VESELICA KYNOLÓGOV


Dlho som sa pohrávala s myšlienkou nadviazať na veľmi vydarené a medzi psíčkarmi obľúbené plesy v Krajnom a usporiadať takéto stretnutie kynológov vo fašiangovom období. Hoci už jeden reprezentačný ples máme... Šampión Šampiónov je prestížnou udalosťou, vyvrcholením výstavnej sezóny a je spojený so súťažou psov – šampiónov. Náš ples mal byť neformálnym stretnutím psíčkarov, na ktorom by sme si mali povedať to, čo nestihneme počas roka. Stretnúť by sa mali nielen tí, ktorí nemajú psa šampióna, alebo si chovajú psíky len pre radosť, ale aj sympatizanti psov.

 


 

Počas roka sa väčšinou stretávame v rýchlom tempe – „Ahoj, ako sa máš, čo nové?“ – a utekáme priniesť misku s vodou, alebo do kruhu, lebo práve sme na rade. Aj naše oblečenie je neformálne, dosť často poznamenané túliacim sa psíkom, ktorý práve čľapol do kaluže s vodou, alebo sa o nás milo obtrel, a nie bez následkov.

A tak sme si s Vlastom Vojtekom pri kávičke povedali, že by nebolo zlé pripraviť ples. Veď práve vo februári bola jedna-jediná  sobota voľná, kedy sa žiadna väčšia výstava nablízku nekonala. Tak prečo to nevyužiť? Až do konca tohto roku asi už iná voľná nebude. Slovo dalo slovo a spustila sa organizačná plesová lavína.

Tip padol na štvorhviezdičkový hotel Kormorán v Šamoríne - Čilistove, ktorý nás privítal krásnym prostredím a perfektnou obsluhou. Otvorenie sa nieslo v znamení orientálnych tanečníc skupiny Hárem  pod vedením pani Marty Augustínovej. Nielen že naladili prítomných do tanca, ale niektorých z nás, ako, napríklad, chovateľa chrtov Patrika Csehyho predstavili v celkom netradičnom svetle, pretože svojím brušným tancom mnohých z nás očaril. Ušľachtilú, záslužnú, humánnu a nedocenenú službu svojich psov (canisterapiu) nám predstavila pani Fridrichová. Jej rozprávanie pohlo srdcom mnohých z nás. Úsmev a tanec 12-ročného foxíka sa páčil aj pani  redaktorke a kameramanovi STV v programe Blesk, ktorá ho zaradila  do šotu vysielanom na STV l .

A aký by to bol ples, keby sme nemali celebrity? Mnohé z našich verných odviali povinnosti za prácou, ale svojou prítomnosťou nás veľmi potešil jedinečný hudobník  Laco Lučenič – v poslednom  čase známy ako porotca zo Superstar, ktorý prišiel aj so svojou manželkou a producentkou Gabikou. Hudba bola naozaj ozdobou tohto plesu. Nielen bratislavská skupina Rain ulahodila mladšiemu osadenstvu svojou rockovou nádielkou, ale potešila aj staršie ročníky hudbou 60-tych rokov, pričom sa v jednej piesni dal strhnúť k spevu aj Laco Lučenič. Musím však konštatovať, že aj DJ zvládol svoju úlohu perfektne k spokojnosti všetkých.

Veľmi nás potešila aj prítomnosť pani Zdenky Jílkovej – podpredsedníčky ČMKJ a z pestrej plejády rozhodcov nás poctili pani MVDr. Ridarčíková, Mgr. Staviarska, MVDr. Seman, Dr. Janek, Vojtek , Cwieceková,  Mgr. Janeková...

Pôvabné modelky v podobe yorkšírskych teriérov a cairn teriérov z chovateľskej stanice  Scarabeus a zo Sengetova vyladili úsmev na každej tvári. Tieto l-5 kilové stvorenia, na rozdiel od „ pretučnených“ 40 kilových modeliek iných agentúr, predviedli svoje modely pôvabne a ladnosť ich pohybov sa s nimi ani  nedala porovnať. Krásne oblečenie bolo z dielne pani Ing. Oľgy Gregorovej. Ďakujeme týmto Ing. Helge Fodorovej, pani Burtdášovej a ostatným za milé spríjemnenie večera. Poďakovanie patrí aj Anke Cwiecekovej,  sponzorom a Slovenskej kynologickej jednote, pod záštitou ktorej sa ples konal.

Mnohí sme boli prekvapení, keď sme sa stretli na plese, ako nám to sluší a vlastne, že sme celkom pohľadní ľudia – a to  platilo až do skorých ranných hodín.

Dúfam, že podobné stretnutia sa stanú tradíciou a už dnes sa tešíme na budúcoročný ples.

Foto: Dominik Štofek

Viera Janeková

<<< späť