Čo majú spoločné
norwich a norfolk teriér?


SPOLOČNÁ HISTÓRIA NORWICH - NORFOLK
Prvé zmienky o plemene pochádzajú z Anglicka z roku 1 800. Hovorí sa o plemene, ktoré je neohrozené v boji, ale zároveň pozorné k svojmu pánovi, bez ktorého prítomnosti sa nezaobíde.
Norwichtský a Norfolkský teriér boli spočiatku jedným plemenom. Bol to pes farmárov východného Anglicka. Sú to plemená natoľko blízke, že ešte v 50 rokoch tohto storočia boli považované za jedno plemeno. Vo vrhu sa rodili šteniatka norwicha aj norfolka. V tom čase sa uprednostňoval norwich. Norfolkom uši kupírovali, aby im stáli.Našli sa však aj chovatelia, ktorým sa páčili uši zvesené. Aby to dosiahli, vešali šteniatkam so vspriamenými ušami na uši malé závažia. Dosiahli uši, ktoré neviseli ani nestáli tzv. polostojace.
Ako sa to všetko začalo. V roku 1 209 bola založená skupina študentov a majstrov univerzity v Cambridgi. Budovy sa temer hýbali množstvom potkanov, tak si študenti kupovali u obchodníka “Doggy” Ch. Lawrenca malé nízkonohé teriéry s hrubou srsťou červenej alebo trieslovej farby. Títo psi boli údajne kríženci írskych a jorkšírskych teriérov. Boli to predchodcovia norfolka a norwicha.
Spočiatku boli v Anglicku tieto psy využívané pre svoju veľkosť na chytanie potkanov. Neskôr sa využívali taktiež pri love líšok. Pes mal za úlohu vyduriť líšku, ktorá utiekla pod zem z brlohu. Rany a jazvy, ktoré utŕžil, sa nazývali čestnými a nevadili ani pri predvádzaní jedincov na výstavách. Tento malý teriér zľahka vnikol dnu a von do úzkej líščej chodby. Keďže lovili vo svorke, stali sa Norfolk a Norwich omnoho socializovanejšími ako ostatné teriéry.


Norwichský teriér - vyskytujú sa často psy pšeničnej farby
alebo tzv. "Grizzle" (sivé psy)

Norfolkský teriér - u neho prevláda
mavočervená farby srsti


POVAHA NORWICH - NORFOLK
Norwich a norfolk majú identickú povahu. Sú jedni z najmenších teriérov, veľmi tempramentní,  milujúci svojho pána a predovšetkým deti. Obe plemená nevyvolávajú konflikty, ale neodmietnu žiadny boj ani so súperom niekoľkonásobne väčším.
Tieto psy sú pevne presvedčené o svojej dôležitosti a podľa toho sa aj chovajú.
Ich povaha  je naozaj výnimočná.
Sú to pozorní priatelia a veľkí komici.  Určite ste videli komédiu “Best in Show” z roku 2000, kde bol hlavný hrdina norwich Winky.
Sú taktiež neohrození ochrancovia, aj keď pri svojej veľkosti sú obranné schopnosti skôr symbolické.
Norwich aj Norfolk potrebujú k svojmu spokojnému životu prítomnosť človeka. Nie sú to psi vhodní do koterca. Napriek tomu, že radi trávia čas vonku, na dvore, prítomnosť človeka vyžadujú. Sú to psi, ktorí neradi zostávajú sami. Ak vás budú môcť sprevádzať, budú šťastní a bezproblémoví.
Milujú hračky. Aportujú radi a celé hodiny. Vzrušenie pri hre prejavujú štekotom a typickými energickými skokmi.
Sú to teriéri ako jedni z mála, ktorí sa chovali vo svorkách. Napriek tomu by malo byť držanie psov vo svorkách premyslené a usporiadané, aby nedochádzalo k zbytočným konfliktom.
Výstavného jedinca je potrebné pravidelne trimovať a vyčesávať, aby sme dosiahli kvalitnú tvrdú srsť. Na výstavy je úprava srsti nutná.

POROVNANIE ŠTANDARDU  NORWICH-NORFOLK
Norfolk a Norwich teriér sú malé, nízke, náruživé psy, kompaktné a silné, s krátkym chrbtom, dobrej substancie a kostí. Čestné jazvy po boji sú na tele prípustné.
Patria medzi najmenších z teriérov, sú to  "démoni" medzi psami svojej veľkosti. Sú milí, s nehašterivou povahou, aktívni a vnímaví. Ich temperament je ostražitý a nebojácny. Ideálna výška je 25-26cm.
Na prvý pohľad nájdete rozdiel medzi plemenami pri pohľade na hlavu norfolka a norwicha. Jedným z najviditeľnejších rozdielov medzi plemenami sú uši. Uši norwicha sú v
zpriamené, dobre proti sebe sediace na vrchole hlavy. Stredne veľké, mierne zašpicatené na konci. Vynikajúco vzpriamené pri vzbudenej pozornosti, môžu byť položené na hlave pri nezáujme. Norfolk teriér má uši stredne veľké tvaru písmena V, na konci mierne zaguľatené, previsajúce dopredu tesne k tvári.
Lebka je u obidvoch plemien veľkorysá vzhľadom k telu, nepatrne zaguľatená s dobrou vzdialenosťou medzi oboma ušami. Papuľa je klinového tvaru a silná, dĺžka papule je o tretinu menšia ako vzdialenosť od tylového hrbu po stop, pričom stop je výrazný. Prioritou je papuľa čo možno najkratšia. U norfolka je dlhšia papuľa viac viditeľnejšia.
Oči oboch plemien sú oválneho tvaru, hlbšie posadené, tmavo hnedé alebo čierne. Ostražité, náruživé a inteligentné.
Papuľa má priliehavé pysky, silnú čelusť, zuby silné, pomerne veľké, perfektný korektný nožnicový skus. U niektorých jedincov môžeme vidieť menšie zuby. Správne a prednostné sú u oboch plemien zuby pomerne veľké vzhľadom na veľkosť čeľuste.
Telo norfolka aj norwicha je kompaktné, pričom norwich má zvyčajne kratší chrbát a jeho telo je podsaditejšie. Obe plemená majú rovnú líniu chrbta. Chovatelia vo svete majú snahu dosiahnuť extrémne krátke jedince v oboch plemenách. Treba si ale uvedomiť, že extrémne krátky pes nemôže mať dobrú a priestrannú mechaniku pohybu.
Krk býva dlhší spravidla u norfolka, avšak obe plemená musia mať krk silný a dobrej dĺžky, primerane zodpovedajúci správnemu celkovému vyváženiu a správne nasadený.
Nohy sú krátke, silné a rovné, lakte priľahlé k telu. Končatiny majú byť správne uhlené a  hrudník správnej veľkosti. Labky sú guľaté, husto pokryté srsťou medzi vankúšikmi, podobné mačke. Vyrovnané pri pohybe aj pri postoji. Pohyb je priestranný.
Aby bol chvost optimálny, mal by byť kupírovaný, nosený vzpriamene, kolmo na rovinu chvosta. Kupírovanie sa postupne v Európskych krajinách zakazuje a čoraz častejšie sa môžete stretnúť z jedincami nekupírovanými. Nekupírovaný chvost má byť primeranej dĺžky, husto ochlpený, ku koncu zašpicatený, čo možno najrovnejší, nosený veselo, čo možno najkolmejší na rovinu chrbta.
Srsť je rovnaká u oboch plemien - tvrdá, drôtená, rovná, ležiaca tesne na tele. Dlhšia a nepriliehajúca úplne tesne k telu na krku a pleciach. Srsť na hlave a ušiach krátka je hladká, mimo drobných fúzov a obočia. Prílišná úprava trimovaním je nežiaduca.
Jej farba má
odtiene červenej, pšeničnej, čiernej s pálením alebo farby grizzly. Biele znaky sú neželané, ale nie sú vylučujúcou vadou.

NORWICH-NORFOLK NA SLOVENSKU
Celosvetovo sú obe plemená veľmi vzácne, aj keď to nie sú plemená nové. Vo svojej zemi pôvodu, v Anglicku, stretnete na výstavách niekedy aj viac ako 100 jedincov. V Európe ich nie je viac ako 100.
Na Slovensku máme dve sučky norfolkského a dve norwichského teriéra.
Norfolkského a Norwichského teriéra nájdete v chovateľskej stanici Tweedledee Teddy – Bratislava.  Norwich teriéra vlastní taktiež MVDr. Zuzana Cigániková, chovná stanica Bhelliom - Žilina.

www.norfolkterrier.dog.sk
www.norwichterrier.dog.sk

Ing. Adriana Ladická

 

<< späť