NITRACANIS 2006

 

Celoštátna výstava psov, CAC -  CAJC
Výstavisko Agrokomplex Nitra 18. - 19. marec


Ako obdivovateľ krásy psov a prívrženec kynológie si výstavy s prívlastkom Nitracanis nesmierne vážim, pretože už niekoľko rokov po sebe robia to najlepšie meno nášmu dianiu okolo psov. Z pozície publicistu však Nitracanis z celého srdca nenávidím, pretože svojím vysokým a perfektným organizačným usporiadaním neposkytuje príliš veľa priestoru na nejaké úvahy premenené do napísaných viet. Žiadne nedostatky, všetko domyslené do tých najmenších detailov... To potom človek húta, čo vlastne splodiť, aby z toho vznikol príspevok do magazínu, a pritom sa neopakoval v podaných ódach. Žiaľ (alebo skôr našťastie), tím okolo hlavnej postavy výstav Nitracanis Ing. Jaroslava Matyáša sa organizačne nepotkol už viacero rokov po sebe, takže zaslúžene vlastnia štít odrážajúci akúkoľvek neopodstatnenú kritiku.

 

Bezmála 2200 vystavených psov už dávno nesvedčí prívlastku Malá Nitra, ktorým túto výstavu familiárne častovali chovatelia. V porovnaní s novembrovou výstavou rovnakého mena je táto síce o čosi menšia, ale ak sa vyhneme akýmkoľvek prirovnaniam, máme do činenia s podujatím psej krásy veľkého významu a charakteru.

Klamlivý dojem o menšom význame možno spôsobuje postavenie kruhu záverečných súťaží v inej a zároveň menšej hale, než je tomu na novembrovom Nitracanise, ale podľa môjho názoru treba hľadať význam tejto zmeny v niečom úplne inom. Uznajte sami, ak by bolo usporiadanie kruhov oboch výstav rovnaké, určite by to časom vyvolalo stereotyp, ktorý by viedol k názoru, že je to vlastne jedna a tá istá výstava, iba s rozdielnymi dátumami konania. Jasné, ich odlišné štatúty (medzinárodná a celoštátna) posúvajú významovo každú niekam inam, ale to je len taká formalita. Priamy účastník totiž vníma momentálne pocity z reálneho diania a usporiadania podujatia, nejaké štatúty sú z tohto pohľadu druhoradé. Nehovoriac o tom, že Ing. Jaroslav Matyáš a ľudia okolo neho pristupujú k organizačnej práci oboch výstav s rovnakým maximalizmom, takže v ich celkovej úrovni človek ani nemôže badať nejaké rozdiely.

Rozhodcovský zbor pozostával s výnimkou Silvie Rad-netterovej (Rakúsko) výhradne z arbitrov zo Slovenska, Čiech a Maďarska. Nevôľu poniektorých vystavovateľov

 


Víťaz druhého dňa a zároveä BIS: CH. Poison of Honey King of Helluland
(o: ICh. Midnight Lady's Especially for You, m: ICh. Milky Way
King of Helluland), ch. + maj: Soňa + Vlado Kročkovi

 

spôsobili snáď iba nové predpisy SKJ súvisiace s vystavovaním. Osobne som bol svedkom pohoršenia istej slečny mimo výstavného kruhu, ktorú napomenula rozhodkyňa Gabriela Ridarčíková, aby sa zdržala double handlingu (hecovania spoza kruhu). Samozrejme, jej hnev bol úplne neopodstatnený, pretože rozhodkyňa konala správne, a hlavne podľa platných pravidiel SKJ. Bolo by oveľa vhodnejšie, keby sa vystavovatelia oboznamovali s novými predpismi a nespoliehali sa iba na zabehnutý systém v naivnom presvedčení, že čo raz bolo dané, to sa už nemôže zmeniť.

Krásnych psov sa tu zišlo neúrekom, ale ako to už býva zvykom, nie každému bolo súdené získať titul a pre veľkú radosť pána si tak vylepšiť rodokmeň. Najväčšie potešenie svojim majiteľom však zaiste priniesli basset FIBY Turguesa Playa, ktorý Milenu Samuelisovú rozradostil viacero titulmi, medzi nimi aj Víťazom prvého dňa, a najúspešnejším jedincom druhého dňa a zároveň aj celej výstavy s titulom BIS sa stal jedinec CH. Poison or Honey King of Helluland z chovu Sone a Vlada Kročkových.

O vydarených kynologických podujatiach sa má a musí hovoriť v pravdivých superlatívoch, ale v súvislosti s Nitracanis to už nie je možné. Tieto výstavy si to nesporne zaslúžia, ale ich vysoká organizačná úroveň a hlavne schopnosť organizátorov tú úroveň udržiavať doslova kradnú publicistovi vietor z pomyselných plachiet. Jednoducho každé slovo chvály by bolo v tomto prípade opakovaním už podaných pozitívnych názorov. Snáď len toľko, že môžeme byť všetci hrdí na fakt, že do Nitry sa chodí za výstavou, ktorej kredit je už nespochybniteľný.

Opisovať celkovú atmosféru nemá význam, nakoľko tá automaticky vyplýva z priebehu výstavy. Kde všetko funguje a vytvára dobre zosúladený celok, tam sa aj atmosféra a nálada zúčastnených uberajú pozitívnym smerom.

Branislav Mathe

<<< späť