nevadí, ale čo priateľom, známym, ktorí psa nechovajú a požiadali nás, aby sme ich odviezli na nejakú oslavu? Vyobliekaní si asi sotva budú chcieť sadnúť na tú špinu, aj keď chovatelia psov to za špinu nepovažujú. Bez urážky, hygienické to zas určite nebude...
Viacero chovateľov sa z daným problémom už síce ako-tak vysporiadalo, ale naskytá sa otázka, či naozaj dobre. Do oka im padli viacúčelové prepravné boxy, ktoré im v čase výstav poslúžia ako klietky pre miláčikov. Nuž, je to naozaj lepšie ako prevážať psa na zadných sedadlách, pretože sa tým eliminovala väčšina rizík, ale v takomto prípade sa všetky záporné javy preniesli na psa. Spomínané prepravné boxy sú totiž priestorovo nevyhovujúce, pes sa v nich cíti stiesnene a taktiež je problém z ich zabezpečením proti nežiaducemu pohybu. Auto pribrzdí a takýto prepravný box sa zákonite posunie. V priebehu jednej jazdy sa tento jav opakuje aj stokrát, čiže pes si musí vytrpieť sériu nárazov, úderov... Každopádne je to už z hľadiska odstránenia možných rizík lepší spôsob prepravy, než voľne nechať psa na zadných sedadlách v automobile.

No a keď už toľko kritizujeme, bolo by vhodné poukázať aj na jednoznačne najlepší a najefektívnejší spôsob prepravy psa v automobile. Ten predstavujú prepravné boxy vyrobené na mieru batožinového priestoru auta. Tie využívajú celý priestor „kufra“, takže pes sa necíti stiesnene a má toľko priestoru, aby sa natiahol, alebo vykonával ľubovolné pohyby, ktoré v danej chvíli chce vykonať. Prepravný box na mieru je teda nadmerný, čo môže spôsobiť problémy s batožinou, ale tento problém si už musí doriešiť majiteľ psa sám. Čiže tento spôsob prenáša nežiaduce javy na človeka... Treba si však uvedomiť, že ide o prepravný box na mieru, čím je zaručene znemožnený akýkoľvek nežiaduci pohyb, či už pri brzdení alebo prudkom odbočovaní. A čo je najdôležitejšie, takýto spôsob prepravy zvierat vyhovuje striktným podmienkam krajín EÚ, kde poniektoré používanie takýchto prepravných boxov vyslovene vyžadujú. Takéto prepravné boxy sú väčšinou typizované a ich výrobcovia nezabúdajú ani na prívody čerstvého vzduchu. Pri tých modernejších boxoch dokonca spôsobom, kedy človek už vôbec nemusí stiahnuť v automobile okno a znepríjemniť tak jazdu sebe samému. Výhodná je pre našinca (zatiaľ) aj cena takýchto prepravných boxov. Zatiaľ čo v západných krajinách sa ich cena pohybuje okolo 400 až 600 EUR, u nás sú dostupné za podstatne nižšie ceny.
Využívanie prepravných boxov na mieru batožinového priestoru automobilu eliminuje všetky riziká na minimum. Jednoduchšie povedané, cestujeme tak, akoby sme v automobile ani psa nemali. Teda ak odrátame nutné zastávky, kedy je potrebné nášho miláčika vyvenčiť. Takýto spôsob prepravy však zaručene zabezpečuje vysoký stupeň bezpečnosti, odstraňuje rôzne nepredvídané udalosti, ktoré by mohli zapríčiniť tragédiu a šetrí interiér automobilu. Napriek rozdielu v cene medzi západnejšími krajinami a Slovenskom sa vám zdá byť cena takéhoto prepravného boxu trocha vysoká? Porovnajte si ju teda s nákladmi na opravu havarovaného automobilu (v tom najhoršom prípade), alebo s cenou poťahov sedadiel automobilu, ktoré budete musieť vymieňať o čosi častejšie, prípadne s nákladmi spojenými na ich časté čistenie... Konečné rozhodnutie je vždy na vás, ako budete odteraz svojho psa prevážať, ale zvoľte také rozhodnutie, ktoré neskôr neoľutujete. Aby ste potom nehorekovali: „Ja blázon, radšej som si mal zaobstarať ten prepravný box!“ To vás už potom cenovo vyjde naozaj draho.

Branislav Mathe

<< späť