CELOŠTÁTNA VÝSTAVA PSOV NITRACANIS

 

CAC - CAJC, Agrokomplex Nitra, 12. - 13. 3. 2005


Nachádzame sa na polceste medzi dvoma výstavami psov Nitracanis a preto je už najvyšší čas poobhliadnuť sa za tou uplynulou a zároveň si urobiť chúťky na tú nadchádzajúcu.

 


Najkrajší pes výstavy - Abia Layla Tall Afar, Zuzana Cibulková

Zatiaľ čo novembrový Nitracanis má štatút výstavy medzinárodnej, ten uplynulý sa niesol pod hlavičkou celoštátneho stretnutia krásnych psov. Za asistencie generálneho sponzora Pedigree sa usporiadateľom pod vedením riaditeľa výstavy Ing. Jaroslava Matyáša podarilo prilákať 1965 psov, čo je vskutku úctyhodná účasť. Magická hranica 2000 vystavených psov síce nebola pokorená, ale ani to nič nemení na skutočnosti, že obe výstavy Nitracanis sú spomedzi všetkých slovenských výstav psov takpovediac najexcelentnejšie a lákajú dosť vystavovateľov zo zahraničia.

Rozhodcovský zbor, na čele ktorého stála v úlohe hlavného rozhodcu známa chovateľka dobermanov Gabriela Ridarčíková mal neľahkú úlohu. Ako je to už u nás zvykom, prevládali arbitri z Čiech a Slovenska, zhodnotiť sme však mohli aj prácu rozhodcov z Rakúska (Karin Bernardis, Monika Blaha), Belgicka (Dirk Spruyt), Poľska (Adam Stasiak)...

K samotnému výstavisku Agrokomplex, ktoré je s výstavami Nitracanis úzko späté, sa vyjadrovať nebudem. Aj keď nie som stúpencom halových výstav psov, na margo Agrokomplexu nemôžem povedať nič negatívne. A to aj preto nie, lebo sa tu začala tvoriť legenda medzi slovenskými výstavami, ktorá trvá a je čoraz aktuálnejšia dodnes. Všetci už poznajú Agrokomplex, pohybujú sa tam ako doma, vedia, kde sa dá alebo nedá zaparkovať... Proste za tie roky už Nitracanis od tohto výstaviska nemožno odtrhnúť.

Nebudem hodnotiť ani samotnú výstavu. Veď načo by aj... Ako ináč by mohla dopadnúť výstava psov v Nitre, keď nie na výbornú? Tamojší kynologický klub a hlavne ľudia sústredení v ňom patria medzi kynologické elity na Slovensku! A to nielen ako úspešní chovatelia, alebo uznávaní rozhodcovia, ale aj ako organizátori tej najvyššej kategórie.

Na polceste medzi oboma výstavami psov Nitracanis môžeme povedať, že jedna z tých lepších výstav v Nitre už bola a tá druhá nás ešte len čaká v novembri. Hlavne tá nadchádzajúca medzinárodná bude z nášho pohľadu zaujímavejšia, pretože sa ňou uzavrie ďalšia výstavná sezóna u nás a my budeme môcť hodnotiť, posudzovať, či naša výstavná kynológia po stránke organizačnej stagnuje, alebo sa naďalej pozitívne vyvíja. Dovidenia na novembrovej Nitracanis, priatelia!

Branislav Mathe

<<< späť