Celoštátna výstava psov Nitracanis
Hovorí sa, že ak človek robí niečo rád, výsledok sa musí dostaviť.  Ak však robí navyše to čo robiť vie, konečný výsledok je blízko k dokonalosti...

Ako na samozrejmosť sme si zvykli na výborne zorganizované podujatia pod hlavičkou Nitracanis. Vždy vysoký počet prihlásených psov, ktorý sa už vyšplhal nad 1700, bol aj tohto roku pre mnohých kynológov zo zahraničia, ktorí podujatie navštívili po prvýkrát, až neuveriteľný. Pre nás samozrejmosť, na ktorú sme si ľahko zvykli, bola, napríklad, pre maďarského publicistu niečím neuveriteľným... Na mnohých výstavách v iných krajinách, kde sa zadáva CACIB, je počet vystavených psov často podstatne nižší. Čím to je, že si táto „Cacovka“ v Nitre získala obľubu našich, ale najmä zahraničných vysta-vovateľov? Dôvodov by sme mohli nájsť istotne viac – ako sú geografická poloha, možno aj vhodne zvolený termín usporiadania výstavy, či kvalitní rozhodcovia. Osobne si však myslím, že najväčšiu zásluhu na úspechu má organizačný výbor pod vedením skúseného Ing. Jaroslava Matyáša, ktorý sa dokázal obklopiť osobnosťami, akými sú Róbert Brunclík, Karol Abrahan, Eleonóra Fischerová, Ľubomír Ištok, Ing. Zdeněk Robeš, Marek Hupko a Vierka Močková. Súkolesie, ktoré tvorilo a, dúfajme, aj mnohokrát bude tvoriť jeden vynikajúci organizačný celok. Mnohých z menovaných nemáme možnosť ani na výstave zhliadnuť.  Každý si plní svoje povinnosti na zverenom poste.


Víťaz 2. dňa a Víťaz Nitracanis: dlhosrstý bernardín - FELIX INOVEC, Radoslava Ellerová

Koho sme sa však mohli vidieť na vlastné oči bol Ing. Róbert Kanás, ktorý vystavovateľov, rozhodcov i všetkých divákov sprevádzal vynikajúco zvládnutým konferensom záverečných súťaží. Aj táto, i keď vekom mladá, ale kynologickými skúsenosťami zrelá osobnosť, sa veľkou mierou pričinila o vytvorenie slávnostnej atmosféry galaprogramu výstavy Nitracanis.


Víťaz 1. dňa: briard DIOR DODO
DE LA MAISON GARDE B., Jozef Pilný

Môžeme polemizovať o tom, či v záverečných súťažiach získavajú ocenenia tí skutočne najkvalitnejší jedinci, či nevyhrávajú tzv. módne plemená, alebo tie, ktoré majú výhody dlhšej srsti, zakrývajúcej anatomické vady, prípadne tie, ktoré zaujmú ladným pohybom. V každom prípade je ale nepopierateľný fakt, že práve záverečné súťaže sú najlepšou propagáciou kynológie a  aj jednotlivých plemien. Preto by malo byť cťou pre majiteľa každého jedinca, ktorý má tú česť sa v nich prezentovať, aby sa jej zúčastnil.
Tohotoročná NITRACANIS priniesla prekvapenie aj vo finále záverečnej súťaže. Neviem, či si niekto vôbec spomenie, či sa víťazom BIS na výstave všetkých plemien na Slovensku stal svätobernardský pes keď mu veľmi úspešne sekundoval krásny briard víťaz BOD v sobotu. Tentokrát sa rozhodcovia nenechali ovplyvniť módnymi trendmi a dokázali tým, že každé plemeno má rovnakú šancu. Samozrejme, že k takémuto kroku sa vedia odhodlať len skutočné kynologické osobnosti, rozhodcovia na správnom mieste. Snáď aj táto skutočnosť dá inšpiráciu majiteľom plemien, ktoré bežne záverečné súťaže nevyhrávajú, aby sa ich zúčastnili a nerozhodným posudzovateľom psej krásy, aby dokonalosť hľadali medzi všetkými plemenami. Samozrejme, môžeme polemizovať o tom, aká je úroveň jednotlivých psích rás na Slovensku, alebo aj v celoeurópskom, prípadne i celosvetovom meradle, ale, žiaľ, občas sa stane, že titul BOG a prípadne aj BIS získa jedinec, ktorý v rámci svojho plemena je priemerný a mal len trocha šťastia možno práve len svojou plemennou príslušnosťou. Na druhej strane predstavitelia iných plemien, jedinci často ovenčení titulmi národných a medzinárodných šampiónov, klubových víťazov, prípadne aj európskych a svetových víťazov, zostávajú bez povšimnutia v poli porazených... Iste, proti gustu žiaden dišputát... Len prečo majú často rovnaké gusto mnohí posudzovatelia? Marcová Nitra naznačila, že to tak byť nemusí a nám zostáva veriť, že i tu nastáva malá zmena. Možno sa Slovensko stane krajinou, ktorá prebudí v tomto smere aj tie, kde ortodoxne stoja na stupňoch najvyšších predstavitelia módnej vlny plemien.

Jozef Šuster

<< späť