Medzinárodná výstava psov Nitracanis
2. - 3. novembra 2002
Už VI. ročník medzinárodnej výstavay  psov Nitracanis, s udeľovaním čakateľstva na medzinárodného šampióna krásy, pod záštitou Slovenskej kynologickej jedoty a Medzinárodnej kynologickej organizácie FCI, sa uskutočnil počas prvého novembrového víkendu na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

Táto výstava, ktorej riaditeľom je Ing. Jarioslav Matyáš, si už získala svoje trvalé miesto v kalendári vystavovateľov a tak brány výstaviska privítajú počas dvoch dní takmer 2600 čistokrvných psov, viac ako 200 rôznych plemien. Majitelia nielen zo Slovenska, ale aj z ďalších šestnástich štátov Európy predviedli svojich psíkov na posúdenie renomovaným medzinárodným rozhodcom. Najviac zahraničných vystavovateľov bolo ako vždy z Českej republiky – 834, nasledovalo Maďarsko – 82, Poľsko – 64, Rakúsko – 39, Nemecko – 15, Rusko – 8, Taliansko – 7, Švajčiarsko – 6, Slovinsko – 6, Holandsko – 5, Belgicko – 4, Chorvátsko – 4, Rumunsko – 3, Litva – 1, Estónsko – 1, Ukrajina – 1.
Po prvýkrát na Slovensku posudzovali aj dvaja rozhodcovia z Japonska. Okrem nich tu boli rozhodcovia z Nemecka, Poľska, Rakúska, Maďarska, Ruska, Českej republiky a samozrejme aj naši domáci odborníci na psov. Rozdelenie plemien bolo taktiež v duchu našich zvyklostí a tak sa v sobotu posudzovali poľovné, severské a pastierske plemená, v nedeľu si prišli na svoje milovníci spoločenských plemien, chrtov a pracovných plemien. Okrem posudzovania exteriéru jednotlivých plemien, môhli návštevníci zhliadnuť počas trvania výstavy aj ukážky pretekov Agility. Dr. Valterová predvedla ukážky výcviku nášho národného plemena Slovenských čuvačov.
Súbežne s Medzinárodnou výstavou prebiehali aj klubové výstavy niektorých plemien. V sobotu to bola klubová výstava španielov, stredoeurópska výstava plemena shar – pei, špeciálna výstava plemena beagle, stredoeurópska výstava veľkých japonských psov, II. Európska výstava čiernych teriérov, špeciálna výstava špicov, špeciálna výstava beauceronov, klubová výstava flámskych bouviérov. V nedeľu sme mohli zhliadnuť IX. Európsku výstavu slovenských čuvačov, VI. Európsku výstavu československých vlčiakov, klubovú výstavu amerických kokršpanielov, špeciálnu výstavu retrieverov, klubovú výstavu šarplanincov a najpočetnejšia bola klubová výstava teriérov.
Takže výstavisko Agrokomplex v Nitre sa počas prvej novembrovej soboty a nedele stalo miestom stretnutia ľudí rôznych profesií, ktorých spája spoločná záľuba – láska k najstaršiemu priateľovi človeka, k psovi. A keďže sa hovorí, že kto má rád zvieratá, nemôže byť zlým človekom, stala sa Nitra cez prvý novembrový víkend slovenskou Mekkou dobrých ľudí.
Záverečné súťaže majú v Nitre vysoký štandard. Konferens zvládla opäť na vysokej profesionálnej úrovni pani Viera Staviarska, ktorá po oba dni posudzovalaaj súťaž mladých vystavovateľov JUNIOR HANDLING.
Súťaž o najkrajší pár psov v sobotu posudzoval známy maďarský rozhodca Kórosz András z Maďarska. Prvenstvo si vybojoval pár plemena škótsky teriér Gwendal Silvano della Quattrocento & Gia Sofia della Quattrocento poľského majiteľa Radeka Wysockeho. Na druhom miste sa umiestnili jazvečíky dlhosrsté trpasličie Winner della Canterana & Belle Amie z Kozíčku MUDr.Silvie Růžičkovej z Českej republiky. Na treťom mieste sa umiestnili flat coated retrieveri Yetti z Vlčích luk & Bessy Lenfir Aleny a Miroslava Fantu, taktiež z Českej republiky.
Najkrajšiu chovateľskú skupinu soboty sa dostalo cti vybrať rakúskemu rozhodcovi Franzovi Zimmermannovi. Na prvých troch miestach sa umiestnili chovateľské stanice z Českej republiky. Víťazstvo si vybojovala chovateľská stanica akít Go Haru Kaze Jarmily Hamplovej pred chovateľskou stanicou nemeckých špicov malých vlkošedých Po – Dog Petry Čejkovej. Ne treťom mieste skončila chovateľská stanica amerických kokeršpanielov Skar Line Ladislava Škareka.
Najkrajší dorast – pes soboty bol vybraný z jedincov, ktorí sa najlepšie umiestnili v triedach dorastu v rámci svojich plemien, pani rozhodkyňou z Maďarska Gyártfás Marianne Maďarska.Prvenstvo si vybojoval jazvečík hrubosrstý trpasličí Doctor Dam-Di-Dam Kalokagathia Fai Ing. Štefana Štefíka. Na druhom mieste sa umiestnil jazvečík hladkosrstý štandard Glenny Cheiron Bohemia Marie Filípkovej z Českej republiky a ako tretí skončil zlatý retriever Bren Scandinavia Finland Moniky Holickej.
Najkrajší dorast – sučka soboty. Táto súťaž bola Magdalenou Swietoň z Poľska. Na prvom mieste sa umiestnil írsky setter červený Jeny Meškov dvor Karola Meška. Na druhom mieste skončil Jack Russel Terrier Suzan´s Pride Bíbob rakúskej majiteľky Gabriely Thoma a ako tretí zlatý retriever A-My Wish of the Dream A Baluškovej zo Slovenska.
Najkrajší mladý pes soboty bol určený skúseným maďarským rozhodcom Tamásom Jakkelom a prvé tri miesta boli v tejto súťaži bez slovenského zástupcu. Víťazstvo získal škótsky teriér Gwendal Silvano della Quatrocentro Radka Wysockeho z Poľska. Na druhom mieste sa umiestnil anglický kokršpaniel Matchpoint´s Gazpacho Petra Studeníka z Českej republiky a ako tretí skončil dalmatín Panthera Unica Jackpot 2001 Gabriely Thoma z Rakúska.
Najkrajšia mladá sučka soboty bola vybraná nemeckým rozhodcom Bürgom Hermannom a k veľkej radosti slovenských kynológov sa z víťazstva tešili majitelia írskeho settra červeného Dolly Jay Slovak Base Leonard a Dagmar Sojkoví. Druhé miesto patrilo dalmatínovi Falcatus Stella-Deliah rakúskej majiteľky Gabriely Thoma. Na treťom mieste skončil škótsky ovčiak dlhosrstý Dancing Queen v.d. Blankenburg Zuzany Valníčkovej z Čiech.
Najkrajším veteránom soboty, ktorému titul zadal slovenský rozhodca Miroslav Stanovský, sa stal aljašský malamut Dsharmen z Rontu-Aru Marie Kůrovej z Českej republiky.
Najkrajší pár psov v nedeľu posúdila Oľga Morozová a prvé tri priečky patrili českým vystavovateľom. Ako prvé sa umiestnili nemecké dogy Glenn v. Himmelkron & Irma Dog – Lome, ktorých majiteľmi sú Jiřina a Václav Krsovi. Na druhom mieste skončili Chiapas Arcanus Ilíria & Chloé Arcanus Ilíria majiteľky Nadi Klírovej a na treťom shih – tzu Prime Moon Cha Cha Cha & Art Rose Premium Bohemia Lenky Bejčkovej.
Súťaž chovateľských skupín v nedeľu posudzoval v nedeľu riaditeľ výstavy Ing. Jaroslav Matyáš. Prvenstvo udelil chovnej stanici shih - tzu Bohemia Acro Jarmily a Antonína Podzemských z Čiech. Na druhom mieste sa umiestnila chovateľská stanica havanských psíkov z Farmy zvířat Evy Kratochvílovej taktiež z Českej republiky.
Najkrajší dorast – pes nedele bol vybraný z pomedzi najmladších kandidátov slovenským rozhodcom Bedrichom Mészárosom. Víťazstvo získal čierny teriér Malahovskiy Yavny Konkurent majiteľky E. Mersianovej z Ruska pred druhým dobermanom čiernym Emír z Tomky, ktorého majiteľkou je Jana Krajčírovičová zo Slovenska a tretím shar-peiom Oriental Jade Capo Di Tuti Capi majiteľa L. Engelshovena z Holandska.
Najkrajší dorast – sučka nedele bola určená Monikou Brezovou. Prvenstvo si vybojoval poľský chrt Nadia Lowiecka Dusza, ktorej majiteľkou je Barbora Bláhová z Čiech. Na druhom mieste skončil francúzsky buldoček Otka Homeros Slovakia Dany Burdovej zo Slovenska a ako tretí španielsky mastin Tecla de Valdejera českej majiteľky Lenky Erbenovej.
Najkrajší mladý pes nedele
bol vybraný nemeckým rozhodcom Bürgom Hermannom a stal sa ním pudel veľký biely Flavio Marco Bohemica Dany Holubovej zo Slovenska pred druhým bradáčom malým čiernym Don´t Forget Me v.d. Spikke Larisy Rezkovej z Čiech a tretím novofundlandský pes Kirk Douglas Bär vom Gelderland, ktorého majiteľom je Artur Ellwart z Poľska.
Najkrajšia mladá sučka nedele
bola vybraná rakúskym posudzovateľom Erwinom Deutscherom a bola ňou sučka čierneho teriéra Malahovskaja Plutovka, ktorej majiteľkami sú Leontyeva a Mersiyanova z Ruska. Na druhom mieste skončila predstaviteľka plemena čínsky chocholatý pes Meluzína Alexa Lachesis, ktorej chovateľkou a majiteľkou je známa slovenská chovateľka Alexa Šimovičová. Na tretej priečke sa umiestnila sučka havanského psíka Xentilka Lentilka z Farmy zvířat Evy Kratochvílovej.
Najkrajší veterán nedele
bol z najstarších kandidátov vybraný slovenským rozhodcom Dušanom Kurišom a prvenstvo si vybojoval čierny teriér Ljalja Chernaja Olex iz Chernoi Stali, ktorého majiteľka je E. Mersianova z Ruska pred dvoma slovenskými zástupcami a to druhým bradáčom malým korenie a soľ Dali Hessit, ktorého majiteľom je Ľudmila Krištofová a tretím predstaviteľom plemena čivava dlhosrstá Arjon Sorpresa, majiteľky Marcely Hanesovej.
Veľká cena národných plemien
bola posúdená osobou kompetentnou Ing. Jaroslavom Matyášom, ktorého aktivity v oblasti propagácie chovu národných plemien sú všeobecne známe. Na prvom mieste v tejto súťaži sa umiestnil československý vlčiak sučka Fibby Kollárov dvor, ktorého majiteľmi sú Jozef a Emília Kollárovci zo Slovenska. Na druhom mieste sa umiestnil slovenský čuvač sučka Orava Janin ranč, ktorého majiteľom je Walter van Kerckworde z Belgicka a ako tretí skončil ďalší československý vlčiak sučka Askia Slnečný dvor Ľuboša Medveckého.


Najkrajší pes výstavy s titulom BIS: anglický buldog Fenyes Hold Dream at Jubilee,
maj: slovinská chovateľská stanica Kennel Jubilee

I. skupinu FCI posudzoval pán Tomasz Borkowski z Poľska. Víťazom sa stal predstaviteľ plemena bearded kólia Scottsdale Esquire majiteľov Jaroslava a Roman Dejmkovi z Českej republiky. Na druhom mieste sa umiestnil bobtail Agnes ze Starého Hradiště, ktorého majiteľmi sú Jaroslav a Ludmila Jurkovi z Českej republiky a na treťom mieste skončil slovenský čuvač Orava Jani ranč, ktorého majiteľom je Walter van Kerckworde z Belgicka.
II. skupinu FCI
posúdil taktiež poľský rozhodca Jan Gajewski. Prvenstvo si vybojoval predstaviteľ netradičného plemena anglický buldog Fenyes Hold dream at Jubilee, ktorého majiteľom je slovinská chovateľská stanica Kennel Jubilee. Na druhom mieste skončil bradáč veľký čierny Avar Via Terra Stanislavy Ďuračovej z Čiech a ako tretia brazílska fila Aura E Lorica Jitky Šírovej, taktiež z Českej republiky.
III. skupina FCI
bola posudzovaná rakúskym odborníkom Kurtom Radnetterom. K veľkej radosti slovenských kynológov si prvenstvo vybojoval známy sky teriér Flanagan Xclamation Róberta Kanása. Na druhom mieste skončil írsky teriér Melody of Love the Best Colour Suzany Verstovšek z Chorvátska a tretia priečka znamenala opäť úspech pre slovenskú kynológiu keď sa umiestnil cairn teriér Benetton C.-Voice vom Smaragd Pavla Semana.
IV. skupinu FCI
posudzovala poľská rozhodkyňa Malgorzata Supronovicz. Prevenstvo v tejto skupine si vybojoval jazvečík hladkosrstý štandard Bestiola Impetus Praedator, ktorého majiteľmi sú Ewa a Krzysztof Zubkowscy z Poľska. Na druhom mieste skončil jazvečík hrubosrstý štandard Freckle-Face Leader, majiteľov Napsugár Buday a Lampero Markku Z Maďarska, ktorí sú taktiež majiteľmi tretieho jedinca, ktorým bol jazvečík hrubosrstý trpasličí Lamark Tanya.
V. skupina bola
japonským rozhodcom Awashimom Izumi a prvenstvo zadal psovi plemena čau – čau Hot Copy of the Royal Club Bohuslavy Haluškovej z Čiech a ďalší dvaja na stupni víťazov boli taktiež z krajiny našich západných susedov a to druhý aljašský malamut Buffalo Bill Inditarod, ktorého majitelia sú Ivy a Radovana Lysákovi a tretí nemecký špic stredný oranžový Edward z Jaríčkova dvora majiteliek Alexandry a Radany Blahutovej.
VI. skupinu
posudzoval český rozhodca Jaromír Dostál. Naši psy na stupni najvyššom nestáli a prvenstvo získal beagle Daragoj Crystal Chance Alice Čančílkovej z Čiech. Na druhom mieste sa umiestnil dalmatín Falcatus Stella-Deliah Gabriely Thomy z Rakúska pre tretím rhodesian ridgebackom Amal Silesian Harta Drahomíra Foltana z Čiech.
VII. skupina
bola posudzovaná maďarskou kynologickou osobnosťou Istvánom Nagyom. Prvenstvo získal nemecký krátkosrstý stavač Igor ze Štípek, ktorého majiteľka je Eva Madziová z Čiech. Druhé a tretie miesto urobilo radosť slovenským kynológom. Na druhom mieste sa umiestnil írsky setter červený Kris-Wonderstar von der Igalfy-Ig Veoniky Poláčkovej a na treťom pointer Bojar Jedová chýše Jozefa Šmondrka.
VIII. skupinu
posúdil poľský rozhodca Stanislaw Firlik z Poľska a iste k veľkej spokojnosti českých vystavovateľov, keď získali všetky tri prvé miesta. Z víťazstva sa tešil majiteľ anglické kokršpaniela Matchpoint´s Gazpacho Petr Studeník. Na druhom mieste sa umiestnil americký kokršpaniel Cher Bohemia Black Diamond Miroslavy Dejmkovej a ako tretí zlatý retriever Alex od Hradu Veveří, ktorého majiteľom je Mäki Risto.
IX. skupinu
posudzoval japonský rozhodca Mihara Yuji. Prvenstvo udelil pudlovi strednému čiernemu Chrys Charmant Galaxy Zebulon majiteľa Patryka Panýrka z Českej republiky. Na druhom mieste sa umiestnil shih-tzu Kangaroo Bohemia Acro Jarmily a Antonína Podzemských a na mieste treťom francúzsky bišón Bernard Crazy Cudle T. Mecgera zo Slovenska.
X. skupina
bola posudzovaná známou českou rozhodkyňou pani Libušou Ubrovou. Z prvých troch miest sa tešili českí majitelia keď víťazstvo získal afgánsky chrt Plamínek ze Zličínskych luk majiteľky Alici Boučkovej pred druhým írskym vlkodavom Darcy Irmidu majiteľky Mirky Duchkovej a tretím, predstaviteľom plemena saluki Lara z Farsistanu Jaroslava Rejpala.
Najkrajším psom soboty – BOD
, ktorého určil japonský rozhodca Mihara Yuji, sa stal sky teriér Flanagan Xclamation Róberta Kanása.
Najkrajšieho psa nedele – BOD,
vybral taktiež japonský rozhodca Awashima Izumi a stal sa ním anglický buldog Fenyes Hold dream at Jubilee, ktorého majiteľom je slovinská chovateľská stanica Kennel Jubilee.
Najkrajším psom výstavy s titulom BIS
sa stal anglický buldog Fenyes Hold dream at Jubilee, keď mu tento titul zadal prezident FCI hans W. Müller.

Jozef Šuster
Výsledky záverečných súťaží spracované na základe podkladov dodaných výstavným výborom.

<< späť